665-й день війни Росії в Україні. Хроніка

19:50 Вечірнє зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Протягом доби відбулось 89 бойових зіткнень. Ворог завдав 5 ракетних та 31 авіаційний удари, здійснив 53 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Карповичі Чернігівської області; Хотінь, Костянтинівка, Волфине Сумської області; Ветеринарне, Вовчанськ, Бударки Харківської області.

На Куп’янському напрямку українські захисники відбили 16 атак ворога в районах Синьківки, східніше Петропавлівки та Іванівки Харківської області, де ворог, за підтримки авіації, намагався прорвати оборону наших військ. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка, Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку Сили оборони відбили 12 атаки противника поблизу Білогорівки Луганської області; східніше Тернів та Спірного Донецької області. Також ворог завдав авіаційного удару в районі Серебрянського лісництва Луганської області. Обстріляв з артилерії та мінометів понад 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Верхньокам’янське, Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку Силами оборони відбито 6 атак противника біля Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Богданівка, Іванівське, Кліщіївка, Андріївка Донецької області.

На Авдіївському напрямку нашими захисниками відбито 13 атак ворога східніше Новобахмутівки, Авдіївки та ще 18 атак в районах Сєверного, Первомайського та Невельського Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів окупантів зазнали близько 10 населених пунктів, серед них Новобахмутівка, Бердичі, Авдіївка, Сєверне, Первомайське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Мар’їнки, Побєди та Новомихайлівки Донецької області,. Тут противник, за підтримки авіації, здійснив 9 безуспішних атак на позиції наших захисників. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинилися Георгіївка, Мар'їнка, Побєда, Новомихайлівка.

На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Обстріляв з артилерії та мінометів близько 10 населених пунктів, зокрема, Вугледар, Пречистівка, Золота Нива Донецької області.

На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 4 атаки західніше Вербового та південніше Роботиного Запорізької області, де противник намагався витіснити наші підрозділи із займаних рубежів. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Полтавка, Малинівка, Гуляйполе, Гуляйпільське, Кам'янське Запорізької області.

На Херсонському напрямку артилерійських обстрілів противника зазнали обласний центр Херсонської області та Дніпровське, Очаків Миколаївської області. Також ворог завдав авіаційного удару в районі Кринок Херсонської області.

Ворог не відмовився від наміру вибити наші підрозділи з лівобережжя Дніпра. Здійснив 29 безуспішних штурмових дій, отримав гідну відсіч та зазнав значних втрат. Наші підрозділи стійко тримають оборону, надалі утримують зайняті позиції та завдають вогневого ураження противнику.

Протягом доби авіація Сил оборони завдала ударів по 16 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та по зенітно-ракетному комплексу противника. Протягом доби протиповітряною обороною знищено 1 керовану ракету Х-59.

Підрозділи ракетних військ уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 6 артилерійських засобів противника.

 

 

19:15 Сі Цзіньпін під час візиту в Сан-Франциско прямо заявив Байденові, що Пекін возз'єднає Тайвань з материковим Китаєм, – пише NBC з посиланням на власні джерела. Повідомляється, що китайський лідер сказав Байденові, що віддає перевагу мирному, а не силовому приєднанню, і зазначив, що не встановлює часових рамок для своїх планів.

 

 

18:45 США оголосили про посилення санкцій проти російської нафти, – повідомили в міністерстві фінансів США. Управління з контролю за іноземними активами мінфіну США спільно з країнами-партнерами оновило правила дотримання санкцій проти російської нафти в межах зусиль із забезпечення дотримання "стелі цін". Зміни спрямовані на посилення процесів атестації та ведення обліку для певних постачальників послуг із транспортування нафти.

 

 

17:50 Україна отримає 50 евакуаційних «швидких» від Об'єднаних Арабських Еміратів, – повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров'я України. В міністерстві зазначають, що одним із ключових викликів наразі є медична евакуація цивільного населення, особливо в регіонах та громадах близько зони бойових дій. Перша партія із 14 автомобілів швидкої допомоги вже доставлена в Україну.

