20:05 Фахівці МАГАТЕ продовжують огляд Запорізької АЕС і наразі не зафіксували спроб замінувати цей об'єкт. Водночас гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що експерти все ще чекають на необхідний доступ до дахів третього і четвертого енергоблоків "після нещодавніх повідомлень, що там може бути встановлена вибухівка". Він додав, що ситуація з ядерною безпекою "все ще дуже нестабільна".
19:39 Президент США Джо Байден на зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським заявив, що чекає на офіційний вступ України до НАТО. "Погані новини для вас: ми нікуди не підемо. Ви застрягли з нами", – пожартував Байден. Американський президент заявив, що США робитимуть усе можливе, щоб Україна отримала "те, що потрібно". Також він відзначив мужність і самовідданість українців: "Ви подаєте всьому світу приклад того, що являє собою справжню мужність".
19:06 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Протягом доби російські окупанти атакували Україну ударними безпілотниками іранського виробництва типу “Shahed”. Усього в ударі було задіяно 15 дронів-камікадзе. В результаті успішної бойової роботи зенітних ракетних підрозділів, винищувальної авіації, мобільних вогневих груп Повітряних сил та протиповітряної оборони інших складових Сил оборони України знищено 11 ударних БпЛА. Також ворог завдав 59 авіаційних ударів та здійснив 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. На жаль, є загиблі та поранені цивільні люди, серед яких є діти, руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 22 бойові зіткнення.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність. Протягом доби здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Гута-Студенецька Чернігівської області; Винторівка, Манухівка Сумської області та Відродженівське, Ізбицьке, Землянки Харківської області.
На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Противник завдав авіаційного удару в районі Кислівки Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали Фиголівка, Новомлинськ, Дворічна, Западне, Куп’янськ, Кислівка Харківської області.
На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії в районі Новоселівського Луганської області. Завдав авіаційних ударів в районах Білогорівки Луганської області та Спірного, Веселого та Роздолівки Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Спірне, Берестове, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районах Ступочки, Олександро-Шультине, Диліївка Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Лиман, Богданівка, Хромове, Іванівське та Торецьк Донецької області.
На Авдіївському напрямку під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ в районі Авдіївки. Ворог завдав авіаційного удару в районі Пантелеймонівки Донецької області. У той же час, ворог здійснив артилерійські обстріли понад 15 населених пунктів, зокрема це Бердичі, Авдіївка, Веселе, Водяне та Желане Перше Донецької області.
На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районі Мар’їнки. Завдав авіаційного удару в районі Красногорівки. Здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, серед них Красногорівка, Мар’їнка, Георгіївка, Максимільянівка та Катеринівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку противник завдав авіаційних ударів у районах Золотої Ниви, Макарівки і Рівнополя та здійснив обстріли населених пунктів Новомихайлівка, Вугледар, Новоукраїнка, Пречистівка, Золота Нива та Велика Новосілка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Здійснив артилерійські обстріли понад 20 населених пунктів, серед них Темирівка, Новодарівка, Червоне, Гуляйполе, Залізничне, Оріхів Запорізької області; Нікополь Дніпропетровської області; Берислав, Веселе, Антонівка, Білозерка Херсонської області та місто Херсон. Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
У тимчасово захопленому Бердянську Запорізької області, внаслідок прямого влучання по готелю “Дюна”, протягом ночі зафіксовано активне вивезення вантажівками тіл російських військовослужбовців до місцевого моргу.
Противник посилив контррозвідувальні заходи у тимчасово захопленому Маріуполі Донецької області. Окупанти здійснюють масові рейди по будинках та квартирах місцевих мешканців, перевіряють особисті документи та мобільні пристрої. Таким чином окупанти намагаються залякати місцеве населення та виявити тих, хто допомагає Силам оборони України.
Авіація сил оборони за добу завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника та 2 – по зенітно-ракетних комплексах ворога.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 1 пункт управління, 16 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 4 зенітно-ракетних комплекси та 2 станції РЕБ противника.
18:50 Президент України Володимир Зеленський зустрівся на марґінесі саміту НАТО з президентом США Джозефом Байденом. "Дуже хороша, сильна зустріч. Зустріч щонайменше вдвічі довша, ніж планувалося, і саме така змістовна, як потрібно. Якби протокол не зупинив зустріч, ми говорили б іще довше. Усі теми: тривала підтримка, зброя, політика, НАТО. Чітко бачимо, як завершити цю війну нашою спільною перемогою", – прокоментував Зеленський.
