513-й день війни Росії в Україні. Хроніка

22:50 Парламент Болгарії схвалив надання Україні додаткової військової допомоги - приблизно сотні бронетранспортерів радянського зразка. Автори проєкту запевнили, що надання панцеромобілів не знизить боєздатності болгарської армії; до того ж, 32 країни раніше надали військову допомогу Україні.

 

 

21:41 Володимир Зеленський відбув телефонну розмову з Реджепом Таїпом Ердоганом. Президенти України та Туреччини скоординували зусилля щодо відновлення роботи чорноморської зернової ініціативи. "Розблокування «зернового коридору» є абсолютним пріоритетом", - прокоментував Зеленський. Раніше Ердоган заявив, що Захід має докласти зусиль до порозуміння, бо Путін “має певні очікування від західних країн, і дуже важливо, щоб ці країни пішли на належні кроки".

 

 

19:50 Російські силовики затримали у Москві колишнього ватажка руху "ДНР" Павла Губарєва, який прийшов під суд підтримувати Ґіркіна-Стрєлкова. UPD. Із Губарєвим провели "виховну бесіду" через участь в несанкціонованому мітингу і відпустили.

 

 

19:31 Суд у Москві постановив заарештувати Іґоря Ґіркіна на два місяці. 

 

 

19:10 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:

 

Російська федерація продовжує вести загарбницьку війну. Незважаючи на значні втрати, не відмовляється від планів щодо повної окупації нашої території.

Противник продовжує вбивати мирне населення України і надалі ігнорує закони та звичаї війни, використовує тактику терору, завдає ударів, здійснює обстріли як по військових, так і по цивільних об’єктах.

Протягом доби російські окупанти завдали чергового масованого ракетно-авіаційного удару по території України, застосувавши 3 крилаті ракети морського базування “Калібр”, 4 крилаті ракети наземного базування “Іскандер”, 6 крилатих ракет “Онікс”, 1 крилату ракету Х-59 та 1 зенітну керовану ракету із ЗРК С-300. Крім того, ворог завдав 12 авіаційних ударів та здійснив 29 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед дітей та цивільного населення, руйнувань та пошкоджень зазнали пункти зберігання зерна на півдні України, промислові об’єкти, знищено та пошкоджено понад 70 цивільних житлових будинків та інша інфраструктура.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.

Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 33 бойових зіткнення.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи ЗС білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 15 населених пунктів, зокрема це Гончарівське Чернігівської області; Стукалівка, Біловоди, Степне, Морозова Долина Сумської області та Ветеринарне, Козача Лопань, Гоптівка, Висока Яруга, Вовчанськ Харківської області.

На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали Красне Перше, Фиголівка, Новомлинськ, Куп’янськ та Новоосинове Харківської області.

На Лиманському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районах населених пунктів Надія, Макіївка, Невське Луганської області та Серебрянський ліс, Діброва Донецької області. Завдав авіаційних ударів в районах Серебрянського лісу, Спірного та Діброви Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали населені пункти Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам’янське, Спірне, Берестове Донецької області.

На Бахмутському напрямку під щільним вогнем артилерії противника наші захисники успішно відбили атаки противника в районі Григорівки Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Васюківка, Оріхово-Василівка, Богданівка, Костянтинівка, Маркове, Іванівське, Дружба, Північне Донецької області.

На Авдіївському напрямку під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ в районі Первомайського Донецької області. Противник завдав авіаційних ударів в районі Авдіївки. У той же час, здійснив артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Керамік, Красногорівка, Авдіївка, Водяне, Первомайське та Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Красногорівки та Мар'їнки Донецької області. Противник здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, серед них Мар’їнка, Георгіївка, Максимільянівка, Гостре, Побєда Донецької області.

На Шахтарському напрямку противник здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Вугледар, Пречистівка, Нескучне, Благодатне Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Артилерійських обстрілів зазнали понад 25 населених пунктів, серед них Левадне, Гуляйполе, Гуляйпільське, Білогір’я, Кам’янське Запорізької області; Золота Балка, Михайлівка, Новоолександрівка, Берислав, Львове, Антонівка Херсонської області та місто Херсон, а також Очаків Миколаївської області. Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.

Авіація сил оборони за добу завдала 13 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 3 – по зенітно-ракетних комплексах противника.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби вразили район зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника, 2 артилерійські засоби на вогневих позиціях та станцію РЕБ ворога.

