В УКУ відбувся науковий семінар «Сповнити волю нашого Небесного Отця: Нові здобутки в юдео-християнському діалозі», організатором якого став Інститут релігії та суспільства Українського католицького університету (президент — Мирослав Маринович) за сприяння Асоціації єврейських організацій та громад України.
50-літній ювілей II Ватиканського собору, а саме його декларація Nostra aetate («Наш час») про ставлення Церкви до нехристиянських релігій (затверджена папою Павлом VI 28 жовтня 1965 року), а ще точніше §4 цієї декларації, в якому в новому богословському форматі було представлено стосунки між Католицькою Церквою і єврейським народом, надихнули 25 відомих ізраїльських, європейських та американських ортодоксальних рабинів оприлюднити 3 грудня м.р. заяву під назвою «Сповнити волю нашого Небесного Отця». Вперше за 50 років, відколи Другий Ватиканський собор змінив християнське вчення щодо іудаїзму і єврейського народу, група ортодоксальних рабинів зробила публічну заяву, що обстоює співпрацю з християнами і визнає релігійну цінність християнства: «християнство не є ані випадком, ані помилкою, а результатом Божої волі і даром народам. Сепаруючи іудаїзм і християнство, Б-г волів сепарації між партнерами зі значними теологічними відмінностями, а не сепарації між ворогами»
За тиждень після неї, 10 грудня 2015 року, Ватиканська Комісія у справах релігійних взаємин з юдеями оприлюднила Роздуми щодо богословських питань католицько-юдейських відносин, з нагоди 50-ї річниці Nostra aetate (§4) «„Дари Божі й покликання – незмінні“ (Рим. 11:29)» — власне богословські роздуми, а не документ доктринального вчення Церкви. Комісія звертає увагу на особливий статус діалогу з юдаїзмом, незрівнянний з будь-яким діалогом з іншими релігіями з огляду на єврейське коріння християнства і зазначує, що у діалозі з послідовниками юдаїзму католики свідчать про свою віру в Ісуса Христа, але це не означає провадження щодо них інституціональних місій навернення.
Власне, обговоренню цих двох документів, що були перекладені на українську мову і був присвячений семінар. На ньому з доповідями виступили ребе Олександр Духовний (Головний рабин Києва й України громад прогресивного юдаїзму), д-р Віктор Єленський (нині народний депутат України, але також і відомий науковець-релігієзнавець), д-р Пінхас Полонський (знаний дослідник юдаїзму з Аріельського університету в Ізраїлі, автор праць з юдейсько-християнських відносин та популяризатор Біблії) та Мирослав Маринович, надхненник і організатор семінару.
Власне остання доповідь й була присвячена аналізу цих двох документів юдаїзму та католицизму. Тематика інших доповідачів лежала в ширшому контексті юдейсько-християнських (часами і ще ширшому) відносин.
Тексти обговорюваних документів можна прочитати на сайті zbruč'а:
— «Сповнити волю нашого Отця Небесного»
— «Дари Божі й покликання – незмінні» (Рим. 11:29)
24.02.2016