Іронія САЛА: Ну що, не чекали?!

Олег Сало репатріювався у Львів. І не просто собі тихо приїхав, а з тріумфом. Вчора (31 жовтня) президент Янукович підписав указ про призначення його на посаду голови місцевої ОДА. Того ж таки дня «соленізант» постав перед ясні очі обласного активу в сесійній залі обласної ради. І навіть вигуки «Ганьба!» та «Сала на нари!», якими зустріли нового обласного голову присутні на офіційному представленні журналісти, не зіпсували свята Олегу Михайловичу — півусміх практично не сходив з його лиця...

 

 

Громадяни, які люблять українську політику за її абсурдність, мають нагоду поміркувати над питанням: «Намісником якої області призначать тепер Наталю Вітренко?»

 

На Львівщині переробили відповідно до найостанніших трендів анекдот про донецького бомжа, що вмів читати. Того чоловіка після приходу Віктора Януковича до влади відразу запросили на роботу в Київ. В столиці ж Галичини відтепер — як мав проблеми з «помаранчевими», то час вже стати намісником. Олег Сало тепер буде жупелом, на який зизом поглядатимуть навіть ті місцеві представники політичної еліти, які знайшли спільну мову з відставленим Віктором Шемчуком.

 

Поки що найкраще прокоментував львівську ініціативу Віктора Федоровича традиційно красномовний Юрій Луценко. «Призначення нового губернатора Львівщини Сала — знакова подія, — написав він у соціальній мережі. — Це сиґнал Януковича про те, як він планує проводити президентські вибори. Влада прекрасно усвідомлює неможливість виграти чесно. Їм знову знадобилася "сильна рука, яка не дає слабинки" (за словами А.Герман). Сало є спеціалістом по підкиданню вибухівки в редакцію опозиційної газети, по міліцейському безпрєдєлу, по фальшуванню результатів виборів. На таку роботу завжди беруть поліцая-зрадника, мерзотника без поняття честі. Нечисть повертається. Саме вчасно — в ніч на Геловін», — резюмував Юрій Віталійович.

 

Щоправда, самому колишньому головному міліціянтові країни можна закинути, що він у 2005 році не довів до пуття кримінальну справу проти Сала, який вже 2006-го балотувався до парламенту у списках Проґресивної соціалістичної партії.

 

Щодо згаданої Луценком Герман, то таких дифірамбів, які вчора отримав від неї Сало, не сподобився жоден з його попередників — ні Горбаль, ні Костюк. «В нас не було доброї історії голів обласних держадміністрацій на Львівщині. Всі його (Олега Сала. — «Z») попередники загалом були гарні і компетентні люди. Але у Львові потрібна тверда рука. Львівщиною має керувати людина, яка знає і любить реґіон, працює чітко, не даючи слабинки», — визнала «реґіоналка», і пригадала, що рішення щодо призначення Олега Сала визрівало вже досить давно.

 

 

«Ця ідея виникала відтоді, як Віктор Янукович обійняв посаду президента. І це рішення чекало свого часу. І цьогорічна осінь — найкращий час для того, щоб його втілити. Я переконана, що Олег Сало витягне Львівський реґіон з того занепаду, в якому він перебував в останні роки, тобто зробить те, що не вдалося зробити його попередникам», — розговорилася Ганна Миколаївна. І тут логічно виникає питання: чого ж тоді президент аж цілих чотири роки з Львівською областю експериментував?

 

Не такий красномовний, як Герман, її безпосередній керівник в парламенті Олександр Єфремов розвинув тему в іншому керунку. «Президент очікує ефективнішої роботи влади на місцях. Цим продиктовано його рішення призначити Олега Сала на посаду голови Львівської обласної державної адміністрації. У нинішніх складних економічних умовах люди мають відчути, що влада робить все, що від неї залежить, і вони можуть на неї розраховувати», — сказав лідер парламентської фракції Партії реґіонів. І знов питання: який стосунок має Сало — міліціонер «аж до відбитків пальців» — до економіки?

 

Очевидно, новий губернатор спиратиметься на стару команду, бо вже задекларував, що ґлобальної ротації кадрів в обласній держадміністрації не буде. Тоді незрозуміло, як він сам-один впорається з «руїною», коли за плечима стоятиме стара команда, що показала свою неспроможність.

 

Зате опозиція тепер має чудову мішень для відточування своїх злих язиків. Наприклад, представниця «Свободи» Ірина Сех, яка переконана, що завдання нового голови облдержадміністрації — втримати владу будь-якою ціною. «Олег Сало годиться на цю роль, як ніхто інший, він пройшов "випробування" 2004 роком. Про його методи репресій, тиск на підприємців та політиків із залученням органів контролю та силових структур ще добре пам'ятають на Львівщині. Саме з такою метою партія влади відрядила Сала на Львівщину — "навести лад", як його собі уявляє режим: щоб усі боялися і не сміли ослухатися. Новий голова ЛОДА посилить поліцейські порядки і готуватиме ґрунт для виборчої кампанії. Однак це не означає, що він надовго на Львівщині», — заявила Ірина Сех. І тут також питання: спершу звучить «втримати владу», а відтак — «це не означає, що він надовго на Львівщині». Зрозуміло, що всі були заскочені кадровим рішенням Януковича, але формулювати думки варто чіткіше.

 

Тепер будемо чекати, як «Свобода» чи «Батьківщина» пікетуватимуть ОДА, обласна рада показуватиме своє «фе» новому наміснику, а в телеефірах експерти розповідатимуть про те, що Янукович шукає больовий поріг для Галичини. Самому Олегу Михайловичу від того не буде ні тепло, ні холодно, бо він «чєловєк государєв», і, напевно, таки має карт-бланш до 2015 року. Ну хіба що напартачить щось геть несусвітнє. Наприклад, привезе до Львова старого свого колеґу Віктора Медведчука. От такий розвиток подій був би вже справжнім Геловіном.

