Росії з любов'ю: великий енергетичний важіль Обами

 

Несподіваний енергетичний дар, який дістався США, дозволить Вашингтону послабити лещата, у яких Москва тримає своїх сусідів

 

Де Володимир Путін знайшов 50 мільярдів доларів , щоб витратити на Олімпіаду в Сочі? Запитайте Україну, Німеччину та інших клієнтів Газпрому, які переплачують за газ. Надходження від експорту російського газу додали зухвалості зовнішній політиці Путіна і допомогли профінансувати наймарнотратніше театралізоване видовище в історії – зимову олімпіаду. В Америки немає свого Газпрому. Але енергетична революція США є несподіваним геополітичним даром, який дасть змогу Вашингтону послабити контроль Росії над її сусідами. Це, найімовірніше, – той козир, який отримав Барака Обама для того, щоб змінити гру на час, який залишився на його президентство.

 

Математичні розрахунки, на яких базується американська сланцева революція не викликають жодних сумнівів чи запитань. За останні п'ять років, запаси відкриті з допомогою гідравлічного фрекінгу,  скоротили американські ціни на природний газ до $ 4 за мільйон британських термічних одиниць. Це менше, ніж третина того, що платять Газпрому більшість європейських клієнтів за газ, який надходить по трубопроводах з Росії. І це значно нижче п'ятої частини того цінового курсу, який є в більшій частині країн Азії, включаючи Китай. Політики США одержимі питанням: чи затвердить Обама будівництво трубопроводу Keystone XL з Канади.

 

Але яким би не було рішення Обами – я ставлю на те, що він відкладатиме його якомога довше – нафта, яку в Канаді отримують зі смоли, стає все менш релевантною до потреб Америки. У США є більш, ніж достатньо сланців, щоб стати новою Саудівською Аравією природного газу, а також нарощувати і розвивати видобуток нафти з тим, щоб  до кінця десятиліття обігнати Саудівську Аравію.

 

Фактично, інвестування в розробку сланцевого газу США – це ліцензія на друкування грошей: існує величезна пропозиція і необмежений попит. Минулого тижня адміністрація Обами схвалили будівництво шостого американського терміналу для експорту газу. В 2015 році перший, який належить Cheniere Energy, компанії, що базується в Х'юстоні, має розпочати транспортування газу до Великобританії, Іспанії та інших країнах. Більше десятка інших прикладають зусилля для отримання експортних ліцензій і дозволів, щоб побудувати термінали. Навіть враховуючи витрати на зріджування і транспорту газу через Атлантику, в місці продажу, ціни на американський газ все рівно будуть значно нижчі, ніж на російський. Значний попит є також в Індії, яка має зростаючий дефіцит енергії, Японії, яка закрила свою ядерну промисловість після катастрофи на Фукусіма і Німеччині, яка також законсервувала свої атомні станції.

 

Як тільки кораблі вирушають у плавання, розпочнеться транспортування, це  матиме незворотній, лавиноподібний вплив на світовий енергетичний ринок. Але спочатку Вашингтону потрібно зняти ряд перешкод, створених ним самим. По-перше, адміністрація Обами не поспішає з затвердженням експортних ліцензій на газ.

 

Згідно американського законодавства, газ можна експортувати лише до тих країн, які мають угоду про вільну торгівлю з США. Експортери можуть обійти це, довівши, що це не несе шкоди національним інтересам США. Але це важкий і трудомісткий процес. Чим скоріше Вашингтон змінить свої закони, що дадуть змогу створити вільний ринок в енергетиці, тим швидше компанії інвестуватимуть в  інфраструктуру по добування газу.

 

Також, законодавство США забороняє експорт своєї нафти - ще один пережиток минулої епохи. Більше 50 законодавців республіканців і демократів, підтримують  законопроект, який автоматично дозволить експортувати до країн НАТО зріджений природний газ. Прийняття цього законопроекту буде початком. Але є багато охочих країн, які готові купувати газ, таких як Україна і Індія, які не входять до НАТО.

 

По-друге, президент Обама робить все можливе, щоб уникнути конфронтації з лобі протекціоністів і захисників навколишнього середовища. Перші, на чолі з Dow Chemical заявляють, що для себе США повинні тримати більш низькі ціни на газ. Якщо зробити виробництво в себе вдома дешевшим, це сприятиме поверненню і розвитку промисловості в США.

 

Цей аргумент не витримує критики. Навіть якщо Америка ліквідує всі обмеження на експорт, американські виробники і надалі будуть вигравати від зниження цін на газ -  як і раніше, найдешевший газ буде там де його добувають. Не варто переоцінювати їх інтереси. В енергетичному секторі промисловості США енергоємне виробництво складає незначну частку. Також, воно створює багато робочих місць. Для ринку праці у Південній і Північній Дакоті, Огайо, Колорадо і Техасі добування газу за допомогою фрекінгу мало вражаючі наслідки. На одному родовищі в Колорадо, Венді, ресторан фаст-фуд, намагається заманити нових співробітників за допомогою підйомних у розмірі 500 $ бонусів.

 

Екологи проти фрекінгу – так як він веде до забруднення. Процес може забруднити водоносні пласти, зашкодити постачанню, привести до викидів шкідливих газів і викликати землетрус. Дуже добре, що президент Обама наполягає на жорстких гарантіях, навіть якщо вони сповільнюють американське виробництво. Але часом, за лісом зелені не бачать дерев. У минулому році, в якості найбільшого джерела для отримання електроенергії в США природний газ обігнав «Короля Вугілля ». Це головна причина, чому сьогодні американські викиди вуглецю нижчі, ніж вони були в 2005 році. Хорошою справою стане допомога в зменшенні своїх викидів Індії, Китаю та іншим країнам.

 

Екологи праві, коли вказують на те, що експорт вугілля, яке більше не споживається в США матиме нульовий вплив на зміну клімату – неважливо, де його спалюють. Але вони помиляються виступаючи проти газу. З усіх можливих це найменше зло.

 

Як все це відіб’ється на Путіні і його колегах? Відомо і давно зрозуміло – що коли ціни високі, нафто-автократії посилюють свій контроль у внутрішній політиці, і проявляють більшу готовність до компромісу, коли ціни падають. На сьогодні США в змозі чинити значний тиск на світові ціни на енергоносії, з метою їх зменшення і надати своїх друзям і союзникам альтернативну лінію постачання. Найбільша послуга, яку Обама міг би зробити для громадян Росії та її сусідів, – це розпочати в США світову енергетичну революцію. Це той вид змін, в які майже кожен міг би повірити.

 


Edward Luce
To Russia with love: Obama’s big energy lever
Financial Times 17.02.2014
Зреферував Михайло МИШКАЛО

 

 

03.03.2014