490-й день війни Росії в Україні. Хроніка

23:38 Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна успішно виконала всі три ключові передумови для вступу до НАТО – маються на увазі оперативна сумісність з силами Альянсу, прозора система закупівель і цивільний контроль над збройними силами. "Ми реалісти і не вимагаємо неможливого. Тому наші очікування від Вільнюського саміту НАТО дуже реалістичні: отримати гарантію запрошення до НАТО після перемоги України у війні. Ми готові негайно підписати протокол про вступ, щоб розпочати процедуру ратифікації та остаточного приєднання", – заявив Резніков в інтерв’ю The Guardian.

 

 

23:16 Збройним Силам України перехопити стратегічну ініціативу на фронті, заявив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у розмові з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США Марком Міллі. "Сили безпеки і оборони України продовжують ведення наступальних дій, маємо просування. Противник чинить потужний спротив, у той же час зазнає великих втрат. Намагається втриматися на позиціях за рахунок суцільного мінування місцевості", – прокоментував Залужний.

 

 

22:50 Бійці зенітно-ракетного артилерійського дивізіону 10-ої ОГШБр "Едельвейс" збили у середу російський винищувач Су-25 із ПЗРК "Іґла". Бригада оприлюднила відео влучання на своїй сторінці у Facebook.

 

 

20:45 Вищий антикорупційний суд постановив заарештувати очільника Тернопільської облради Михайла Головка на 60 діб. Головка та двох заступників Тернопільської обласної адміністрації затримали у справі про вимагання 2,4 мільйона гривень у бізнесмена. Суд також передбачив для підсудного альтернативний запобіжний захід у вигляді застави розміром у 805 тисяч гривень.

 

 

20:18 У конкурсі на посаду керівника Національної аґенції з питань виявлення, розшуку й управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, перемогла Олена Дума. За її кандидатуру проголосувало шестеро із восьми членів комісії. Організація Transparency International Ukraine закликала Кабінет Міністрів не голосувати за затвердження переможниці конкурсу. "Призначення Олени Думи головою АРМА несе великі репутаційні ризики для країни і для роботи незалежної та ефективної діяльності антикорупційної екосистеми та органів правопорядку... Досвід Олени Думи не повʼязаний з роботою у сфері, дотичній до кримінальної юстиції, а також не повʼязаний з управлінням чи розшуком активів", – заявили в організації.

 

 

19:40 Володимир Зеленський зустрівся в Києві з президентами Польщі та Литви Анджеєм Дудою та Гітанасом Науседою. Голова держави поінформував "про активні дії наших воїнів, які відбуваються на фронті зараз, та які дозволяють крок за кроком – непросто, але, тим не менше, звільняти нашу землю". Лідери також обговорили підготовку до липневого саміту НАТО у Вільнюсі. Зеленський підкреслив, що Альянс має реальну можливість зробити рішення саміту направду корисним для всієї Європи – тобто оформити запрошення Україні до НАТО.

 

 

 

19:21 Росія відправила в усі парламенти світу доповідь про біолабораторії, в котрій, зокрема, розповідається про бойових комарів в Україні, заявила спікерка ради федерації РФ Валєнтіна Матвієнко. На переконання росіян, в Україні працює близько 50 американських лабораторій, де досліджують передачу інфекції за допомогою комарів, кліщів і навіть вошей. Співробітники лабораторії нібито запатентували безпілотник для поширення в повітрі заражених комарів, які націлюються на противників.

 

 

19:04 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:

 

Російська федерація продовжує вбивати мирне населення України і надалі ігнорує закони та звичаї війни, використовує тактику терору.

Сьогодні вночі російські окупанти завдали чергового удару іранськими ударними БпЛА типу “Shahed”. Протиповітряною обороною Сил оборони України шість дронів-камікадзе було знищено.

Крім того, протягом доби противник завдав 2 ракетні та 44 авіаційних ударів, здійснив близько 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. На жаль, окрім зруйнованої інфраструктури, постраждали мирні люди.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.

Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось близько 20 бойових зіткнень.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено.

На Сіверському та Слобожанському напрямках ворог завдав авіаційного удару в районі Руська Лозова Харківської області. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 25 населених пунктів, зокрема, це Леонівка Чернігівської області; Нововасилівка, Зноб-Новгородське, Нова Гута, Вовківка Сумської області, а також Ветеринарне, Козача Лопань, Малі Проходи, Гатище, Плетенівка, Бочкове, Нестерне, Кругле та Бударки на Харківщині.

