18:25 Казахстан заборонив в’їзд на територію країни низці російських депутатів і пропагандистів, пише DW з посиланням на джерела. Як зазначається, перелік громадян РФ, яким заборонено в’їзд, досить великий і "багато в чому формується на основі заяв негативного характеру на адресу Казахстану, що з'явилися в публічному просторі".
17:50 Біля порту Новоросійськ українські надводні безпілотники, оснащені авіаційними ракетами Р-73, вперше збили російський винищувач Су-30, повідомили у ГУР МО.
17:15 Президент Сербії Александар Вучич був змушений скоротити візит до США через погіршення самопочуття, пише РТС. Сербський президент прибув до США для низки зустрічей із високопосадовцями Республіканської партії та президентом США Дональдом Трампом.
16:40 Американські посадовці завершили розробку нових економічних санкцій проти Росії, пише Reuters з посиланням на джерела. Як зазначається, цілями санкцій є державний російський енергетичний гігант "Газпром", а також великі компанії, що працюють у сфері природних ресурсів і банківському секторі.
16:05 РФ чекає від України "не двозначних, а остаточних" заяв та дій про перемир'я, яке запропонував Путін на 8–10 травня, заявив прессекретар Путіна Дмітрій Пєсков.
15:30 Україна не може гарантувати іншим країнам безпеку їхніх представників під час запланованих поїздок у Москву на парад 9 травня, заявив Зеленський.
"Наша позиція дуже проста до всіх країн, які їхали чи їдуть на 9 травня: ми не можемо нести відповідальність за те, що відбувається на території Російської Федерації. Вони забезпечують вам безпеку, і тому гарантії ми вам ніякі давати не будемо. Тому що ми не знаємо, що Росія буде робити в ці дати. Вона може робити зі свого боку різні, скажімо так, кроки: і підпали, і підриви тощо. А потім звинувачувати нас. Я вважаю як президент і сказав про це міністру закордонних справ, що ми повинні людям, які до нас звертаються, казати: "Ми не рекомендуємо вам з точки зору (безпеки) відвідувати РФ. А якщо ви це робите – не запитуйте нас. Це ваше особисте рішення".
14:55 В ООН через кризу із фінансуванням розглядають масштабну реформу, яка передбачає об'єднання основних департаментів організації та перерозподіл її ресурсів по всьому світу, пише Reuters з посиланням на джерела.
14:20 Під час зустрічі у Ватикані Зеленський говорив із Трампом про підписання угоди про копалини, санкційні пакети проти Росії та системи ППО, заявив український президент. За словами Зеленського, це була "найкраща розмова з усіх".
"З президентом Трампом, я вважаю, у нас була найкраща розмова з усіх. Може, вона була найкоротша, але найпредметніша. При всій повазі до наших команд, але формат тет-а-тет, на мій погляд, спрацював".
13:45 Україна почне вносити платежі в спільний зі США інвестиційний фонд відбудови не раніше 2030 року, повідомив заступник міністра економіки України Тарас Качка в ефірі телемарафону. Він зазначив, що внески України не є платою США, а це внесок, який потім інвестуватиметься в Україну.
"Тому що йдеться про рентні платежі, які отримує бюджет від видобутку корисних копалин відповідно до ліцензій, виданих після набуття чинності угодою. Тобто цей горизонт навіть за звичайних мирних умов — три-чотири роки. Очевидно, що платежі будуть не раніше 2030 року. І, власне, у цьому й ідея, що допомогу певну ми отримуємо зараз, але можемо за неї розраховуватись через цей фонд багато-багато років".
13:10 США треба скасувати візи нардепам, які не голосуватимуть за ратифікацію угоди про надра, вважає Зеленський.
"Сьогодні вони голосують не тільки заради майбутнього, а заради того, щоб сьогодні зберегти те, що нам потрібно.
…Є люди, налаштовані цього не робити. То, наприклад, я вважаю, що США треба просто скасувати їм візи. Вони приїжджають в США щомісяця. Розказують, як тут погано в Україні, як закінчити війну дуже швидко, які частини України важливі, які не дуже важливі. Після того, як вони проходять коридорами конгресменів або сенаторів, вони кажуть, що вони зі США друзі, браття навіки, а потім вони повертаються в Україну і не голосують за те, що принципово для Америки. Результат буде на табло: хто проголосував, а хто — ні. Не можна грати у подвійну гру".
12:35 Адміністрація Трампа планує скоротити понад 1200 посад у Центральному розвідувальному управлінні та тисячі робочих місць в інших американських розвідувальних підрозділах, пише The Washington Post з посиланням на джерела.
12:00 Традиційний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
• З моменту початку повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році Росія, ймовірно, зазнала близько 950 000 втрат (убитими і пораненими).
• За перші чотири місяці 2025 року Росія, ймовірно, зазнала приблизно 160 000 втрат. Якщо такі темпи втрат збережуться до кінця 2025-го, цей рік стане найдошкульнішим роком війни з точки зору втрат російського особового складу, продовжуючи тенденцію до зростання втрат з року в рік.
