21:53 Литва передала Україні дві пускові установки для NASAMS. "Ми дослухаємось до потреб України і закликаємо наших союзників також їх почути", – заявив міністр національної оборони Литви Арвідас Анушаускас. У п'ятницю Анушаускас прибув до України. На зустрічі з литовським колегою міністр оборони України Рустем Умєров повідомив, що NASAMS уже перебувають на бойовому чергуванні.
19:51 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Протягом доби відбулось 59 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 1 ракетного та 46 авіаційних ударів, здійснив 36 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура. На жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення.
Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Степок, Бояро-Лежачі, Миколаївка, Середина Буда Сумської області; Уди, Вовчанськ, Бочкове, Бударки Харківської області.
На Куп’янському напрямку ворог вів штурмові дії в районах Синьківки, північно-східніше Петропавлівки, Іванівки Харківської області та Стельмахівки Луганської області, де наші воїни відбили 7 атак. Противник завдав авіаційного удару біля Петропавлівки Харківської області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема Кам’янка, Дворічна, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка Харківської області.
На Лиманському напрямку ворог, за підтримки авіації, вів безуспішні штурмові дії в районах Новоєгорівки та Серебрянського лісництва Луганської області. Завдав авіаційних ударів в районах Червоного Ставу Харківської області; Сіверська, Верхньокам’янського, Спірного Донецької області. Від ворожих артилерійських та мінометних обстрілів постраждали близько 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Серебрянка, Верхньокам’янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку наші захисники відбили 10 атак окупантів в районах Іванівського, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема Маркове, Кліщіївка, Курдюмівка, Іванівське Донецької області.
На Авдіївському напрямку ворог, за підтримки авіації, вів штурмові дії східніше Новокалинового, Степового, Авдіївки, Сєверного, південніше Тоненького Донецької області. Тут Силами оборони відбито 21 атаку. Противник завдав авіаційних ударів в районах населених пунктів Керамік, Бердичі, Авдіївка. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Керамік, Степове, Авдіївка, Ласточкине, Первомайське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку ворог, за підтримки авіації, вів безуспішні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де українські воїни відбили 13 атак. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинилось близько 10 населених пунктів Донецької області, зокрема Красногорівка, Мар'їнка, Побєда, Новомихайлівка.
На Шахтарському напрямку загарбники, за підтримки авіації, вели безуспішні штурмові дії біля Старомайорського Донецької області. Також противник завдав авіаційних ударів в районах Урожайного та Сторожового Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема Водяне, Вугледар, Золота Нива, Пречистівка, Урожайне Донецької області.
На Запорізькому напрямку ворог вів штурмові дії поблизу Роботиного Запорізької області, успіху не мав. Завдав авіаційного удару в районі Новоданилівки Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів, зокрема Малинівка, Полтавка, Гуляйполе, Роботине, Малі Щербаки, П’ятихатки Запорізької області.
На Херсонському напрямку противник завдав авіаційного удару в районі населеного пункту Іванівка Херсонської області. Артилерійських обстрілів зазнали Антонівка, Комишани, Софіївка Херсонської області.
Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
Протягом доби авіація Сил оборони завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника. Також протиповітряною обороною було знищено 5 ударних БпЛА “Shahed-136/131” та одну керовану авіаційну ракету Х-59.
Підрозділами ракетних військ уражено 8 артилерійських засобів, пункт управління, 3 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, засіб протиповітряної оборони та 4 станції радіоелектронної боротьби противника.
18:08 Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що напад Росії на Україну є поворотним моментом, який "вимагає довгострокової зміни курсу" і змушує Німеччину працювати над "коригуванням оборонного бюджету". Шольц не бачить ознак того, що Росія припинить війну проти України і виведе з її території свої війська. "Нам слід бути готовими до того, що ця війна може тривати дуже довго", – заявив канцлер ФРН. При тому Олаф Шольц наголосив, що бойові дії вже тривають набагато довше, ніж розраховував президент РФ.