 

 

18:51 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову з реалізації експериментального проєкту з виробництва, закупівлі та постачання боєприпасів до БПЛА і бойових частин безпілотних систем. Як заявив віцепрем'єр Михайло Федоров, уряд дав старт масовому виробництву в Україні боєприпасів для БПЛА. "Приватні компанії зможуть легально виробляти боєприпаси для дронів. А українські воїни отримуватимуть якісні та інноваційні рішення. Це великі можливості для розробки й масштабування технологічних продуктів", – прокоментував Федоров.

 

 

18:25 Міністерство закордонних справ Росії фактично дезавуювало попередні заяви з погрозами атакувати кораблі в Чорному морі після припинення дії "зернової ініціативи". Зі слів заступника міністра Сєрґєя Вершиніна, всі судна можуть розглядатися Москвою як перевізники військових вантажів, а тому РФ хоче їх оглядати. "Мається на увазі, ми повинні переконатися, що судно йде з чимось поганим. Це означає запит, огляд при необхідності, щоб переконатися, так це чи не так", – сказав Вершинін.

 

 

18:09 У Головному управлінні розвідки назвали "хорошими новинами" затримання Іґоря Ґіркіна. "Банка з павуками продовжує активно рухатися. Можемо побажати успіху всім учасникам процесу", – прокоментував спікер ГУР Андрій Юсов. З його слів, відцентрові процеси відбувалися у Москві й раніше у прихованій формі, але після "маршу Пріґожина" почали виходити назовні. "Значить, мешканці веж Кремля вже приходять до такої активної фази внутрішнього протистояння. І тут точно можна сказати, що далі буде", – оцінив Юсов.

 

 

17:51 На бахмутському напрямку українські сили звільняють по кілька кілометрів за тиждень, але "дійде час, і це будуть десятки кілометрів", заявив речник Східного управління військ ЗСУ Сергій Череватий. "Потрібно врахувати той фактор, що ми тут ведемо дуже розмірений і поступальний наступ, з урахуванням того, що ми не маємо переваги в силах і засобах над противником. Тому максимально використовуємо маневр, охоплення, використовуємо різноманітне тактичне новаторство для того, щоб просуватися рівномірно, впевнено, але з мінімальними втратами нашого особового складу", – сказав Череватий в етері телемаратону.

 

 

17:35 Російського націоналіста Іґоря Стрєлкова привезли до суду в Москві для обрання запобіжного заходу. Російська прокуратура звинувачує його в закликах до екстремістської діяльності в інтернеті і вимагає арешту.

 

 

17:29 В Україну прибув міністр закордонних справ Гватемали Маріо Букаро. "Ми обговорили підготовку до третього саміту "Кримської платформи" та кроки з реалізації Формули миру Президента Зеленського", – поінформувала заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

 

 

17:17 До Верховної Ради надійшла заява Олександра Ткаченка про звільнення з посади міністра культури та інформаційної політики за власним бажанням. Її розглянуть на найближчому пленарному засіданні, повідомив Голова ВР Руслан Стефанчук.

 

 

16:57 Від початку повномасштабного вторгнення на співпрацю з Росією пішло приблизно 250 працівників зі структур Національної поліції, заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. Ще 3,5 тисячі довелося звільнити через небажання продовжити службу. "Ми зважали на те, що частина з цих людей виїхала у перший день чи в перші два-три дні за кордон або на Західну Україну несанкціоновано. Ми таких людей звільнили. Вони входять у ці 3,5 тисячі. Частина людей мала родичів тяжкохворих на цій території. Вони відмовилися виходити з цих територій. Частина з них написали рапорти на звільнення і були у той же ж день звільнені", – заявив Клименко в інтерв'ю "Радіо Свобода". Зі слів міністра, декілька співробітників залишилися на окупованих територіях негласно – вони "працювали на ССО, на ЗСУ для того, щоб ми могли відслідковувати ситуацію, яка там відбувається".

 

 

16:33 Росіяни убили двох дітей під час обстрілу села Дружба Торецької громади. Один зі снарядів влучив у подвір'я, де перебували 10-річний брат і 16-річна сестра; діти зазнали смертельних поранень. Іншим снарядом поранило літню жінку, повідомили у Донецькій ОВА.