На Куп’янському напрямку артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Колодязне, Фиголівка, Новомлинськ, Дворічна, Западне, Кіндрашівка, Куп'янськ, Масютівка, Кислівка, Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку противник здійснив безуспішні наступальні дії в районі Роздолівки. Завдав авіаударів в районах Білогорівки Луганської області та Званівки і Виїмки – Донецької. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам’янське, Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районах Оріхово-Василівки, Богданівки, Білої Гори та завдав авіаційного удару в районі Нью-Йорка Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали близько 15 населених пунктів, серед яких Васюківка, Оріхово-Василівка, Маркове, Хромове, Часів Яр, Іванівське, Озарянівка, Південне на Донеччині.

На Авдіївському напрямку ворог здійснив безуспішні наступальні дії в районі Авдіївки, там же завдав авіаційного удару. Здійснив артилерійські обстріли районів понад 10 населених пунктів. Зокрема, постраждали Бердичі, Авдіївка, Водяне, Карлівка та Первомайське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі атаки противника в районі міста Мар’їнка, в той же час ворог завдав авіаційного удару в межах цього населеного пункту. Разом з тим, здійснив артилерійські обстріли в районах близько 10 населених пунктів, серед них Мар’їнка та Побєда Донецької області.

На Шахтарському напрямку ворог здійснив безуспішні наступальні дії в напрямку Новомихайлівки. Завдав авіаційних ударів в районах Пречистівки та Макарівки Донецької області. Здійснив обстріли понад 15 населених пунктів, серед яких Костянтинівка, Парасковіївка, Новомихайлівка, Пречистівка, Золота Нива, Вільне Поле, Сторожеве, Благодатне, Макарівка, Рівнопіль Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні просування наших військ. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Левадного і Малої Токмачки Запорізької області. Здійснив артилерійські обстріли близько 30 населених пунктів. Під вогонь, зокрема, потрапили Левадне, Ольгівське, Гуляйполе, Залізничне, Чарівне Запорізької області; Михайлівка, Гаврилівка, Одрадокам'янка, Миколаївка, Ольгівка, Бургунка, Львове, Іванівка, Наддніпрянське, Антонівка, Херсон, Комишани, Дніпровське, Янтарне, Берегове, Томина Балка, Софіївка Херсонської області та Очаків Миколаївської області.

У зв’язку зі спалахом вірусних хвороб окупанти були вимушені розпочати заходи зі стабілізації санітарно-епідеміологічної ситуації у низці населених пунктів тимчасово захопленої території Херсонської області, які постраждали через підрив Каховської ГЕС. Загарбники задіяли працівників комунальних служб для розбирання завалів та збору загиблих внаслідок повені. В результаті пошуково-відновлювальних робіт лише 24–25 червня цього року було знайдено понад 60 тіл. Щоб приховати реальну кількість жертв, командуванням російських окупаційних військ було прийнято рішення про поховання загиблих у братських могилах без забору зразків ДНК та встановлення будь-яких позначок на місці поховання.

Авіація сил оборони за добу завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу противника, 5 – по зенітно-ракетних комплексах та 1 – по пункту управління ворога.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили склад боєприпасів, 11 артилерійських підрозділів на вогневих позиціях, 3 засоби протиповітряної оборони та станцію РЕБ противника.

 

 

18:45 Губернатор Псковської області Міхаіл Ведерніков першим серед російських офіційних осіб озвучив втрати армії РФ під час рейду «Російського добровольчого корпусу» та легіону «Свобода Росії» – лише від Псковщини загинуло 14 вояків, а 10 потрапили в полон.

 

 

18:11 Колишнього очільника Миколаївської окружної прокуратури Геннадія Германа визнали винним у співпраці з російськими спецслужбами та засудили до довічного ув'язнення за державну зраду. За версією слідства, Герман співпрацював із російською спецслужбою: передавав їй інформацію про позиції українських бійців у Миколаївській області, персональні дані військовослужбовців і співробітників ДСНС, паролі для проходження блокпостів, результати обстрілів та загальну оперативну ситуацію в регіоні. Крім того, коригував вогонь по цивільних і військових об’єктах та інформував окупантів про російських військовополонених, яких затримали на Миколаївщині.

 

 

17:49 Федеральна рада Швейцарії відхилила запит швейцарського оборонного концерну Ruag на продаж Україні танків Leopard 1A5. Компанія просила про дозвіл на перепродаж 96 старих машин, котрі наразі перебувають у небоєздатному стані на території Італії. Німеччина планувала відремонтувати їх і передати Україні.