 

 

17:15 Десять держав запустили Талліннський механізм для кіберзахисту України, – повідомив глава МЗС України Дмитро Кулеба. За його словами, Талліннський механізм допоможе зміцнити кібербезпеку та цивільний кіберпотенціал України, посилити захист нашої держави в кіберпросторі та задовольнити довгострокові потреби в кіберстійкості.

 

 

16:30 Росія обходить санкції завдяки посередникам у Китаї, Марокко і Туреччині, – пише The New York Times. Російська влада і компанії об’єдналися, щоб скористатися шпаринами у санкціях – майже все комерційне обладнання, зокрема основне телекомунікаційне, засоби спостереження, мікрочіпи для передових обчислювальних систем і систем озброєння, а також дрони, було не надто важко отримати. Витік електронних листів російського уряду та торгових документів свідчить, що РФ зверталась до країн, які зайняли нейтральну позицію у війні проти України, як-от Марокко та Туреччина, і використовувала їхні порти, щоб отримувати необхідні товари, які далі перевантажували на інші судна, що прямують до РФ.

 

 

15:45 У Німеччині можуть уперше конфіскувати 720 млн євро заморожених російських активів, – пише Spiegel. Досі Німеччина лише заморожувала активи російських компаній із санкційного списку ЄС – тому клопотання федерального прокурора Німеччини щодо конфіскації 720 млн євро заморожених російських активів до державного бюджету стало першим подібним прецедентом в країні. Як повідомляється, підставою для конфіскації коштів є спроба їхнього виведення вже після оголошення санкцій.

 

 

15:20 Україна отримала 150 мільйонів євро фінансової допомоги на безповоротній основі від ЄС, – повідомляє пресслужба Кабміну. Залучені кошти є частиною угоди між Україною та ЄС про фінансування програми “Підтримка швидкого відновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стійкості)”. Зазначається, що другий транш обсягом 100 млн євро очікується вже у першому кварталі 2024 року.

 

 

14:55 CША звернуться до Японії, щоб та передала ракети Patriot для України, – пише The Washington Post. Через нестачу систем ППО в Україні та неможливість швидкого ухвалення пакета допомоги в Конґресі США звернулись до Японії з проханням надати Києву ракети для ЗРК Patriot. Як зазначає видання, очікується, що цього тижня Японія зніме заборону на продаж оборонної продукції й відкриє шлях для додаткових поставок ракет Patriot в Україну.

 

 

14:20 72% українців негативно поставилися би до відставки Валерія Залужного і лише 2% – позитивно, свідчать дані опитування КМІС 4–10 грудня 2023 року. Ця позиція практично не залежить від ставлення до Президента: серед респондентів, які довіряють В. Зеленському, 71% поставилися би негативно до рішення звільнити В. Залужного (і лише 3% поставилися би до цього позитивно), і 76% – серед тих, хто В. Зеленському не довіряє.

 

 

 

14:05 "Київстар" усунув проблеми зі зв'язком, що виникли вранці у низці міст на заході та півдні України, сервіси працюють у звичайному режимі.

 

 

13:45 У Чорне море після тритижневої паузи ворог вивів підводний ракетоносій, спорядження якого – до 4 ракет типу «Калібр», повідомили в Силах оборони півдня України. Всього на бойовому чергуванні 5 ворожих кораблів у Чорному морі та один в Азовському.

 

 

13:35 Крім обіцяних вчора Президентом мільйона FPV дронів, Україна має намір виготовити в наступному році більш ніж 10 тис. ударних вітчизняних дронів середньої дальності (сотні кілометрів) та більше тисячі дронів з дальністю за 1000 км, повідомив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін.

 

 

13:05 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:

Протягом останніх тижнів Україна мобілізувала узгоджені зусилля для покращення польових фортифікаційних споруд, оскільки її війська переходять до більш оборонної позиції вздовж більшої частини лінії фронту.