17:45 Ставка Верховного головнокомандувача у п'ятницю обговорювала "стратегічне бачення деокупації нашої землі та конкретні кроки для його втілення". Як повідомив Володимир Зеленський, учасники Ставки уточнювали "всі плани і розрахунки для продовження активних дій". На нараді також ішлося про воєнний бюджет на наступний рік. "Акцент на тому, щоб стати самодостатнішими щодо снарядів, ракет, дронів, бронетехніки", – прокоментував Зеленський.
17:21 Кабінет Міністрів України вилучив пам'ятники Пушкіну та Щорсу з Державного реєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини національного значення. Також із переліку пам'яток зняли могилу Ватутіна в Маріїнському парку, монітор "Железняков" і пам'ятник екіпажу бронепоїзда "Таращанець". Крім того, з реєстру вилучили пам'ятники Пушкіну в Житомирі, Харкові та Одесі, князю Воронцову в Одесі, полководцю Суворову в Ізмаїлі, адміралу Ушакову в Херсоні, "Україна – визволителям" в Ужгороді, меморіальний комплекс "Борцям революції" у Луганську. "Триває звільнення українських міст та української культури від комуністичної, радянської та російсько-імперської нечисті. Місцева влада має остаточно очистити простір від маркерів антиукраїнської політики – демонтувати та перемістити пам’ятники", – прокоментував в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
16:50 Представники трьох парламентських опозиційних сил Польщі оголосили про створення коаліції. До складу парламентської більшості, що візьме на себе формування уряду, ввійдуть "Громадянська коаліція", "Третій шлях" та "Лівиця". Коментуючи доручення президента Польщі Анджея Дуди розпочати коаліційні переговори прем'єр-міністрові Матеушу Моравєцькому, потенційний прем'єр Дональд Туск сказав, що такими кроками влада сподівається затягнути час, "вкрасти ще кілька днів, два-три тижні". "Зрештою, на мою думку, вони дуже пошкодують, що затягли цей принизливий для всіх момент", – прокоментував Туск.
16:37 Росіяни обстріляли Нікополь дронами-камікадзе. Загинула 67-річна жінка. Осколкові поранення отримав чоловік віком 68 років.
16:16 Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що очікує прогресу ЗСУ у боротьбі з російськими військами, але попередив, що прогрес буде важким. "Нам потрібно бути готовими до довгого шляху. Війни за своєю природою непередбачувані", – сказав Столтенберґ в інтерв’ю DPA під час візиту до Берліна. Він додав: навіть якби йшлося про неґоціації, то "те, що відбувається за столом переговорів, нерозривно пов'язане з ситуацією на полі бою". Генсек НАТО додав, що лише військова підтримка може ґарантувати, що Україна залишиться суверенною і демократичною державою, і переконає Путіна, що він не зможе перемогти.
15:54 Із Сектору Гази минулої ночі евакуювали 160 громадян України, а також дев’ятьох громадян Молдови, повідомив посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. Загальна кількість евакуйованих громадян України – 203 особи.
15:49 Суд засудив до 15 років ув'язнення мешканця Сумщини, який у перші дні повномасштабного вторгнення Росії "провів" власним автомобілем колону зі 128 одиниць російської техніки до Києва. Служба безпеки України повідомляє, що ця техніка входила до складу "передових" підрозділів окупаційних угруповань РФ, які отримали завдання штурмувати столицю з північно-східного напрямку. Сам же російський аґент після поїздки до Києва повернувся на Сумщину, де продовжував працювати на ФСБ навіть після звільнення регіону. Встановлено, що росіяни завербували його ще до повномасштабного вторгнення; серед його основних завдань було забезпечення "навігації" для військових колон по найкоротших шляхах до Києва.
15:21 У Закарпатській області викрили швейне підприємство, яке шило спортивні костюми для лижної команди Росії. Під час обшуку в цеху виявили 150 спортивних курток із символікою країни-агресора.