 

 

17:24 Начальника обласного територіального центру комплектування Одеської області Євгена Борисова звільнили з посади, повідомила речниця ОК "Південь" Наталія Гуменюк. Родина Борисова стала героями журналістського розслідування через люксусові статки в Іспанії. Верховний головнокомандувач ЗСУ наполіг на його відставці.

 

 

16:51 Головний сержант 47-ї окремої механізованої бригади ЗСУ "Магура" Валерій Маркус записав відеозвернення, в котрому повідомив про просування вперед за підсумками тривалого штурму. "У нас учора була доба штурмів. Ми просунулися дуже далеко, дуже глибоко. Пішки – тому дуже втомилися", – розповів Маркус. Він додав, що українським воякам попередньої ночі довелося ночувати в "маленькій траншейці" буквально на трупах ворога. "Ми зараз із боями будемо просуватися далі, вглиб. Очевидно, що це буде не швидко, бо оборона в них тут дуже щільна, дуже якісно вибудована", – додав Маркус.

На допис Маркуса відреагував Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний – він закликав сержанта вдягнутиcя, маючи на увазі бронежилет.

 

 

 

16:29 Представники Національної комісії зі стандартів державної мови заявили, що рекомендація перейменувати Запоріжжя пов'язана зі зверненням громадян. "Якщо чесно, спочатку ми не планували це слово взагалі розглядати і подавати в списках, але кожен громадянин країни має право на свою позицію", – заявила членкиня комісії Ольга Новікова на пресовій конференції. З її слів, у наукових колах є різні тлумачення топонімів "Запоріжжя" та "Запорожжя". "Позиція комісії полягає в тому, що і ту, і ту назву ми вважаємо правильною, вони відповідають нормам української літературної мови", – додала Новікова. Голова комісії Володимир Мозгунов сказав, що рішення комісії – це "висловлені рекомендації", а саме перейменування залежить від ініціативи громади й органів місцевого самоврядування.

 

 

16:11 Уряд Молдови схвалив проєкт закону про розрив Конвенції про Міжпарламентську асамблею держав-учасниць СНД. У документі наголошується, що через вторгнення Росії в Україну виконання основних декларованих завдань співдружності, зокрема захист основних прав і свобод людини, моніторинг розвитку демократії та виборчого права і боротьба з погрозами та викликами безпеці, – неможливе, бо декотрі члени СНД мають "протилежну думку". Молдова констатує, що міжпарламентська асамблея жодним чином не сприяла розв'язанню "реальних проблем", і один із прикладів – конфлікт у Придністров’ї.

 

 

15:51 Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ вважає передчасним робити висновки про приїзд до Білорусі лідера ПВК "Ваґнер" Євґєнія Пріґожина та його найманців. "Поки що зарано про це говорити. Але ми стежитимемо за ситуацією і гарантуватимемо, що захистимо всіх союзників, особливо тих, країни яких межують з Білоруссю", – сказав Столтенберґ на пресконференції у Гаазі. Водночас він додав: "Не повинно бути жодного непорозуміння щодо того, що ми готові захищати кожен сантиметр території НАТО. І цей месидж ми адресуємо будь-якому потенційному супротивникові, включаючи Москву та Мінськ".

 

 

15:23 Президент України Володимир Зеленський підтримав леґалізацію медичного канабісу в Україні. Під час виступу в парламенті він говорив про потребу ментальної та фізичної реабілітації, зокрема для воїнів та ветеранів. "Щоб всім нашим громадянам, українкам та українцям, не довелося терпіти біль, стрес та травми війни, ми маємо нарешті чесно легалізувати для всіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу", – заявив Зеленський.

 

 

15:09 Верховна Рада ухвалила закон про доплати військовослужбовцям. Воїни щомісяця отримуватимуть додаткову винагороду розміром у 30–100 тис. грн на умовах, у розмірах і порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України. Щорічна відпустка становитиме до 30 днів, і ще 10 днів за сімейними обставинами. Тяжко пораненим на лікуванні, полоненим та зниклим безвісти передбачена виплата 100 тис. грн щомісяця. Механізм виплат має затвердити уряд.

 

 

14:50 До Києва прибув президент Польщі Анджей Дуда. Як повідомили у канцелярії польського президента, візит до України присвячений Дню Конституції; Дуда планує обговорити теперішнє становище на фронті, загрози для Запорізької АЕС, а також підготовку липневого саміту у Вільнюсі.