 

 

16:09 Ставка Верховного Головнокомандувача ЗСУ доручила підготувати комплекс дій для продовження роботи "зернового коридору". Такі доручення отримали Головнокомандувач ЗСУ, командувач Військово-Морських сил і міністр інфраструктури. МЗС має напрацювати дипломатичні кроки. "Продовжуємо системну роботу із захисту наших портів та інфраструктури зернової ініціативи. Розуміємо ризики, загрози, перспективи", – прокоментував Зеленський.

 

 

15:41 Кабінет Міністрів України вирішив націоналізувати "Сенс-Банк" (колишній "Альфа-Банк") і на засіданні у п'ятницю прийняв постанову "Про участь держави у виведенні системно важливого банку з ринку". "Процедуру націоналізації банку, у тому числі призначення нового керівництва, буде забезпечено у найкоротші терміни для його безперебійної роботи", – запевнили в Кабміні. У постанові зазначено, що пакет переходить у власність держави за 1 гривню.

 

 

15:27 Під час російського удару по Одещині уражено об'єкт інфраструктури у Білгород-Дністровському районі, повідомила начальниця пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк. По об'єкту запустили загалом сім ракет різного класу.

 

 

15:00 Генеральний директор німецького концерну Rheinmetall Армін Паппергер підтвердив намір збудувати завод в Україні, незважаючи на заяви речниці МЗС РФ Марії Захарової про те, що підприємство стало б "законною ціллю для збройних сил РФ". Паппергер заявив журналістам Bild, що це не похитне планів Rheinmetall, і потужності німецького концерну охоронятимуться системами ППО власного виробництва.

 

 

14:27 Військово-морський флот Росії провів навчання із бойовими стрільбами протикорабельними ракетами в північно-західній частині Чорного моря. Як повідомило міністерство оборони РФ, кораблі й авіація "відпрацювали дії з ізоляції району, тимчасово закритого для судноплавства", а також тренувалися затримувати "судно-порушник".

 

 

14:03 Російські силовики затримали Іґоря Ґіркіна – російського офіцера, котрий брав участь у силових операціях на території Криму, керував захопленням Слов'янська у 2014 році, а пізніше очолював так зване "міністерство оборони" в екстремістській організації "ДНР". Як повідомила дружина Ґіркіна, чоловіка затримали за підозрою в екстремізмі. Російський націоналіст перекваліфікувався в блоґера, люто критикував армійське керівництво РФ, а кілька днів тому назвав Владіміра Путіна "нікчемством" і "застрашеною бездарністю".

 

 

13:49 Унаслідок ракетного удару по одному з населених пунктів Чернігівщини пошкоджено будівлю місцевого будинку культури. Як повідомили в обласній адміністрації, під завалами виявили тіло жінки, працівниці БК.

 

 

 

13:23 Німеччина передала Україні першу партію з десяти танків Leopard 1 A5. Це випливає із оновлень у переліку військової допомоги Україні, розміщеного на сайті німецького уряду. В нову партію допомоги також увійшли 20 гармат MG3 для танків Leopard 2, бойових машин піхоти Marder та інженерних машин Dachs; 1,3 тисячі артилерійських снарядів калібром 155 мм і понад дві тисячі димових снарядів калібром 155 мм; одна система наведення мостів та 12 причепів; чотири машини для захисту кордонів, 10 радарів наземного спостереження, 16 вантажівок Zetros та 100 тисяч аптечок.

 

 

13:14 Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко фактично підтвердив, що прокурора Олександра Омельченка, який є процесуальним керівником у справі ексголови Верховного Суду Всеволода Князєва, скоротять, він поки що залишається на своїй посаді лиш формально, оскільки йому ще не повідомили про скорочення. 13 липня про це заявив сам Омельченко після того, як його ознайомили з наказом про те, що посаду начальника першого відділу скорочено й у той же час утворено нову (не передбачену, за його словами, законом) посаду – начальника першого відділу – заступника начальника управління підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді САП. Клименко пояснив таку реорганізацію: "Заслухавши стан розгляду справ у суді, ми дійшли висновку, що прокурори часто займають спостережну позицію, не використовують усіх передбачених законом можливостей для швидкого розгляду справи та притягнення винних осіб до відповідальності. Тому назріло рішення розширити управлінські можливості посади керівника підрозділу, яким керує Омельченко. Що ми, власне, і зробили. Також призначено в.о. керівників відділів у тих підрозділах, де керівники мобілізовані й перебувають у лавах ЗСУ. Тобто Омельченко може бути незадоволений майбутнім скороченням і мати власну версію щодо епізоду з телефоном. Однак пов’язувати це в одну історію, м’яко кажучи, неетично",

