20:05 Вечірнє зведення Генерального штабу ЗСУ:
Протягом доби відбулось 89 бойових зіткнень.
Ворог завдав 10 ракетних та 4 авіаційні удари, здійснив 32 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Блешня, Мхи, Грем'яч Чернігівської області; Винторівка, Бруски, Голишівське, Костянтинівка, Грабовське, Велика Писарівка Сумської області; Ветеринарне, Бударки Харківської області.
На Куп’янському напрямку українські захисники відбили 12 атак ворога в районі Синьківки, та ще 2 атаки в районі східніше Петропавлівки Харківської області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема Дворічна, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка, Берестове Харківської області.
На Лиманському напрямку підрозділи Сил оборони України відбили 2 атаки ворога в районах Серебрянського лісництва Луганської області та східніше Тернів Донецької області. Від ворожих артилерійських та мінометних обстрілів постраждали близько 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка, Серебрянське лісництво Луганської області та Торське, Серебрянка, Спірне, Верхньокам’янське Донецької області.
На Бахмутському напрямку Сили оборони відбили 6 атак противника в районах Іванівського та Андріївки Донецької області. Ворог завдав авіаційного удару в районі Костянтинівки Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема Васюківка, Богданівка, Часів Яр, Кліщіївка, Андріївка, Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку наші захисники відбили 25 атак ворога в районах східніше Новобахмутівки, Степового, Авдіївки та ще 20 атак південніше Сєверного, Первомайського та Невельського Донецької області, де ворог безуспішно намагався прорвати оборону наших військ. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Бердичі, Степове, Авдіївка, Первомайське, Карлівка Донецької області.
На Мар’їнському напрямку сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Новомихайлівки та Красногорівки Донецької області, де противник здійснив 11 безуспішних атак на позиції наших захисників. Ворог завдав авіаційного удару в районі населеного пункту Новомихайлівка Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинились такі населені пункти Донецької області, як Георгіївка, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка, Парасковіївка, Костянтинівка.
На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема Пречистівка, Старомайорське, Рівнопіль Донецької області.
На Запорізькому напрямку сили оборони відбили 6 атак противника в районах Роботиного та західніше Вербового Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Левадне, Полтавка, Гуляйполе, Новоданилівка, Новоандріївка, Малі Щербаки Запорізької області.
На Херсонському напрямку артилерійських обстрілів противника зазнали Іванівка, Новодмитрівка, Олександрівка і обласний центр Херсонської області, в Миколаївській області – Очаків.
Сили оборони надалі утримують позиції на лівобережжі Дніпра Херсонської області. Продовжують завдавати вогневого ураження противнику.
Протягом доби авіація сил оборони завдала удару по 5 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.
Підрозділами ракетних військ завдали ураження по пункту управління російських окупантів, 2 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.
19:20 Україна, Великобританія й Естонія уклали меморандум про цифрове співробітництво, – заявив віцепрем'єр Михайло Федоров. Головна мета меморандуму – знайти спільні цифрові рішення, щоб подолати сучасні виклики. Федоров додає, що «у фокусі – штучний інтелект і відкриті дані».
"Це стане win-win партнерством для всіх учасників. Ми зможемо швидко й ефективно обмінюватися досвідом та реалізовувати спільні діджитал-проєкти.
Цифрові технології можуть революційно змінити кожен аспект роботи урядів і підвищити ефективність надання державних послуг. Цифровізуємося далі".
18:45 "Київстар" розпочав відновлення зв'язку по всій Україні, – інформує B2C-директор "Київстару" Тетяна Лукинюк. Спеціалісти мобільного оператора розпочали включення голосового зв'язку по всій Україні – відновлення інших послуг відбуватиметься поступово.
18:20 Данія надасть Україні новий пакет військової допомоги на суму 1 млрд євро, – повідомив прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен на пресконференції з Зеленським. До пакета ввійдуть танки, безпілотники та боєприпаси.
"Ми перебуваємо на критичному етапі війни, і ми повинні гарантувати, що Україна має все необхідне для продовження боротьби.
Саме тому ми працюємо з партнерами та союзниками задля довгострокової безпеки для України".