• За даними українського Генерального штабу, середньодобові втрати росіян у квітні 2025 року становили трохи більше 1200 осіб, а загалом протягом місяця — 36 000 осіб. Це помірне зменшення порівняно з середньодобовим показником у 1300 осіб у березні 2025 року.
• Хоча кількість жертв залишається нижчою за дуже високі щоденні показники в майже 1600 осіб наприкінці 2024 року, коли Росія здобувала нові території, вона все ще наближається до максимального рівня в загальному контексті конфлікту. Поки що у 2025 році Росія не змогла перетворити постійні важкі втрати на значні успіхи в Україні.
11:30 У квітні по всій Україні прозвучало 1496 сигналів повітряної тривоги — це на 7% більше, ніж у березні.
11:10 Лавров написав передмову до монографії «Історія Литви», яка заперечує існування литовської мови та державності Литви та стверджує, що литовську національну державу створили слов'яни й Росія. Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс назвав монографію інструментом російської пропаганди та порівняв ідеї книжки з риторикою, що супроводжувала вторгнення Росії в Україну, коли Путін випускав статтю, в якій заперечувалося існування українців як окремої нації. Лавров у передмові спочатку звинуватив країни Балтії, зокрема Литву, у спробах «використати сфальсифіковані історичні наративи для стимулювання антиросійських і русофобських настроїв», а потім пояснив, як монографія, за його словами, бореться з цим явищем.
Монографію «Історія Литви» 2025 року випустило видавництво «Международные отношения» при МДІМВ. Керівником колективу з дев'яти авторів є Максім Ґріґор'єв — директор прокремлівського Фонду дослідження проблем демократії, член Громадської палати РФ, учасник війни в Україні.
10:50 Станом на середину квітня на "контракт 18-24" зголосилося близько чотирьох сотень рекрутів, повідомили BBC Україна джерела в Генштабі.
10:25 Вночі (із 20:30) росіяни атакували двома балістичним ракетами Іскандер-М із Ростовської області та Криму, 183 ударними БпЛА та безпілотниками-імітаторами інших типів із районів Брянськ, Курськ, Орел, Міллерово РФ.
Станом на 09:00 підтверджено збиття 77 ударних БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, півдні та в центрі країни.
73 ворожі безпілотники-імітатори локаційно втрачені (без негативних наслідків) — разом 82%.
Внаслідок ворожої атаки постраждали Харківщина, Сумщина, Донеччина та Миколаївщина.
За минулі сім днів було збито 399 із 1026 запущених по Україні БПЛА, ще 413 локаційно втрачені (разом – 79%).
10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
314,5% танків (з них 0,8% за минулий тиждень),
129,0% бойових броньованих машин (з них 0,3% за минулий тиждень),
883,9% артилерійських систем (з них 7,4% за минулий тиждень),
123,4% РСЗВ (з них 0,2% за минулий тиждень),
82,1% засобів ППО (з них 0,6% за минулий тиждень),
29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
37,6% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
09:40 Очікується, що державний секретар США Марко Рубіо паралельно працюватиме радником Дональда Трампа з національної безпеки щонайменше кілька місяців або навіть на постійній основі, пише Politico з посиланням на джерела високого рангу в Білому домі.
09:35 Військово-морський флот США провів успішне льотне випробування гіперзвукової ракети з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида, повідомляється на офіційному сайті міністерства оборони США. Це вперше застосовано метод запуску на холодному газі, який дозволяє виводити ракету з платформи на безпечну висоту над кораблем до запалювання першого ступеня.
09:30 Державний департамент США схвалив можливий продаж уряду України навчально-тренувальних послуг та супутнього обладнання для підтримки літаків F-16 на суму $310,5 млн, повідомило Агентство співробітництва в галузі безпеки міністерства оборони США (DSCA).
09:25 Протягом минулої доби внаслідок російських ударів постраждали Харків та 4 населені пункти області, загинув один чоловік, 48 людей поранено, повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов. Росіяни застосовували різні види озброєння, зокрема 11 КАБ, 3 FPV-дрони, 21 БпЛА типу "Шахед" та 28 БпЛА типу "Герань-2". Пошкоджено та зруйновано обʼєкти цивільної інфраструктури: у Купʼянському районі пошкоджено приватний будинок, господарську споруду, магазин і багатоквартирний будинок; у Богодухівському районі пошкоджено 2 приватні житлові будинки, 2 господарські споруди, зруйновано складську будівлю; в Ізюмському районі пошкоджено господарську споруду, в Харкові пошкоджено багатоквартирні будинки, дитячий садок, 17 автомобілів, навчальні заклади, гаражі та приватні будинки.
09:15 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:10 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
09:05 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:55 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:
Загалом протягом минулої доби зафіксовано 216 бойових зіткнень.
Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного удару із застосуванням однієї ракети, а також 101 авіаудару, зокрема, скинув 183 КАБ. Крім цього, здійснив майже 6700 обстрілів, з них 131 — із реактивних систем залпового вогню, та залучив для уражень 2694 дрони-камікадзе.