 

 

 

14:39 Президент України Володимир Зеленський виступив у Верховній Раді на День Конституції. Голова держави сказав у виступі, що Україна потребує нової системи, нових правил і нових можливостей. Він додав, що запропонував до загальнонаціонального обговорення основні орієнтири майбутньої української доктрини. “Як Конституція закладає основи, ми потребуємо доктрини для нашої держави. Ясної, не розмитої, сміливої доктрини. Для України, яка іде до перемоги. Та для України-переможниці. Ця доктрина має відповідати на всі фундаментальні питання про Україну та наше майбутнє – і нам самим, і нашим сусідам, і кожному в світі”, – заявив Президент.

 

 

14:05 Росіяни обстріляли село Вовчанські Хутори, що на Харківщині. Загинули три чоловіки, які перебували біля своїх будинків.

 

 

13:50 Парламент Хорватії ухвалив декларацію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу, Президент Володимир Зеленський висловив вдячність Хорватії за це історичне голосування. 

 

 

13:34 Литва придбала для України дві пускові установки NASAMS, повідомив президент Гітанас Наусєда.

 

 

13:16 Кабінет Міністрів призначив Германа Сметаніна новим очільником Укроборонпрому. Сметаніну 31 рік. У 28-річному віці він став директором Харківського бронетанкового заводу, а згодом зайняв посаду гендиректора заводу імені Малишева, що на Харківщині.

 

 

13:00 Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь офіційно звернувся до міністра освіти і науки Оксена Лісового з проханням скасувати рішення Національної комісії зі стандартів державної мови, що містить рекомендацію розглянути перейменування Запоріжжя, і закликав міністра доручити Національній комісії зі стандартів державної мови в найкоротший термін ухвалити нове рішення, яке повністю відповідатиме пункту 11 статті 8 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії":

“Рішення Нацкомісії повинно містити перелік обов'язкових для перейменування назв населених пунктів, які не відповідають стандартам державної мови, а також чіткі рекомендації щодо їх перейменування. Аналіз назв населених пунктів, запропонованих до приведення у відповідність до стандартів державної мови, засвідчив як вихід Національної комісії зі стандартів державної мови за межі визначених Законом повноважень, так і відсутність передбачених Законом чітких рекомендацій щодо їх перейменування у більшості випадків. Перелік Нацкомісії містить велику кількість назв населених пунктів, які відповідають стандартам державної мови, а саме: Запоріжжя, Перемога, Зоряне, Мирне, Травневе, Маяк, Молодіжне, Об'єднане тощо. Крім того, у більшості рекомендацій не пропонується правильний варіант назви, а міститься дивне формулювання “обґрунтувати доцільність збереження поточної назви або запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку”, що не відповідає вимогам Закону”.

 

 

12:54 Міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв'ю "Financial Times" заявив, що деокупація низки сіл впродовж останніх тижнів була "не головною подією" в запланованому наступі: "Коли це станеться, ви всі це побачите... Всі побачать все". Він підтвердив, що основні військові резерви України, в тім числі більшість бригад, які нещодавно пройшли навчання на Заході й оснащені сучасними танками і бронемашинами НАТО, ще не були задіяні в операції, і додав, що українські війська досягли "певних успіхів", яких Генеральний штаб не розголошує, щоб не наражати на небезпеку війська, бо "іноді росіяни не доповідають своєму керівництву про те, що вони втратили певну ділянку або територію. Вони бояться доповідати далі своєму керівництву".

 

 

12:41 Контррозвідка СБУ «по гарячих слідах» затримала агента спецслужб РФ, який скоригував російський ракетний удар по кафе у центрі Краматорська 27 червня, повідомив голова Служби безпеки України Василь Малюк. Встановлено, що затриманим коригувальником удару по Краматорську виявився «розконсервований» агент ГРУ. 27 червня він отримав завдання з’ясувати, чи працює вищезгадане кафе, і зафіксувати наявність там відвідувачів. Для виконання ворожої вказівки агент ГРУ здійснив приховану відеозйомку закладу і припаркованих поруч автомобілів. Після цього фігурант переслав відзнятий файл російській воєнній розвідці. Отримавши цю інформацію, російські загарбники здійснили вогневе ураження кафе, в якому перебували люди. За даними слідства, ворожим агентом є мешканець Краматорська, працівник місцевого газотранспортного підприємства. Раніше його дистанційно завербувало російське ГРУ, а під час повномасштабного вторгнення «активували» і визначили завдання зі збору розвідданих про місця базування та переміщення Сил оборони у Слов’янську та Краматорську. Також він мав передавати локації місцевої критичної інфраструктури та об’єктів з масовим скупченням цивільного населення.