Це відбувається у відповідь на заклики Президента України Володимира Зеленського від кінця листопада 2023 року пришвидшити фортифікаційні роботи у ключових секторах. В рамках однієї з частин проєкту Україна працювала над покращенням оборони вздовж кордону з Білоруссю, встановивши станом на середину грудня 2023 року "зуби дракона", колючий дріт і протитанкові рови.

Росія продовжує локальні наступальні дії в кількох секторах, але окремі атаки рідко перевищують за своєю чисельністю взвод. Великий російський прорив малоймовірний, і загалом фронт характеризується стагнацією.

 

 

12:40 Понад половина українців (55%) хоче якнайшвидшого покарання корупціонерів, навіть якщо це відбуватиметься з порушенням законів, свідчать результати опитування, проведеного з 29 листопада до 9 грудня Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Думки ж, що потрібно карати за законом, навіть якщо це займе більше часу, дотримуються 42% українців.

Що менше респонденти довіряють судам, то частіше вимагають карати корупціонерів якнайшвидше навіть із порушенням закону: серед тих, хто довіряє судам, так вважає 41%, а серед тих, хто не довіряє, – 63%. Така тенденція спостерігається і з довірою до поліції.

При цьому протилежна кореляція з  довірою до президента: більше наполягають на якнайшвидшому покаранні з порушенням законів ті, хто довіряє президенту (58%), ніж ті, хто не довіряє (46%).

 

 

 

12:25 Через негоду, бойові дії й технологічні порушення без світла 523 населені пункти (вчора було 564)повідомили в Міненерго. Через складні погодні умови 81 населені пункти (в Дніпропетровській та Донецькій областях) залишилися без світла, вчора таких було 132 (в Дніпропетровській, Донецькій, Харківській областях). Ще 442 населені пункти знеструмлено внаслідок бойових дій та з технічних причин (вчора було 442). Запровадження графіків відключень побутових споживачів не передбачається.

 

 

12:10 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 111 населених пунктів на території 10 областей України, підтверджено ураження 63 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.

 

11:50​ В аварійні короткострокові ремонти вийшло 3 блоки теплоелектростанцій у різних регіонах. Через технічні причини розвантажувалися ТЕС та ТЕЦ у східних областях, роботу ТЕС уже відновлено, повідомили в Міненерго. Дефіциту електроенергії не зафіксовано і не прогнозується на поточну добу, повідомили в Міненерго. Генерації, виробленої в Україні, достатньо для забезпечення потреб побутових споживачів і підприємств. Також буде здійснюватися комерційний імпорт електроенергії.

 

 

11:15​ Вчора, 19 грудня, середньодобова температура була на 0,5°C вищою, ніж на початку тижня, 18 грудня (4,7°C проти 4,2°C), відповідно вранці максимальний добовий рівень споживання був на 3% нижчим, ніж 18 грудня, повідомили в Укренерго.

 

 

11:05 Верифікована експертами МВФ потреба у зовнішньому фінансуванні 2024 року сягатиме 37,3 млрд доларів США, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко, зазначивши, що завдяки заходам із максимізації доходів держбюджету, активізації внутрішнього ринку запозичень тощо потребу в зовнішньому фінансуванні на 2024 рік вдалося зменшити на 3,7 млрд доларів. У 2024 році ключовими задачами є воєнна кампанія та соціальна підтримка. І якщо оборона і безпека фінансується тільки коштом внутрішніх доходів бюджету, то для забезпечення потреб соціальної сфери ми розраховуємо на допомогу міжнародних партнерів. З початку 2023 року Україна отримала майже 37,4 млрд дол. США міжнародної допомоги.

 

 

10:45 Президент Володимир Зеленський призначив Галину Михайлюк представником Президента у Верховній Раді. Галина Михайлюк – народна депутатка від партії «Слуга народу», заступниця голови комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності.

 

 

10:30 Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоґан заявив, що вирішення питання з боку США щодо продажу винищувачів F-16 та зняття Канадою ембарго на постачання зброї може сприяти схваленню членства Швеції в НАТО, обумовивши схвалення членства Швеції в НАТО діями США та Канади.

