Магнітуда 5 балів для землетрусу – не така вже й велика, проте 6 січня вона заставила весь світ затамувати подих. Тоді відбулося четверте з відомих випробувань ядерної зброї, яке здійснила Північна Корея. Згідно з даними цієї фактично ізольованої від світового процесу країни, бомба – новаторська й дуже потужна, проте експерти Міжнародної систему моніторингу ще не готові остаточно визначити справжню силу вибуху.
6 січня 2016 року в Сеулі дивляться південнокорейське телебачення, де інформують про випробування водневої бомби в КНДР.
Магнітуда 5 балів для землетрусу – не така вже й велика, проте 6 січня вона заставила весь світ затамувати подих. Тоді відбулося четверте з відомих випробувань ядерної зброї Північної Кореї. Згідно з даними цієї фактично ізольованої від світового процесу країни, бомба – новаторська: вибухнувши під горами на північному-сході країни, вона отримала енергію не від ділення ядра, а від злиття ізотопів водню дейтерію та тритію. Як наслідок, вибух цієї зброї був у багато разів сильніший, ніж відомих атомних бомб. Про це повідомила Північна Корея.
Незабаром геологи американських і китайських інститутів оцінили силу вибуху в 5, 1 та 4, 9 балів, і підтвердили, що, вірогідно, мав місце підземний вибух. Але як знати, що йдеться саме про ядерний вибух, адже землетрусів такої сили на Землі – сотні?
Кожен поштовх має свій «почерк», що залежить від причин виникнення. Вибухові атомної бомби властиві такі ознаки: виникають потужні P-хвилі, натомість для землетрусів типовою є поява S-хвиль. До того ж, у випадку ядерних випробувань сейсмічні хвилі надходять з околиць країни, відомої попередніми забороненими тестуваннями.
Вибухом 6 січня Північна Корея знову порушила резолюцію ООН і збентежила своїх сусідів. Проте на основне питання досі неможливо відповісти впевнено: чи стала країна більш технічно підготовленою, ніж була 2013 року, коли відбулося її останнє випробування ядерної зброї? Чи Північна Корея насправді підірвала атомну бомбу?
Незадовго після повідомлень КНДР, що випробування пройшли успішно, виникли перші сумніви в північнокорейських даних. Експерти припускають, що інформація країни неправдива. А якщо правдива, то частково: нещодавній вибух вивільнив не більше енергії, ніж під час тестів-2013.
Те, що Північна Корея – а це гіпотетично можливо – створила термоядерну зброю максимально малого розміру, проте з потужністю нормальної бомби, спеціалісти відкидають: розробити зброю малого розміру значно складніше, ніж велику.
Якщо ж йдеться про повноцінну водневу бомбу, то вона вибухнула не так, як передбачали. Ймовірно, країна створила звичну атомну зброю, яку збагатили невеликою кількістю синтезованого палива. Це збільшує частку палива, розщепленого вибухом, а відповідно й вивільненої енергії.
Що ж саме вибухнуло в Північній Кореї, повинні визначити ті організації, які слідкують за дотриманням заборони випробовувати ядерну зброю,що діє з 1996 року. Створена того ж року Підготовча комісія Організації з всеосяжної заборони ядерних випробувань (CBTBO Preparatory Commission) з кінця 90-их років створювала глобальну мережу датчиків, чиїм завданням є відслідковувати та повідомляти про ядерні тестування.
Сьогодні Міжнародна система моніторингу (International Monitoring System, IMS) є світовою мережею датчиків, що ловить зрадницькі сигнали випробувань атомної зброї та передає їх на аналіз до центрального офісу. Три типи сенсорів «прислухаються» до ударних хвиль: інфразвукові фіксують ударні хвилі атмосферного вибуху; гідрофони попереджають світ тоді, коли бомба згорає під водою. Для практичної значущості сьогодні найважливішими є сейсмометри IMS, адже держави-вигнанці як Північна Корея, зазвичай, тестують бомбу під землею. Дані цих сенсорів розповідають про точну силу вибуху бомби та місце випробувань.
Проте визначальну інформація, щоправда з певним запізненням, надає четверта мережа датчиків – вона відслідковує радіоактивний пил і газ, що після підземних вибухів майже завжди потрапляють до атмосфери. Точне співвідношення радіонуклідів розповідає про те, який вид бомби вибухнув. Японський уряд вже відправив літака-розвідника, щоб якомога швидше отримати матеріал для аналізу.
Lars Fischer
Wie spürt man Nordkoreas Atombomben nach?
Spektrum.de, 06/01/2016
Зреферувала Соломія Кривенко
10.01.2016