17:35 У Європейській Унії запровадять кримінальну відповідальність за порушення антиросійських санкцій, зокрема торгівля військовими матеріалами каратиметься не тільки за навмисне вчинення, а й у разі поважної недбалості –керівництво Ради Європейської Унії та Європарламенту вже завершили перемовини про це.
17:00 Другий наданий Німеччиною ЗРК Patriot буде розгорнуто в Україні до кінця року, повідомив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
16:35 Армія оборони Ізраїлю розпочала операцію зі затоплення тунелів терористичної організації ХАМАС у Секторі Гази, пише The Times of Іsrael. Помпи здатні переганяти тисячі кубометрів води на годину, ця операція може тривати кілька тижнів. Ізраїльське керівництво попередило про свою операцію США, де в цілому позитивно оцінили цю ідею, але стурбовані тим, що закачування морської води може загрожувати постачанню Сектору Гази прісною водою. Ізраїльські військовики відмовляються коментувати подробиці своїх операцій зі знищення інфраструктури тунелів за допомогою морської води.
16:15 Україні і Угорщині необхідна конструктивна розмова, заявив Президент України Володимир Зеленський, відповідаючи на запитання про зустріч із прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном на інавгурації президента Аргентини:
" Я не можу сказати, що це була особливо чи навмисно спланована зустріч. У нас був діалог. Це правда. І я думаю, що нам потрібно організувати дуже конструктивну зустріч між нашими державами, тому що в нас є спільні кордони, ми сусіди і нам потрібно розмовляти. Одна з дуже важливих тем, які я порушував із ним, стосувалася саме того, що нам потрібно розмовляти, потрібно вирішувати проблеми, але я справді не бачу глобальної проблеми в цьому питанні. Ось чому нам просто потрібно зустрітися. І я показував йому своє позитивне ставлення до такої ідеї.
Друге. Він не має жодної причини блокувати українське членство в Європейському Союзі. Я попросив його сказати мені, назвати хоча б одну причину, не три, не п'ять, не десять... І я очікую відповіді".
15:40 Напередодні засідання Європейської ради, на якому лідери ЄС вирішуватимуть, чи відкривати з Україною та Молдовою переговори про членство, Європейський парламент переважною більшістю ухвалив резолюцію, в якій закликав Єврораду це рішення ухвалити. У резолюції про політику розширення парламент називає це одним із найпотужніших геополітичних інструментів у розпорядженні ЄС і стратегічними інвестиціями в мир і безпеку. Депутати Європарламенту заявляють, що варто – за умови, що буде здійснено певні кроки з реформування – переговори про вступ розпочати також з Боснією та Герцеговиною, а Грузії необхідно надати статус кандидата.
Необхідний чіткий графік розширення ЄС. ЄС має встановити чіткі терміни для країн-кандидатів для завершення переговорів про вступ до ЄС до кінця цього десятиліття, але прискореного процесу вступу до ЄС бути не повинно, Копенгагенські критерії мають бути виконані, щоб гарантувати, що країни-кандидати та потенційні кандидати продемонструють послідовну та стійку прихильність до демократії, верховенства права, прав людини, поваги та захисту меншин, а також економічних реформ.
В резолюції зазначено, що з огляду на агресивну війну Росії проти України розширення стало "ще більш стратегічно важливим і є одним із найпотужніших геополітичних інструментів у розпорядженні ЄС", називаючи розширення "стратегічними інвестиціями в мир і безпеку, а також рушійною силою демократії та європейських цінностей на всьому континенті".
Депутати Європарламенту засудили заяви прем'єр-міністра Угорщини щодо початку переговорів про приєднання України та зміни політики країни щодо Косова і нагадали Раді про потенційні негативні наслідки прийняття Угорщиною головування в Раді в липні 2024 року.
15:15 Якщо Європейський Союз не ухвалить рішення про початок переговорів з Україною, це означатиме, що Путін наклав вето на це рішення, заявив Президент України Володимир Зеленський на брифінгу в Осло.
15:00 Об’єднана Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії (ENTSO-E) ухвалила рішення, яке дозволяє Україні імпортувати до 1,7 ГВт електроенергії з країн ЄС, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
14:50 Норвегія надасть Україні додаткову фінансову та гуманітарну допомогу на суму 800 мільйонів доларів, повідомив премʼєр-міністр Норвегії Йонас Ґар Стьоре на пресконференції з Президентом України Володимиром Зеленським.
