Архів українського національно-визвольного руху в онлайні

19 березня в головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка відбулася презентація електронного архіву українського визвольного руху.

Архів – спільний проект Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету ім. Івана Франка та Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонського». Він включає понад 10 тисяч оцифрованих документів, об’єднаних за шістьма періодами: 1. «Український національний рух до 1917 р.», 2. «Українська державність 1917–1921 рр.», 3. «Міжвоєнний період (1921–1939)», 4. «Український визвольний рух 1939–1954 рр.», 5. «Ненасильницький рух опору 1960–1980-х рр.», 6. «Національно-демократичний рух (з кінця 1980-х до 1991 р.)». До нього входять також додаткові тематичні рубрики «Боротьба проти визвольного руху», «Церква у визвольному русі», «Політична еміграція» та «Персоналії». Як зазначив куратор проекту, історик Володимир В’ятрович, для публікації усіх цих матеріалів знадобилося б 117 томів на більш як тисячу сторінок кожний!

Особливістю архіву є зручна система пошуку документів. Шукати матеріали в ньому можна за ключовими словами (коли ввести, наприклад, слово «рейд», система видає 118 документів), за тематичними розділами, за датою створення (за датою 8 травня 1945 року, для прикладу, система видає один документ), за авторами (ввівши, наприклад, ім’я ідеолога боротьби УПА Петра Полтави, можна знайти 22 документи, автором чи співавтором яких він є), за організаціями, які створили документ (якщо, для прикладу, ввести Armija Krajowa, можна знайти 11 документів) та за назвою документа (за найпоширенішим словом, що входить до назви більшості документів, — «звіт» — система видає аж 17 сторінок пошуку). Документи можна шукати також за архівами, з яких їх взято, — Галузевого державного архіву Служби безпеки України (7197 документів) чи Архіву центру досліджень визвольного руху (2192 документи).

Електронний архів стане винятково цінним для істориків та всіх, хто цікавиться минулим. Він не лише об’єднав більшість матеріалів, що стосуються до національно-визвольного руху, в одній джерельній базі, а й вирішив чимало організаційних проблем, з якими стикаються науковці, працюючи в традиційних архівах. Досі робота з матеріалами українського національно-визвольного руху була пов'язана з багатьма труднощами, такими як отримання необґрунтованих відмов від працівників архіву, бюрократичні перепони, необхідність їхати в інші міста, довго чекати на виконання замовлення і витрачати чимало коштів на копіювання документів. З появою електронного архіву, користуватися яким може кожен, та ще й абсолютно безкоштовно, всі ці проблеми, зрозуміло, зникають. Недарма символом електронного архіву є відкритий замок, а гаслом — вислів «робимо минуле доступним».

10 882 документи, які зараз є на сайті, — це далеко не межа. Архів постійно поповнюється, і невдовзі в ньому з'являться нові розділи й тематичні рубрики. Так, незабаром буде відкрито розділ «фотографії», а в перспективі — «аудіо»- та «відеоматеріали». Додадуть також нові посортовані колекції матеріалів, наприклад, добірку «польсько-українські стосунки» та ін.

Функція «зворотний зв’язок» дає змогу кожному користувачеві Інтернету залишити свої відгуки й побажання. Творці архіву сподіваються, що вчені, дослідники національно-визвольних змагань, громадські діячі та всі небайдужі громадяни допоможуть їм зробити архів ще кращим та зручнішим.

20.03.2013