 

 

12:14 Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт "Про застосування англійської мови в Україні", яким передбачається офіційно закріпити статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні. Документом пропонується визначити категорії посад, кандидати на зайняття яких зобов’язані володіти англійською мовою.

 

 

12:00 Електроенергії, яку виробляють українські електростанції, повністю достатньо для покриття потреб споживачів, дефіциту немає, повідомили в Міненерго. Внаслідок обстрілів без світла залишається частина споживачів у Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Харківській, Херсонській, Сумській і Чернігівській областях. Внаслідок технологічних порушень у Дніпропетровській області без світла залишалося понад 5 тисяч споживачів, у Закарпатській – 5 населених пунктів.

Комерційний імпорт і експорт електроенергії минулої доби не відбувався.

 

 

11:52 Президент Володимир Зеленський запропонував Верховній Раді невідкладно змінити дату святкування Різдва в Україні – з 7 січня на 25 грудня, та у зв'язку з цим перенести на тринадцять повних календарних днів дат відзначення Дня Української Державності (св. Володимира: з 28 липня на 15 липня) та Дня захисників і захисниць України (Покрови: з 14 жовтня на 1 жовтня). Щоправда, в Церкві календарна зміна настане з вересня.

 

 

11:30 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 117 населених пунктів на території 11 областей України, підтверджено ураження 163 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.

 

 

 

11:19 Станом на 10:30 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 4 російські кораблі, серед яких немає носіїв крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

11:02 Президент Литовської Республіки Гітанас Науседа прибув з неанонсованим візитом до Києва, де обговорить із Президентом України порядок денний саміту НАТО, який відбудеться в липні у Вільнюсі, а також питання переговорів України щодо членства в Європейському Союзі, допомоги Литви та Європейського Союзу Україні, а також візьме участь у заході, присвяченому 27-й річниці прийняття Конституції України. 

 

 

10:50 Кількість загиблих від російського ракетного удару по Краматорську зросла до 9 осіб, повідомив заступник керівника Донецької обласної прокуратури Олександр Бакуменко. Щонайменше 60 людей поранено.

 

 

10:28 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:      

Рано-вранці 22 червня 2023 року ЗСУ завдали удару по мостах через Чонгар між Кримським півостровом і окупованою Росією частиною Херсонської області.

Ці мости обслуговують один із двох основних шляхів сполучення між Кримом і Херсоном. Маршрут через Чонгар є найпрямішим шляхом від російського кримського логістичного центру Джанкой і Запорізьким напрямом, де Росія зараз обороняється від великого наступу України. Тимчасове закриття маршруту призвело до того, що життєво важливим російським матеріально-технічним конвоям потрібно було принаймні на 50% більше часу, щоб дістатися до фронту альтернативними шляхами.

Рапорти показують, що російська влада майже напевно побудувала на заміну понтонний міст протягом 24 годин після нападу; дуже ймовірно, що переправи обмежені лише військовими. Швидкість, з якою був побудований альтернативний перехід, свідчить про те, наскільки цей шлях є життєво важливим для російських військових зусиль в окупованій Україні.

 

 

10:04 Генерал Суровікін заздалегідь знав про план Пріґожина почати заколот проти військового керівництва Росії і, можливо, його планування, стверджує The New York Times із посиланням на американських чиновників, знайомих із розвідданими. Крім того, є ознаки, що інші російські генерали також могли підтримати спробу Пріґожина силою змінити керівництво міністерства оборони. Чинні та колишні американські посадовці заявили, що Пріґожин не почав би свого заколоту, якби не вірив, що високопоставлені генерали підтримають його.

 

 

09:45 За оцінками Генерального штабу ЗСУ, загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по нині орієнтовно становили:

особового складу – близько 227 100 (+930) осіб,

танків – 4036 (+0) од.,

бойових броньованих машин – 7847 (+13) од.,

артилерійських систем – 4089 (+6) од.,

РСЗВ – 627 (+1) од.,

засобів ППО – 387 (+1) од.,

літаків – 314 (+0) од.,

гелікоптерів – 308 (+0) од.,

БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3499 (+7) од.,

крилатих ракет – 1261 (+0) од.

кораблів /катерів – 18 (+0) од.,

автомобільної техніки – 6774 (+2) од.,

спеціальної техніки – 563 (+0) од.

Дані уточнюються.

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

118,1% танків (з них 0,7% за минулий тиждень),

  45,2% бойових броньованих машин (з них 0,4% за минулий тиждень),

112,9% автомобільної техніки (з них 1,6% за минулий тиждень),

132,7% артилерійських систем (з них 4,8% за минулий тиждень),

  56,3% РСЗВ (з них 0,9% за минулий тиждень),

  25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

  34,6% гелікоптерів (з них 0,1% за минулий тиждень),

  27,6% засобів ППО (з них 0,8% за минулий тиждень).