14:25 Мораторій на виплату Україною зовнішнього боргу діятиме до 2027 року, реструктуризацію буде проведено до середини 2024 року, повідомив голова місії МВФ в Україні Гевін Грей.
14:00 Словаччина не буде блокувати "політичне рішення" про початок переговорів про вступ до ЄС на саміті лідерів Євросоюзу, заявив прем’єр-міністр Роберт Фіцо, хоч вважає Україну не готовою.
13:40 Україна успішно просувається шляхом європейської інтеграції та веде жорстоку боротьбу за власну свободу, а також за спільні європейські цінності, тож членство України в Європейському Союзі означатиме остаточну перемогу її народу, заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сьогодні у Страсбурзі під час виступу на пленарному засіданні Європейського парламенту, присвяченому підготовці до Європейської ради 14–15 грудня, зазначивши:
«Україна робить величезний поступ у реформах, які ведуть її до нашого Європейського Союзу. Наша доповідь щодо розширення минулого місяця демонструє чіткий прогрес, більше 90 відсотків цих реформ були завершені до того часу. Ми визначили чотири реформи, в яких необхідно зробити остаточні кроки. З часів доповіді й дотепер Україна продовжувала працювати над всіма ними».
13:15 Міністерство молоді та спорту України розробило заходи щодо допуску глядачів на трибуни спортивних змагань із дотриманням умов безпеки, повідомив в. о. міністра спорту Матвій Бідний. Згідно з порядком проведення спортивних змагань, попередній огляд місця, на якому відбуватимуться змагання, здійснюватиме робоча група, до якої входитимуть представники спортивної федерації, керівництво спортивної споруди, представники структурного підрозділу молоді та спорту обласної військової адміністрації зі залученням Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної поліції. Робоча група проводитиме попередній огляд захисної споруди, що може бути використана як укриття, й визначатиме кількість осіб, яких вона зможе прийняти з урахуванням кількості спортсменів, тренерів, суддів і фахівців, які залучені до участі в змаганнях, адміністративного персоналу та передбачуваної чисельності глядачів. Вона має бути розташована на відстані не більш ніж 500 метрів від місця проведення заходу з урахуванням часу евакуації до 10 хвилин пішим кроком та з урахуванням умов пересування осіб з інвалідністю.
13:00 На польсько-українському кордоні станом на нинішній ранок перебуває близько 2600 вантажівок, на трьох пунктах пропуску триває блокування руху, повідомив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко: "Шегині" – 1300, "Рава-Руська" – 720, "Краковець" – 570". На розблокованому пункті пропуску "Ягодин" кількість перетинів кордону збільшилась, але в черзі в напрямку України перебуває 700 вантажних транспортних засобів. На кордоні зі Словаччиною блокування триває, в бік України на напрямку пункту пропуску "Ужгород" очікувало проїзду майже 560 вантажівок, на угорському кордоні рух іде, але в черзі в бік України на напрямку пункту пропуску "Тиса" очікувало проїзду 450 вантажівок.
12:40 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
12 грудня 2023 року Росія запустила щонайменше 15 односторонніх ударних безпілотних літальних апаратів "Shahed" з Балаклавського району Криму. Це новий стартовий майданчик цих БПЛА на південь від Севастополя.
5 грудня російські офіційні особи заявили, що перехопили 41 український БПЛА, який атакував російську військову інфраструктуру в Криму, в тому числі в районі мису Чауда. Мис Чауда у південно-східному Криму є відомим пусковим майданчиком "шахедів", який росіяни використовували з початку вересня 2023 року. Зараз Балаклава є п’ятим підтвердженим пусковим пунктом ударних БПЛА, який використовується в російських операціях проти України, поряд з майданчиками на мисі Чауда, в Єйську, Приморсько-Ахтарську і Курську.
Росія, найімовірніше, розосередить свої можливості запуску ударних БПЛА в кількох місцях як для захисту сил, так і для ускладнення зусиль протиповітряної оборони України. Росія, ймовірно, використовуватиме додаткові пускові майданчики у відповідь на українські атаки, змушуючи Україну адаптуватися до нових транзитних коридорів цих систем.
