Повінь без збитків?

Галичина переживає весняну повінь. Щоправда, рівні підйому води в річках не є катастрофічними. Гідрологи стверджують, що до обласних масштабів затоплення не розвинуться. Проблеми виникатимуть лише для окремих садиб у населених пунктах кількох районів. Щобільше, рівень води в реґіонах вже почав знижуватися, і якщо не випаде багато дощів, то про навіть мінімальні збитки від повені можна буде забути.

 

Першу хвилю повені Львівщина порівняно безболісно пережила 8–11 березня. А від 31 березня в області триває друга хвиля. Як пояснила «Z» заступник начальника Львівського гідрометцентру Світлана Колодко, цьогорічна весняна повінь найбільше розвивається на рівнинних ріках. Переважно це притоки басейну Західного Бугу та басейну річки Дністер. «Зафіксовано підняття рівня води на річці Стир, що протікає Бродівським та Радехівським районами. Але воно не є високим. Рівні води є нижчими за максимальні багаторічні показники. Зараз вони становлять 38–77 см, місцями — 109 см. Підйом рівнів води триває на притоках Західного Бугу в центральних, північних та західних районах області. Затоплення заплав спостерігається повсюдно на рівнинних ріках», — розповіла Світлана Колодко. І додала, що є місцини, де спостережено невелике затоплення садиб та держоб'єктів, зокрема поблизу с. Межиріччя — через зростання кількості води у річці Рата (тече в Жовківському та Сокальському районах).

 

За інформацією гідрологів, 3–4 квітня на притоках Дністра сформувалася наступна хвиля повені, але 5 квітня почався поступовий спад води. Вони переконують, що небезпеки затоплень обласного масштабу немає, але застерігають, що ситуація також залежатиме від кількості та інтенсивності опадів у наступні кілька днів. «На ріках басейну Дністра надалі все будуть обумовлювати дощі. Якщо будуть сильні чи дуже сильні дощі, то можлива небезпека затоплень. Але про це Гідромедцентр повідомляє завчасно — за одну-дві доби. На даний час сніговий покрив на території області практично розтопився. У реґіоні місцями лежить сніг висотою 1–4 см. Винятком є лише територія поблизу Рави-Руської. Там ще зберігається покрив висотою до 18 см», — зазначила Світлана Колодко.

 

Заступник начальника львівського гідрометцентру також пояснила, у чому відмінність між підтопленням і затопленням, повінню та паводком. Підтоплення відбувається ґрунтовими водами. А затоплення — річковими. Повінь трапляється навесні. А паводки (переважно дощові) — влітку. «У нас в області найнебезпечнішими є саме паводки влітку. Вони утворюються з травня по серпень, інколи навіть трапляються у перших числах вересня. Крім того, повінь триває порівняно довгий період часу — від кількох днів до кількох тижнів. А паводок — це дуже короткотривале (особливо на гірських ріках) явище. Але воно небезпечніше. На притоках басейну Дністра великі збитки спричиняє саме паводок. Останній масштабний був у 2008-му. Якщо згадувати історію, то сильні паводки були також у 1969, 1980, 1989, 1998 роках. Тоді паводки траплялися починаючи з квітня і закінчуючи листопадом. Власне вони охоплюють чималі території і завдають великих збитків», — пояснила Світлана Колодко.

 

Що ж до весняної повені, то від неї збитки зазвичай невеликі і лише в окремих районах Львівщини. Притоки Західного Бугу, наприклад, затоплюють переважно Сокальщину. Ріки басейну Дністра створюють проблеми у Самбірському, Городоцькому, Жидачівському, Миколаївському та Сколівському районах. Бувають в області й зимові повені. Вони виникають через льодові затори, які утворюються на річках внаслідок скупчення брил льоду. До таких типів повеней схильні Турківщина, Сколівщина та Старосамбірщина.