 

 

12:47 Українські сили фіксують спроби російських диверсійно-розвідувальних груп проникнути до України у Сумській та Чернігівській області. "Можна впевнено сказати, що у разі спроби перетину будь-якої ділянки державного кордону ворог успіху не матиме. Якщо ж рівень загрози зростатиме, Генеральним штабом ЗСУ передбачено підсилення наших військ для того, щоб унеможливити намагання ворога вдертися до України", – запевнив командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв.

 

 

12:31 Служба безпеки України затримала на Миколаївщині колаборанта, який входив до каральних загонів РФ, котрі вчиняли облави на учасників руху опору – українських патріотів викрадали, відвозили до катівень і піддавали жорстоким тортурам. "За матеріалами слідства, фігурант брав безпосередню участь у цих злочинах. Встановлено, що він допомагав рашистам залякувати місцевих жителів за допомогою «інсценування розстрілів»: людей ставили до стінки, направляли на них вогнепальну зброю і робили постріли у небезпечній близькості", – повідомила СБУ. Слідство диспонує показами семи потерпілих, які постраждали від знущань.

 

 

12:12 Росіяни обстріляли об'єкт інфраструктури у Пологівському районі Запорізької області – загинуло четверо працівників, ще двох поранених шпиталізували.

 

 

12:00 Координатор зі стратегічних комунікацій Білого дому Джон Кірбі підтвердив, що касетні боєприпаси зі США вже використовуються на полі бою в Україні. "Ми отримали деякі початкові відгуки від українців, і вони використовують їх досить ефективно", – сказав Кірбі на брифінґу, додавши, що снаряди націлені на російські оборонні угруповання і знешкоджують російське маневрування.

 

 

11:28 Президент України Володимир Зеленський звільнив Вадима Пристайка з посади посла України у Великій Британії. Оногди Пристайко назвав "нездоровим сарказмом" слова Зеленського про те, що він може дякувати за військову допомогу міністру оборони Британії Бену Воллесу хоч щоранку.

 

 

11:16 Електроенергії, яку виробляють українські електростанції, повністю достатньо для покриття потреб споживачів, повідомили в Міненерго. Внаслідок грозового шторму, який пройшов країною, і викликаних ним технологічних порушень знеструмлювалися 77 населених пунктів у Житомирській, Черкаській, Київській, а також в Закарпатській, Чернігівській, Сумській, Одеській областях. Через обстріли залишається без світла частина споживачів у Миколаївській, Донецькій, Запорізькій, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях. Через технологічні порушення знеструмлено 4 населені пункти в Полтавській області.

 

 

11:06 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 140 населених пунктів на території 10 областей України, підтверджено ураження 101 об’єкта інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.

 

 

 

10:49 За уточненими даними, внаслідок руйнування Каховської ГЕС загинула 31 людина: 29 осіб загинуло на Херсонщині, двоє – на Миколаївщині.

 

 

11:01 Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила фотографії розбитої техніки рятувальників, котра зазнала обстрілу на аграрному підприємстві на Одещині. Фахівці працювали на місці влучання, коли на територію зерносховища прилетіла ще одна ракета. "Повторний ракетний удар залишив особовий склад без двох пожежних машин", – поінформував голова ДСНС Сергій Крук.

 

 

 

10:37 Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко подав прем'єр-міністрові заяву про відставку. Він повідомив, що зголосився до демісії ввечері у четвер і був здивований зі заяви Володимира Зеленського про потребу відставки Ткаченка. Причиною звільнення Ткаченко назвав "хвилю непорозуміння щодо важливості культури під час війни". "І приватні, і бюджетні кошти під час війни на культуру не менш важливі, ніж на дрони, тому що культура – це щит нашої ідентичності і наших кордонів", – заявив Ткаченко наостанок.

 

 

10:18 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:           

Найближчими днями російська "група Ваґнера", ймовірно, звільнить останніх із набраних зеків. Пік її тюремної схеми вербування "проєкт К" припав на початок 2023 року, і за нею служили щонайменше 40 тисяч чоловіків.