 

 

 

09:32 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• Президент Росії Путін намагається представити фінансиста "групи Ваґнера" Євґєнія Пріґожина як корупціонера і брехуна, щоби зруйнувати його репутацію серед персоналу "Ваґнера" та в російському суспільстві. Путін риторично відокремлює Пріґожина від "Ваґнера" та навмисно позбавляє його статусу фінансиста цієї ПВК, щоб підірвати його роль у ПВК "Ваґнера". Пріґожин побудував свій особистий бренд на критиці російського військового командування і бюрократів за корупцію і зв'язки із західними країнами, і Путін, ймовірно, намагається зруйнувати популістську привабливість Пріґожина, звинувачуючи його в тих же гріхах. Путін, ймовірно, вирішив, що він не може безпосередньо усунути Пріґожина, не зробивши його мучеником. Пріґожин все ще зберігає певну підтримку в російському суспільстві та російських регулярних військах, і Кремлю потрібно буде переконатися, що ці групи розчаруються в Пріґожині, щоб остаточно позбавити його підтримки населення в Росії.

• Розповідь президента Білорусі Лукашенка про його посередництво між Путіним і Пріґожиним 24–25 червня разом із промовою Путіна 26 червня свідчить про те, що Путін пообіцяв Лукашенку і Пріґожину, що Пріґожин і "група Ваґнера" матимуть "гарантії безпеки" в Білорусі. Незрозуміло, чи втримається безпека Пріґожина після спроб Путіна знищити його репутацію, тим більше, що загроза корупційних розслідувань проти Пріґожина відкриває можливість нових звинувачень проти нього, які обіцянка Путіна, ймовірно, не охоплює. Таким чином, Путін, найімовірніше, вирішив знищити репутацію Пріґожина і, можливо, позбавити його фінансових ресурсів за злочини, технічно незалежні від збройного повстання, утримуючись від покарання безпосередньо за повстання. Лукашенко докладно описав, як він втрутився в конфлікт Путіна і Пріґожина таким чином, що (якщо розповідь Лукашенка відповідає дійсності) демонструє, що Лукашенко є політично досвідченим актором, здатним здійснювати вплив у вищих ешелонах російської політики. Вихваляння Лукашенка своєю здатністю маніпулювати владними агентами в найближчому оточенні Путіна є принизливими для президента Росії, незалежно від того, правда це чи ні. Той факт, що Путін не оскаржив подачу Лукашенком подій і фактично публічно подякував Лукашенкові, є ще більш принизливим.

• Лукашенко, ймовірно, прагне використати "групу Ваґнера" в Білорусі, щоб отримати простір для маневру, збалансовуючи кампанію Кремля з поглинання Білорусі через союзну державу, і, ймовірно, прагне ретельно контролювати будь-які сили "групи Ваґнера", які просуваються в Білорусь. Лукашенко може спробувати використати ваґнерівців в Білорусі, щоби зменшити накопичену структурну залежність білоруської армії від російської армії для виконання вищих оперативних функцій, які білоруські військові переважно делегували російському західному військовому округу, тобто щоб допомогти відновити втрачений потенціал білоруських військових. Розпуск Білоруссю свого єдиного сухопутного командування в 2011 році фактично підпорядкував білоруські війська західному військовому округу Росії.

• Лукашенко також оголосив 27 червня, що Білорусь отримала невизначену кількість російської ядерної зброї напередодні – розвиток подій, який він також може використати, щоб збалансувати кампанію поглинання Білорусі. 27 червня Лукашенко зазначив, що ніхто не воював з ядерною державою, і натякнув, що застосує ядерну зброю, якщо ворожа держава нападе на Білорусь. Цей розвиток подій більш цікавий з огляду на те, як Лукашенко може використати розміщення ядерної зброї в Білорусі, щоб виступити проти Росії, ніж через будь-яку загрозу, яку ядерна зброя в Білорусі становить для НАТО чи України. Лукашенко може використати розміщення російської тактичної ядерної зброї в Білорусі разом із новою присутністю "групи Ваґнера" в країні, щоб аргументувати те, що Білорусь має новий потенціал для захисту незалежно від Росії, і тому додаткове російське базування в Білорусі є непотрібним. Індикатором цього курсу буде те, чи дозволить Лукашенко більшій кількості російських військових навчатися на білоруських полігонах.