12:30 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 109 населених пунктів на території 11 областей України, підтверджено ураження 35 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
12:20 Дефіциту електроенергії за минулу добу не зафіксовано і не передбачається, електроенергії, яку генерують українські електростанції, достатньо для покриття потреб споживачів, запевнили в Міненерго. Також буде здійснюватися комерційний імпорт електроенергії. Протягом доби в короткострокові аварійні ремонти вийшли два блоки ТЕС. Аварійно відключалось обладнання на одній з ТЕЦ, проте електроцентраль уже в роботі.
12:15 Кіберфахівці СБУ та спеціалісти "Київстару" у взаємодії з іншими державними органами продовжують роботи з відновлення мережі після вчорашньої гакерської атаки, повідомили в СБУ. За попередніми оцінками, нині має бути відновлено фіксований інтернет та розпочато запуск мобільного зв’язку й інтернету. Цифровій інфраструктурі "Київстару" було завдано критичних уражень, тому відновлення всіх послуг із дотриманням необхідних протоколів безпеки вимагає часу.
12:00 Сьогодні споживання зранку на 0,7% нижче, ніж вчора в той же час, повідомили в Укренерго. Вчора добовий максимум був ранковим й на 2% нижчим, ніж позавчора. Загалом же рівень споживання залишається на високому рівні, що створює додаткове навантаження на енергосистему.
11:55 Через негоду, бойові дії й технологічні порушення без світла 692 населені пункти (вчора було 625), повідомили в Міненерго; з них через негоду – 247 населених пунктів (учора було 193) в Дніпропетровській, Донецькій, Київській та Харківській областях. Обмеження електропостачання не застосовується в жодній з областей. Планових відключень побутових споживачів не передбачається.
11:40 З жовтня в Україні зафіксовано 343 летальні випадки від наслідків захворювання на COVID-19, серед померлих – двоє дітей віком до 17 років, повідомило Міністерство охорони здоров'я.
11:25 Уряд Дональда Туска склав присягу в президентському палаці РП у Варшаві. Президент Польщі Анджей Дуда, зокрема, попросив новий уряд дбати про інтереси Польщі за кордоном, в тім числі сприяючи тим країнам, які намагаються стати членами європейської та євроатлантичної спільноти. Він ініціював скликання у найближчі дні засідання Ради національної безпеки країни, на якій планується обговорити з новими членами уряду РП важливі справи з точки зору інтересів країни.
11:10 Черговий пакет військової допомоги Україні на $200 млн включає боєприпаси для засобів протиповітряної оборони, компоненти системи ППО, додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем, артилерійські боєприпаси (включно зі 155-мм і 105-мм), високошвидкісні ракети для боротьби з РЛС, бронебійні боєприпаси, боєприпаси для стрілецької зброї, комплекс засобів ураження, бар'єри HESCO і запасні частини, допоміжне обладнання, послуги, навчання і транспортування, повідомив Держдеп США.
11:00 Президент України Володимир Зеленський після поїздки до США прибув з візитом до Норвегії для участі в другому саміті Україна – Північна Європа.
10:45 Представники як Демократичної, так і Республіканської партій США запевнили у твердій підтримці України, відзначив Президент України Володимир Зеленський під час спільної з президентом США Джо Байденом пресконференції у Вашингтоні:
“Я сьогодні дуже багато говорив із представниками обох партій. І демократи, і республіканці запевнили нас у повній підтримці. Будемо вважати, що так воно все і продовжиться і що Україна не залишиться наодинці проти такого автократичного терориста, як РФ”.
10:30 Україна безперечно стане членом Північноатлантичного альянсу, коли настане час, однак зараз їй потрібно перемогти у війні, запевнив президент США Джо Байден, підкресливши, що Україна приєднається, коли всі союзники погодяться на це, а також будуть виконані всі умови. Натомість зараз потрібна певність, що українці виграють війну, й у цьому контексті він згадав Спільну декларацію про підтримку України, ухвалену країнами G7, яка окреслює довгострокові зобов’язання щодо підтримки її оборонних потреб.
