Верховна Рада: чекаємо на ротацію

Все йде до того, що як і обіцяв Петро Порошенко в кулуарних розмовах послам країн-членів ЄС (а потім Андрій Кожем’якін проговорився і для українців) 26 жовтня відбудуться дострокові вибори до Верховної Ради України. Як вони будуть проходити, за яким законодавством – ще не зрозуміло. Висока ймовірність того, що Петро Олексійович скористається тактикою бліцкригу, яку успішно апробував на президентських і київських виборах 25 травня цього року.

 

Які саме гравці прийматимуть участь у наступних перегонах? Якщо вірити соціологам чи то з КМІС, чи то з Рейтингу, станом на початок липня, за умови прохідного бар’єру у 5% в парламент мали б шанс потрапити представники «Солідарності» – 20-28%, «Радикальної партії Олега Ляшка» – 16-21%, «Батьківщини» – 13-15%,  УДАРу – близько 9%, «Громадянська позиція» – 6-10%, та, можливо, «Свобода» та «Сильна Україна», рейтинг яких коливається від 4 до 5%.

 

Всі названі партії чи політичні проекти (перших від других відрізняє наявність структури та впізнаваних політиків окрім лідера) вже мають представництво у парламенті, ба навіть висували кандидата на посаду президента. То ж – ті самі, у той самий час і в тому самому місці… Для справді нових партій шансів наразі нуль.

 

Але чи такі (нові) партії є і наскільки готові вони до виборів? Судячи з виборів до Київської міської ради (перший масштабний електоральний здвиг по ЄвроМайдану) сподіватися можемо на двох – «Демократичний Альянс» та «Самопоміч». Перша названа партія реально доклалася до масових протестів у Києві, ретельно добирала свою команду для участі в виборчому списку, однак здобула невисокий результат – ледь-ледь вище прохідного бар’єру (3,007%) та ще й мусіла відстоювати його в судах, які зобов’язали перераховувати бюлетені. «Самопоміч» чітко асоціювалася з брендом міського голови Львова Андрія Садового й використовувала його потужний медіа-ресурс. Результат – легкі та невимушені 5%. Тепер «Демократичний Альянс» у Київраді представляють двійко депутатів. «Самопоміч» – п’ятеро.

 

Представників цих двох партій «Z» розпитав про перший досвід роботи у представницькому органі влади, оцінку виборчого процесу та перспективи походу на ВРУ.

 

У сподіванні на електоральний досвід та вирозумілість аудиторії, пряму мову  партійців публікуємо без купюр і коментарів, якщо тільки коментарями не вважати подані для зручності читання редакційні підзаголовки.

 

Оганізатор роботи фракції «Самопоміч» у КМР

Петро РАДЧУК

 

     

 

Віримо в себе, не бачимо перешкод

 

 

"Так як до цього партія взагалі не брала участь у виборах в Києві, то результат є дуже добрим. Тим не менше, я переконаний, що наш потенціал набагато більший. Наведу декілька аргументів.

По-перше, вибори відбувались у максимально короткі терміни і ми фактично готувались до них менше місяця. Ми фізично не встигли поспілкуватись з великою частиною виборців. Наша команда складалась з успішних підприємців, науковців, громадських активістів: кожен має незаплямовану репутацію і досвід реалізації багатьох успішних проектів. Але ніхто не є відомим публічним політиком. Тому короткі терміни останніх виборів не дозволили нам розказати про себе виборцям.

По-друге, можу впевнено стверджувати, що команда кандидатів від "Самопомочі" була дуже якісною: список формували самі кияни, там був лише один член партії (і він принципово займав останнє місце у списку). Після виборів ми продовжуємо працювати, як одна команда – і ті, хто став депутатами, і ті, хто цей раз не пройшов. Ми хочемо зробити Київ кращим, і я переконаний, що кияни оцінять нашу роботу на наступних виборах. Зазначу також, що під час виборчого процесу ми - на відміну від більшості політичних партій – не займались самопіаром. Нашою філософією є конкретні дії. "Самопоміч" – це об’єднання небайдужих активних людей, а не класична партія, для якої піар важливіший за дії".