Значна кількість помилуваних засуджених, найімовірніше, приймуть пропозицію продовжити служити у "Ваґнері" як професійні контрактники. Тим часом тюремний конвеєр "Ваґнера" зайняло міноборони Росії.

Кінець схеми знаменує крапку в історії "Ваґнера" та війни Росії в Україні. Солдати, набрані через "проєкт К", дозволили Росії захопити Бахмут: одна з небагатьох останніх заяв про успіх. Цей проєкт перетворив "Ваґнер" в організацію, яка минулого місяця кинула безпосередній виклик владі президента Путіна. Це також знаменує собою один із найкривавіших епізодів сучасної військової історії: за кілька місяців було вбито до 20 тисяч завербованих зеків.

 

 

10:01 Українські військові ведуть важкі бої біля Бахмута, повідомив речник Генерального штабу Збройних Сил України Андрій Ковальов. На Бахмутському напрямку Сили оборони продовжують вести наступальні дії північніше та південніше міста Бахмут. На напрямках Оріхово-Василівка – Парасковіївка, Кліщіївка – Андріївка тривають важкі бої без зміни положень. Противник чинить потужний опір, застосовує резерви, зазнає втрат.

 

 

09:45 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:

 

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

121,0% танків (з них 0,9% за минулий тиждень),

  46,6% бойових броньованих машин (з них 0,4% за минулий тиждень),

119,1% автомобільної техніки (з них 1,8% за минулий тиждень),

149,6% артилерійських систем (з них 4,8% за минулий тиждень),

  62,1% РСЗВ (з них 1,1% за минулий тиждень),

  25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

  34,8% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень),

  31,4% засобів ППО (з них 1,1% за минулий тиждень).

 

 

 

09:41 Українські війська успішно наступали на трьох напрямках південного фронту, повідомив речник Генерального штабу Збройних Сил України Андрій Ковальов, Сили оборони: на напрямках Новоданилівка – Вербове, Новоданилівка – Роботине, Новодарівка – Приютне мали успіх, закріплюються на досягнутих рубежах.

 

 

09:30 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• 20 липня, втретє після виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи 17 липня, російські війська завдали вночі ударів ракетами та безпілотниками по портовій і зерновій інфраструктурі на півдні України. Українські військові окреслили складність захисту від ракет "Онікс" і дефіцит у Росії ракет Х-22. Речник ВПС України полковник Юрій Ігнат заявив, що ракети "Онікс" летять зі швидкістю понад 3000 кілометрів на годину на великій висоті, а потім швидко змінюють висоту до 10–15 метрів над поверхнею при підльоті до цілі, що ускладнює їх виявлення та знищення. 19 липня Ігнат зазначив, що російські війська використовують крилаті ракети "Онікс", призначені для знищення цілей, розташованих безпосередньо на береговій лінії вздовж моря. 20 липня Ігнат також заявив, що Росія не має таких можливостей для виробництва ракет Х-22, як і для виробництва інших типів високоточних ракет великої дальності. Ігнат зазначив, що Росія мала приблизно 250 ракет Х-22 на початку війни в лютому 2022 року і вже застосувала близько 150 ракет проти України.

• Російські військові заявили, що можуть вважати цивільні кораблі в Чорному морі, які прямують до українських портів, законними воєнними цілями. 20 липня речник Ради національної безпеки США Адам Ходж заявив, що за даними розвідки США російські війська заклали додаткові морські міни на підходах до українських портів. Ходж додав: Білий дім вважає, що Росія бере участь у скоординованих зусиллях, щоб виправдати можливі атаки на цивільні кораблі в Чорному морі та звинуватити в атаках українські сили.