10:15 Часові рамки для ухвалення рішень про подальшу американську допомогу Україні мають велике значення, пояснив Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу Fox News:
"Я сказав пану спікеру Палати представників Майку Джонсону про те, що є велика різниця між ухваленням рішення про подальшу допомогу Україні в грудні, в січні або в лютому. Справа не у фінансуванні, а в моралі. Я знаю, що у вас є свої виклики та внутрішні проблеми, і вони немалі. Проте я вважаю, що Сполучені Штати є чудовою країною, яка може впоратися зі складними проблемами і знає, як досягти успіху, як зупинити війни у всьому світі".
10:05 Перемога України у війні проти Росії означає не лише повне збереження української державності, а й спроможність стримати можливу агресію у майбутньому, заявив президент США Джо Байден під час спільної з українським лідером Володимиром Зеленським пресконференції у Вашингтоні.
09:55 Станом на 08:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває два російські кораблі, які не є носіями крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
09:40 Політичний радник прем’єр-міністра Угорщини Балаш Орбан заявив, що Будапешт готовий зняти вето на схвалення 50 мільярдів євро макрофінансової допомоги Україні, якщо ЄС розморозить усі кошти Угорщини зі своїх фондів, пише Bloomberg.
09:35 На розблокованому пропускному пункті "Дорогуськ – Ягодин" на польському кордоні ще залишається черга вантажного транспорту з приблизно 700 вантажівок, що прямують із Польщі в Україну. За словами представника Палати податкового управління в Любліні Міхала Деруся, КПП працює з повним навантаженням, але для розвантаження черги знадобиться приблизно 32 години.
09:30 Сейм Польщі очікувано проголосував за вотум довіри складу Ради міністрів на чолі з прем'єр-міністром Дональдом Туском, нині президент Польщі Анджей Дуда має привести його до присяги.
Головою МЗС знову стане Радослав Сікорський, який був на посаді у 2007–2014 роках, а нині є депутатом Європарламенту.
Міністерство оборони Польщі в уряді Дональда Туска очолить Владислав Косіняк-Камиш, лідер Польської селянської партії.
Міністром у справах ЄС стане лідер партії Nowoczesna Адам Шлапка.
Міністерство освіти очолить Барбара Новацька з "Громадянської платформи".
09:25 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
166,4% танків (з них 1,9% за минулий тиждень),
61,1% бойових броньованих машин (з них 0,6% за минулий тиждень),
177,5% автомобільної техніки (з них 1,7% за минулий тиждень),
262,1% артилерійських систем (з них 1,0% за минулий тиждень),
82,4% РСЗВ (з них 0% за минулий тиждень),
43,0% засобів ППО (з них 0% за минулий тиждень),
26,0% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
09:20 Росіяни атакували "шахедами" цивільну інфраструктуру в Одеській області − усі 9 дронів вдалося збити, однак у результаті падіння уламків постраждали дві особи, зруйновано ангар, пошкоджено 11 цивільних автівок і є руйнування, повідомили Сили оборони півдня України.
09:15 Вночі росіяни атакували Київ десятьма балістичними ракетами, сили ППО знищили всі повітряні цілі, але від уламків ракет постраждали 53 особи, уламки впали у чотирьох районах:
у Голосіївському районі уламки впали на проїжджу частину дороги;
у Деснянському районі загорівся 7 поверх дев'ятиповерхівки та 8 авто в дворі будинку – з будинку евакуювали мешканців;
у Дніпровському районі – пожежа в приватному житловому будинку, вибуховою хвилею вибило вікна в двох житлових будинках;
у Дарницькому районі – пожежа приватного будинку.
Тривога в Києві тривала від 03:00 до 03:37.
09:10 Оцінка ситуації на фронті станом на кінець минулої доби від OSINT-групи DeepState:
• Білоруський, Сіверський та Білгородський відтинки — без змін.
• Сватівський відтинок — ворог вчергове відновив позиції біля Іванівки, вони раз за разом переходять з рук в руки. Росіяни наступали на Синьківку та в Серебрянському лісництві, бої тривають.
• Бахмутський напрямок — південніше Бахмуту на дачах ворог мав успіх. Тривають бої за висоту 215.7, Силам Оборони поки вдається втримати позиції, хоч ворог і зайняв чималу частину окопів поруч. 24 ОМБр звільнила терикон шахти імені Гагаріна.
