1025-й день війни Росії в Україні. Хроніка

19:55 15 грудня графіки відключень світла діятимуть з 08:00 до 22:00 для побутових споживачів, повідомляє пресслужба "Укренерго". З 08:00 до 14:00 та з 17:00 до 22:00 діятиме одна черга відключень, з 14:00 до 17:00 – дві черги.

 

 

19:20 Українська влада двічі відкладала укладення угоди про співпрацю зі США у сфері видобутку корисних копалин, пише The New York Times із посиланням на джерела. Як зазначає видання, це свідчить про те, що Київ, можливо, чекає вступу на посаду Трампа, щоб представити угоду як ранню перемогу його адміністрації. Україна має родовища 20 найважливіших мінералів, таких як кобальт і графіт, запаси яких оцінюються в 11,5 трильйона доларів. Зокрема в Україні розташовано близько третини розвіданих запасів літію в Європі.

 

 

18:45 Під час бойового завдання загинув льотчик 299-ої бригади тактичної авіації Повітряних сил, повідомляє Командування Повітряних сил ЗСУ.

 

 

18:10 Ізраїль вдарив по складах зброї та авіабазах у Сирії, пише Times of Israel. Хвиля з 17 ударів була спрямована на стратегічні тунельні комплекси іранського виробництва, які, як вважають, призначені для зберігання і запуску балістичних ракет.

 

 

17:35 ЄС готує санкції проти Росії за дезінформацію і гібридні операції, пише Bloomberg. Запропоновані обмежувальні заходи стосуватимуться кількох співробітників і груп російської розвідки, а також державних посадовців і медіапідприємців.

 

 

17:00 На зустрічі західних лідерів і Зеленського у Брюсселі обговорять розміщення миротворців в Україні, пише Politico з посиланням на джерела. Як зазначає видання, західні лідери планують обговорити можливі формати завершення війни та потенційне створення європейської миротворчої місії як одного із запобіжників від нового нападу Росії на Україну.

 

 

16:25 Росія незабаром може залучити солдатів КНДР до штурмових дій, повідомляє ГУР.

 

 

15:50 Команда Трампа веде переговори з чинною американською адміністрацією й українськими посадовцями щодо припинення війни Росії проти України, пише NBC News з посиланням на джерела. Повідомляється, що обраний президент пообіцяв припинити війну ще до своєї інавгурації та назвав жертви з обох сторін "трагедією".

 

 

15:15 Невідомі безпілотники почали помічати над важливими військовими об’єктами Німеччини, пише Tagesschau з посиланням на розслідування NDR і WDR. Зазначається, що безпілотники вперше з'явилися в серпні на півночі Німеччини. Німецька поліція намагалася застосовувати технології боротьби з дронами, але безуспішно. З кінця листопада вони почали з'являтися і над авіабазою Рамштайн – штаб-квартирою Військово-повітряних сил США в Європі.

 

 

14:40 У 2025 році Норвегія навчатиме українських льотчиків та наземних спеціалістів F-16 у Португалії. Раніше навчання проходили в Данії, але у 2025 році Данія ліквідує свої можливості для навчання пілотів на F-16 та переходить на F-35.

 

 

14:00 Колегія виборників у парламенті Грузії призначила президентом колишнього футболіста Міхеїла Кавелашвілі. Нинішня президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відмовилася визнавати результати і назвала ці вибори президента "пародією".

 

 

13:20 На військовому аеродромі Кримськ у Краснодарському краї РФ знищено винищувач Су-30, повідомили в Головному управлінні розвідки МО України.

 

 

12:25 Оперативна інформація про перебіг бойових дій в зоні відповідальності ОСУВ «Хортиця»:

Протягом доби противник намагався покращити тактичне положення в районі Благодатного, західніше Дальнього та в районі Єлизаветівки: успіху не мав, зазнав втрати, відійшов.

Водночас противник проводив штурмові дії в районі південно-західніше Сторожевого, південно-західніше населеного пункту Сухі Яли, південніше Костянтинопільського та південно-західніше населеного пункту Веселий Гай: внаслідок вогневого ураження укріплення на окремих позиціях зазнали руйнувань, що унеможливило їх подальше утримання.