 

 

10:20 Станом на нинішній ранок на чотирьох заблокованих для українських перевізників пунктах пропуску на кордоні з Польщею в чергах на в'їзд до країни перебувають приблизно 3600 вантажівок, повідомив речник Держприкордонслужби України полковник Андрій Демченко: Шегині – 1000, Рава-Руська – 600, Краковець – 500, Ягодин – 1500 вантажних транспортних засобів.

Зі сторони Словаччини в бік України на напрямку пункту пропуску "Ужгород" очікувало проїзду 570 вантажівок.

Зі сторони Угорщини на напрямку пункту пропуску "Тиса" очікувало проїзду 250 вантажівок.

Зі сторони Румунії на напрямку пункту пропуску "Порубне" очікувало проїзду 800 вантажівок.

 

 

10:10 Нині зранку в низці міст на заході та півдні України знову зник голосовий зв'язок у мережі "Київстар". У компанії підтвердили проблеми і запевнили, що спеціалісти компанії працюють над відновленням сервісів.

 

 

10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

170,3% танків (з них 3,6% за минулий тиждень),

 62,2% бойових броньованих машин (з них 1,0% за минулий тиждень),

181,0% автомобільної техніки (з них 3,3% за минулий тиждень),

266,3% артилерійських систем (з них 3,8% за минулий тиждень),

 83,2% РСЗВ (з них 0,7% за минулий тиждень),

 43,4% засобів ППО (з них 0,4% за минулий тиждень),

 26,0% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

 36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).

 

 

 

09:55 Вночі російські війська завдали два удари ракетами С-300 по суто цивільному транспортному депо в Салтівському районі Харкова, повідомив міський голова Харкова Ігор Терехов. Пошкоджено майно, обійшлося без потерпілих.

 

 

 

09:45 Вночі росіяни атакували ударними БпЛА типу «Shahed» із окупованого Криму (райони пусків – Чауда, Балаклава). Усього зафіксовано пуски 19 шахедів, 18 (95%) з яких знищено силами та засобами Повітряних сил та Сил оборони України в межах Одеської, Херсонської, Дніпропетровської, Вінницької, Хмельницької, Київської, Чернігівської та Кіровоградської областей.

Крім того, противник завдав удару двома зенітними керованими ракетами із ЗРК С-300 з Бєлгородської області – РФ по Харківщині. Попередньо без постраждалих.

За минулі сім днів збито 130 зі 133 (98%) запущених по Україні БПЛА.

 

 

 

 

 

09:30 Станом на 08:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває два російські кораблі, які не є носіями крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

09:20 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Російський президент Путін усе частіше посилається на псевдоісторичну риторику Кремля до вторгнення, щоб видати себе за сучасного російського царя та представити вторгнення в Україну як історично виправдану імперську реконкісту. Вчора під час виступу на колегії міноборони Путін продовжив використовувати псевдоісторичну рамку, щоб припустити, що Західна Україна не є справді українською, і заявив, що радянський диктатор Сталін "передав" її Україні зі шматків Польщі, Румунії й Угорщини після Другої світової війни. Путін безпідставно стверджував, що люди, які живуть на заході Україні, хочуть повернутися на свою "історичну батьківщину", припускаючи, що Західна Україна може повернутися до концепції державних кордонів 17 століття і стати частиною Польщі, Румунії чи Угорщини. Ця заява свідчить про те, що Путін вибірково використовує як зброю ті аспекти історії Східної та Центральної Європи, які відповідають його ідеологічній лінії на подальше риторичне позбавлення України її міжнародно визнаного суверенітету. Його заяви рясніють риторичними суперечностями і залежать від непереконливих історичних алегорій, які розпадаються, коли їх розглядати в різних історичних контекстах.