• Авдіївський відтинок — за останні три доби біля Авдіївки ворог проводив штурмові дії у щонайменше 16 місцях. На жаль, промка захоплена ворогом, бої точаться між Ясинуватським провулком та вулицею Колосова. Авдіївська промка знаходиться на висоті відносно самого міста, відповідно її втрата негативно позначиться на оперативно-тактичному положенні сусідніх підрозділів. Тривають бої біля Невельського. Росіяни захопили південну частину Мар'їнки. Крім того, ворог мав успіх південніше самої Мар'їнки та північніше Новомихайлівки. Південніше Новомихайлівки ворог проводить штурмові дії, бої тривають.
• Бердянський відтинок — без змін.
• Запорізький відтинок — ворог атакує південніше та західніше Роботиного, має частковий успіх.
• Таврійський відтинок — без змін.
09:05 Вночі рівно о 03:00 росіяни завдали ракетного удару по Києву. Усі десять цілей, що летіли у напрямку міста Київ по балістичній траєкторії, збито зенітним ракетним підрозділом Повітряних сил. Тип ракет може бути встановлено лише після вивчення уламків відповідними службами, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ.
08:55 Вночі росіяни атакували безпілотниками типу «Shahed» з району Балаклави (окупований Крим). Зафіксовано пуски 10 ударних БпЛА «Shahed-136/131». Усі десять – знищено силами та засобами Повітряних сил у взаємодії з підрозділами ППО Сил оборони України, дев'ять із них збито на Одещині в зоні відповідальності повітряного командування «Південь», один – на Хмельниччині.
За минулі сім днів збито 58 зі 69 (84%) запущених по Україні БПЛА.
08:50 Конґресу США необхідно надати Україні додаткове фінансування, перш ніж вони підуть на святкові канікули, щоб не подарувати Путіну найбільший різдвяний подарунок, який тільки можуть йому зробити, сказав президент США Джо Байден у Вашингтоні вчора перед переговорами з Президентом України Володимиром Зеленським:
"Ми бачили, що відбувається, коли диктатори не платять ціну за шкоду, борги та руйнування, які вони завдають, і продовжують діяти. Загроза Америці, Європі та всьому світу тільки зростатиме, якщо ми не діятимемо. І я маю намір діяти".
08:45 Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл заявив вчора, що ухвалити закон про надання військової допомоги Україні до Різдва буде "практично неможливо", і закликав президента Байдена активніше брати участь у переговорах, які зайшли, на його думку, у глухий кут.
08:40 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Розвідка США оцінила, що російські наступальні операції на сході України восени 2023 року та протягом майбутньої зими спрямовані на послаблення підтримки України Заходом замість досягнення будь-яких негайних оперативних цілей. Повідомляється, що вчора розвідувальне співтовариство США поділилося з Конґресом розсекреченою оцінкою розвідки, в якій американська розвідка оцінила, що російські наступальні операції на сході України спрямовані на послаблення підтримки України Заходом, але призвели лише до великих російських втрат і не дали жодних оперативно значущих здобутків на полі бою. Ця оцінка узгоджується з оцінкою ISW. Як повідомляється, речник Ради національної безпеки США Андрієн Вотсон заявила, що з початку наступальних операцій у жовтні 2023 року російські війська на напрямку Авдіївка–Новопавлівка зазнали понад 13 тис. втрат і втратили 220 бойових машин. Вотсон додала: Росія, схоже, вважає, що воєнний "глухий кут", який триватиме всю зиму, призведе до зменшення західної підтримки України й надасть російським військам перевагу, незважаючи на високі втрати та постійний дефіцит навченого особового складу, боєприпасів і техніки в Росії. За оцінками ISW, російські війська намагаються повернути собі ініціативу на рівні театру воєнних дій в Україні щонайменше з середини листопада 2023 року і тепер, ймовірно, готові до наступальних операцій на кількох ділянках фронту в період найскладніших погодних умов осінньо-зимового сезону, намагаючись захопити й утримати ініціативу.