18:33 На саміті НАТО лідери країн "Групи семи" у присутності Президента Володимира Зеленського погодили Спільну декларацію про підтримку України. Як заявив президент США Джозеф Байден, країни G7 у декларації висловили свої зобов’язання підтримувати України стільки, скільки буде потрібно, коли вона захищає свою свободу та відбудовує майбутнє. "Ми допоможемо Україні побудувати сильну та спроможну оборону на землі, у повітрі та на морі. І це буде силою, яка забезпечуватиме стабільність у регіоні та стримуватиме будь-яку загрозу", – сказав Байден. Декларація, зокрема, передбачає план дій на випадок майбутнього повторного вторгнення Росії. "Сьогодні є гарантії безпеки для України на шляху руху в НАТО – дуже важливий пакет гарантій. Ми погоджуємо з «Великою сімкою» основу архітектури гарантій, а далі будемо розширювати їх двосторонніми та багатосторонніми домовленостями з партнерами", – прокоментував Зеленський.
#дослівно
Спільна декларація про підтримку України
Ми, лідери «Групи семи» (G7), підтверджуємо нашу непохитну відданість стратегічній меті створення вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах її міжнародно визнаних кордонів, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію.
Ми підтверджуємо, що безпека України є невід'ємною частиною безпеки євроатлантичного регіону.
Ми вважаємо незаконне і неспровоковане вторгнення Росії в Україну загрозою міжнародному миру і безпеці, грубим порушенням міжнародного права, в тому числі Статуту ООН, і несумісним з нашими безпековими інтересами. Ми будемо підтримувати Україну в її захисті від російської агресії стільки часу, скільки буде потрібно.
Ми єдині в нашій незмінній підтримці України, яка ґрунтується на наших спільних демократичних цінностях та інтересах, передусім на повазі до Статуту ООН і принципів територіальної цілісності та суверенітету.
Сьогодні ми розпочинаємо переговори з Україною з метою формалізації – через двосторонні безпекові зобов'язання і домовленості, узгоджені з цією багатосторонньою рамковою угодою, згідно з нашими відповідними правовими і конституційними вимогами – нашої незмінної підтримки України, яка захищає свій суверенітет і територіальну цілісність, відновлює свою економіку, захищає своїх громадян і прагне до інтеграції в євроатлантичну спільноту. Ми доручимо нашим командам негайно розпочати ці дискусії.
Кожен з нас працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов'язаннями і домовленостями у сфері безпеки, спрямованими на:
a) Забезпечення стійких сил, здатних захищати Україну зараз і стримувати російську агресію в майбутньому, шляхом продовження надання:
– допомоги у сфері безпеки та сучасного військового обладнання на суші, в повітрі та на морі з пріоритетом на протиповітряну оборону, далекобійну артилерію та вогневі засоби дальньої дії, бронетехніку та інші ключові засоби, такі як бойова авіація, а також шляхом сприяння підвищенню рівня оперативної сумісності з євроатлантичними партнерами;
– підтримка подальшого розвитку оборонно-промислової бази України;
– тренування та навчання українських Збройних Сил;
– обмін розвідданими та співробітництво;
– підтримка ініціатив з кіберзахисту, безпеки та стійкості, в тому числі для протидії гібридним загрозам.
b) Зміцнення економічної стабільності та стійкості України, у тому числі через зусилля з реконструкції та відновлення, з метою створення умов, сприятливих для просування економічного процвітання України, включаючи її енергетичну безпеку.
c) Надання технічної та фінансової підтримки для задоволення нагальних потреб України, спричинених війною з Росією, а також для того, щоб Україна могла продовжувати впроваджувати ефективний порядок денний реформ, який підтримуватиме належне врядування, необхідне для просування на шляху до євроатлантичних прагнень.