Внаслідок виснажливих боєзіткнень противник покращив тактичне положення в районі Пушкіного, Піщаного, а також західніше і східніше населеного пункту Шевченко.

 

 

12:20 Аналіз американського Інституту вивчення війни російської ініціативи централізувати використання безпілотних систем у збройних силах:

• Президент Росії Путін 28 листопада опосередковано підтвердив, що міністерство оборони Росії продовжує роботу над створенням окремого підрозділу безпілотних систем у складі збройних сил Росії, що є важливим кроком у російській кампанії з централізації контролю над російськими військами, які з 2022 року розвивалися неофіційними і нерегулярними шляхами.

• Міністерство оборони Росії, ймовірно, намагається наздогнати створення українських Сил безпілотних систем на початку 2024 року.

• Одночасно з цим МО РФ прагне створити окремий підрозділ безпілотних систем для централізації контролю над російськими неофіційними безпілотниками і спеціалізованими загонами, які органічно виникли в рамках регулярних російських підрозділів та іррегулярних формувань.

• Міністерство оборони Росії принаймні частково прагне централізувати контроль над неформальними безпілотниками та спеціалізованими загонами, щоб вивільнити додаткову живу силу для проведення штурмових дій в Україні.

• Міністерство оборони Росії також прагне централізувати і повністю контролювати закупівлю, розробку і виробництво безпілотних систем – процеси, які також виникли частково неофіційно і децентралізовано.

• У серпні 2024 року міністерство оборони Росії створило нову організацію – Центр перспективних безпілотних технологій «Рубікон», який, ймовірно, буде вибірково реорганізовувати і формувати нові загони безпілотних систем, підконтрольні міністерству оборони, і централізувати активи безпілотних систем.

• Ймовірно, міноборони Росії почало формувати підконтрольні державі загони безпілотних систем в рамках ініціативи «Рубікон» шляхом розформування неформальних російських загонів безпілотників і виведення фахівців з військових частин, що після загибелі операторів і фахівців з безпілотних систем викликало суперечки в російському інформаційному просторі.

• Примусова централізація російських безпілотників і спеціалізованих загонів дуже нагадує спробу формального підпорядкування ПВК «Вагнера» під контроль міноборони Росії, що призвело до знищення однієї з найбільш ефективних та інноваційних російських військових організацій.

• Міністерство оборони Росії одночасно монополізує контроль над процесом закупівель російських безпілотних систем, створюючи нові державні закупівельні організації та обмежуючи діяльність російських недержавних волонтерських організацій на фронті.

Прогноз

• Створення нового окремого підрозділу російських безпілотних систем, ймовірно, триватиме від шести місяців до року, враховуючи складність необхідної реструктуризації збройних сил і реформ у сфері закупівель.

• Міністерство оборони Росії навряд чи наслідуватиме структуру українських Сил безпілотних систем для створення власного окремого підрозділу безпілотних систем, оскільки воно зосереджене на розформуванні та реорганізації наявних підрозділів безпілотників і спеціалізованих підрозділів.

• Російські збройні сили отримають нові можливості, якщо міністерство оборони Росії досягне успіху у формуванні нових безпілотних і спеціалізованих підрозділів, а також централізації закупівельних зусиль. Успіх таких зусиль залежатиме від відданості російського військового керівництва цим реформам, визначення пріоритетів і наявності поставок. Такий успіх не є гарантованим.

• Реорганізація російських операторів і спеціалістів з використання безпілотників в окремі підрозділи може вплинути на російський тактичний розвідувально-ударний комплекс і зменшити злагодженість між штурмовими, безпілотними й артилерійськими підрозділами.

• Нові централізовані російські підрозділи безпілотників і спеціалізованих технологій також навряд чи гарантують, що російське військове командування не буде використовувати цих фахівців у штурмових діях через постійну потребу в живій силі для підтримки наступальних операцій в Україні.