• Поточна гра влади Путіна–Лукашенка–Пріґожина ще не закінчилася і матиме короткострокові та довгострокові наслідки, які можуть принести користь Україні. Директор росгвардії Віктор Золотов 27 червня заявив, що росгвардія отримає важке озброєння і танки. Кремль намагається розв'язати проблеми безпеки режиму, які виявилися під час збройного повстання Пріґожина 24 червня – наприклад, нездатність або небажання російських сил безпеки відбити механізований наступ на Москву. Передача важкої військової техніки росгвардії для внутрішньої безпеки зв'яже зброю, яка інакше могла би бути використана в Україні. Міноборони Росії також оголосило 27 червня про підготовку до передачі важкої військової техніки "групи Ваґнера" невизначеним частинам ЗС РФ. Ця передача позбавить сили "Ваґнера" органічного важкого механізованого обладнання та свідчить про те, що міноборони Росії прагне розпустити раніше окремі підрозділи цієї ПВК, атомізувавши бійців "групи Ваґнера" та інтегрувати їх у регулярні російські підрозділи, щоб мінімізувати ризик будь-яких повторних спроб заколоту. Оголошена передача обладнання ваґнерівців ​​підрозділам міноборони також свідчить про те, що ПВК "Ваґнера" ​​навряд чи найближчим часом розгорнеться для посилення лінії фронту в Україні до реорганізації. Залишається незрозумілим, чи буде міноборони Росії розформовувати загони "Ваґнера" та переводити особовий склад до регулярних частин. Така кардинальна реорганізація була б рівносильною розпуску "групи Ваґнера" в Україні як окремої організаційної одиниці та ліквідувала б унікальну бойову силу, яку "група Ваґнера" розвинула для себе в Україні. Рішення міністерства оборони Росії зберегти окремі підрозділи ваґнерівців у структурі міноборони створить ризики для стабільності, підпорядкувавши раніше незалежні й надмірно розбещені сили "Ваґнера" високобюрократизованому військовому командуванню міністерства оборони. Окремі підрозділи ваґнерівців, ймовірно, продовжуватимуть становити внутрішню загрозу для Росії через їхнє невдоволення російським військовим командуванням – пріоритетну причину, через яку підрозділи "Ваґнера" пішли за Пріґожиним на збройне повстання.

• Кампанія Кремля, спрямована на знищення репутації Пріґожина та, можливо, розпуск загонів "групи Ваґнера" в Україні зменшує ймовірність того, що Путін оголосить нову хвилю мобілізації резерву найближчим часом. Російське міноборони буде зайняте підпорядкуванням сил "Ваґнера", якщо багато з них вирішать підписати контракти. Путін, який обережно приймає рішення і чітко демонструє стурбованість своїм режимом, також навряд чи загострить російське суспільство вкрай непопулярним оголошенням про мобілізацію після збройного повстання. Реакція Кремля на наслідки збройного заколоту Пріґожина вказує на більш вигідні умови для України порівняно з ситуацією до 24 червня.

• Українські війська проводили контрнаступальні операції щонайменше на чотирьох ділянках фронту і, як повідомляється, досягли 27 червня успіхів.

• Президент Росії Путін визначив основний напрямок контрнаступу українських військ 27 червня, можливо, сигналізуючи про свій власний оборонний пріоритет. Путін заявив, що Україна розглядає оріхівський напрямок на заході Запорізької області як "основний напрямок удару".

• Російські та українські сили продовжували обмежені наземні атаки на північний захід від Сватового та на південь від Кремінної.

• Українські посадовці сигналізують, що українські війська використовують збройне повстання в Росії та з 27 червня активізують контрнаступальні операції в районі Бахмута.

• Українські війська продовжували контрнаступальні дії в районі адміністративної межі Донецької та Запорізької областей.

• Російські мілблогери висловили стурбованість спробами українців просунутися на південь від Херсона.

• Російські офіційні особи, реагуючи на збройний заколот, висловили різні думки щодо майбутнього приватних військових компаній.

• В ООН повідомили, що з початку війни в Україні Росія затримала сотні мирних громадян України.

 

 

09:20 Українські війська продовжують вести наступальну операцію на Мелітопольському, Бердянському та Бахмутському напрямках і мають успіх у наступі на Бахмутському напрямку, повідомив речник Генерального штабу Збройних Сил України Андрій Ковальов.

На Бахмутському напрямку ЗСУ вели наступальні дії у районах населених пунктів Роздолівка, північніше Соледара, південніше Парасковіївки, Залізнянського, Берхівки, Кліщіївки, Курдюмівки.

