Як на сповіді?

«Чесно про 100 днів роботи народних депутатів Івано-Франківщини». На дискусію з такою назвою представники руху «Чесно» запросили парламентарів та журналістів. Щоправда, повноцінною дискусія не вдалася: представники Всеукраїнського об'єднання «Свобода» вирішили не співпрацювати з Рухом.


Під час обговорення «Чесно» оприлюднює відомості про депутатів, що можуть бути цікаві виборцям, зокрема біографію, інформацію про приймальні, помічників, витрачання депутатських коштів, відвідування парламентських засідань. Від Івано-Франківської області у Верховну Раду потрапили семеро мажоритарників. П'ятеро з них погодилися співпрацювати з «Чесно», надавши відомості про себе. У «Свободі» ж переконані, що активісти руху поводяться недоброчесно, а їхні дії спрямовані на дискредитацію політичного об'єднання націоналістів.

Депутати про «Чесно»

На дискусію про 100 днів діяльності приїхали лише два депутати: самовисуванець Олесь Доній та представник «Батьківщини» Ольга Сікора. Інші, як пояснив «Z» активіст руху «Чесно» Віталій Шарлай, не мали змоги приїхати. А Володимир Купчак (ВО «Батьківщина») та Олександр Сич (ВО «Свобода») зіґнорували звернення руху. Натомість сам Олександр Сич (заступник голови ВО «Свобода» з ідеологічної політики) розповів, що й гадки не мав про приїзд «Чесно» до Івано-Франківська. «Як можна когось в чомусь звинувачувати і не запрошувати до діалогу?! Якби вони хотіли почути думку "Свободи", то вони би мене запросили. Вони поступили як мінімум некоректно. А позиція партії наступна. "Чесно" неадекватно оцінює діяльність "Свободи" та нашого лідера. Вони не зважають навіть на рішення судів», — сказав у коментарі «Z» «свободівець».

Йдеться про те, що перед виборами народних депутатів рух «Чесно» оцінив Олега Тягнибока як кандидата, який не відповідає критерієві «Відсутність фактів порушень прав і свобод людини». Активісти руху як порушення закидали лідерові «Свободи» його виступ на горі Яворина у липні 2004 року. Хоча суд у декількох інстанціях довів, що образливих висловів у промові Тягнибока не було.

 

«Чесно» про цифри

Рух перевірив діяльність депутатів за такими критеріями: кількість пропущених засідань, кількість зареєстрованих законопроектів, відомості про громадські приймальні, помічників-консультантів та біографічні відомості, а також звіт про витрачання депутатських коштів. П’ятеро з-поміж семи депутатів-мажоритарників Івано-Франківщини надали рухові «Чесно» різного обсягу відомості про себе та свою діяльність. Це — представники ВО «Батьківщина» Ольга Сікора, Анатолій Дирів і Василь Гладій, а також позафракційні депутати Юрій Дерев’янко та Олесь Доній. Зокрема, всі вони надали свої біографії. Всі, крім «свободівця» Олександра Сича та представника «Батьківщини» Володимира Купчака. Щоправда, біографію пана Сича можна знайти в Інтернеті. При тому активісти руху нагадали, що законодавство України зобов’язує народного депутата давати відповіді на звернення громадян протягом 30 днів. Загалом в Україні лише 110 із 445 депутатів надали на вимогу руху «Чесно» власну біографію.

Тим часом результати опитування громадської думки, що його здійснили Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва разом з Київським міжнародним інститутом соціології, засвідчують, що 80% галичан певні того, що біографії народних обранців мають бути відкритою інформацією. Інший цікавий факт: 58% галичан не знають нічого про свого депутата-мажоритарника.

Інформацію про свої приймальні надали четверо нардепів. До панів Сича і Купчака приєднався Анатолій Дирів від «Батьківщини». Найбільше приймалень має Юрій Дерев’янко — 11, а найменше їх в Олеся Донія — лише 2. Цікаво, що лідер Радикальної партії Олег Ляшко та «батьківщинівець» Володимир Ар’єв, яких обирали «за мажоритаркою» в інших реґіонах, теж відкрили по одній приймальні на Івано-Франківщині. Опитування виборців показали, що лише 18% галичан знають, де розміщена приймальня їхнього депутата.

Щодо помічників народних депутатів, то п'ятеро обранців з Івано-Франківщини загалом працевлаштували 68 осіб. Найбільше їх в Олеся Донія (24 особи), найменше — у Юрія Дерев’янка (1). Картина дзеркальна, якщо порівнювати з кількістю приймалень, яких найбільше у Дерев’янка, а найменше в Донія. Відомостей про помічників депутатів Сича та Купчака рух «Чесно» не має.


