Путін готується до арктичної війни

Президента Росії Володимира Путіна надзвичайно стурбували заяви Оттави про намір розширити зону своїх економічних інтересів поблизу Північного полюсу. Адже Кремль теж претендує на багаті корисними копалинами арктичні простори. У змаганні з Канадою Росія готує спеціальні війська, готові воювати за смугою вічної мерзлоти.  

 

 

Кабінету міністрів Канади подав до ООН заявку про розширення свого континентального шельфу. Таким чином у зону канадських інтересів потрапить дно Північного Льодовитого океану аж до Північного полюсу. Там отава планує закріпити свою економічну зону, аби мати право на розвідку та видобуток природних ресурсів.

 

При владі в Канаді зараз перебувають консерватори на чолі з прем’єр-міністром Стівеном Гарпером. Вони вже давно обговорювали плани встановлення контролю над Північним полюсом, тобто над багатими на енергоресурси шельфи Північного Льодовитого океану.

 

Не било байдики й російське керівництво, воно теж плекало аналогічні плани. У листопаді Володимир Путін оголосив план щодо відновлення в Арктиці військової бази. Цей намір він обґрунтовував необхідністю гарантування безпеки судноплавству на Північному морському шляху, де рух кораблів стає з кожним роком активнішим.

 

Тепер же Москва у відповідь на заяви канадського уряду вирішила розширити свою військову присутність у цьому регіоні. Президент Путін під час своїх відвідин Міністерства оборони РФ, які транслювалися по телебаченню, закликав військовиків звернути особливу увагу на розбудову інфраструктури та дислокації військових частин на своїх північних рубежах.

 

 

І можна припустити, що йдеться про щось більше, аніж безпека судноплавства. Адже Путін доручив міністру оборони Сергію Шойгу сформувати спеціальні арктичні війська. Тож уже наступного року МО займеться формуванням військових частин для відправки в Арктику. «Росія чимраз активніше освоює цей перспективний регіон, повертається в нього і повинна диспонувати тут усіма важелями для захисту своєї безпеки і національних інтересів», - заявив російський лідер, виступаючи на розширеному засіданні колегії Міноборони.

 

Як повідомив Шойгу, нині вже відремонтований і відновив роботу арктичний аеродром «Темп». Найближчим часом, як очікується, будуть також відновлені летовища й причальні споруди на Землі Франца-Йосифа і Новосибірських островах, а також аеродроми в Нарьян-Маре, Аликелі, Андерме, Анадирі і Рогачево. До кінця року планується укласти держконтракт на реконструкцію аеродромів Тіксі і «Сєвєроморськ -1».

 

Інтерес до регіону навколо Північного полюсу стрімко зріс після повідомлень про топлення арктичної криги. Це своєю чергою відкрило можливість для створення нових морських шляхів, а також дозволило проводити геологічну розвідку недоступного раніше дна Північного Льодовитого океану.

 

 

На добування корисних копалин, а передовсім енергетичних ресурсів, зокрема газу й нафти, які ховалися під арктичними льодами вже вибудувалася ціла черга бажаючих країн: Росія, Канада, США, Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія та Ісландія.

 

 

Чи не спровокує це змагання країн-конкурентів війну за арктичне багатство? У будь-якому випадку не слід ігнорувати такий розвиток подій. Але готується до можливого військового протистояння поки що лише Російська Федерація.

11.12.2013