• Можливо, російські війська проводять витратні наступальні операції в несприятливий для наземних маневрів час, щоб узгодити потенційну зміну ініціативи на полі бою до постійних розмов на Заході про продовження підтримки України. Російські війська розпочали масштабну наступальну операцію з метою захоплення Авдіївки 10 жовтня і згодом активізували локальні наступальні операції в інших місцях на сході України, тоді як українські війська почали з власнї ініціативи згортати контрнаступальні операції. Російське військове командування після зниження темпів українських контрнаступальних операцій вирішило не чекати на підготовку до наступальних дій пізніше цієї зими або навесні 2024 року, як це було в період між успішними українськими контрнаступами влітку і восени 2022 року і невдалим російським наступом взимку-навесні 2023 року. Рішення російського військового командування розпочати наступальні дії восени 2023 року могло бути опортуністичною реакцією на ймовірне послаблення підтримки України з боку Заходу. Активізація дискусій на Заході щодо продовження військової допомоги Україні після відносно успішних російських оборонних операцій у Запорізькій області була передбачуваною і, можливо, врахована в розрахунках російського командування. Кремль тривалий час організовує інформаційні операції, спрямовані на стримування західної допомоги Україні у сфері безпеки, і російське командування, можливо, вирішило, що ці інформаційні операції приносять дедалі більшу віддачу і що російські воєнні зусилля, спрямовані на перехоплення ініціативи, можуть спричинити подальші дебати на Заході щодо допомоги Україні. Російські війська регулярно проводять воєнні операції в Україні, спрямовані на формування поведінки Заходу, а не на досягнення оперативних цілей на полі бою, й оцінка американської розвідки, що поточні російські наступальні операції не мають безпосередньої оперативної воєнної мети, є цілком вірогідною. Російське військове командування також проводить наступальні операції з внутрішньополітичними цілями, і на рішення російських військових щодо поточних російських наступальних операцій може впливати внутрішня динаміка Кремля.
• Американська розвідка США також оцінила, що війна в Україні виснажила довоєнну російську армію, хоча Росія частково компенсувала ці втрати та продовжує готуватися до тривалої війни в Україні. У розсекреченій оцінці повідомляється, що російські війська втратили 87% від загальної чисельності своїх довоєнних сухопутних військ і дві третини танків, які перебували на озброєнні до 24 лютого 2022 р.: 315 тис. особового складу з 360 тис., 2200 з 3500 танків і 4,4 тис. з 13,6 тис. бойових машин піхоти і бронетранспортерів, які брали участь у повномасштабному вторгненні в Україну. В оцінці повідомляється, що станом на кінець листопада 2023 року російські сухопутні війська втратили понад чверть своїх запасів військової техніки до вторгнення, що зменшило складність і масштаб російських наступальних операцій в Україні. Однак російське керівництво вжило масштабних заходів з нарощування сил, щоб компенсувати втрати живої сили, й українська розвідка повідомила у вересні 2023 року, що російські війська в окупованій Україні налічують 420 тис. військовослужбовців. Часткова мобілізація розпочалася у вересні 2022 року, і поточні російські зусилля з криптомобілізації, дуже ймовірно, компенсували російські втрати, про які повідомляла американська розвідка, хоча нові російські військовослужбовці, ймовірно, мають нижчі бойові здібності, ніж ті, кого вони замінили. Російське військове командування також здійснює довгострокову реструктуризацію і розширення з метою формування стратегічних резервів і підготовки до можливої майбутньої широкомасштабної звичайної війни проти НАТО, хоча короткострокові й середньострокові потреби в людських ресурсах в Україні, ймовірно, підривають ці зусилля. Росія поступово мобілізує свою оборонно-промислову базу, щоб компенсувати матеріальні втрати в Україні та підтримувати тривалі воєнні зусилля, хоча немає жодних ознак того, що вона досягла значного прогресу в компенсації втрат бронетехніки в Україні.
• Президент України Володимир Зеленський вчора зустрівся з різними офіційними особами США, зокрема з президентом Джо Байденом, і говорив у Конґресі про військову допомогу США Україні. Зеленський зустрівся з Байденом, міністром оборони США Ллойдом Остіном, головою Об’єднаного комітету начальників штабів, штабним генералом Чарльзом Брауном, спікером Палати представників Майком Джонсоном та іншими офіційними особами США. На пресконференції з Байденом Зеленський заявив, що Україна досягла важливих успіхів на полі бою, і подякував США за підтримку та за розвиток ефективного партнерства. Байден оголосив, що він схвалив пакет військової допомоги Україні вартістю 200 мільйонів доларів, включаючи протиповітряну оборону та артилерійські боєприпаси, і підтвердив продовження підтримки України з боку США. Зеленський також зустрічався з різними американськими виробниками оборонної техніки щодо спільного українсько-американського виробництва артилерійських боєприпасів і систем ППО.