У разі майбутнього збройного нападу з боку Росії ми маємо намір негайно провести консультації з Україною для визначення відповідних подальших кроків. Ми маємо намір, згідно з нашими відповідними правовими та конституційними вимогами, надати Україні швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку на суші, морі та в повітрі, а також економічну допомогу, накласти на Росію економічні та інші витрати, а також консультуватися з Україною щодо її потреб під час здійснення нею права на самооборону, закріпленого у статті 51 Статуту Організації Об'єднаних Націй. З цією метою ми працюватимемо з Україною над розширеним пакетом безпекових зобов'язань і домовленостей на випадок майбутньої агресії, щоб дозволити Україні захистити свою територію і суверенітет.
На додаток до вищезазначених елементів ми залишаємося відданими підтримці України шляхом притягнення Росії до відповідальності. Це включає в себе роботу над тим, щоб ціна агресії для Росії продовжувала зростати, в тому числі через санкції та експортний контроль, а також підтримку зусиль, спрямованих на притягнення до відповідальності осіб, винних у воєнних злочинах та інших міжнародних злочинах, скоєних в Україні та проти неї, включно з нападами на критично важливу цивільну інфраструктуру. Не повинно бути безкарності за воєнні злочини та інші звірства. У цьому контексті ми підтверджуємо нашу відданість притягненню винних до відповідальності згідно з міжнародним правом, у тому числі шляхом підтримки зусиль міжнародних механізмів, таких як Міжнародний кримінальний суд (МКС).
Ми підтверджуємо, що, відповідно до наших правових систем, суверенні активи Росії в наших юрисдикціях залишатимуться знерухомленими доти, доки Росія не заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні. Ми визнаємо необхідність створення міжнародного механізму відшкодування збитків, втрат або поранень, завданих російською агресією, і висловлюємо нашу готовність вивчити варіанти розробки відповідних механізмів.
Зі свого боку Україна зобов'язується:
a) Робити позитивний внесок у безпеку партнерів та посилювати заходи прозорості та підзвітності щодо партнерської допомоги.
b) Продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, боротьби з корупцією, корпоративного управління, економіки, сектору безпеки та державного управління, які підкреслюють її відданість демократії, верховенству права, повазі до прав людини та свободи ЗМІ, а також виводять її економіку на сталий шлях розвитку.
c) Просувати оборонні реформи і модернізацію, зокрема шляхом посилення демократичного цивільного контролю над збройними силами та підвищення ефективності й прозорості в оборонних установах і промисловості України.
ЄС та його держави-члени готові зробити свій внесок у ці зусилля і швидко розглянуть модальності такого внеску.
Ці зусилля будуть продовжуватися, в той час як Україна прямує шляхом до майбутнього членства у євроатлантичному співтоваристві.
Інші країни, які бажають зробити свій внесок у ці зусилля, спрямовані на забезпечення вільної, сильної, незалежної та суверенної України, можуть приєднатися до цієї Спільної декларації в будь-який час.
18:18 Росіяни обстріляли будинок у Херсоні – постраждало літнє подружжя: 81-річний чоловік загинув, 82-літня жінка отримала поранення.
17:54 На Рівненщині внаслідок підриву вибухового пристрою загинуло двоє військовослужбовців, четверо зазнали поранень. Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження; попередня кваліфікація – порушення правил поводження зі зброєю, що спричинило загибель кількох осіб.
17:25 У Запоріжжі пролунав вибух, відомо про 18 травмованих, серед яких шестеро – діти. Зі слів заступника міського голови Олександра Власюка, трьох осіб шпиталізували, зокрема одну дитину. Слідчі вивчають причину вибуху – Власюк говорить про "невідомий військовий об'єкт". Раніше ДСНС інформувала про атаку на Запоріжжя.
17:09 Президент України Володимир Зеленський у Вільнюсі прокоментував передачу Сполученими Штатами касетних боєприпасів: "Я хочу, щоб на це питання ми подивилися з боку справедливості. Адже Росія використовує постійно, довгі роки, такі снаряди на нашій території, воює виключно на нашій землі та вбиває наших людей", – сказав голова держави. Зі слів, отримані від США касетні боєприпаси Україна планує використовувати для ураження лише військових цілей та лише на своїх тимчасово окупованих територіях. "Це абсолютно контрольовано і ніде більше не використовується", – запевнив Президент.
