Петро ГЛАДІЄВСЬКИЙ

Фактично все перше півріччя ми спостерігали зростання цін на нафту. Звісно, що такий стан справ не міг не тішити передовсім Росію, кремлівські завсідники вже потирали руки, передчуваючи повернення тлустих деньочків. Проте ситуація останніх днів на ринку вуглеводнів змусила їх знову засумувати

 

 

Нагадаємо, що наприкінці минулого року нафтові ціни обвалилися майже до 28 доларів США за барель. Далі біржова статистка засвідчує, що подоророжчання «чорного золота» почалося у другій половині січня. А найвищої точки цей показник досяг 9 червня, коли ціна бареля нафти марки  Brent піднялася до позначки 52,5 долара.

 

Утім, як продемонстрували дані з торгівельних майданчиків наступних днів, ця ціна виявилася стелею для нафти. Стало зрозумілим, що потенціал подорожчання вичерпано. Про це свідчать і технічні дані, й оцінки провідних міжнародних енергетичних організацій. У будь-якому випадку на згаданому рівні закінчився піврічний підйом нафтових котирувань. Вже в середу, 15 червня, котирування коливалися навколо позначки в 49 доларів. 16 червня ціна серпневих ф'ючерсів на нафту Brent на лондонській біржі ICE Futures опустилася ще на 2,65% – до $ 47,67 за барель.

 

Спробуємо розібратися, чим спричинена актуальна тенденція подешевшання нафти. Багато експертів нинішнє падіння ціни пов'язує пердовсім з референдумом про членство Великої Британії в Європейській Унії, який має відбутися 23 червня. Ймовірність виходу цієї потужної господарки з ЄУ і його негативні наслідки для європейської і світової економіки змушують нервувати фінансові ринки, а тому на біржах у цілому світі падають курси акцій і ціни на сировину. З цим же пов’язано й невелике зростання курсу долару щодо фунту і євро, що зазвичай сприяє зниженню нафтових котирувань.

 

Однак це далеко не єдина й не головна причина падіння цін на нафту.  Навіть якщо британці проголосують проти Brexit ( а поки що соціологія схиляється саме до такого результату), ціни на нафту навряд чи відновлять зростання, яке спостерігалося за минулі місяці.

 

Які ж ще чинники змусили ціновий графік на нафтових біржах рухатися додолу? Їх є цілий пакет. По-перше, нафта дешевшає на новинах про те, що нафтовидобувні компанії в Канаді відновлюють виробництво, яке було перервано через лісові пожежі. Вогонь, який бушував у канадських лісах з початку травня, частково паралізували важливий нафтоносний регіон Канади. Проте це лихо вдалося подолати.

 

По-друге, частково вирішилася проблема з нігерійськими повстанцями. Саме через воєнні дії останніх видобуток нафти в найбагатшій на «чорне золото» африканській країні скоротився до мінімуму за останні 27 років. Тепер же лідери  повстанців з Біафри – самопроголошеної держави в південно-східній частині Нігерії – вперше виявили готовність до мирних переговорів з урядом. І вже одна ця новина посприяла подешевшанню нафти.

 

По-третє, після зняття санкцій Іран несподівано швидко нарощує видобуток і експорт нафти. Країна вже вийшла на максимальний рівень з 2011 року.

 

По-четверте, США знову почали нарощувати кількість діючих свердловин, як це й передбачала ціла низка експертів. Адже 50 доларів – це, як засвідчує актуальна практика, саме та ціна, за якої різні американські компанії оперативно відновлюють видобуток лупакової нафти, збільшуючи тим самим і без того велику пропозиція на глобальному ринку.

 

Пригадаймо, як у вересні-жовтні 2015 року ціна на нафтових торгівельних майданчиках піднялася до 52-53 доларів за барель. Тоді теж запрацював чинник, який умовно можна назвати «лупаковим». Наслідком його увімкнення стало те, що зростання цін було не лише зупинено, але й почалося їхнє тримісячне падіння.

 

Вдосконалення технологій гідророзриву пласту дозволяє здешевлювати видобування лупакової нафти. 2014 року економічно виправданим була ціна приблизно 57 доларів за барель, минулого року – 52-53 долари. Тепер вона знизилася до $50-и.

 

Чотири попередні чинники автоматично задіюють п’ятий. Тож, по-п’яте – як стверджують експерти American Petroleum Institute, запаси на нафтосховищах, особливо американських почали стрімко поповнюватися. А заповненість нафтосховищ дуже відчутно тисне на ціну нафти. «Істотний надлишок нафти, який зберігається на ринку, перешкоджає подальшому підняттю нафтових цін», – читаємо у щомісячному аналітичному огляді Міжнародної енергетичної аґенції, опублікованому 14 червня в Парижі.

 

Як ми вже повідомляли, весняні спроби Москви схилити країни-члени ОПЕК до зниження видобутку нафти, аби підняти ціну на неї, не дали жодних результатів. Тепер вже й сама Росія вустами свого  міністра енергетики Олександра Новака повідомила про наміри нарощувати нафтовидобуток.

 

За Росією пішов і Казахстан. Так 14 червня казахстанський прем'єр-міністр Карім Масімов доручив Міністерству енергетики та національній компанії «КазМунайГаз» забезпечити видобуток нафти в поточному році вищий за запланований рівень. А вже в жовтні цього року Астана планує  запустити родовище Кашаган в Каспійському морі – найбільший міжнародний інвестиційний проект в країні.

 

Так що глобальна пропозиція нафти в другій половині 2016 року має всі передумови до збільшення. Тим часом, як з попитом ситуація досить непевна, він значною мірою залежатиме від відновлення Китаєм своїх темпів економічного зростання, від стабілізації господарської ситуації в США, подолання Європейською Унією наслідків фінансової кризи і від вже згаданого ймовірного Brexit. У будь-якому випадку експерти прогнозують, що ціни на нафту найближчими місяцями впадуть приблизно на 20 відсотків.

18.06.2016