• Центр «Рубікон» і попереднє нерозуміння російським військовим командуванням технологій, що розвиваються, можуть також знизити стандарти підготовки і виробництва російських безпілотних систем.

• Намагання міністерства оборони Росії монополізувати закупівлю і постачання російських безпілотних систем для безпілотників і спеціалізованих підрозділів може підірвати конкурентне і гнучке середовище, сприятливе для інновацій.

• Встановлення обмежень для недержавних волонтерських закупівель і поставок може значно послабити або знищити цю спільноту.

• Не слід відкидати ініціативу міністерства оборони Росії щодо створення окремого підрозділу безпілотних систем, реорганізації неофіційних сил безпілотників і централізації закупівель, оскільки в довгостроковій перспективі Росія може розв'язати багато проблем, прогнозованих у цій публікації. Однак нестача людських ресурсів, виробничі обмеження і пріоритет російського командування щодо збереження ініціативи на полі бою ускладнюють ці зусилля. Спроможність українських сил перехопити ініціативу і поставити Росію перед дилемою продовжуватиме затягувати, сповільнювати й ускладнювати російські зусилля з реструктуризації збройних сил і формальної адаптації безпілотних систем у збройних силах Росії. ISW продовжуватиме уважно стежити за зусиллями міністерства оборони Росії з централізації та реструктуризації збройних сил, спрямованими на створення як окремого підрозділу безпілотних систем, так і центру «Рубікон».

 

 

11:45 Голови зовнішньополітичних відомств країн – членів Європейської Унії заявили про намір запровадити санкції проти аґентів російської розвідки за причетність до гібридних атак проти ЄУ. Санкції на цих підставах запроваджуються Євроунією вперше, вони мають увійти до 15-го санаційного пакета ЄУ.

 

 

11:05 Національні збори Південної Кореї вчора проголосували за імпічмент президента Юн Сук Йоля, який підтримали 204 депутати при необхідних 200 голосах.

 

 

10:20 Вночі підрозділи Сил спеціальних операцій Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали ураження по лінійно-виробничій диспетчерській станції "Стальной конь" в Орловській області РФ, повідомили в Генштабі ЗСУ. Це один із найбільших терміналів нафтопродуктів у передмісті Орла. В результаті ураження розпочалася потужна пожежа. Лінійна виробничо-диспетчерська станція "Стальной конь" є частиною російського військово-промислового комплексу, який забезпечує постачання нафтопродуктів для армії РФ.

 

 

10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

279,2% танків (з них 0,6% за минулий тиждень),

113,4% бойових броньованих машин (з них 0,6% за минулий тиждень),

518,8% автомобільної техніки (з них 4,2% за минулий тиждень),

684,9% артилерійських систем (з них 1,4% за минулий тиждень),

112,8% РСЗВ (з них 0% за минулий тиждень),

 71,8% засобів ППО (з них 0% за минулий тиждень),

 29,6% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

 36,9% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).

 

 

 

09:50 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

09:45 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

 

09:35 Підсумкова інформація Генерального штабу ЗСУ про минулу добу російського вторгнення:

 

Протягом минулої доби зафіксовано 205 бойових зіткнень.

За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах два ракетні та 38 авіаударів, зокрема задіяв 99 ракет та скинув 51 КАБ. Крім цього, здійснив понад 3200 обстрілів, з них 104 – із реактивних систем залпового вогню.

Агресор завдавав авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Тур’я, Цилюрики, Алісівка, Мала Рибиця, Гранів, Вовчанські Хутори, Охрімівка, Богуславка, Нова Кругляківка, Сергіївка, Серебрянський Ліс, Сіверськ, Кримське, Стара Миколаївка, Єлизаветівка, Велика Новосілка, Зелене Поле.

За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили один район зосередження особового складу, два командні пункти, одну наземну станцію керування БпЛА та ще один важливий об'єкт противника.

На Харківському напрямку ворог один раз штурмував в районі населеного пункту Вовчанськ.

Сили оборони відбивали штурмові дії противника неподалік Колісниківки, Богуславки, Загризового та Лозової на Куп’янському напрямку, де за добу відбулося десять атак окупантів.

