489-й день війни Росії в Україні. Хроніка

23:02 Із 1 липня в Україні завершується дія карантину та режиму надзвичайної ситуації, котрі запровадили через пандемію COVID-19, оголосив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. "Усі наші рішення весь цей час були спрямовані на те, аби зберегти життя людей... Тепер відповідаємо на нові виклики, озброєні новими методами та підходами. Дякую медикам, які всі ці роки самовіддано боролися з пандемією та зробили все, аби мінімізувати її наслідки", – заявив Шмигаль.

 

 

22:18 Міністерство оборони США оголосило про нову допомогу Україні загальною вартістю $500 млн. Збройні Сили України отримають: 30 бойових машин піхоти Bradley; 25 бронетранспортерів Stryker; додаткові боєприпаси для Patriot та HIMARS; зенітні комплекси Stinger; підривні боєприпаси та системи для прибирання перешкод; обладнання для розмінування; артилерійські снаряди калібрів 155 мм і 105 мм; протиброньові системи Javelin; високошвидкісні протирадіаційні ракети HARMs; високоточні авіаційні боєприпаси; стрілецьку зброю та понад 22 мільйони патронів та гранат тощо.

 

 

21:49 Серед топонімів, які рекомендувала перейменувати Національна комісія зі стандартів державної мови, згадано Запоріжжя. Обласному центру треба “обґрунтувати доцільність збереження поточної назви або запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку”. Місто Бровари рекомендовано перейменувати на Броварі, адже нинішня назва “не відповідає правописним, словотвірним та словозмінним нормам української мови”. "Червону картку" отримав Червоноград – треба запропонувати нову назву "в установленому законодавством порядку”.

 

 

21:23 Президент Украни Володимир Зеленський звільнив Юрія Гусєва з посади гендиректора "Укроборонпрому". Раніше повідомлялося, що Гусєва звільнять через провал із виконанням ракетної програми. Кілька днів тому концерн визнав: "Попри те, що значна частина ракетної програми успішно виконана, деякі питання подальшої її реалізації залишаються невирішеними".

 

 

20:58 У вівторок увечері росіяни вдарили по центру та одному з селищ Краматорська. Один із вибухів пролунав у закладі харчування, наразі ведуться пошуково-рятувальні роботи. "Радіо Свобода" повідомляє, що 15 людей поранені.
 

 

20:15 Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний разом із начальником Генштабу ЗСУ Сергієм Шапталою "провели роботу" на пунктах управління оперативного командування "Північ". "У зоні відповідальності угруповання ворог продовжує систематичні артилерійські обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей та застосовує диверсійно-розвідувальні групи. Наші військові не втрачають пильності, ведуть розвідку та постійно працюють над покращенням своїх оборонних спроможностей. Відстежуємо противника на Півночі, готові дати гідну відсіч", – прокоментував Залужний.

 

 

19:35 Президент Польщі Анджей Дуда вважає, що переміщення ПВК “Ваґнер” і її ватажка Євґєнія Пріґожина до Білорусі є “дуже негативним сигналом”. Він додав, що має намір обговорити цю ситуацію з генеральним секретарем НАТО і лідерами кількох західних країн під час зустрічі в Гаазі.

 

 

19:16 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:

 

Протягом доби російські окупанти вдарили крилатою ракетою Х-22 по дачному кооперативу у Кременчуцькому районі Полтавської області. Крім того, ворог завдав 20 авіаційних ударів та здійснив понад 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

На жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення та руйнування і пошкодження цивільної інфраструктури, багатоповерхівок та десятків приватних житлових будинків.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.

Противник зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках – протягом доби відбулось понад 10 бойових зіткнень.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 20 населених пунктів, зокрема, це Заріччя, Тимоновичі Чернігівської області; Середина Буда, Порохонь, Фотовиж, Велика Писарівка Сумської області, а також Уди, Козача Лопань та Красне Перше на Харківщині.

На Куп’янському напрямку артилерійських і мінометних обстрілів також зазнали понад 20 населених пунктів. Зокрема, Масютівка, Кислівка, Котлярівка, Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку артилерійських обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, зокрема, Невське, Діброва, Білогорівка Луганської області; Торське, Серебрянка, Спірне Донецької області.

На Бахмутському напрямку противник здійснив безуспішні спроби відновити втрачене положення в напрямку південно-східніше Іванівського.

Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали райони понад 15 населених пунктів. Зокрема, під вогонь потрапили Васюківка, Маркове, Хромове, Часів Яр, Іванівське, Озарянівка та Південне Донецької області.

На Авдіївському напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районі Авдіївки. Здійснив артилерійські обстріли понад 20 населених пунктів. Обстріляні, зокрема, Керамік, Новокалинове, Авдіївка, Яснобродівка, Первомайське, Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку ворог проводив наступальні дії в районі Мар’їнки, успіху не мав. Завдав авіаційних ударів біля Мар’їнки та Красногорівки. В той же час здійснив артилерійські обстріли в районах понад 10 населених пунктів. Під вогонь потрапили, зокрема, Іллінка та Побєда Донецької області.