15:05 У Брянській області Росії розстріляли підполковника ФСБ Росії. Як пише російський телеграм-канал Baza, ефесбіста-прикордонника ліквідували на околиці села Улиця в автомобілі прикордонного управління. У той же час антипутінський підрозділ "Російський добровольчий корпус" повідомив про успішну операцію у Брянській області, пообіцявши згодом викласти відео.
14:39 Печерський суд Києва продовжив народному депутатові Нестору Шуфричу арешт на два місяці – до 15 грудня. Колеги по парламенту Олександр Колтунович і Григорій Мамка пропонували видати Шуфрича на поруки, суд їм відмовив. Соратникові Віктора Медведчука інкримінують державну зраду.
14:18 Львівський ТЦК проводить перевірку через появу в соцмережах відео з заштовхуванням чоловіка в мікроавтобус працівниками військового комісаріату. "З нашої сторони будуть здійснені усі необхідні заходи, у найкоротші терміни буде встановлено всі подробиці та прийнято всі необхідні рішення", – запевняють у Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
13:51 Велика Британія провела військові вишколи для 30 тисяч українських військовослужбовців, повідомив міністр оборони Ґрант Шаппс. З його слів, британцям вдалося виконати річний план на сім тижнів раніше очікуваного терміну. "Ми залучили міжнародних партнерів і можемо пишатися реальними змінами у світі, які ми вносимо для свободи України тут, у Великій Британії. Слава Україні", – прокоментував Шаппс.
13:36 В окупованому росіянами Маріуполі підірвали автомобіль поліціянта російського окупаційного корпусу. Нині в Росії відзначають день поліції.
13:20 Аналітики The Economist узагальнили динаміку кількості пов'язаних із війною пожеж на підконтрольних Україні (синє) та окупованих (червоне) територіях (7-денне ковзне середнє за дні з менш ніж 50-відсотковим покриттям хмарами), що опосередковано вказує на інтенсивність обстрілів відповідних територій.
12:55 Глава Офісу президента Андрій Єрмак спрогнозував закінчення війни на серпень наступного року: "Якщо порівнювати, наприклад, із забігом на 100 метрів, я вважаю, що 70 метрів ми вже пробігли. Але ці останні 30 – вони найтяжчі. І якщо ти почав бачити себе переможцем, можна все програти" (оцінивши тривалість війни у 833 дні, тобто до 03.08.24), але додав: "Я думаю, ніхто не знає, коли закінчиться війна. Вона може закінчитися дуже раптово, і саме для цього все робиться. Багато факторів, які впливають на це. Але дуже хотілося б, щоб усе-таки це сталося якомога скоріше".
12:20 Росія різко скоротила кількість ракетних атак по Україні – ймовірно, економить ракети для ударів узимку, випливає з аналізу Rochan Consulting. У жовтні Росія здійснила 28 ракетних і повітряних атак по Україні, окрім атак безпілотниками Shahed, у вересні таких атак – 93, а в серпні – 120, минулого тижня (з 28 жовтня по 3 листопада) кількість випущених Росією ракет збільшилася порівняно з тижнем до цього (з 2 до 6), але все одно залишалася на низькому рівні. На діаграмі червоні стовпці – щоденна кількість повітряних та ракетних ударів, сині – перехоплених.
12:02 У Латвії засудили колишнього депутата Сейму Яніса Адамсонса за шпигунство на користь Росії – вісім з половиною років в'язниці. Йому також інкримінують шахрайство, придбання і зберігання вогнепальної зброї та боєприпасів без дозволу. Через колишнього співробітника КҐБ Ґєннадія Сілонова Адамсонс передавав у ФСБ Росії інформацію про роботу державних органів влади, правоохоронців, органів безпеки, армії. Громадянин Росії Сілонов отримав сім з половиною років за шпигунство.