Минулої доби ворог 24 рази атакував на Лиманському напрямку. Намагався вклинитися в нашу оборону поблизу населених пунктів Греківка, Надія, Зелений Гай, Шийківка, Макіївка, Терни, Зарічне, Торське, Діброва, Григорівка та у напрямку Чернещини.

Один штурм противника відбили наші оборонці в районі Білогорівки на Сіверському напрямку.

На Краматорському напрямку окупанти атакували шість разів у районах Часового Яру та Ступочок.

Десять атак здійснив ворог на Торецькому напрямку в районах населених пунктів Торецьк, Кримське та Диліївка. Більшість атак противник спрямував на Торецьк.

На Покровському напрямку наші захисники зупинили 62 наступальні дії агресора у бік населених пунктів Миролюбівка, Лисівка, Промінь, Даченське, Шевченко, Новий Труд, Зелене, Піщане та Пушкіне.

Сили оборони відбили 27 ворожих атак на Курахівському напрямку. Найактивніше окупанти намагалися просунутися вперед в районах Старих Тернів, Сонцівки, Зорі, Курахового, Дальнього, Дачного, Ганнівки та Успенівки.

В районах населених пунктів Трудове, Веселий Гай, Костянтинопільське, Сухі Яли, Благодатне, Сторожеве, Нескучне на Времівському напрямку противник здійснив 35 штурмів наших позицій.

На Гуляйпільському та Оріхівському напрямках минулої доби ворог активних дій не проводив.

На Придніпровському напрямку наші війська відбили чотири атаки противника, противник успіху не мав.

На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено.

Минулої доби на Курському напрямку відбулося 22 боєзіткнення, ворог завдав 13 авіаційних ударів 19 керованими бомбами та вчинив 399 артилерійських обстрілів.

Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат в живій силі, техніці та активно підривають наступальний потенціал ворога у тилу.

Загалом минулої доби втрати російських загарбників становили 1040 осіб. Також українські воїни знищили 2 танки, 24 артилерійських системи, 53 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 81 ракету, 40 автомобілів та 2 одиниці спеціальної техніки окупантів. Інформація уточнюється.

 

 

09:20 Вночі росіяни атакували Україну ударними БпЛА типу «Shahed» та безпілотниками інших типів із районів Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Орел, Брянськ, Міллєрово РФ. Усього в ударі застосовано 132 ворожі БпЛА.

Станом на 09:00 підтверджено збиття 58 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Чернігівській, Сумській, Київській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях. Крім того, через активну протидію Сил оборони 72 ворожі безпілотники не досягли своїх цілей (локаційно втрачені), два повернулись у Росію (разом – 100%).

За минулі сім днів було збито 184 із 436 запущених по Україні БПЛА, ще 249 локаційно втрачені (впали) чи покинули територію України (разом – 99%).

 

 

 

09:10 Станом на 06:00 в Чорному морі відсутні російські кораблі на бойовому чергуванніповідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

09:05 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• У ніч з 12 на 13 грудня російські війська здійснили найбільшу з початку війни серію ракетних і безпілотних ударів по Україні, спрямованих переважно на українську енергетичну інфраструктуру.

• Серія ударів по українських енергетичних об'єктах є частиною ширшої кампанії, спрямованої на те, щоб заморозити Україну взимку 2024–2025 років і змусити її та Захід до самостримування та прийняття політичних рішень, вигідних Росії.

• Українські удари по військових аеродромах в Росії та російських системах ППО в ближньому тилу можуть призвести до зменшення кількості російських повітряних операцій та ударів планерних бомб по Україні.

• Росія евакуює елементи свого військового угруповання в Сирії, водночас продовжуючи переговори з окремими сирійськими угрупованнями про довгострокову військову присутність в країні.

• Статус російської вертолітної бази в Камішлі на північному сході Сирії залишається незрозумілим.

• Міністерство оборони США оголосило 12 грудня про новий пакет військової допомоги Україні на суму 500 мільйонів доларів.

