Друга «справа Фірташа»

Вихідцеві з галицького села вдалося, здавалося б, неможливе: корупційно розбестити найнепідкупніших у світі німецьких поліціянтів. Йдеться, як всі здогадалися, про Дмитра Фірташа. Нині проти нього рихтується нова справа про хабарі, яка вже загрожує українському олігархові набагато драматичнішими наслідками, ніж попередня — австрійсько-американська.

 

                      «Ці руки ніколи хабарів не давали»

 

Як повідомив у п'ятницю, 22 квітня, німецький телеканал NDR, поки що Дмитро Фірташ фіґурує в німецькій справі тільки як свідок, але є великий ризик, що його процесуальний статус буде оперативно перекваліфікований на підозрюваного, а відтак — на обвинуваченого. Про це свідчить вже хоч би те, що 20 квітня у віденському будинку олігарха в елітному кварталі Гітцінґ зроблено обшуки на запит Федеральної кримінальної служби Німеччини.

 

А нині під слідством перебувають німецькі правоохоронці — 60-річний головний поліційний комісар і його 32-річний екс-підлеглий. Працівників кримінальної поліції федеральної землі Мекленбурґ — Передня Померанія звинувачено в отриманні хабара за видачу сторонній особі службової інформації. Тож їм інкримінують нелеґальну видачу інформації, хабарництво і приховування прибутків.  

 

Також серед підозрюваних фіґурує дружина кримінального комісара і ще одна громадянка Німеччини, яка, найімовірніше, була посередницею між поліціянтами і Фірташем. Сама ж вона видавала себе чи то за приватну детективку, чи за працівницю консалтинґового бюро. Завершення слідства і початку судового процесу всі підозрювані чекають за ґратами без права на заставу.

 

Німецькі слідчі органи кажуть про злочинну змову, яка тривала принаймні з 2009 року. Хабарі в ній обчислюються космічними сумами: за найскромнішими підрахунками, вони вже мали б сягнути 500 мільйонів євро.

 

Слідство встановило, що згадані працівники кримінальної поліції федеральної землі Мекленбурґ — Передня Померанія реґулярно отримували грубі конверти, наповнені банкнотами єдиної європейської валюти, за копії службових документів, які стосувалися розслідування у справі Дмитра Фірташа. Обміни грошей на папери відбувалися в одному з барів над мальовничим озером у Північно-Західному Бранденбурзі.

 

Нагадаємо, що рівно два роки тому весь світ дізнався, що проти Фірташа провадить серйозне розслідування американське Федеральне бюро розслідувань. З офіційної інформації нам відомо, що справа стосується спроби підкупу індійських чиновників ще 2006 року для отримання дозволу на видобуток титану в Індії. Хоча експерти передбачають, що інкримінаційний кейс проти українського олігарха має набагато ширший і глибший характер.

 

Нагадаємо теж, що 12 березня 2014 року поліція Австрії заарештувала Фірташа у Відні за запитом ФБР США. Вашинґтон домагався екстрадиції Фірташа до Сполучених Штатів. Сам підозрюваний називав своє кримінальне переслідування «політично вмотивованим».

 

З віденським ув'язненням Фірташа пов'язаний один пенітенціарний рекорд. Заставу, яку довелося внести газовому маґнатові за вихід на свободу, обчислювали 125 мільйонами євро. Ні раніше, ні пізніше наразі ніхто не вносив в органи австрійського правосуддя застави на таку космічну суму. А Фірташ зумів, тож йому й поталанило чекати рішення суду не за ґратами, а на своїй розкішній віллі у віденському елітному районі.

 

А трохи більше, ніж через рік (30 квітня 2015 року), Земельний суд Відня виніс вирок, яким відмовив у запиті Міністерству юстиції Сполучених Штатів на екстрадицію українського олігарха.

 

Чи має оптимістичніші судові перспективи нова корупційна справа Фірташа? Є велика надія, що так — навіть попри його актуальний процесуальний статус як свідка. Адже прокуратурі міста Шверіна і Федеральний кримінальній службі у Вісбадені, які розслідують цю справу, вдалося точно встановити, що один з підозрюваних правоохоронців (той, що комісар), не маючи на те повноважень, робив запити від імені поліції федеральної землі Мекленбурґ — Передня Померанія до Secret Service США з проханням надати інформацію про перебіг американського розслідування у «справі Фірташа». Свої запити перед американськими колеґами він обґрунтовував тим, що нібито теж провадить слідство проти українського олігарха.  

 

Так Дмитро Фірташ був досконало обізнаним, які саме докази мають американські слідчі проти нього, якої тактики дотримується розслідування, які заходи готують проти нього. І так він міг підготувати надійний захист.  

 

Якщо ж тепер німецькому слідству вдасться довести, що інформація американського розслідування опинялася в остаточному підсумку саме у Фірташа, що саме від нього надходили гроші на підкуп німецьких поліціянтів, то тут йому вже не вдасться уникнути покарання. І буде воно досить суворим. Тут його вже не врятує навіть те, що його особистим адвокатом виступає колишній міністр юстиції Австрії Дітер Бьомдорфер. 

 

 

23.04.2016