11:41 Росія вперше програла вибори за присутність у Міжнародному суді ООН. Від східноєвропейського регіону Генасамблея ООН призначила суддею колишнього міністра закордонних справ Румунії Богдана Ауреску. Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця прокоментував: "Насправді історична подія – вперше з 1946 року Москві вказали на вихід з Міжнародного суду ООН". Український юрист-міжнародник, суддя Європейського суду з прав людини Микола Гнатовський зауважив: "У "Світовому суді" в Гаазі вперше не буде радянського/російського судді. Це другий випадок в історії, коли постійний член Ради безпеки не буде представлений у Міжнародному суді ООН (першою була Велика Британія у 2017 році)".
11:30 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
• 8 листопада 2023 року цивільне вантажне судно під прапором Ліберії, ймовірно Kmax Ruler, було вражене російською протирадіолокаційною ракетою в українському порту Південний в Одесі. Українські посадовці заявили, що це, ймовірно, ракета повітряного базування Х-31.
• Лоцман порту загинув, троє членів екіпажу та портовий працівник отримали поранення. Міністр інфраструктури України повідомив, що судно вантажило залізну руду, призначену для стратегічного союзника Росії – Китаю.
• Х-31, ймовірно, використовувався для націлювання на українські військові радари в цьому районі. Цілком можливо, що запущена з повітря ракета Х-31 за відсутності сигнатури військового радара була націлена на радар цивільного судна. Якщо це так, то це свідчить про погану тактику застосування зброї з боку російського пілота.
11:20 Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив на державному радіо, що Європейський Союз не повинен розпочинати переговори про вступ з Україною, додавши, що це "чітка позиція" Угорщини з цього питання і що вона "не може бути пов'язана з питанням про кошти, які Угорщина має право отримати" (у грудні минулого року було ухвалено рішення заморозити виділення Угорщині 22 млрд євро у зв'язку зі звинуваченнями щодо недотримання принципу верховенства права в Угорщині; наразі ЄК вивчає, чи дотримується Угорщина умов, висунутих їй для розблокування коштів).
11:10 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 124 населені пункти на території 10 областей України, підтверджено ураження 81 об’єкта інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
10:55 В окупованому Криму малі десантні кораблі катери уражено в результаті нічної операції, це офіційно підтвердило Головне управління розвідки Міністерства оборони України, опублікувавши відповідне відео.
Йдеться про катери проєкту 11770 ( класу «Серна»), на суднах перебував екіпаж та завантажена броньована техніка, зокрема БТР-82. Такі малі десантні катери класу «Серна» держава-агресор росія активно використовувала під час окупації острова Зміїний для перекидання військової техніки та десанту. Крім того, росіяни розміщували на борту катерів зенітно-ракетні комплекси «Тор-М2» для мобільного прикриття свого угруповання на острові та у морі. Малий десантний корабель класу «Серна» має високу швидкість, може вміщати до 45 тонн вантажу та 92 особи озброєного десанту. Окупанти використовують ці катери для висадки передових груп морської піхоти або евакуації. А в умовах фактичної відсутності у росіян корабельних засобів ППО після низки атак Сил безпеки й оборони України такі катери із ЗРК на борту слугували для загарбників прикриттям кораблів ЧФ РФ на рейдах.
10:35 Вчора, 9 листопада, середньодобова температура була на 1,2°C нижчою, ніж 8 листопада (7,2°C проти 9°C), відповідно вечірній максимум споживання електроенергії вчора був на 0,4% вищим, ніж у середу, 8 листопада, повідомили в Укренерго.
10:15 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
155,8% танків (з них 1,7% за минулий тиждень),
57,8% бойових броньованих машин (з них 0,7% за минулий тиждень),
164,6% автомобільної техніки (з них 2,7% за минулий тиждень),
243,1% артилерійських систем (з них 4,8% за минулий тиждень),
78,7% РСЗВ (з них 1,9% за минулий тиждень),
41,1% засобів ППО (з них 0,8% за минулий тиждень),
25,9% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
36,4% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
10:05 Сполучені Штати продовжать постачати Україні військову допомогу, проте розмір пакетів зменшиться, повідомила заступник речника міністерства оборони США Сабріна Сінгх, нагадавши, що США вже витратили понад 95% від суми із $62,3 млрд, виділених Україні, у резервах залишилося близько $1 млрд.