«Чесно» про фінанси і «кнопкодавів»

Найменше відритості івано-франківські депутати виявляють щодо фінансових питань. Лише троє з сімох народних обранців прозвітували, як витратили 17 тис. грн., що їх вони отримують щомісяця на забезпечення своєї діяльності. Загалом протягом грудня–січня депутати витратили понад 81 тис. грн. Більшість цих коштів пішла на утримання громадських приймалень та матеріальну допомогу виборцям. Доній вказав суму понад 27 тис. грн., Гладій — 25 тис. грн., Дерев’янко — 28 тис. грн. Також свою майнову декларацію публічно на самому засіданні «круглого столу» передала Ольга Сікора. Загалом в Україні лише 29 депутатів відповіли на питання «Чесно» про витрачання бюджетних коштів і надали опис витрат за статтями.

Активність депутатів з Прикарпаття у сесійній залі розподілилася так. Найбільше законопроектів подав Олесь Доній — 8, за ним йдуть Олександр Сич та Юрій Дерев’янко — по 4. А от Анатолій Дирів не подав жодного. «Кнопкодавів» серед франківських нардепів рух «Чесно» не виявив. Усі справно відвідують засідання парламенту, тільки Ольга Сікора пропустила три з них.


«Чесно» у Львові

Кілька днів тому рух «Чесно» побував з презентацією у Львові. На «круглий стіл» прийшли чотири нардепи: Ігор Васюник (ВО «Батьківщина»), Ярослав Дубневич (УДАР), Ярослав Гінка (УДАР; пройшов за списком) та Михайло Хміль (ВО «Батьківщина»). Восьмеро з дванадцяти депутатів Львівщини відповіли на звернення «Чесно», не зреагували — четверо депутатів від ВО «Свобода». Зокрема, надали інформацію про себе, про приймальні та помічників. Лише п'ятеро нардепів надали фінансові звіти про витрачання бюджетних коштів. За інформацією «Чесно» найбільше громадських приймалень на Львівщині, аж п'ять, відкрив Роман Ілик, а найменше, по одній, мають Хміль та Васюник. Щодо помічників, то найбільше їх виявилося у Степана Курпіля — 30 осіб. Витрати народних обранців розподілились за такими статтями: «загальні витрати» — майже 125 тис. грн., утримання приймалень — 92 тис. грн., благодійна або матеріальна допомога виборцям (що суперечить законодавству України) — понад 37 тис. грн., культура та духовність (церква) — 33 тис. грн.

Як повідомив «Z» Віталій Шарлай, у квітні «Чесно» планує відвідати Тернопіль і розповісти громаді про діяльність місцевих мажоритарників.

Довідка:

Загалом до ВРУ потрапили 16 народних депутатів родом з Івано-Франківської області або таких, що її репрезентуватимуть: 7 — за мажоритарною системою і 9 — за списками політичних партій.

Від об’єднаної опозиції «Батьківщина» у ВРУ працює 8 депутатів, з них 4 «списковиків»:

Дмитро Шлемко — заступник голови фракції Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», голова підкомітету з питань державної економічної політики України комітету з питань економічної політики;

Володимир Шкварилюк — секретар бюджетного комітету;

Андрій Шевченко — перший заступник голови комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин;

Руслан Князевич — секретар комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування;

 

Мажоритарники від «Батьківщини»:

Володимир Купчак (округ №84, центр — Тисмениця) — член комітету з питань аґрарної політики та земельних відносин;

Ольга Сікора (округ №85, центр — Калуш) — голова підкомітету з питань запобігання та ліквідації наслідків природних та техногенних катастроф, відновлення екологічної рівноваги постраждалих територій комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

Анатолій Дирів (округ №86, центр — Долина) — голова підкомітету з питань організації роботи ВРУ комітету з питань Реґламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності ВРУ;

Василь Гладій (округ №89, центр — Снятин) — голова підкомітету з питань державного будівництва комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.

Від «Свободи» до парламенту потрапили 4 «списковики»:

Богдан Бенюк — голова підкомітету з питань міґраційної політики, громадянства, статусу іноземців та осіб без громадянства, біженців та у зв'язках з українцями, які проживають за кордоном комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин;

Ігор Янків — секретар комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму;

Руслан Марцінків — член комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та реґіональної політики;

Руслан Зелик — голова підкомітету з питань соціального захисту та соціальних ґарантій, рівня життя і повернення заощаджень населенню комітету з питань соціальної політики та праці.

А також один мажоритарник по округу №83 (м. Івано-Франківськ):

Олександр Сич — перший заступник голови комітету з питань науки і освіти.

Від УДАРу до ВРУ з Івано-Франківщини пройшов тільки один депутат за партійним списком:

Роман Чернега — член комітету з питань верховенства права та правосуддя.

Два самовисуванці здобули перемогу в округах №87 (центр — Надвірна) і №88 (центр — Коломия) відповідно:

Юрій Дерев’янко — голова підкомітету з питань контролю за дотриманням законодавства у сфері боротьби з організованою злочинністю і корупцією органами державної влади та місцевого самоврядування комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією;

Олесь Доній — голова підкомітету з питань державної політики у сфері розвитку та використання мов комітету з питань культури і духовності.

Вони і в парламенті залишились позафракційними.

29.03.2013