 

Розвиток чи затухання нинішньої повені прямо залежатиме від погоди протягом наступних кількох тижнів. У Львівському гідрометцентрі кажуть, що найближчі кілька днів буде холоднішати. 7 квітня подекуди падатиме невеликий мокрий сніг, вночі та вранці спостерігатиметься слабкий туман, на дорогах ожеледиця. Вітер 5-10 м/с. Температура вночі від 0 до 5 морозу, а вдень — 1–6 тепла. 8 квітня істотних опадів не прогнозують. На дорогах та ж таки ожеледиця і слабкий туман, вітер такої самої сили. Вночі температура 2–7 градусів морозу. Вдень від +3 до +8 . На період від 9 до 15 квітня метеорологи дають лише консультативний прогноз, який постійно оновлюєть. Наразі вони прогнозують: 9 квітня — без опадів, 10 квітня — вночі невеликий сніг, а вдень невеликий дощ. Температура від -1 до -6 морозу вночі, вдень 3–8 тепла. 10 квітня вдень повітря прогріється до температури 7–12 градусів тепла. Від 11 до 15 квітня синоптики чекають поступового підвищення і нічної, і денної температури. Зокрема, 15 квітня стовпчик термометра у світлу пору доби сягне позначки +15. Цей прогноз, як зазначила Світлана Колодко, дає підстави стверджувати, що ріки Дністра почнуть потроху заспокоюватися, рівень води поступово знижуватиметься. На ріках басейну Західного Бугу наразі зафіксовано підняття рівнів води, проте від 7–8 квітня ситуація стабілізується і також почнеться поступовий спад.

 

Подібна гідрологічна ситуація склалася також на Тернопільщині та Івано-Франківщині. Інтенсивні дощі можуть спричинити затоплення, тому небезпека зберігається, зокрема, на Прикарпатті. «Цього року в нас великий запас снігу випав та ще й дощі пішли. Загалом у нас весняна повінь — це рідкість. Великої небезпеки на наступні кілька днів немає, але підйом рівнів води буде. На притоках річки Дністер ми очікуємо виходу води на заплаву. На річці Ворона є вже невеликі підтоплення, зокрема й сільськогосподарських угідь, і будівель прирічкової зони. На даний момент пішов спад рівня, але ми ще очікуємо опадів. Тобто поки що даємо штормове попередження. По області критичних підйомів не буде, але на таких невеликих річках, як Ворона, буде вихід води на заплаву і незначне затоплення будівель. Є ще річка Прут, але вона спокійна гірська річка. Там був підйом рівня води, та небезпеки не було. Зараз рівень пішов на спад. Загалом гідрологічної загрози в області ми не спостерігаємо», — розповів «Z» начальник Івано-Франківського гідрометцентру Володимир Фригович.

 

Затоплення є в Рогатинському районі — через річку Свірж. Традиційно р. Ворона затоплює Тисменицю. Там вода вийшла на заплаву, і вже затоплено 33 см населеного пункту. Йдеться поки що про прибережну до річки територію. «Ворона протікає через центр міста, і, на жаль, цей населений пункт у нас при кожному паводку чи повені затоплює. Там ширина моста не відповідає вимогам спроможності пропускати воду до Дністра. Частково винувате і захаращене русло річки», — додав пан Фригович.

 

Зі слів Володимира Фриговича, наразі не варто сподіватися на швидкий прихід весни і тепла. «Зараз всі вже хочуть весни. Але, згідно з прогнозами, ми не очікуємо швидкого її приходу. Ще будуть дощі і похолодання. Принаймні наступні кілька днів. В горах і по території області ще будуть мінусові температури, хоч переважно і вночі. Вдень температура коливатиметься від 0 до +6. Тому швидше за все весна прийде з третьої декади квітня. Хоч і в першій декаді травня ще є прогноз на незначне похолодання», — зазначив керівник Івано-франківського гідрометцентру.

 

На ту саму тему:

Повені не буде - будуть підтоплення

Повені не буде

06.04.2013