Агресор завдавав авіаударів, зокрема по районах населених пунктів Тур’я та Мала Рибиця Сумської області Сумської області; Цапівка, Великі Проходи, Дементіївка, Одрадне Харківської області; Шахове, Новоекономічне, Полтавка, Малинівка, Нова Полтавка, Гнатівка, Покровськ, Новосергіївка, Удачне, Новопавлівка, Новопіль Донецької області; Гуляйполе, Малі Щербаки, Новоандріївка Запорізької області.
Вчора авіація і ракетні війська та артилерія Сил оборони завдали ураженнч по 11 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника, двох пунктах управління, двох артилерійських системах, двох засобах ППО та одній станції РЕБ противника.
Минулої доби на Харківському напрямку відбулося шість боєзіткнень, противник атакував у районах Вовчанська та Кам’янки.
На Куп’янському напрямку за добу зафіксовано шість атак окупантів. Сили оборони відбивали штурмові дії противника поблизу населених пунктів Колісниківка, Нова Кругляківка та Загризове.
На Лиманському напрямку ворог атакував 27 разів. Намагався просунутися уперед неподалік населених пунктів Нове, Зелена Долина, Колодязі, Мирне, Сергіївка, Греківка та Копанки.
На Сіверському напрямку Сили оборони відбили один штурм ворожих військ в районі Білогорівки.
Минулої доби на Краматорському напрямку відбулося вісім штурмових дій противника в районі Часового Яру та в бік Новомаркового і Білої Гори.
На Торецькому напрямку ворог здійснив вісім атак в районах Торецька, Кримського, Дружби та Сухої Балки.
На Покровському напрямку наші захисники зупинили 83 атаки агресора у районах населених пунктів Водяне Друге, Новоторецьке, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Шевченко, Котлине, Удачне, Надіївка, Котлярівка, Преображенка та Андріївка.
На Новопавлівському напрямку Сили оборони відбили 23 ворожих штурми в районах Рівнополя, Привільного, Розливу, Костянтинополя, Бурлацького, а також в напрямку Одрадного та Багатиря.
На Гуляйпільському напрямку, поблизу Високого (кол.Червоне), Сили оборони відбили шість ворожих атак.
На Оріхівському напрямку, в районах населених пунктів Щербаки, Мала Токмачка та Степове, загарбники здійснили п’ять штурмів позицій наших захисників.
Минулої доби на Придніпровському напрямку агресор наступальних дій не проводив.
На Курському напрямку вчора наші воїни відбили 20 атак противника. Ворог завдав 235 артилерійських обстрілів, з них 15 — із реактивних систем залпового вогню; здійснив 14 авіаційних ударів, скинувши 23 КАБ.
На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.
Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат у живій силі та техніці.
Загалом минулої доби втрати російських загарбників становили 1170 осіб. Також українські воїни знешкодили чотири танки, 48 артилерійських систем, один засіб ППО, 126 БпЛА оперативно-тактичного рівня, одну крилату ракету, 121 одиницю автомобільної та одиницю спеціальної техніки ворога.
08:05 Станом на 6:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 3 російські кораблі, які є носіями крилатих ракет "Калібр", загальний залп становить до 18 ракет, попередили у Військово-морських силах ЗСУ.
08:00 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• За минулі чотири місяці російські успіхи на фронті сповільнилися, хоча Росія продовжує зазнавати втрат особового складу, які можна порівняти з втратами, яких російські війська зазнали в період інтенсивного наступу у вересні-грудні 2024 року.
• Наразі російські війська зазнають більших втрат на квадратний кілометр, ніж восени 2024 року.
• Досі Росія підтримувала ці втрати і нинішній темп наступальних операцій за рахунок швидкого розгортання низькопрофесійних військ на передовій, хоча залежність від таких військ також обмежує здатність Росії проводити складні операції та швидко просуватися вперед в Україні.
• Прагнення президента Росії Путіна підтримувати темп наступальних операцій, незважаючи на зменшення віддачі, підкреслює його постійні зусилля, спрямовані на використання подальших перемог на полі бою для здійснення тиску на Україну в рамках перемир'я і мирних переговорів або в інший спосіб для примусу України до краху.
• Західна розвідка припускає, що Путін може почати надавати пріоритет короткостроковим цілям, таким як закріплення досягнень Росії в Україні та безпосередня економічна стійкість Росії, а не захопленню більшої території. Але продемонстрована Путіним прихильність до збереження темпів російських наступальних операцій в Україні, незважаючи на продовження високого рівня втрат, свідчить проти цієї оцінки.
• Майбутнє уповільнення темпів російських наступальних операцій та/або перехід до оборонних операцій на всьому театрі бойових дій або на частині його території буде показником того, що Путін зміщує свої короткострокові цілі із захоплення більшої території на консолідацію раніше утримуваного.
• За оцінками ISW, президент Росії Путін залишається відданим своїм довгостроковим воєнним цілям — захопити всю Україну і підірвати НАТО.
• Заяви офіційних осіб США свідчать про те, що адміністрація Трампа розглядає можливість відмовитися від посилених посередницьких зусиль, спрямованих на припинення війни в Україні.
• Державний департамент США подав на розгляд Конгресу США 29 квітня законопроєкт про дозвіл на експорт оборонної продукції в Україну.
03.05.2025