 

Оберемок білих троянд — що може бути приємніше для такого чоловіка?! Відставленому Шемчуку, до речі, подарували такісінький, тільки червоний...

 

ДЛЯ ДОВІДКИ

 

Анабазис Олега САЛА

 

Народився 1 квітня 1968 року в Нестерові (тепер Жовква).

 

1975–1985 рр. — навчався в Лавриківській середній школі.

 

1985 року вступив до Львівського ПТУ-21 на спеціальність монтажник радіоапаратури.

 

У червні–серпні 1986 року працював робітником у будівельній бриґаді Львівської державної машиновипробувальної станції.

 

1986–1988 рр. — проходив строкову службу в армії.

 

1988 р. — вступив на службу інспектором ДПС ДАІ Управління МВС України у Львівській області.

 

Від 1995 року переведений на посаду державтоінспектора в МРЕВ ДАІ Управління РВВС України в Львівській області. Того ж таки року призначений на посаду начальника відділення районного реєстраційно-екзаменаційного відділу ДАІ Управління МВС України в м. Жовква Львівської області.

 

1998 р. — призначений начальником відділу МРЕ ДАІ Управління МВС України Львівської області.

 

2000 року Олег Сало призначений начальником Управління ДАІ Управління МВС України Львівської області.

 

1998 року Сало та його підлеглий Джурляк зняли з обліку в Жовківському МРЕВ автомобіль марки «Мерседес» за відсутності власника. Як пізніше з'ясувалося, власника було вбито за три дні перед тим, а автомашину знімав з обліку один з підозрюваних у скоєнні вбивства. Після неодноразових наполягань народних депутатів Генеральа прокуратура України за цим фактом порушила кримінальну справу за ознаками ст. 364 КК України (зловживання посадовим становищем). Слідство провадила прокуратура Жовківського району.

 

2000 р. — за даними тодішнього голови Комітету ВРУ з боротьби з організованою злочинністю і корупцією Юрія Кармазіна, у відділі МРЕ ДАІ Управління МВС України у Львівській області під керівництвом Сала «по-чорному» зареєстрували понад дві тисячі автомобілів. Слідчо-судового продовження історія не мала.

 

У травні 2000 року, працюючи вже начальником МРЕВ УДАІ у Львівській області, Сало незаконно зареєстрував викрадену машину марки «Мерседес-380». За цим фактом Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу. Слідство провадила Тернопільська обласна прокуратура.

 

У лютому 2001 року Львівське МРЕВ видало реєстраційне свідоцтво на автомобіль «Honda» на прізвище рідного брата дружини Сала. Під час перевірки з'ясувалося, що автомобіль, який за обліками МРЕВ проходив як мотоцикл, був зареєстрований без справляння митних та інших зборів на суму понад 21 тис. грн. Тож 14 лютого 2002 р. на подання Комітету Верховної Ради України заступник Генерального прокурора О.Баганець порушив за цим фактом кримінальну справу, слідство за якою провадила Волинська обласна прокуратура.

 

13 лютого 2003 року група народних депутатів звернулася з запитом щодо порушення кримінальної справи за фактом виявлення 146 набоїв до вогнепальної нарізної зброї різного калібру, що зберігалися в службовому сейфі працівника УДАІ у Львівській області, та звільнення з посади за укриття цього злочину Сала. Проте керівництво МВС України зіґнорувало думку народних депутатів України і замість того, щоб звільнити Сала з органів внутрішніх справ, 4 квітня 2003 року призначило його заступником начальника УМВС України на Львівській залізниці.

 

Від грудня 2003 до січня 2005 року Олег Сало обіймав посаду начальника УМВС у Львівській області.

 

У 2005 році неродний депутат Геннадій Москаль оприлюднив таку інформацію: «Згідно з даними оперативників Миколаївщини, офіційно спецпідрозділ "Беркут" не було залучено для вилучення бюлетенів і доставки їх в миколаївський суд — це була особиста вказівка ​​Сала. Ориґінали бюлетенів із суду вивезли депутати від Партії реґіонів на авто "Тойота-Камрі" №ВЕ9494, який доїхав до так званої "Лисої гори". Там авто зустрів начальник ДАІ області, перевантаживши бюлетені в автомобіль «Додж» з номером 0237», — пише Москаль. Зі слів нардепа, начальник ДАІ супроводжував документи до ЦВК з мигалками у супроводі інших авто. «Також дана операція негласно супроводжувалася управлінням, яке займається зовнішнім спостереженням. Не виключено, що пан Сало причетний і до викрадення бюлетенів з округу в Каневі».

 

У листопаді 2005 року Львівська обласна рада дала згоду на взяття під варту і притягнення до кримінальної відповідальності тодішнього депутата облради Сала. Проти Сала було порушено дві кримінальні справи: за частиною 2 статті 157 (перешкоджання здійсненню виборчого права з використанням службового становища ) і частиною 3 статті 364 (зловживання владою або службовим становищем, здійснене співробітником правоохоронних органів). У 2007 році кримінальні справи закрив Печерський районний суд Києва через відсутність складу злочину.

 

У березні 2010 року Олег Сало очолив ГУ МВС у Рівненській області.

 

У 2012 році очолив міліцію Івано-Франківщини.

 

Текст проілюстровано знимками Романа БАЛУКА\ZIK

 

01.11.2013