Добре там, де ми є

 

На знимці центральна площа містечка Жовква. За останні роки вона помітно змінилася. Площу, як бачите, цілком загосподарювали: тут і гарно викладена бруківка, і відремонтовані фасади будинків, кав'ярні, літні майданчики. А тепер тут ще й безкоштовний WI-FI. І це вже заслуга не місцевої влади, не власників розміщених тут комерційних закладів — усе, починаючи від ідеї і закінчуючи запуском, зробила місцева громада.  

 

Жовква — містечко зі славною історією і добрими людьми. Тут діє кілька громадських організації. Керівники цих організацій становлять собою певну ініціативну групу, яка збирається раз на місяць, щоб обговорити корисні для громади ідеї, прорахувати шляхи їх реалізації. Ініціативна група — це люди молоді, здебільшого студенти вишів Львова. Вони мислять проґресивно, мають багато енергії і бажання зробити своє місто кращим. На початку літа власним коштом і власними руками відреставрували міст у парку. Пізніше, на загальноукраїнській хвилі, пофарбували у жовто-блакитне два новіші мости.

 

Більш амбітні проекти, які потребують відчутного фінансового ресурсу, пробували подавати на ґранти. Однак до останнього часу підтримки не знаходили. Натомість облаштування на центральній площі зони вільного Інтернету — це перший позитивний досвід жовківчан у залучені коштів ґрантодавчих організацій. Гроші на Wi-Fi ініціативній групі надала Українська Галицька Асамблея (УГА) в межах конкурсу на найкращий проект локального значення «Добре там, де ти живеш».

 

 

«Ми написали проект, і Українська Галицька Асамблея повністю його профінансувала. За 5 тисяч гривень ми закупили обладнання, встановили його, візуалізували площу — тобто наклеїли наліпки та виготовили таблиці, флаєри, які інформують про наявність безкоштовного Wi-Fi. Власних коштів додали не більше 400 гривень, і то на організацію урочистого відкриття», — розповідає одна з громадських активісток Жовкви Олена Клак.

 

Антену встановили на Ратуші, де розміщується Жовківська міська рада, і тепер, власне, триває процес передачі на її баланс усього цього обладнання. Тобто саме міська рада опікуватиметься тим, щоби все справно працювало. «Це добрий приклад співпраці громади з владою, яка радо прийняла ідею з Wi-Fi і надала всі необхідні дозволи», — говорить керівник проектів УГА Тарас Чолій. Він також зазначає, що один з принципів відбору кращих ініціатив — це те, щоби проект був вигідний якнайбільшій кількості місцевих середовищ. «Абсолютно всі роботи зі встановлення техніки та візуалізації площі виконували підприємці Жовкви. Тобто кошти ґранту пішли ще й на користь місцевого бізнесу. І надалі коли УГА підтримуватиме інші громади, то на таке звертатимемо увагу», — пояснює Тарас Чолій.

 

 

Загалом у конкурсі «Добре там, де ти живеш» переможцями визнали не лише жовківчан. Окрім них, ґрант, або «мікроґрант», як його називають в УГА, отримали ще дві (а всіх заявок було 45) галицькі громади — села Долішнє на Стрийщині та містечка Городенка на Прикарпатті. В обох тепер облаштовують громадський спортивний майданчик, так званий «ворк аут». Станом на нині люди вже самі підготували територію, на якій встановлять обладнання, закуплене за гроші УГА. Перевезення цього обладнання зі Львова на місце теж в обов'язках громади. На 1 вересня заплановано відкриття.

.

«На майданчиках буде два турніки, шведська стінка, бруси, лавки та смітники. Все це сертифіковане і зроблене буде якісно», — хвалиться автор ідеї з Городенки Іван Вережак. Він сам опікується «ворк аутом» і переконаний, що на новий майданчик з'їжджатимуться хлопці зі всього району. На його заклик відгукнулися місцеві підприємці та люди, готові допомогти справі своєю працею — готувати ділянку під облаштування майданчика прийшли зо два десятки представників тамтешньої спільноти.

 

 

«Городенка — містечко з десятьма тисячами мешканців. В нас є гарний парк площею не менше гектара, але цей парк страшенно занедбаний — крім напівзруйнованого непрацюючого фонтану, нічого там нема. Це місце зараз пасує старшим панам, що дуже люблять випити. Закінчимо майданчик, почнемо там збиратися — і п'яничок звідти відвадимо. Почнуть батьки з дітьми ходити на прогулянки», — малює собі пасторалі Іван Вережак.

 

Він знана у себе в містечку людина, дуже ініціативний молодий чоловік, засновник громадської організації «Творці усвідомленої реальності» — таку вигадав для неї назву. Спільно з товаришами (їх у його громадській організації три десятки) реалізував кілька екологічних проектів й організував безкоштовний літній кінотеатр під відкритим небом. Каже, що постійно готує проекти під ґрантові програми, але ще жодного разу їх не вигравав. «За моїми спостереженнями, охочіше дають гроші на схід чи південь України. УГА — перша організація на моїй пам’яті, яка цільово працює на Галичину», — каже він.

 

І будівництво спортивного майданчика за кошти ґранту Української Галицької Асамблеї, на його думку, лише початок. «По–перше, я вже домовився з товаришем, і той з Європи привезе нам туди противандальні тренажери. По-друге, тепер ми можемо сміливо йти до місцевої влади з вимогою подбати за той парк. Якщо ми знайшли гроші, то і вони повинні. Там треба освітлення провести, доріжки облаштувати», — розповідає Іван Вережак.

 

 

 

Городенчан також захопив досвід Жовкви і вони планують тепер звернутися до УГА з такою самою ініціативою, тобто самі все організують, а УГА сплатить рахунки на облаштування в містечку зони Wi-Fi. УГА, як з'ясувалося, не має нічого проти.

 

«"Добре там, де ти живеш" — це програма, в рамках якої відбувся перший конкурс. Надалі ми плануємо підтримувати подібні ініціативи поза конкурсом. Зокрема, УГА готова допомагати громадам в облаштуванні WI-FI зон у містечках чи селах — де є така можливість і потреба. Ми переконані, що такі невеликі проекти допоможуть громадам у розвитку місцевого туризму, допоможуть містечкам та селам комунікувати з усім світом», — обнадіює Тарас Чолій. Він, до речі, анонсує ще одну, наступну ініціативу Української Галицької Асамблеї — програму «Сильна громада», що надаватиме ґранти вже вдвічі більші за сумою, а саме 10 тисяч гривень.

 

І на цю програму вже зараз готують податися активісти з Жовкви. «В нас є три ідеї, на основі яких писатимемо проекти. Перша: створення мережі невеличких вуличних бібліотек. Друга: проведення на вулицях міста періодичного театралізованого дійства на історичну тематику. Третя: створення фонду розвитку Жовкви за принципом краутфандінґу — певного різновиду спільнокошту, поширеного зараз у світі», — ділиться планами Олена Клак.

 

Ну то що ж, Українська Галицька Асамблеє, готуйся :)

 

21.08.2014