• Російське інсайдерське джерело, яке раніше правильно передбачило зміни командування в російській армії, відреагувало на нещодавні заяви про те, що російське військове командування зняло з посади командувача 3-ої загальновійськової армії (колишній 2-й армійський корпус "луганської народної республіки") генерал-майора Овчарова.

• Президент Росії Путін нагородив голову росгвардії Золотова орденом героя Росії.

 

 

08:45 Інтенсивність російських атак на різних напрямках (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

06:45 Нічне зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Станом на 22:00 відбулося 190 бойових зіткнень. Сьогодні держава-терорист завдала двох ракетних ударів, використавши 102 ракети, 31 авіаудару, скинувши при цьому 43 КАБ. Окрім того, загарбники задіяли для ударів 376 дронів-камікадзе та здійснили майже 2500 обстрілів по позиціях наших військ і населених пунктах.

На Харківському напрямку російські терористи один раз атакували позиції наших підрозділів в районі Вовчанська. Бій ще триває. КАБами ворог завдав авіаударів по Гранову та Вовчанських Хуторах.

Десять разів ворог атакував на Куп’янському напрямку, поблизу Колісниківки, Богуславки, Загризового та Лозової. Два бої ще тривають. Крім того противник завдав авіаударів по Новій Кругляківці та Богуславці.

На Лиманському напрямку за сьогодні російські війська 24 рази атакували українських захисників в районах населених пунктів Греківка, Надія, Зелений Гай, Шийківка, Макіївка, Терни, Зарічне, Торське, Діброва, Григорівка та у напрямку Чернещини. Точиться один бій. Серебрянський ліс та Сергіївка були атаковані НАРами.

Один штурм противника відбили наші оборонці в районі Білогорівки на Сіверському напрямку. Противник скинув КАБ на Сіверськ.

П’ять атак загарбників відбили українські підрозділи на Краматорському напрямку, противник намагався просунутись вперед в районі Часового Яру.

В Торецьку та в районі Диліївки ворог дев’ять разів намагався покращити своє положення на Торецькому напрямку, сім атак відбиті Силами оборони, ще дві - тривають. На Кримське ворог скинув два КАБи.

На Покровському напрямку впродовж цієї доби агресор 56 разів атакував наші позиції в районах населених пунктів Миролюбівка, Лисівка, Промінь, Даченське, Шевченко, Новий Труд, Зелене, Піщане та Пушкіне. Десять боєзіткнень досі тривають.

За попередніми підрахунками, сьогодні окупанти на Покровському напрямку втратили 306 військовослужбовців вбитими та пораненими. Наші воїни знищили дві одиниці автомобільної техніки окупантів. Також українські захисники завдали значних пошкоджень ворожому танку.

На Курахівському напрямку на цей час доби зафіксовано 26 ворожих атак. Шість з них продовжуються. В основному бої тривають в районах Старих Тернів, Сонцівки, Зорі, Курахового, Дальнього, Дачного, Ганнівки та Успенівки.

Тридцять чотири рази противник сьогодні штурмував передній край нашої оборони в районах населених пунктів Трудове, Веселий Гай, Костянтинопільське, Сухі Яли, Благодатне, Сторожеве, Нескучне на Времівському напрямку, десять атак продовжуються. Крім того ворог завдав авіаударів по Великій Новосілці та Зеленому Полю.

Двічі безрезультатно противник атакував позиції українських захисників на Придніпровському напрямку.

Сили оборони України продовжують ведення операції на Курщині, де наші війська відбили 19 атак противника, ще три бойових зіткнення триває.

Сьогодні за ефективну бойову роботу відзначаємо воїнів 3-ої бригади оперативного призначення Національної Гвардії України, 406-ої окремої артилерійської бригади ім. генерала-хорунжого Олексія Алмазова, 38-ої окремої бригади морської піхоти, 68-ої окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша, 14-ої бригади оперативного призначення, 425-го окремого штурмового батальйону, які впевнено тримають рубежі та завдають ворогу відчутних втрат.

14.12.2024