10:00 У селищі Чорноморське в окупованому Криму уражено два російські швидкісні десантні катери. За інформацією "Суспільного", операцію провело ГУР.
09:50 Вночі російські війська атакували Україну ударними БпЛА та керованими авіаційними ракетами. Загалом було випущено шість ударних БпЛА “Shahed-136/131” з району Приморсько-Ахтарськ (Краснодарський край), одну керовану авіаційну ракету Х-31 та одну КАР Х-59 з повітряного простору окупованої Херсонщини. Силами й засобами Повітряних сил у взаємодії з ППО Сил оборони України знищено п’ять ударних БпЛА (83%) й одну керовану авіаційну ракету Х-59 в межах Дніпропетровської, Харківської, Миколаївської, Полтавської та Київської областей.
09:40 Станом на 07:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває чотири російські кораблі, які не є носіями крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
09:30 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Російському військовому командуванню, ймовірно, буде важко передислокувати боєздатне підкріплення для відповіді на українські операції на сході Херсонської області, одночасно проводячи оборонні операції на заході Запорізької області та підтримуючи інші наступальні дії на сході України. Російські мілблогери вчора заявили, що українські сили зайняли нові позиції в Кринках і проводять атаки в напрямку російських позицій на південь і південний захід від населеного пункту. Російський мілблогер стверджує, що є повідомлення про те, що українські сили просунулися в лісові масиви на південь від Кринок. Російські мілблогери стверджують, що українські сили також атакували поблизу Пойми (12 км на схід від Херсона і 4 км від Дніпра), Піщанівки (13 км на схід від Херсона і 3 км від Дніпра) і Підстепного (17 км на схід від Херсона і 4 км від Дніпра) і намагаються зайняти позиції між Підстепним і Козачими Лагерями (23 км на північний схід від Херсона і 2 км від Дніпра). Український військовий спостерігач Костянтин Машовець заявив, що станом на вчора українські сили встановили безперервний контроль над позиціями від Антонівського залізничного мосту на північ від Пойми до Антонівського автомобільного мосту на північ від Олешок і перерізали дорогу Олешки – Нова Каховка щонайменше на двох ділянках. Російське командування, ймовірно, зіткнеться зі значними труднощами при передислокації підрозділів з інших ділянок фронту, якщо відносно боєздатних російських з'єднань і наразі не задіяних російських сил на херсонському напрямку виявиться недостатньо для реагування на українські операції на східному березі Дніпра. Передислокація значних сил 7-ї дивізії або інших з'єднань і частин повітряно-десантних військ, ймовірно, зірве російські оборонні операції на заході Запорізької області. За повідомленнями, російські війська продовжують накопичувати сили для підтримки російських наступальних зусиль під Авдіївкою та локальних наступальних операцій у Харківській і Луганській областях. Будь-яка потенційна передислокація російських військ на херсонському напрямку, ймовірно, погіршить російську здатність підтримувати ці операції та зусилля.