• Посилення ударів російської армії по українській портовій і зерновій інфраструктурі та загрози морської ескалації, ймовірно, є частиною зусиль Кремля використати вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи та вимагати від Заходу значних поступок. 19 липня президент Росії Путін заявив, що Москва готова негайно повернутися до зернової угоди, якщо всі раніше узгоджені умови участі Росії в ініціативі будуть виконані і сторони відновлять "споконвічну гуманітарну суть" угоди. Путін звинуватив країни Заходу в експлуатації зернової угоди, щоб європейські підприємства могли отримати прибуток за рахунок російського бізнесу. Путін стверджував, що елементи зернової угоди призвели до 30–40-відсоткової знижки на російське зерно на світових ринках, через що російські фермери втратили 1,2 мільярда доларів, а російські виробники добрив зазнали збитків у 1,6 мільярда доларів. Путін заявив, що повернення до угоди в її нинішньому вигляді є безглуздим і закликав до скасування санкцій на поставки російського зерна та добрив і усунення перешкод для російських банків, які обслуговують постачання продовольства на світовий ринок, включаючи їх підключення до SWIFT. Путін також закликав відновити поставки комплектуючих і запчастин для російської сільгосптехніки та виробництва добрив, вирішити питання з фрахтуванням суден у Росії та страхуванням експорту російського продовольства, відновити роботу аміакопроводу Тольятті–Одеса та зняти блокування російських сільськогосподарських активів.

• Кремль, ймовірно, розглядає Чорноморську зернову ініціативу як один із небагатьох важелів впливу на Захід, що залишилися, і вийшов з угоди, щоб отримати ці поступки. Схоже, що зараз Кремль намагається створити відчуття терміновості повернення до Чорноморської зернової ініціативи, посилюючи удари по українських портах і зерновій інфраструктурі та погрожуючи ударами по цивільних судах у Чорному морі. Україна збирає більшу частину зерна в період з липня по серпень, а удари Росії по українському порту та сільськогосподарській інфраструктурі можуть ще більше ускладнити можливість України звільнити місце для щойно зібраного зерна. Тривалі збої в логістиці в Україні, ймовірно, матимуть дедалі більший каскадний вплив на постачання зерна, посилюючи відчуття терміновості, яке сподівається створити Кремль. Кремль регулярно бере участь у ескалаційній риториці навколо підтримки Заходом України, намагаючись сформувати поведінку Заходу, хоча, схоже, Росія здійснює ці зусилля щодо формування зернової угоди за допомогою бойових операцій замість риторики. Незрозуміло, якою мірою російські війська мають намір завдавати ударів по цивільних суднах у Чорному морі, хоча Кремль, ймовірно, вважає, що це оголошення матиме стримуючий вплив на морську діяльність у Чорному морі та створить умови, що нагадують повну блокаду українських портів на початку повномасштабного вторгнення. Ця спроба домогтися економічних поступок від Заходу може підірвати зусилля Кремля в міжнародній інформаційній діяльності, поставивши під загрозу постачання продовольства в кількох країнах, які є цілями інформаційної діяльності Кремля.

Можливо, Кремль руйнує українську портову та зернову інфраструктуру перед тим, як переглянути чорноморську зернову угоду, щоб встановити умови для експорту вкраденого українського зерна з окупованих Росією територій, що може принести непропорційну користь російській економіці. Міністр аграрної політики України Микола Сольський заявив, що Україні знадобиться не менше року, щоб відновити порт Чорноморськ в Одеській області, який використовувався для експорту зерна. Руйнування української портової інфраструктури в Одеській та Миколаївській областях може обмежити можливості України експортувати зерно морем, навіть якщо угоду про зерно буде переглянуто, водночас дозволяючи Росії пропонувати зерно своє або з окупованої України.

Росія також, ймовірно, намагається посилити розбіжності між українським і центральноєвропейським урядом, оскільки Україна та Захід шукають спосіб змінити маршрут експорту зерна. Високопоставлені європейські посадовці заявили, що Європейський Союз прагне транспортувати більше українського зерна автомобільним і залізничним транспортом, щоб компенсувати вихід Росії з Чорноморської зернової угоди. П'ять країн Центральної Європи – Польща, Угорщина, Румунія, Словаччина та Болгарія – закликали ЄС продовжити заборону на імпорт зерна з України принаймні до кінця року. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 19 липня також заявив, що Польща збереже заборону на експорт українського зерна до 15 вересня, навіть якщо ЄС не погодиться. Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс 18 липня заявив, що Польща готова сприяти транзиту українського зерна через Польщу, але сказав, що ЄС повинен буде допомогти створити необхідну інфраструктуру, пояснивши, що Польща тільки почала жнива, і зазначив, що не може сприяти додатковому транзиту негайно. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль засудив рішення Польщі продовжити заборону як "недружній і популістський крок, який серйозно вплине на глобальну продовольчу безпеку та економіку України". Експорт через Польщу та інші країни ЄС, які межують з Україною, раніше викликав опір у місцевих фермерів після того, як ЄС скасував мита та квоти на експорт продовольства з України в червні 2022 року, коли Росія заблокувала Україні транспортування зерна та інших товарів морем. Кремль, можливо, намагається порушити майбутні перспективи України щодо морського експорту, намагаючись зіпсувати відносини України з її західними сусідами.