 

Здались на вмовляння Садового

 

"У столиці завжди було достатньо розумних, чесних і ініціативних людей, які багато робили, щоб Київ став кращим. Але донедавна ці люди навіть не думали іти у владу, яка асоціювалась із корупцією і брехливістю. Після перемоги Революції Гідності небайдужі кияни зрозуміли, що повна заміна старої влади неможлива без їх участі у політичному житті. Якщо не зробиш сам, то ніхто за тебе не зробить потрібні речі. У нашому списку в Київраду не було кандидатів, які б зразу погодились балотуватись; засновнику партії Андрію Садовому довелось кожного переконувати зробити цей дійсно сміливий крок. Робота депутата - це необхідність присвятити більшість свого часу цьому завданню без будь-якої оплати. Але виборці стають досвіченішими і зразу відчувають, якщо людина висувається не заради збагачення, а щоб робити добрі справи. Вважаю саме це основною причиною нашого доброго результату. Ми не поливали брудом інших, не обіцяли "покращення вже завтра", а просто показували зроблені нами справи і чесно говорили з громадою Києва".

 

Ініціюємо процеси

 

"Навіть найкращі рішення Київради нічого не варті, якщо вони не втілені в життя. Виконувати рішення КМР повинна Київська міська державна адміністрація. Тому першочерговим є зміна корумпованих непрофесійних чиновників. Ми ініціюємо такі процеси, але, як Ви розумієте, не маємо безпосереднього впливу на призначення посадовців виконавчої влади. Наші першочергові кроки відображають найбільш нагальні проблеми, з якими стикаються кияни. У 2011-2012 було розроблено стратегію розвитку міста. Кияни надали більше 7 тисяч пропозицій щодо необхідних змін. 22% пропозицій стосувалися транспортної сфери, приблизно по 15% набрали питання екології, ЖКГ, охорони здоровя.

Для опрацювання проблем транспортної сфери ми створили робочу групу небайдужих киян. Однією з перших ініціатив стало створення окремої виділеної полоси руху для громадського транспорту з масиву Троєщина до станції метро Петрівка. Активно працюємо з велоспільнотою: зараз надаємо підтримку організаторам веломарафону, запланованого на початок вересня.

 

Зрозуміло, що більшість ініціатив потребують фінансування, тому окрему увагу ми приділяємо наповненню бюджету. Через участь в бюджетній комісії намагаємось не дати неефективно витрачати міські кошти (наприклад, блокуємо збільшення статутних фондів збиткових комунальних підприємств). Звернулись до центральних органів влади не вилучати кошти з бюджету Києва до державного бюджету.

 

Окремо згадаю питання проведення АТО. Ми ініціювали створення тимчасової комісії в Київраді для допомоги киянам, які зараз воюють на Сході.

 

Боремось і з такими наболілими питаннями, як підняття комунальних тарифів та незаконні встановлення МАФів. Ініціювали провірки незаконних підключень МАФів до електроенергії, які ніде не обліковуються і перекладаються на плечі киян. Пробуємо добитись заборони продажу алкоголю в нічний час, що призведе до зниження злочинності. Наші депутати активно працюють в постійних комісіях. Наприклад, перший номер нашого списку – Наталя Шульга – очолює комісію з питань освіти і науки, яка зараз відпрацьовує підготовку міста до нового навчального сезону та опікується оздоровленням дітей під час літніх канікул".

 

Наступний етап – Верховна Рада

 

"На відміну від інших партій, ми ні з ким не вступаємо в коаліції і ні з ким не хочемо воювати, виходячи з якихось партійних доцільностей. Ми хочемо, щоб Київрада приймала рішення на користь киян. Тому ми будемо говорити про партнерів і опонентів по кожному окремому питанню, що виноситься на голосування. Єдиним партнером для нас є громада Києва.