16:40 Норвегія передає Україні дві установки NASAMS, два центри управління вогнем і запасні частини. "Це посприяє забезпеченню витривалості та гнучкості роботи вже наданих систем ППО України", – прокоментував міністр оборони Бйорн Арільд Грам. Також Норвегія передає Україні 1 тисячу нанодронів типу Black Hornet, призначених для спостереження і розвідки.
16:11 Україні вдалося повернути тіла 19 людей, які загинули у російському полоні, ще чотири тіла мають повернути днями, повідомив уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Олег Котенко. "Це про те, що ми знаємо, нам ці тіла повертають. Але є таке, що нам тіла можуть і не повернути", – прокоментував Котенко.
15:55 Прем'єр-міністр Кішіда Фуміо заявив, що Японія передасть Україні систему виявлення безпілотників у рамках допомоги країні на тлі російської агресії. З його слів, допомога надаватиметься через трастовий фонд НАТО.
15:27 Міністр енергетики Герман Галущенко підтвердив інформацію про переговори з Болгарією щодо купівлі двох ядерних реакторів російського виробництва. "Я можу сказати, що йдуть перемовини", – сказав Галущенко на пресовій конференції у середу. З його слів, Україна планує встановлювати реактори спільно з американською компанією Westinghouse. "Ми не залежні від Росії вже зараз і не будемо залежати в будь-якому технічному обслуговуванні", – прокоментував Галущенко.
15:13 У рамках Вільнюського саміту НАТО лідери країн G7 оголосять "важливу заяву" про допомогу Україні, сказала старша директорка Ради національної безпеки США з питань Європи Аманда Слоут. З її слів, партнери оголосять про "довгострокові інвестиції", спрямовані на забезпечення міцності Збройних Сил України, спроможних відбити російську агресію і тепер, і в майбутньому, повідомляє CNN. Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц анонсував, що G7 оголосить гарантії безпеки Україні.
Президент України Володимир Зеленський сказав, що крок G7 може стати "парасолькою безпеки" для України, але це "не додаткові гарантії". "У нас немає реальних гарантій безпеки від наших партнерів – я маю на увазі, юридичних. У нас є фактичні гарантії безпеки, фінансові, санкційні, і це справді допомога й обороні... Дуже важливо, що це може стати першим юридичним документом, який символізує, що в нас є така парасолька, парасолька безпеки. А потім уже Україна матиме документи щодо двосторонніх відносин із кожною з держав-гарантів безпеки", – заявив Президент.
14:58 Під час обстрілу Гуляйполя росіяни зруйнували паровий млин 1894 року. "Млин є однією із найвпізнаваніших споруд міста Гуляйполя", – пишуть у Facebook-групі "Гуляйпільські старожитності".
14:31 На зустрічі з Емманюелем Макроном Президент України Володимир Зеленський подякував Франції за надання ракет великої дальності SCALP. Офіційний Париж надасть додаткове інженерне обладнання для розмінування.
14:10 Міністр оборони Олексій Резніков відкинув невдоволення деяких країн та гуманітарних організацій з приводу рішення уряду США надіслати Україні касетні боєприпаси. "Коли ми отримали у травні 2022 року 155-міліметрові артилерійські системи, це змінило правила гри. У липні ми отримали різні типи ракетних систем залпового вогню – це стало наступним чинником, що змінив ситуацію... І я сподіваюся, що касетні боєприпаси стануть наступною зміною ситуації як зброя або боєприпаси для звільнення наших тимчасово окупованих територій", – заявив Резніков.
13:57 Президент України Володимир Зеленський заявив, що результати Вільнюського саміту "гарні, але якби було запрошення, вони були б ідеальні". Голова держави, зокрема, заявив на пресовій конференції з генеральним секретарем НАТО: "Ми справді цінуємо таке визнання, що ПДЧ не потрібен". Зеленський сказав, що на полях саміту він відчув таку впевненість у членстві України в Альянсі, якої ще, мабуть, ніколи раніше не відчував. Але констатував, що це відбудеться, коли будуть "відповідні умови".
"Зараз Україна ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше. Союзники підтвердили ще раз, що Україна стане членом Альянсу, та погодилися скасувати вимогу про План дій щодо членства... Сьогодні ми зустрічаємося як рівні. Я з нетерпінням чекаю того дня, коли ми зустрінемося як союзники", – заявив Столтенберґ.
