Міжнародна консультативна група розкритикувала розслідування трагедії 2 травня в Одесі.

Міжнародна консультативна група (МКГ) з нагляду за розслідуванням насильницьких дій в Одесі 2 травня 2014 року вважає неефективним розслідування цієї трагедії правоохоронними органами в Україні.

 

Про це йдеться у звіті групи ПАРЄ, що його цитує аґенція «Інтерфакс-Україна».

 

«На думку МКГ, у розслідуванні трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року не вдалося досягти суттєвого проґресу. Незважаючи на те, що такий результат можна до певної міри пояснити складними умовами, в яких відбувалися ці розслідування, МКГ вважає, що недоліки слідства, зазначені в цьому звіті, неґативно позначилися на здатності органів влади з'ясувати обставини злочинів, вчинених під час подій в Одесі, та встановити винних осіб», — йдеться у звіті.

 

Група констатувала, що перешкоди на шляху розслідування цієї трагедії є серйозними, проте навіть вони не можуть виправдати недоліків слідства. «Виходячи з доказів, які вказують на причетність працівників міліції до масових заворушень 2 травня 2014 року в Одесі, статті 2 та 3 вимагають, щоб розслідування масових заворушень у цілому здійснювалося органом, повністю незалежним від працівників міліції. Враховуючи структурні зв'язки між ДСНС і МВС, розслідування дій пожежної служби не можна вважати незалежним. Ці проблеми ще раз вказують на необхідність незалежного та ефективного механізму розслідування серйозних порушень прав людини, вчинених працівниками правоохоронних органів та іншими державними посадовими особами», — констатували експерти.

 

Група також дійшла висновку, що розподіл розслідування між Генпрокуратурою та МВС є малопродуктивним і шкодить ефективності розслідування, а рішення доручити провадження розслідування місцевим органам внутрішніх справ неґативно позначилося на якості та ефективності розслідування.

 

Водночас голова групи Ніколас Братца (Nicolas Bratza) зазначив, що недоліки в розслідуванні не були умисними з боку влади, «це — результат чинної системи».

 

Презентуючи результати моніторинґу розслідування, Братца також звернув увагу на те, що всі затримані в справі заворушень репрезентують лише один табір. «Усі затримані, зокрема семеро підозрюваних, досі перебувають під вартою вже майже 18 місяців і належать до однієї групи. Водночас ніхто з підозрюваних, які належали до групи "За єдність України" (яка робила облаву будинку профспілок. — «Z»), не був узятий під варту до суду, їх лише затримано на кілька діб одразу після подій», — зазначив Братца.

 

04.11.2015