Сили оборони України продовжують стримувати наступ російських військ на Лиманському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках.

 

 

09:14 Вночі протиповітряною обороною Повітряних сил та інших складових Сил оборони України знищено шість баражуючих боєприпасів «Shahed-136/131», якими російські окупанти атакували з південно-східного напрямку, повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ.

 

 

09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:

 

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

Російська федерація і надалі ігнорує закони та звичаї війни, використовує тактику терору, завдає ударів, здійснює обстріли як по військових, так і по цивільних об’єктах.

Сьогодні вночі російські окупанти завдали чергового удару іранськими ударними БпЛА типу “Shahed”. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.

Протягом минулої доби російські загарбники завдали удару по території України. Для цього задіяли 5 крилатих ракет повітряного базування Х-22 та 2 зенітні керовані ракети із С-300. Крім того, ворог завдав 24 авіаційних удари та здійснив 42 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Ракети Х-22 ворог спрямував по дачному кооперативу у Кременчуцькому районі Полтавської області та по Запоріжжю. Ракетами С-300 російські терористи вразили наповнений цивільними людьми заклад харчування в центрі міста Краматорськ та приватний сектор населеного пункту Біленьке Донецької області. Внаслідок російської терористичної атаки, на жаль, є загиблі діти та дорослі мирні люди, поранено понад 50 цивільних людей, пошкоджено багатоквартирні та десятки приватних житлових будинків.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається дуже високою.

Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось понад 30 бойових зіткнень.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 20 населених пунктів, зокрема, Заріччя і Тимоновичі Чернігівської області; Середина Буда, Порохонь, Фотовиж, Велика Писарівка Сумської області, а також Уди, Козача Лопань та Красне Перше на Харківщині.

На Куп’янському напрямку артилерійських і мінометних обстрілів також зазнали понад 20 населених пунктів, зокрема Масютівка, Кислівка, Котлярівка і Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку противник здійснив безуспішні наступальні дії в напрямку Білогорівки. Артилерійських обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів. Серед них Невське, Діброва, Білогорівка Луганської області та Ямполівка, Торське, Серебрянка і Спірне на Донеччині.

На Бахмутському напрямку ворог проводив наступальні дії в районі Оріхово-Василівки, успіху не мав. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали райони понад 15 населених пунктів. Під вогонь, зокрема, потрапили Никифорівка, Васюківка, Роздолівка, Маркове, Хромове, Часів Яр, Іванівське, Озарянівка та Південне Донецької області.

На Авдіївському напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районі Авдіївки. Здійснив артилерійські обстріли районів понад 20 населених пунктів. Це, зокрема, Керамік, Новокалинове, Авдіївка, Яснобродівка, Первомайське та Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку ворог проводив наступальні дії в районах Мар’їнки та Побєди успіху не мав. Завдав авіаційних ударів біля Мар’їнки та Красногорівки. В той же час, здійснив артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів. Зокрема, Мар’їнки, Іллінки та Побєди Донецької області.

На Шахтарському напрямку ворог здійснив безуспішні наступальні дії в напрямку села Рівнопіль. Завдав авіаційних ударів в районі Сторожевого Донецької області. Здійснив обстріли понад 15 населених пунктів. Це, зокрема, Катеринівка, Єлизаветівка, Богоявленка, Благодатне, Вугледар, Пречистівка і Золота Нива на Донеччині.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні просування наших військ. Ворог завдав авіаційних ударів у районах Оріхова та Новоданилівки Запорізької області. Здійснив артилерійські обстріли понад 50 населених пунктів. Під вогонь потрапили, зокрема, Новодарівка, Ольгівське, Полтавка, Малинівка, Чарівне, Мала Токмачка, Преображенка, Оріхів та Павлівка Запорізької області; Нікополь Дніпропетровської області; Золота Балка, Дудчани, Качкарівка, Веселе, Антонівка, Херсон, Білозерка, Дніпровське, Кізомис Херсонської області та Очаків на Миколаївщині.

В населеному пункті Горностаївка Херсонської області окупанти забирають житло у місцевих жителів, які виїхали на підконтрольну територію України або загинули внаслідок бойових дій. Викрадене житло маркується табличками “власність російської федерації”.

Авіація сил оборони за минулу добу завдала 18 ударів по районах зосередження особового складу противника та 6 – по зенітно-ракетних комплексах ворога. Також нашими захисниками було знищено 6 розвідувальних БпЛА.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 1 пункт управління, 2 зенітні ракетні комплекси “Бук" та 4 райони зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника.

 

28.06.2023