13:41 Сили оборони мають успіхи на бердянському напрямку, заявив речник пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень. "Просунувшись уздовж лінії фронту, наші підрозділи і військові частини закріплюються на досягнутих рубежах. Проводять розмінування", – поінформував речник в етері телемаратону.
13:15 Нідерланди планують розпочати навчання українських пілотів на західних винищувачах F-16 у серпні та допоможуть зміцнити систему ППО України й артилерію, повідомив Президент Володимир Зеленський за підсумками переговорів із прем'єр-міністром Марком Рютте.
12:56 Австралія надасть Україні новий оборонний пакет, який включає 30 бронетранспортерів "Бушмастер", підтвердив прем’єр-міністр Ентоні Албенізі у Вільнюсі.
12:34 Президент України Володимир Зеленський заявив про досягнення домовленостей із Німеччиною про надання додаткових систем Patriot за підсумками своїх переговорів із канцлером ФРН Олафом Шольцом у Вільнюсі. "Є домовленість про додаткові пускові установки Patriot та ракети для них від Німеччини. Це дуже важливо для захисту життя в Україні від російського терору!" – зазначив Зеленський.
12:10 Командир 47-ї окремої механізованої бригади "Магура" Олександр Сак видав заяву після рапорту головного сержанта Валерія Маркуса, який звинуватив вище офіцерське командування бригади в некомпетентності й вилаявся на заступника комбрига. "Закликаю всіх відкинути конфлікти, образи, суперечки – і примножити зусилля для спільної боротьби. Нехай проблеми згуртовують нас перед запеклими боями! Як пальці згинаються в один кулак для удару, так ми маємо об’єднатися. Пам’ятаймо свою відповідальність перед історією", – наголосив Сак.
11:51 Верховний суд Нідерландів оголосив догану судді Апеляційного суду Гааги, яка намагалася за допомогою теорії змови впливати на процес у справі MH17. Вона поширювала серед колег книгу брата, у якій той стверджує, що літак рейсу MH17 знищили "таємні служби".
11:28 Президент Володимир Зеленський пояснив про умови запрошення України до НАТО:
"Ми матимемо запрошення, коли дозволять умови безпеки".
11:05 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 121 населений пункт на території 10 областей України, підтверджено ураження 49 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
10:19 Станом на 09:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 6 російських кораблів, серед яких один носій крилатих ракет "Калібр", загальний залп – до 4 ракет, попередили у Військово-морських силах ЗСУ.
10:13 Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус відреагував на різку критику Президента Володимира Зеленського стосовно нерішучості НАТО в питанні членства України, заявивши в інтерв'ю каналу ARD, що всі союзники підтримують вступ України до Альянсу, щойно закінчиться війна проти РФ:
"Все це нормальні стандарти для всіх країн – членів НАТО. Я розумію образу та нетерпіння. Особливо в тій ситуації, в якій є Україна, я їй повністю співчуваю".
10:00 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
10 липня 2023 року начальник російського генштабу генерал Валєрій Ґєрасімов уперше після невдалого заколоту "Ваґнера" 24 червня 2023 року виступив на телебаченні.
Було помічено, як начальник штабу повітряно-космічних сил Росії генерал-полковник Віктор Афзалов інформував Ґєрасімова по відеозв'язку. Афзалов перебуває на посаді не менше чотирьох років, але це, мабуть, його перша публічна поява з Ґєрасімовим.
Афзалов є заступником головнокомандувача повітряно-космічних сил Росії генерала Сєрґєя Суровікіна. Підвищена публічність Афзалова в той час, як місцезнаходження Суровікіна залишається неясним, додає додаткової ваги гіпотезі про те, що Суровікін був відсторонений після заколоту.
09:45 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
119,7% танків (з них 0,6% за минулий тиждень),
46,1% бойових броньованих машин (з них 0,3% за минулий тиждень),
116,3% автомобільної техніки (з них 1,5% за минулий тиждень),
142,9% артилерійських систем (з них 3,0% за минулий тиждень),
60,5% РСЗВ (з них 1,5% за минулий тиждень),
25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
34,8% гелікоптерів (з них 0,1% за минулий тиждень),
29,6% засобів ППО (з них 0,8% за минулий тиждень).
