Як заявив заступник Генерального секретаря Альянсу Александр Вершбоу, котрий перебуває в болгарській Софії на зустрічі Атлантичного клубу в рамках конференції щодо гарантування безпеки в Чорному морі: «Північноатлантичному альянсу слід оцінити можливість стійкішої військової присутності НАТО в чорноморському регіоні».
Вершбоу таким чином підтвердив слова Генерального секретаря Альянсу Єнса Столтенберґа, котрий ще раніше заявляв про намір продовжити нарощувати військову присутність НАТО в Чорному морі. За словами Столтенберґа, мова йде про «військово-морські сили, а також засоби розвідки і можливості перекидання підкріплення». «У чорноморському регіоні, де, по суті, зосереджено низку заморожених конфліктів і сходиться кілька маршрутів транзиту енергоресурсів, також буде організовано спостереження з літаків-радарів AWACS, що базуються в Румунії, Болгарії та Туреччини», – пояснив Генсек НАТО.
За словами ж Вершбоу, які цитує інтернет-сайт НАТО, Альянс зіткнувся «зі стратегічними загрозами одночасно з двох різних напрямків». Він пояснив, що йдеться, зокрема, про агресивні дії з боку Росії, яка «кидає виклик міжнародному закону і суверенітету держав-сусідів». З іншого боку, «нестабільність і насильство на південних кордонах НАТО загрожують перекинутися на його територію у вигляді тероризму і неконтрольованої міграції».
Вершбоу зазначив, що обидві ці групи питань увійдуть до порядку денного чергового саміту НАТО у Варшаві в липні, на якому обговорюватиметься тема подальшого зміцнення колективної оборони держав-членів Альянсу і розширенні принципів стримування.
Заступник Генерального секретаря НАТО уточнив, що основна стурбованість альянсу пов'язана, зокрема, із застосуванням Росією в Криму систем A2AD (Anti-Access Area-Denial), які дають Кремлю можливість за допомогою мінімальних ресурсів створити бар'єр, покликаний блокувати доступ противника на спірну територію. Також Вершбоу висловив думку, що, здійснивши анексію Криму, Росія поставила під загрозу енергонезалежність України.
22.04.2016