• Українські війська 20 липня продовжували контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту і, як повідомляється, просунулися вперед. Український командир, який діяв у районі Бахмута, повідомив 19 липня, що українські сили просунулися, ймовірно, на 1,8 км на південному фланзі Бахмута, а російські мілблогери стверджували, що українські сили також просунулися на північний фланг Бахмута 20 липня. Командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що українські війська не можуть швидко просуватися під Бахмут через значне скупчення російських військ у цьому районі. Російське військове командування зосередило високу щільність сил у районі Бахмута для захисту від українських атак у цьому районі. Українські військовослужбовці повідомили, що українські сили продовжують просування в Бердянському (район межі Донецької та Запорізької областей) та Мелітопольському (захід Запорізької область) напрямках і продовжують наступати приблизно на 100 метрів на добу на південь і південний схід від Оріхова. The Washington Post повідомила, що українські сили почали використовувати касетні боєприпаси, надані Заходом, на південному сході України, та оцінила, що українські сили, ймовірно, незабаром використають їх поблизу Бахмута.

• 19 і 20 липня Сполучені Штати та Європейський Союз підтвердили свої довгострокові зобов’язання щодо безпеки перед Україною через пакети допомоги та пропозиції у сфері безпеки. 19 липня Пентагон оголосив про новий пакет безпеки для України вартістю 1,3 мільярда доларів США, який включає чотири системи NASAMS, 152-мм артилерійські снаряди, обладнання для розмінування та інші боєприпаси та транспортні засоби. Пакет США також включає засоби радіоелектронної боротьби, зв’язку та інше обладнання безпеки. Представник ЄС у закордонних справах Жозеп Боррель 20 липня запропонував міністрам ЄС план надання Україні безпекової допомоги на суму до 20 мільярдів євро, включаючи зброю, боєприпаси та іншу військову допомогу, протягом наступних чотирьох років.

• На Брестському полігоні в Білорусі військові "групи Ваґнер" навчають білоруських спецпризначенців сучасної тактики.

• "Група Ваґнера" може відкрити ще одну базу в Білорусі в Гомельській області поблизу кордону Білорусі з Україною.

• Повідомляється, що кількість втрат "групи Ваґнера" в Україні становила 80 відсотків, у т.ч. загиблих – 28 відсотків. Джерело, пов’язане з "Ваґнером", зацитувало старшого командира ПВК з позивним "Маркс", який заявив, що в Україні воювали 78 тис. бійців "Ваґнера" (49 тис. з яких були зеками), і що з них станом 20 травня (взяття Бахмута) було вбито 22 тис. і 40 тис. поранено. Ці цифри – якщо вони точні – вказують на те, що "група Ваґнера", ймовірно, після боїв у Бахмуті втратила бойову спроможність. Маркс заявив, що з 25 тис. бійців "Ваґнера" 10 тис. перебувають у Білорусі, а решта 15 тис. відпочивають, імовірно, в Росії.

• Російські війська продовжували обмежені наземні атаки на лінії Куп’янськ–Сватове–Кремінна, навколо Бахмута та вздовж лінії Авдіївка–Донецьк.

• Українські війська 20 липня продовжували обмежені наступальні дії на схід від Куп’янська, поблизу Кремінної, поблизу Бахмута та вздовж лінії Авдіївка–Донецьк і досягли успіхів поблизу Бахмута.

• Українські війська 20 липня продовжували наступальні дії в районі Вугледара, на адміністративній межі між заходом Донецької та сходом Запорізької областей та на південь від Оріхова, і досягли обмежених територіальних успіхів у західній частині Донецької та в Запорізькій областях.

• 20 липня російські війська продовжили безуспішні контрудари по українських позиціях на адмінмежі Донецької та Запорізької областей.

• 20 липня держдума РФ ухвалила поправки, що посилюють покарання за ухилення від призову, а також для посадових і юридичних осіб, які не сприяють формуванню російських військ.