09:33 Вночі росіяни другий день поспіль атакували Київ іранськими ударними дронами типу "Shahed", повітряна тривога тривала понад дві години. Всі ворожі цілі в повітряному просторі навколо Києва були виявлені та знищені, повідомив голова Київської міської військової адміністрації Сергій Попко.
09:25 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• 11 липня російські війська завдали серії ударів з безпілотників Shahed 131 і 136 по території України, ймовірно, демонстративно у відповідь на саміт НАТО у Вільнюсі 2023 року та загрожуючи чорноморській зерновій угоді.
• Німеччина та Франція під час першого дня саміту НАТО–2023 у Вільнюсі 11 липня пообіцяли надати Україні більше систем озброєння. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина надасть Україні дві пускові установки ППО Patriot, 40 БМП Marder, 25 основних бойових танків Leopard-1A5 і п'ять броньованих евакуаційних машин Bergepanzer-2 протягом невизначеного періоду часу. Повідомляється, що Франція надішле Україні 50 ракет SCALP з дальністю 250 км.
• На саміті НАТО 2023 у Вільнюсі 11 липня коаліція з 11 держав підписала з Україною меморандум про умови підготовки українських пілотів на літаках F-16.
• Реакція Кремля та російських мілблогерів на перший день саміту НАТО була відносно стриманою.
• Міністр оборони Росії Шойґу на тлі саміту НАТО спробував представити український контрнаступ як провальний. Риторика Шойґу щодо українського контрнаступу суперечить кремлівським настановам, що наказують російським державним ЗМІ не применшувати контрнаступ і не перебільшувати успіхи Росії. Можливо, Шойґу дедалі більше ігнорує встановлені вказівки Кремля щодо висвітлення контрнаступу, щоб після повстання "групи Ваґнера" відновити зусилля зобразити міноборони як ефективний орган у війні в Україні.
• Українські війська 11 липня вели контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту, на окремих ділянках досягли успіхів. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжують наступальні дії на Мелітопольському (захід Запорізької області) та Бердянському (район межі Запорізької та Донецької області) напрямках, а речник Східного угруповання ЗСУ полковник Сергій Череватий заявив, що українські війська продовжують контрнаступальні дії навколо Бахмута. Геолокаційні кадри, опубліковані 10 липня, показують, що українські війська просувалися на північний схід від Роботиного (15 км на південь від Оріхова). Російський мілблогер також стверджував, що українські сили встановили контроль над новими позиціями на північний захід від Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута) і просунулися до 1,5 км в районі Роздолівки (19 км на північний схід від Бахмута).
• Повідомляється, що український удар ракетами Storm Shadow по командному пункті 58-ї загальновійськової армії в окупованому Бердянську Запорізької області знищив заступника командувача Південного військового округу РФ генерал-лейтенанта Олега Цокова.
• Російські мілблогери розкритикували російське військове командування за неспроможність захиститися від українських ударів по російських штабах.
• Начальник російського генштабу генерал армії Ґєрасімов звільнив командувача 58-ї загальновійськової армії генерал-майора Івана Попова після того, як той висловив занепокоєння щодо необхідності ротації військ на заході Запорізької області в умовах контрнаступу українських військ. Повідомляється, що Ґєрасімов звинуватив Попова в панікерстві та шантажі російського військового командування.
• 10 липня невідомий вбив заступника начальника Краснодара з мобілізаційної роботи капітана Станіслава Ржицького.
• Російські війська ведуть наступальні дії на лінії Сватове–Кремінна та досягли деяких територіальних успіхів.
• Українські війська продовжували контрнаступальні дії на північній та південній околицях Бахмута.
• Російські війська почали штурм українських позицій на лінії зіткнення Донецьк–Авдіївка.
• Російські й українські війська продовжили наземні обстріли вздовж адміністративної межі між Запорізькою та Донецькою областями.
• Українські війська продовжували контрнаступальні дії на південь від Оріхова на заході Запорізької області.
• Кремль продовжує заходи щодо поступової мобілізації російського ВПК для забезпечення російських військових потреб в Україні без проведення ширшої економічної мобілізації.
• 11 липня Центр "Український опір" повідомив, що Всеросійська державна телерадіокомпанія намагається створити регіональні філії на окупованих територіях України.
