Проміжні вибори на Івано-Франківщині: мобілізація — це перемога

 

5 лютого офіційно оприлюднено результати проміжних виборів до Івано-Франківської обласної ради, що відбулися 27 січня 2013 року. Вакантні місця трьох депутатів-мажоритарників, які стали народними депутатами України, зайняли представники «Свободи», «Батьківщини» й УРП.

 

На одномандатних округах №43 (Івано-Франківськ) і №36 (Снятинський район) перемогли узгоджені кандидати від Об'єднаної опозиції («Батьківщина», «Свобода», «Фронт змін» і УДАР) Іван Харук та Іван Угрин. На окрузі №25 (Надвірнянський район) перемогу здобув висуванець Української республіканської партії Володимир Грабовецький.

 

Бренд і мобілізація — запорука перемоги

 

Головний відтинок передвиборчих перегонів кандидати в обласну раду долали під час зимових свят. Тож майбутнім народним обранцям довелося поборювати не лише конкурентів, а й народну пасивність. До того ж давалася взнаки втома виборців від напружених політичних змагань, що відбулися двома місяцями раніше.

Як і на парламентських виборах, запорукою перемоги на обласному рівні була популярність політичного бренду. В Івано-Франківську і в Снятинському районі виграла Об'єднана опозиція, а саме «Свобода» та «Батьківщина». У Надвірнянському районі переміг локальний бренд Фонду Юрія Дерев’янка.

Другим фактором успіху, не менш важливим у пору Різдвяних свят, стало вміння кандидатів мобілізувати своїх виборців. Це яскраво засвідчує начебто переконлива перемога «свободівця» Івана Харука в Івано-Франківську. За нього проголосували майже 70% виборців. Однак йдеться про виборців, які прийшли на виборчі дільниці і проголосували. А таких було 13,4%. Тобто з 61 тисячі виборців участь у голосуванні взяли трохи більше 8 тисяч громадян, і з-поміж цих 8 тисяч за Івана Харука віддали свій голос 5650 осіб. Отже, 28-річний «свободівець» зміг потрапити до обласної ради, отримавши менш як 10% підтримки усіх виборців округу. Раніше пан Харук працював спортивним журналістом обласного телебачення «Галичина». Головним опонентом представника «Свободи» був голова обласної організації КУНу та Всеукраїнського братства вояків ОУН-УПА, колишній міський голова Івано-Франківська Богдан Борович. Він здобув лише 13% голосів.

У Снятинському районі, де переміг кандидат від «Батьківщини” Іван Угрин, зафіксовано найвищу серед трьох округів явку виборців — 56,13%. Свого найближчого конкурента, Миколу Сухолиткого з партії «Відродження», соратник Тимошенко обійшов майже на 40%.

У Надвірнянському районі перемогу святкував голова Всеукраїнського благодійного фонду Юрія Дерев'янка Володимир Грабовецький. Цим разом партійна приналежність не мала вирішального значення. Тут спрацював бренд благодійного фонду, який протягом кількох років провадив активну роботу в регіоні. Завдяки доброчинності до Верховної Ради наприкінці жовтня потрапив і сам пан голова фонду. Сприяння вже тепер народного депутата Дерев’янка та підтримка відомого політика Левка Лук’яненка допомогли Грабовецькому завершити перегони з результатом 65,5%. Представник Об’єднаної опозиції Юрій Голіней зазнав поразки, отримавши тільки 17,5% голосів виборців. До речі, в цьому окрузі виборчі дільниці відвідала лише чверть електорату.

 

Від перестановки доданків...

 

Зіставлення результатів волевиявлення громадян на проміжних виборах до обласної ради та на парламентських виборах дає схожу картину. В Івано-Франківську в обох перегонах перемогли представники «Свободи»: Олександр Сич став народним депутатом України, а на його місце прийшов Іван Харук. У Снятині відбулася заміна представників «Батьківщини»: Іван Угрин змінив Василя Гладія. А в Надвірній депутатські посвідчення отримали представники Фонду Дерев’янка: Юрій Дерев’янко подався до ВРУ, а Володимир Грабовецький зайняв його місце в обласній раді.

Те саме бачимо в Тернопільській області. Там 3 лютого провели проміжні вибори до Тернопільської міської ради. Як наслідок, замінили представника ВО «Свобода» Михайла Головка, який став нардепом, на його соратника Михайла Сиротюка. Явка виборців становила 20,3%,

 

Фінансові діри галицьких виборів

 

Появу нових депутатських облич Галичини супроводжували фінансові труднощі. Так, Івано-Франківська обласна рада витратила на довибори 1,3 млн. грн., а Тернопільська міська рада — 127 тис. грн.

Найсерйозніші проблеми з виборчим бюджетом виникли у Львівській області. Тут брак коштів спричинився до провалу проміжних виборів, теж запланованих на 27 січня. Обласна рада так і не знайшла коштів для організації та проведення голосування. За словами голови Львівської ОВК Миколи Щура, найімовірніше нові вибори відбудуться наприкінці березня або на початку квітня. Депутати вже пообіцяли виділити на це 7 млн. грн. Щоправда, ці кошти вони планують повернути з державного бюджету, бо переконані, що вибори має фінансувати уряд.

07.02.2013