• Російська влада продовжує переслідувати неросійські православні Церкви в окупованій Україні.

 

 

09:11 Вночі росіяни атакували Одещину крилатими ракетами типу «Калібр» з акваторії Чорного моря. Дві ракети влучили в зерносховища, потім ще одна ракета понівечила сільськогосподарську та рятувальну техніку на цьому ж аграрному підприємстві, повідомили в Оперативному командуванні "Південь". Двоє співробітників підприємства були поранені. Ворог знищив 100 тонн гороху та 20 тонн ячменю.

 

 

09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:

 

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

 

Сьогодні вночі російська федерація завдала чергового ракетного удару по території Україні. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.

Протягом минулої доби російські окупанти завдали масованого ракетно-авіаційного удару по території України, застосувавши 3 крилаті ракети морського базування “Калібр”, 5 крилатих ракет наземного базування “Іскандер-К”, 4 крилаті ракет Х-22, 7 крилатих ракет “Онікс” та 19 ударних БпЛА типу “Shahed”. За результатами бойової роботи, протиповітряною обороною знищено 2 крилаті ракети “Калібр”, 3 крилаті ракети наземного базування “Іскандер-К” та 13 ударних БпЛА типу “Shahed”.

Крім того, ворог завдав 49 авіаційних ударів та здійснив 72 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є постраждалі серед цивільного населення, руйнувань та пошкоджень зазнали промислові об’єкти, житлові будинки та інша інфраструктура.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається дуже високою.

Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом минулої доби відбулось 32 бойових зіткнення.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність. Завдав авіаційних ударів в районах Семенівки, Новгород-Сіверського Чернігівської області, Грабовського Сумської області та міста Суми. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 25 населених пунктів, зокрема це Леонівка Чернігівської області; Середина-Буда, Басівка, Волфине Сумської області та Уди, Козача Лопань, Одноробівка, Стариця, Вовчанськ і Бударки Харківської області.

На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону, успішно відбили атаки противника південно-західніше Масютівки, що на Харківщині. Артилерійських і мінометних ворожих обстрілів зазнали Дворічна, Западне, Фиголівка, Кам’янка, Красне Перше, Куп’янськ, Кучерівка, Моначинівка та Тополі Харківської області.

На Лиманському напрямку артилерійських обстрілів зазнали населені пункти Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам’янське, Спірне, Берестове, Кислівка і Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку, під щільним вогнем артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки противника на південно-західній околиці Кліщіївки. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Васюківка, Маркове, Богданівка, Іванівське, Ступочки, Часів Яр та Олександро-Шультине Донецької області.

На Авдіївському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ в районі Невельського. Противник завдав авіаційних ударів в районах Сєверного та міста Авдіївка. У той же час, здійснив артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема, постраждали Авдіївка, Карлівка, Первомайське та Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку наші воїни продовжують стримувати наступ російських військ в районах Новомихайлівки та Мар’їнки Донецької області. Противник завдав авіаційних ударів біля Олександрополя та Новомихайлівки. Здійснив обстріли понад 15 населених пунктів, серед них Красногорівка, Мар’їнка, Желанне Перше, Побєда та Георгіївка на Донеччині.

На Шахтарському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах Золотої Ниви, Вугледара, Сторожового, Макарівки, Благодатного та здійснив обстріли населених пунктів Велика Новосілка, Вугледар, Водяне, Благодатне та Одрадне Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Здійснив безуспішні спроби відновити втрачене положення у районі північніше Приютного Запорізької області. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Малої Токмачки, Новоданилівки, Єгорівки, П’ятихаток Запорізької області та Козацького Херсонської області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 30 населених пунктів, серед них Новоданилівка, Малинівка, Гуляйполе, Лобкове, Залізничне, Білогір'я, Запорізької області; Понятівка, Тягинка, Червоний Маяк, Антонівка, Зимівник Херсонської області та місто Херсон.

Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.

Авіація сил оборони за минулу добу завдала 8 ударів по районах зосередження ворожого особового складу. Також, нашими захисниками було знищено 1 розвідувальний БпЛА оперативно-тактичного рівня.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 10 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 2 засоби протиповітряної оборони, 2 станції РЕБ та ще 4 важливих об’єкти противника.

21.07.2023