Чи такий вже страшний Government Shutdown?

Дивні й незрозумілі нам, пострадянцям, речі відбуваються у вільному світі. США – країна з найбільшим ВВП ($15,7 трлн.) – змушена припинити діяльність федерального уряду й відправити 800 тисяч службовців у вимушену відпустку. Від 00.00 1 жовтня уряд США формально перестав працювати, відбувся так званий Government Shutdown.

 

 

Попри державні бюра й представництва федеральних аґенцій, закритими залишаються також музеї, національні парки, паспортні офіси, одне слово, все те, що фінансувалося з центрального бюджету. У самому Вашинґтоні не працюватимуть навіть сміттярі, оскільки вони отримували федеральну платню. Не працюватимуть щонайрізніші державні інспекції — від екологічних до споживчих. Тож для шанувальників порушень приписів настав щасливий час. Тобто був би щасливий час, якби все це відбувалося на пострадянському просторі, бо в західному світі є маса інших контрольних інстанцій, і найголовніша з них — громадянське суспільство.  

 

До праці стали лише ті служби, робота яких не може бути перервана. Це, зокрема, правоохоронці, спецслужбовці, військовики тощо. Працюватимуть, наприклад, астронавти NASA на орбіті та їхня земна обслуга, але всі решта служб Аґенції будуть закриті. Всі, хто працюватимуть у ці дні, замість зарплатні отримають боргові державні векселі на зароблену суму.

 

Така прикра ситуація сталася через те, що американський Конґрес не зміг ухвалити бюджету до згаданих 00.00 першого жовтня, тобто до моменту, коли почався новий фінансовий рік. А Сполучені Штати — це не Україна, де прийняття державного бюджету можна затягувати або спершу ухвалити, а потім відкликати чи вигадати сотню інших бюджетних забавок. Для американців бюджетна дисципліна — понад усе. А нема бюджету — нема грошей, нема грошей — нема роботи.

 

Чому ж конґресмени, що є людьми надзвичайно відповідальними, довели ситуацію до такого критичного стану? До цього спричинилася реформа системи медичного страхування, яка була «цвяхом» передвиборчої програми президента Барака Обами. Реформа Obamacare, як вже її встигли охрестити, з одного боку, вельми корисна і вже давно назріла. Реалізація президентського проекту мала б завершитися тим, що кожен американець був би охоплений медичною допомогою. З іншого боку, нинішньому господареві Білого дому було вкрай потрібно реалізувати реформу в найкоротші терміни, аби не виглядати базікою щодо своїх програмних обіцянок. А це, своєю чергою, вимагало надмірних капіталовкладень.

 

Конґресмени-республіканці хотіли, щоб цьогорічним Законом про бюджет було заблоковано або принаймні серйозно обмежено фінансування цієї реформи. Демократи ж стали на захист Obamacare, стверджуючи, що це — воля американців, котрі, обравши Обаму на другу каденцію, фактично поставили перед ним «президентський наказ» довести реформу до логічного завершення.

 

 

Варто все ж зазначити, що минулого тижня Сенат, контрольований демократами, і Палата представників, де панують республіканці, обмінялися кількома варіантами законопроектів, які б дозволили продовжити фінансування державного сектора, принаймні, до 15 грудня 2013 року. Але республіканці наполягали на тому, щоб разом з цим відтермінуванням було ухвалено рішення про замороження витрат на Obamacare. Сенат, звісно, не погодився на такий обмін.

 

Так справа зайшла в глухий кут. Переговори між демократами, республіканцями й Білим домом, які тривали до остатньої миті, так і не змогли вивести ситуацію з патового стану. Government Shutdown зі страшного привиду перетворився на прикру реальність.

 

Безумовно, нам, українцям, чи мешканцям інших неозорих пострадянських просторів, напрочуд цікаво: а як це, в принципі, можливо? Як може жити країна з нефункціонуючим урядом? І то така велика й потужна країна, країна, яка відіграє і ще довго відіграватиме головну роль на світовій театральній сцені. Та дуже просто. Зрештою, така ситуація в США виникла не вперше, прецедент вже був у 1996 році. Тоді таке неподобство тривало аж 21 день. Хоч експерти підозрюють, що цього разу криза може й затягнутися: занадто напружена ситуація між політичними фронтами, ніхто не бажає поступатися.

 

Поки що головні індикатори роботи американьсокї господарки —– біржові індекси на Wall Street — не засвідчують, що ситуація катастрофічна. Стрімких обвалів там не зафіксовано. Торги відбуваються спокійно, а падіння деяких акцій не випадають із загальної тенденції.

 

Згідно з демоскопією, думки пересічних американців розділилися майже навпіл, хоч і з невеличкою перевагою демократів. Бо, згідно з останніми соціологічними дослідженнями, проведеними CNN, 46 відсотків громадян вважають винними у блокуванні бюджету республіканців, 36 % відповідальність покладають на Обаму й демократів. Та чи не зміниться ця опінія через кілька днів з непрацюючими державними закладами? Хай там як, а відповідальність за ситуацію передовсім лягає на президента.

01.10.2013