 

Як я згадував, зараз у суспільстві є цілий ряд досвічених і чесних людей, які готові працювати на розбудову України. Вони в своїй більшості не були публічними політиками, але зараз готові такими стати, щоб самим робити необхідні зміни. "Самопоміч" - політична сила, яка є об’єднавчою платформою для таких людей. Суспільство вимагає перевиборів існуючої Верховної Ради і хоче бачити там інших людей. Ми запропонуємо виборцям таких людей".

 

Заступниця голови Київської міської організації партії «Демократичний Альянс»

Галина ЯНЧЕНКО

 

 

Вибори були «кота в мішку»

 

"Організація місцевих виборів у Києві пройшла на надзвичайно низькому рівні. Йдеться, по-перше, про величезні черги, спричинені недостатньою кількістю членів дільничних виборчих комісій та їхньою слабкою підготовленістю. Відомо, що на багатьох дільницях люди чекали по 2-3 години, а дехто йшов додому так і не проголосувавши. По-друге, про повну відсутність інформації щодо партії та кандидатів, які балотувались до Київради. Комісії забезпечили інформацію лише про кандидатів у президенти, а отже вибори в основний орган столиці були обранням кота у мішку. По-третє, були виявлені масові фальсифікації практично в усіх районах Києва. Понад тиждень нашій команді довелось захищати голоси киян, віддані за «Демократичний Альянс».

 

В підсумку, наша партія подолала прохідний бар’єр та отримала 2 місця в Київраді. Чи можна сказати, що ми задоволені своїм результатом? Очевидно, це лише початок, і «Демократичний Альянс» буде боротись за більше представництво і на парламентських виборах, і на наступних місцевих виборах".

 

Наше кредо – прозорість

 

"Але навіть два депутати від «Демократичного Альянсу» зробили прорив в тому, що стосується висвітлення діяльності Київради та зупинці рішень, які забезпечують інтереси окремих депутатів і шкодять інтересам громади Києва. Ми переконані, що з новими партіями в Київраді, більшість, яка зараз представлена УДАРом, не зможе продовжувати тихенько красти гроші киян.

 

Основний принцип Демократичного Альянсу полягає в тому, що кожен киянин, який наповнює бюджет податками заслуговує мати повну інформацію щодо витрат його коштів, а також мати вплив на їх розподіл. Тому три наших пріоритети в Київраді такі: перше – прозорість процедур та фінансів, друге – максимальне залучення активних громадських середовищ до управління містом, і третє – комфортне та безпечне місто.

 

По кожному з цих напрямів ведеться розробка проектів, а деякі наші ініціативи вже втілюються. «Демократичний Альянс», по-перше, створив прецедент в політиці місцевого рівня – інформування киян через соціальні мережі в Інтернет щодо найбільш резонансних і потенційно корупційних рішень, які протягають провладні депутати. По-друге, ми працюємо над тим, щоб Київ став першим містом, де запуститься інструмент прямої демократій – електронна петиція. Перші результати розробки ІТ програми та юридичної бази будуть презентовані в серпні, а з вересня ми внесемо це в порядок денний Київради. Нарешті, разом з активістами з різних сфер ми розробляємо реформи громадського простору. Наприклад, завдяки фракції Демократичного Альянсу, вело активісти вперше за 23 роки змогли виступити перед депутатами на засіданні Київради та запропонувати план розвитку вело інфраструктури в місті".

 

Нові цінності у Верховну Раду

 

"Ми вже давно націлені приймати участь у парламентських виборах. Після Майдану багато говориться про люстрацію, але єдина ефективна люстрація в дії – це поява в політиці нових облич. Ми впевнені, що «Демократичний Альянс» може принести нові цінності і новий темп у стіни Верховної Ради".

 

30.07.2014