09:12 Українські війська мають успіх у наступі на двох напрямках біля Бахмута, повідомив речник Генерального штабу Збройних Сил України Андрій Ковальов:
На Бахмутському напрямку Сили оборони продовжують вести наступальні дії північніше та південніше міста Бахмут на напрямках Біла Гора – Андріївка та Біла Гора – Курдюмівка мали подекуди успіх, закріплюються на досягнутих рубежах. Українські військові завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби. Ворог чинить потужний опір, здійснює переміщення підрозділів і військ, застосовує резерви.
09:01 Вночі росіяни атакували Україну з північно-східного напрямку (Курськ) 15 ударними безпілотниками іранського виробництва «Shahed-136/131», 11 із них знищено в зонах відповідальності повітряних командувань «Центр» та «Схід». До відбиття атаки залучено зенітні ракетні підрозділи, винищувальну авіацію, мобільні вогневі групи Повітряних сил та протиповітряну оборону інших складових Сил оборони України.
08:55 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
Сьогодні вночі російська федерація завдала чергового авіаційного удару іранськими ударними БпЛА “Shahed” по Україні. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.
Протягом минулої доби російські окупанти атакували Україну ударними безпілотниками типу «Shahed». Усього було задіяно 28 дронів-камікадзе. В результаті успішної бойової роботи наша ППО знищила 26 ударних БпЛА. Також нашими захисниками було знищено 5 розвідувальних БпЛА оперативно-тактичного рівня.
Протягом минулої доби ворог завдав 65 авіаційних ударів та здійснив 71 обстріл з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. На жаль, окрім зруйнованої інфраструктури, постраждали мирні люди.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 29 бойових зіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи ЗС білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність. Протягом минулої доби завдав авіаційних ударів в районах Волфиного Сумської області та Ветеринарного Харківської області. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли більш як 20 населених пунктів. Зокрема це Карповичі, Миколаївка Чернігівської області; Сопич, Ромашкове Сумської області та Стрілеча, Ветеринарне, Строївка і Сотницький Козачок на Харківщині.
На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Ворог завдав авіаційного удару в районах населених пунктів Подоли, Кучерівка та Кислівка Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали Красне Перше, Кам’янка, Дворічна, Западне, Масютівка, Кислівка Харківської області та Новоселівське на Луганщині.
На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії в районі Веселого Донецької області. Ворог завдав авіаційних ударів в районах населених пунктів Білогорівка, Невське Луганської області. Артилерійських обстрілів зазнали Невське, Білогорівка Луганської області та Роздолівка, Торське, Верхньокам'янське і Веселе Донецької області.
На Бахмутському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії, наші захисники успішно відбили атаки противника в районі населеного пункту Григорівка та східніше Оріхово-Василівки. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Олександро-Шультине, Васюківка, Богданівка, Хромове, Часів Яр, Південне та Іванівське Донецької області.
На Авдіївському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Авдіївки, Первомайського та Невельського. Ворог завдав авіаційних ударів біля Нью-Йорка та міста Авдіївка. У той же час окупанти здійснили артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Авдіївка, Бердичі, Сєверне та Невельське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку, під ворожим вогнем артилерії, наші захисники відбили усі атаки в районах населених пунктів Побєда, Новомихайлівка та Мар’їнка. Ворог здійснив обстріли понад 15 населених пунктів, серед них Костянтинівка, Мар’їнка, Побєда та Єлизаветівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Благодатного. Завдав авіаційних ударів біля Одрадного, Сторожевого, Рівнополя та Макарівки. Ворог здійснив обстріли понад 15 населених пунктів, серед них Вугледар, Благодатне, Макарівка та Пречистівка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Ворог завдав авіаційних ударів в районах населених пунктів Мала Токмачка, Оріхів Запорізької області та Золота Балка, Молодіжне Херсонської області. Здійснив артилерійські обстріли понад 30 населених пунктів, серед них Гуляйполе, Гуляйпільське, Залізничне, Полтавка, Ольгівське Запорізької області; Козацьке, Львове, Інженерне, Токарівка Херсонської області та місто Херсон, а також Дніпровське, Дмитрівка та Іванівка на Миколаївщині. Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
Авіація сил оборони за добу завдала 15 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 4 – по зенітно-ракетних комплексах ворога.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 3 пункти управління, 10 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 1 засіб протиповітряної оборони та 1 станцію РЕБ противника.
12.07.2023