• Міністр оборони Росії Шойґу вчора під час колегії російського міноборони заявив, що міністерство надасть пріоритет продовженню війни в Україні й підготовці новосформованих частин і з’єднань у 2024 році та повторив загрози на адресу Фінляндії та ширшого альянсу НАТО. Він також заявив, що російські військові мають намір прийняти до кінця 2024 року до 745 тис. військовослужбовців-контрактників.

• Президент України Володимир Зеленський дав підсумкову пресконференцію 19 грудня, під час якої прокоментував небажання Росії вести переговори, свою впевненість у майбутніх положеннях про допомогу Заходу, українське власне виробництво зброї та можливу майбутню мобілізацію в Україні.

• Прем'єр-міністр Росії Мішустін вчора в Пекіні обговорив з прем'єр-міністром КНР Лі Куанг питання російсько-китайського економічного співробітництва та двосторонніх відносин.

• Російські війська підтвердили наступ на північний схід від Куп’янська, на північ від Бахмута і на південний захід від Авдіївки та продовжили позиційні бойові дії по всій лінії зіткнення.

• Російська влада продовжувала спроби використати військовий призов в окупованій Україні для посилення зусиль з формування збройних сил і легітимізації незаконної анексії Криму Росією.

 

 

09:05 Інтенсивність російських атак (за даними зведень  Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

 

08:55 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів і обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Противник продовжує ігнорувати закони та звичаї ведення війни, використовує тактику терору, завдає ракетних та авіаційних ударів, здійснює обстріли з реактивних систем залпового вогню не тільки по військових, а й по численних цивільних об’єктах нашої держави.

Протягом минулої доби відбулося 87 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 1 ракетний та 26 авіаційних ударів, здійснив 87 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Минулої доби російські окупанти атакували Україну, застосувавши 17 БпЛА типу “Shahed-136/131”. Всі ворожі дрони знищено.

Також, поточної доби противник завдав чергового авіаційного удару 4 ударними БпЛА типу “Shahed-136/131”. Силами та засобами протиповітряної оборони України 3 БпЛА знищено.

Авіаційних ударів зазнали: Синьківка Харківської області; Новолюбівка Луганської області та Мала Токмачка, Роботине Запорізької області.

Під артилерійським вогнем опинилися понад 110 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької Херсонської та Миколаївської областей.

В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 3 атаки ворога поблизу Синьківки Харківської області.

На Лиманському напрямку нашими воїнами відбито 6 атак противника в районах Серебрянського лісництва Луганської області та східніше Тернів Донецької області.

На Бахмутському напрямку українські воїни відбили 12 атак противника біля Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Сили оборони України продовжують завдавати ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.

В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону, завдаючи окупантам значних втрат. Так, відбито 26 атак противника східніше Новобахмутівки, Степового, Авдіївки та ще 9 атак південніше Сєверного, Первомайського та Невельського Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Красногорівки, Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де відбито 13 атак противника.

На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів.

На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 12 атак противника західніше Новопокровки та Роботиного Запорізької області.

Водночас, на Мелітопольському напрямку наші воїни продовжують активними діями завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.

В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку Сили оборони надалі продовжують заходи із розширення плацдарму. Незважаючи на невдачі, ворог не відмовився від наміру вибити наші підрозділи із займаних позицій та здійснив 8 спроб штурмових дій. Отримав гідну відсіч та із втратами відступив. Наші захисники ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника.

Зважаючи на недостатню кількість боєприпасів власного виробництва, російські окупаційні війська вимушені використовувати артилерійські та мінометні заряди низької якості, що поставляються з північної кореї. Через незадовільний стан таких боєприпасів фіксуються непоодинокі випадки їх розриву прямо у стволах гармат та мінометів окупантів, що призводить до втрат озброєння та особового складу загарбників. Зокрема, такі випадки зафіксовано в угрупуванні військ “Днепр”, де командувачем є генерал Теплінський.

Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала ударів по 6 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.

Підрозділи ракетних військ уразили 3 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, пункт управління, 3 артилерійських засоби та 4 склади боєприпасів противника.

20.12.2023