• Вчора російські війська завдали серію ракетно-безпілотних ударів по Україні.
• Українські посадовці заявили, що вчора російські спецслужби могли здійснити масштабну кібератаку на українського мобільного оператора "Київстар".
• Головне управління військової розвідки України повідомило, що нещодавно кіберпідрозділи ГУР провели успішну кібероперацію проти федеральної податкової служби Росії. В ГУР розповіли, що російська влада вже чотири дні безуспішно намагається відновити ФПС, і заявили, що наслідки атаки продовжуватимуть паралізувати ФПС принаймні до січня 2024 року і що російська влада, можливо, не зможе повністю реанімувати податкову систему. У ФПС спростували повідомлення ГУР і заявили, що всі податкові служби працюють у штатному режимі, однак російське опозиційне видання Meduza зазначило, що ФПС нібито повідомляла, що користувачі можуть мати проблеми з доступом до її онлайн-сервісів, але відмовилася пояснити причини проблем.
• Російське РБК повідомило, що президент Путін уперше призначив відомих російських мілблогерів "довіреними особами" у своїй президентській виборчій кампанії.
• Суд Санкт-Петербурга засудив трьох неповнолітніх узбецьких мігрантів та їхніх батьків до депортації за гасіння "вічного вогню" на тлі триваючої напруги між центральноазіатськими громадами в Росії та російською владою.
• Вчора держдума Росії прийняла низку законів, спрямованих на подальше зміцнення силових можливостей росгвардії та ФСБ.
• Російська окупаційна влада продовжує використовувати фінансовану Кремлем псевдоволонтерську молодіжну організацію «Движение первых» для індоктринації української молоді в окупованій Україні Росією та російською культурною національною ідентичністю.
08:10 Інтенсивність російських атак (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:05 Інтенсивність російських ракетних та авіаційних ударів і обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах (за даними зведень Генерального штабу ЗСУ):
08:00 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
13.12.2023Протягом минулої доби відбулося 95 бойових зіткнень.
Загалом ворог завдав 2 ракетні та 13 авіаційних ударів, здійснив 63 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Крім того, минулої доби, російська федерація вчергове атакувала Україну, застосувавши 10 БпЛА типу “Shahed-136/131”. Силами та засобами протиповітряної оборони України знищено усі ударні БпЛА.
Також, поточної доби російські окупанти завдали чергового ракетного удару по Києву, застосувавши 10 ракет (зенітні керовані ракети С-400, крилаті ракети “Іскандер”). Силами та засобами протиповітряної оборони України знищено усі ракети. Наслідки щодо атаки уточнюються.
Авіаційних ударів зазнали Новомихайлівка та Костянтинівка Донецької області.
Під артилерійським вогнем опинилися понад 130 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської областей.
В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 8 атак ворога в районах Синьківки, Петропавлівки, Іванівки Харківської області.
На Лиманському напрямку нашими захисниками відбито 2 атаки ворога в районі Макіївки Луганської області.
На Бахмутському напрямку наші воїни відбили 5 атак противника в районах Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Сили оборони України продовжують завдавати ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.
В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону, завдаючи ворогу значних втрат. Сили оборони успішно відбили 51 атаку ворога в районах східніше Новокалинового, східніше Новобахмутівки, Степового, Авдіївки, південніше Сєверного, південніше Тоненького, Первомайського та Невельського Донецької області.
На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Новомихайлівки Донецької області, де нашими захисниками відбито 13 атак.
На Шахтарському напрямку ворог наступальних (штурмових) дій не вів.
На Запорізькому напрямку Сили оборони відбили 8 атак противника в районах північніше Приютного, західніше Вербового та південніше Роботиного Запорізької області.
Водночас на Мелітопольському напрямку Сили оборони України продовжують активними діями завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку Сили оборони надалі утримують зайняті позиції на лівобережжі Дніпра, продовжують вести контрбатарейну боротьбу, завдають вогневе ураження по тилах противника.
Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала удару по району зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.
Підрозділами ракетних військ завдано ураження по 2 пунктах управління, 3 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 2 складах боєприпасів противника.