Коли традиційно тимчасово в країні бракує хліба, то його замінюють атракціями. В авторів дійства виходить так добре, що про хліб можна навіть забути.
Застава тижня
Для того, щоб сюжет спрацював на 100%, до нього варто додати пікантності. Родзинкою у справі Олександра Лавриновича було те, що він колишній міністр не чого-небудь, а юстиції, і теперішні правоохоронці кажуть, що служив Феміді Олександр Володимирович дуже погано. А коли ГПУ остаточно зрозуміла це, то попросила суд взяти Лавриновича під варту.
Кілька тижнів перед тим Генеральна прокуратура повідомила соленізантові про підозру в розтраті ним державних коштів на суму понад 8,5 млн гривень, «незаконно і безпідставно витрачених на залучення іноземної фірми для приховання фактів злочинного порушення законодавства правоохоронними органами і судом під час провадження розслідування і судового розгляду в суді справи Юлії Тимошенко».
ГПУ мала на думці контракт Мін'юсту часів Януковича з американською юридичною компанією Skadden, укладений у травні 2012 року. Skadden мала зробити «незалежну оцінку судового процесу над колишнім прем'єр-міністром Юлією Тимошенко» у зв'язку з позовом проти України до Європейського суду. Послуги фірми коштували ті самі 8,5 млн гривень, але висновків Skadden не використовували, оскільки на момент їхнього отримання Україною Європейський суд вже ухвалив рішення за позовом Тимошенко.
Тепер ГПУ спочатку інформувала, що її Управління спецрозслідувань Головного слідчого управління повідомило про підозру Лавриновичу у скоєнні злочину за статтею Кримінального кодексу України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою».
І почалися видовища. Цим разом був не бразильський серіал, а щось подібне на російське «мило», де «син за отца отвєчаєт». Лавринович-старший сказав, що таких шалених грошей на сплату застави не має, але вони є в його сина Максима, який є власником юридичної фірми, а не бідацтвом. Максиму Олександровичу пощастило, бо він заощадив фінанси. Екс-міністра випустили з-під варти під заставу в розмірі 1 218 000 гривень (тисяча сучасних мінімальних заробітних плат). Прокуратура готує апеляційну скаргу на це рішення Печерського районного суду Києва.
Список тижня
Героєм недолугого дійства можна стати за допомогою прокуратури, а можна й самому постаратися. Філіґранно це виконав міністр культури В'ячеслав Кириленко. Його відомство не дуже має що до роботи, тому симпатичний вічно молодий політик перше створив Міжвідомчу комісію з питань національно-патріотичного виховання, а відтак слав «білий список», куди ввійшли імена 34 іноземних діячів культури, які підтримали територіальну цілісність України й однозначно виступили проти російської аґресії.
Дві третини призвіщ «білого списку» належить росіянам. Крім них, туди ж таки увійшли Арнольд Шварценеґґер, Тім Рот, Джаред Лето, Джордж Клуні, Міла Йововіч і ще багато впізнаваних людей.
Усім відомо, що робить пес, коли не має що робити, а міністри в таких випадках складають списки. Тому Кириленко дістав цілком адекватну реакцію від кінолеґенди Олега Басілашвілі. «Це нешляхетне заняття, і складати якісь списки — хто «за», хто « проти» — як мінімум глупство», — сказав актор. Міністрові на то байдуже. Тепер він обіцяє оприлюднити «чорний список».
Привиди тижня
Про Миколу Азарова важко забути, бо ті видовища, які він дарував народу роками, варті вічної пам'яті. Проте сам екс-прем'єр вирішив про себе нагадати в доволі ориґінальний спосіб. Повноцінний уряд в Україні є, є і «тіньовий Кабінет Міністрів», який, кажуть, навіть одного разу зібрався повністю, тепер буде ще й «уряд в екзилі».
В Москві Азаров репрезентував так званий «Комітет порятунку України», завданням якого буде становити альтернативу українському уряду. В «комітет» увійшли колишні народні депутати України від Партії реґіонів Ігор Марков, Володимир Олійник та Олег Царьов. На презентації того всього обіцяли навіть відрекомендувати альтернативного кандидата у президенти України замість чинного голови української держави Петра Порошенка, але хисту не вистачило.
В цьому контексті варто зазначити два нюанси. По-перше, анонсували захід російські медії досить потужно, а про його результати ті самі медії повідомляли вельми кволо. По-друге, Печерський райсуд у Києві заарештував два будинки сина екс-прем'єр-міністра Миколи Азарова, Олексія, на Сардинії. Непоганий стимул для створення альтернативних урядів.
Гроші тижня
Але хоч би які веселі були атракції, часом хочеться і хліба. Тому Виконавча рада Міжнародного валютного фонду схвалила виділення Україні наступного траншу в розмірі $1,7 млрд. Гроші прийдуть в країну найближчим часом, а вже нині Перший заступник директора-розпорядника і виконувач обов'язків голови ради директорів МВФ Девід Ліптон заявив: «Українська економіка залишається вразливою, проте вже наявні обнадійливі ознаки. Останніми місяцям обмінний курс стабілізувався, депозити у національній валюті зростають, темпи падіння економіки вповільнюються. Подальша поміркована політика і продовження реформ має допомогти економіці вийти з кризи й відновити зростання у майбутньому».
Все те має вселити громадянам впевненість у завтрашньому дні, але сталося ще більш оптимістичне: Генпрокуратура відзвітувала, що 9 мільярдів євро, 26 мільярдів доларів і 85 мільйонів швейцарських франків, які належали колишнім високопоставленим чиновникам України, заблоковані за кордоном. Крім того, в Україні накладено арешт на численні житлові будинки та цінні папери. У власність держави повернуто 32 700 гектарів землі, відшкодовано понад 11 мільярдів гривень. Якби позбирати те, що кралося роками, і не красти надалі, то шановні панове з МВФ запопадливо заглядали б українцям в очі й казали: «Нумо дружити!».
03.08.2015