• Російські війська в останні дні, ймовірно, почали спорадичні локалізовані наступальні операції на Бахмутському напрямку й активізували наземні атаки поблизу Бахмута. Український Генеральний штаб повідомив, що російські війська в період з 8 по 9 листопада здійснили близько 30 обстрілів на північному та південному заході від Бахмута, що значно більше, ніж зазвичай. Російські мілблогери широко розповсюдили інформацію про те, що російські війська ввійшли у Кліщіївку й відтіснили українські війська від залізниці, яка проходить на північний схід та схід від населеного пункту. Геолокаційні кадри, опубліковані 9 листопада, вказують на те, що російські війська просунулися в напрямку Кліщіївки і займають позиції на схід від населеного пункту і на захід від залізничної колії. Деякі російські джерела стверджують, що російські війська також витіснили українські сили з позицій в Андріївці та навколо неї (10 км на південний захід від Бахмута), але ISW не бачив візуальних доказів, які б підтверджували ці твердження. Кілька російських мілблогерів також повідомляли, що російські війська просунулися на північний захід від Бахмута в напрямку Берхівка–Богданівка (безпосередньо до 5 км на північний захід від Бахмута) на південь від Берхівського водосховища в напрямку розсадника рослин ім. Вілянова. Геолокаційні кадри, зроблені приблизно 7 листопада, показують, що російські війська просунулися на південь від Берхівського водосховища, приблизно на 3 км на північний захід від Бахмута. Ці локальні наступальні операції на північний захід і південний захід від Бахмута, ймовірно, є спорадичними тактичними наземними атаками, що мають на меті скористатися повідомленнями про перерозподіл українських ресурсів подалі від Бахмута. Кілька мілблогерів відзначили, що темп українського артилерійського вогню і наземної активності на Бахмутському напрямку в останні дні знизився, а деякі російські джерела зазначили, що це частково пов'язано з передислокацією українських сил на інші ділянки фронту. Російські війська, ймовірно, скористалися зниженням української активності на цій ділянці фронту, щоб здійснити локальні успішні атаки. Російські війська навряд чи зможуть перетворити наступальні дії під Бахмутом на більш масштабні і значущі наступальні операції, оскільки угруповання російських військ навколо Бахмута є слабким і дезорганізованим, бо російські війська спрямовують більше сил і засобів на цілеспрямовані і більш масштабні наступальні операції під Авдіївкою й на межі Харківської та Луганської областей.
• Позавчора російські війська завдали удару по цивільному судну поблизу Одеси.
• Прессекретар Кремля Пєсков заявив, що щорічний форум президента Росії Путіна "Пряма лінія" і щорічна пресконференція відбудуться одночасно в невизначену дату до кінця року, щоб потенційно підготувати можливість скасувати заходи, якщо Кремль вважатиме це потрібним.
• Росія може спробувати постачати газ до Ірану через Казахстан. Президент Росії Путін наголосив під час зустрічі з президентом Казахстану Касимом-Жомартом Токаєвим на 19-му Російсько-казахстанському форумі регіонального співробітництва в Астані, що Росія наразі транспортує газ до Узбекистану через Казахстан і прагне й надалі розвивати цей маршрут. Росія вперше почала експортувати природний газ до Узбекистану в жовтні 2023 року, хоч Узбекистан все ще експортує природний газ власного видобутку, в тому числі до Росії, незважаючи на внутрішній дефіцит в останні роки. Продовження експорту газу з Узбекистану при одночасному імпорті російського газу свідчить про те, що Узбекистан може не бути кінцевим пунктом призначення для всього імпорту російського газу. Узбекистан здатний надати Ірану прямий доступ до інших ринків Центральної Азії, а також до російського і китайського ринків. Високопосадовці Ірану, в тому числі верховний лідер Алі Хаменеї і президент Ебрагім Раїсі, обговорили відродження ірано-узбецьких економічних відносин і підписали угоди про збільшення двосторонньої торгівлі з президентом Узбекистану Шавкатом Мірзіяєвим у Тегерані 18 червня 2023 року. Іран також активізував зусилля в галузі економічної дипломатії, в тому числі постачання газу, з іншими країнами Центральної Азії. Раїсі обговорив збільшення обсягів газових свопів з Туркменістаном під час зустрічі з головою Народної ради Туркменістану Гурбангули Бердимухамедовим у Тегерані 30 травня. Іран зіткнувся з нестачею природного газу взимку і влітку 2023 року, і Росія може спробувати забезпечити постачання газу до Ірану через Казахстан і Узбекистан, щоб забезпечити подальшу військову співпрацю з Іраном.
