Намісник монастиря УПЦ МП припинив ушановувати патріарха Кіріла на літургіях.

Намісник Вознесенського Банченського чоловічого монастиря (Буковина, УПЦ МП) єпископ Лонгін розпорядився припинити поминання патріарха московського Кіріла на літургіях. Вікарій Чернівецької єпархії пояснив такий вчинок незгодою з зустріччю Кіріла з Папою Римським, котрого вважає "єретиком", і їхньою спільною "Гаванською декларацією".

 

До такого рішення Лонгін (в миру – Михайло Жар) прийшов на зборах із прихожанами, котрі відбулися у Банченах іще 10 березня.

 

"Поминати на літургіях я не можу, тому що не знаю: хто православний, хто католик, хто єретик", – заявив Лонгін у інтерв'ю для аматорського телефільму, котрий набуває популярності в інтернеті серед консервативних кіл російської церкви; на багатьох марґінальних платформах буковинського "батюшку" подають як правдивого захисника "православних цінностей".

 

"Це справжня єресь, – заявив Лонгін про "Гаванську декларацію". – Який він [Папа] "святійший", коли всі отці, всі наші святі отці православної церкви називають латинян єретиками? Ми тоді губимо, ми не даємо їм піднятися, покаятися. Ось він "праведний" Папа Римський, бо так патріарх всія Русі сказав, що він – "святійший". Він для нас – єретик".

 

Лонгіна найбільше обурив фрагмент декларації, в якій Кіріл із Франциском пошкодували про неможливість протягом тисячоліття "спілкування в євхаристії" для православних і католиків. "Що він хоче? Щоб ми причастилися з Папою Римським, чи як? Без покання, без виправлення?.. Вибачте, я ніколи не буду спільним із єретиками", – відповів настоятель монастиря.

 

Зустріч Папи Римського Франциска та Кіріла відбулася 12 лютого на Кубі. Гаванська декларація містила низку неприємних для України пунктів – як щодо українсько-російського конфлікту на Донбасі, так і становлення УГКЦ; цей текст зустріли в Україні неґативно. Блаженніший Святослав теж критично оцінив декларацію: "Говорили про нас – без нас".

 

Намісник Банченського монастиря Лонгін вважається близькою особою до патріарха Української Православної Церкви (Московського патріархату) Онуфрія, що був у 1990-2014 роках митрополитом Чернівецьким і Буковинським.

 

Лонгін також був одним із улюблених "батюшків" влади за часів режиму Януковича. Віктор Янукович відвідував Банчени, а також перераховував гроші на благодійність для дитячого будинку, що діє при монастирі (під опікою перебуває кількасот дітей).

У 2011 році Банчени відвідував сам Кіріл. Російський патріарх освятив дитбудинок, а також нагородив Дмитра Фірташа та Юрія Бойка, що долучилися до будівництва тамтешнього собору. Кіріл також обрав собі монастир для ночівлі.

 

Лонгін – володар звання "Герой України": у 2008 році Віктор Ющенко нагородив Михайла Жара найвищою відзнакою "за визначні особисті заслуги перед Україною у реалізації державної політики соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, багаторічну благодійницьку діяльність".

 

У січні 2015 року Спілка журналістів Буковини ініціювала позбавлення Лонгіна звання "Героя" через антиукраїнську позицію: настоятель монастиря багаторазово критикував антитерористичну операцію на Донбасі, закликав недопустити мобілізації. На румунському сайті activenews.ro опубліковано фрагменти з проповіді Лонгіна, в котрій він називає "проклятим" керівництво держави, що ініціювало АТО; порівнює посадовців із "сатаністами".

 

29.03.2016