• Невідомі суб'єкти, схоже, націлилися на главу Чеченської Республіки Рамзана Кадирова, оскільки він продовжує обдаровувати почестями своїх дітей. Російське інсайдерське джерело стверджує, що московська влада розслідує і висуває звинувачення членам найближчого оточення племінника Кадирова в різних злочинах, включаючи викрадення людей, вимагання й організацію злочинної групи як у Москві, так і в Чечні. Джерело стверджує, що російська влада дозволяла цьому колу скоювати ці злочини "досить довго", але "очевидно, щось починає змінюватися". Цілком можливо, що російська влада націлилася на діяльність чеченської організованої злочинності. Однак конкретне посилання цього інсайдерського джерела на Кадирова свідчить або про те, що деякі російські органи влади можуть намагатися переслідувати пов'язаних з Кадировим осіб за допомогою кримінальних звинувачень, або про те, що деякі суб'єкти можуть намагатися атакувати Кадирова інформаційно, використовуючи це інсайдерське джерело для дискредитації його і його сім'ї. За останні тижні Кадиров, зокрема, нагородив своїх дітей, багато з яких неповнолітні, важливими посадами та нагородами в уряді Чечні після того, як Кремль відмовився втручатися, коли його 15-річний син Адам був знятий на відео, як він б'є затриманого чоловіка у вересні 2023 року, що викликало обурення всередині країни.
• Схоже, російська влада все більше покладається на приватні охоронні компанії для захисту внутрішньої енергетичної інфраструктури від ударів українських безпілотників по російських далеких тилах.
• За повідомленнями, окупаційна влада продовжувала мілітаризувати українську молодь.
09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
10.11.2023Противник продовжує ігнорувати закони та звичаї ведення війни, використовує тактику терору, завдає ракетних та авіаційних ударів, здійснює обстріли з реактивних систем залпового вогню не тільки по військових, а й по численних цивільних об’єктах нашої держави.
Протягом минулої доби відбулося 69 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 2 ракетні та 26 авіаційних ударів, здійснив 62 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура. Крім того, вночі, російські окупанти завдали чергового авіаційного удару по Україні, застосувавши 5 ударних БпЛА типу “Shahed-136/131”. Силами та засобами протиповітряної оборони знищено 4 ворожі БпЛА.
Авіаційних ударів зазнали: Курилівка Харківської області; Білогорівка Луганської області, Сіверськ, Петропавлівка, Степове, Новоселівка, Авдіївка, Новомихайлівка, Вугледар, Павлівка Донецької області; Новодарівка, Роботине Запорізької області.
Під артилерійським вогнем опинилися понад 125 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей.
В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районі населеного пункту Синьківка Харківської області, де наші захисники відбили 7 атак противника.
На Лиманському напрямку противник вів штурмові дії біля Стельмахівки та Новоєгорівки Луганської області, успіху не мав.
На Бахмутському напрямку наші воїни відбили близько 10 атак окупантів в районах Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Сили оборони України продовжують завдавати ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.
В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку ворог не полишає спроб оточити Авдіївку. Наші воїни стійко тримають оборону та завдають загарбникам значних втрат. Противник вів штурмові дії південно-східніше Новокалинового, Авдіївки, Первомайського Донецької області, де українські захисники відбили 9 атак ворога.
На Мар’їнському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області. Тут Сили оборони відбили понад 25 атак.
На Шахтарському напрямку ворог вів безуспішні штурмові дії південніше Золотої Ниви та Старомайорського Донецької області.
На Запорізькому напрямку наші захисники відбили 4 атаки противника в районах Вербового та Роботиного Запорізької області.
Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку наші воїни ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника.
Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала 4 удари по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.
Підрозділи ракетних військ уразили 2 пункти управління, 4 артилерійські засоби та станцію радіоелектронної розвідки противника.