На Шахтарському напрямку ворог здійснив безуспішні наступальні дії в напрямку села Рівнопіль. Завдав авіаційних ударів в районі Сторожевого Донецької області. Здійснив обстріли понад 15 населених пунктів. Зокрема, це Катеринівка, Єлизаветівка, Богоявленка, Благодатне, Вугледар, Пречистівка, Золота Нива Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні просування наших військ. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Оріхова та Новоданилівки Запорізької області. Здійснив артилерійські обстріли понад 40 населених пунктів. Постраждали Новодарівка, Ольгівське, Полтавка, Малинівка, Чарівне, Мала Токмачка, Преображенка, Оріхів, Павлівка Запорізької області; Золота Балка, Дудчани, Качкарівка, Веселе, Антонівка, Херсон, Білозерка, Дніпровське, Кізомис Херсонської області та Очаків Миколаївської області.

Продовжуючи збройну агресію, російські окупаційні війська щоденно зазнають втрат. До будівлі дитячого садочку, переобладнаного під польовий шпиталь загарбників, що знаходиться в Новомихайлівці Херсонської області, було доставлено близько 50 поранених окупантів.

Також противник продовжує переобладнувати цивільні заклади освіти на тимчасово захоплених територіях України під медичні установи. Так, загально-освітню школу населеного пункту Розівка Запорізької області, окупанти перетворили на ще один військовий шпиталь. Відзначається постійний підвіз поранених загарбників.

Авіація сил оборони за добу завдала 12 ударів по районах зосередження особового складу противника та 4 – по зенітно-ракетних комплексах ворога.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 1 пункт управління, 2 зенітних ракетних комплекси “Бук" та 4 райони зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника.

 

 

18:54 Кабінет Міністрів оголосив догану голові Київської міської державної адміністрації Віталієві Кличку, начальнику Київської міської військової адміністрації Сергію Попку, а також очільникам шести районних адміністрацій через проблеми із укриттями. Керівників двох РДА у Києві звільнено. Також уряд звільнив голів Житомирської РДА, Білоцерківської РДА, Конотопської РДА.

 

 

18:35 Наступальна операція на бахмутському напрямку триває вже четверту добу, проте українські війська наразі не входили у саме місто, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр. "Поступове, але впевнене. У місто Бахмут станом на сьогодні – не заходили", – поінформувала Маляр. З її слів, просуванню українських сил перешкоджає розвинута система інженерних укріплень та розгалужена мережа опорних пунктів. "Все це свого часу готувалось нашими військовими та місцевою владою для оборони, власне, це і допомогло так довго її тримати. Але тепер ці укріплення й опорні пункти зайняв ворог. Тому щоб звільнити ці землі, треба дещо більше зусиль і терпіння", – прокоментувала Маляр.

 

 

18:11 Розпорядник адміністрації президента Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що ватажок ПВК "Ваґнер" Євґєній Пріґожин уже прибув до Білорусі. "Так, дійсно, він сьогодні у Білорусі. Як я і обіцяв, якщо ви хочете якийсь час у нас "перекантуватися" та інше, ми вам допоможемо. Природно, за їхній рахунок", – сказав Лукашенко під час зустрічі з військовим керівництвом у вівторок. Він додав, що Білорусь готова прийняти військову частину "ваґнерівців". "Ми поки ніяких таборів не будуємо. Але якщо вони захочуть (я так розумію, вони дивляться окремі території), ми їх розмістимо... Ми їм запропонували одну з покинутих [військових] частин. Будь ласка – паркан є, все є. Ставте намети. Чим можемо, допоможемо", – заявив Лукашенко.  

 

 

17:34 Можливий підрив російськими окупантами реакторів Запорізької АЕС не призведе до масштабних наслідків зараження території та населення, які можна порівняти з Чорнобильською аварією, заявив голова Державної інспекції ядерного регулювання України (Держатомрегулювання, ДІЯРУ) Олег Коріков під час телемарафону:

"Ми на сьогодні маємо всі шість реакторів на ЗАЕС у стані зупину, вони вже не працюють на потужності протягом дев'яти місяців і більше. Тобто стан залишкового тепловиділення в паливі доволі невеликий і фактично за нинішньої ситуації аерозольного впливу на територію і населення ми не очікуємо. Можливе забруднення території, прилеглої до промислового майданчика ЗАЕС, річки Дніпро і далі залежно від того, як складатиметься метеорологічна обстановка.

А під час аварії на ЧАЕС енергоблок №4 був на потужності й, відповідно, обсяг залишкових тепловиділень був дуже високим, фрагменти активної зони реактора вийшли за його межі й аерозольний викид був дуже великим. На ЗАЕС ми маємо корпусний тип реактора, є і корпус, і гермооболонка, які забезпечують бар'єри на шляху поширення радіаційних продуктів у довкілля. Стан зупину реакторів – це теж сприятливий фактор із точки зору зменшення ризиків.

Терористи діють непередбачувано, однак якщо ми візьмемо за основу для розрахунку наявний стан енергоблоків, ядерного пального і температури, в якій вони перебувають, то зона радіаційного впливу, як показують розрахунки, може залишитися в межах промислового майданчика Запорізької АЕС".

 

 

17:02 Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендує змінити понад 1400 назв сіл, селищ та міст на виконання Закону "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" – ці назви потребують змін через невідповідність орфографічним, граматичним та словотвірним нормам української мови або містять у назві ідеологеми, пов’язані з російською імперською політикою в Україні.

 

 

16:29 Росіяни обстрілюють Оріхівський район, розташований упритул до лінії фронту. В Оріховому загинув 77-річний чоловік; поранені двоє жінок віком 87 і 78 років, а також 70-річний чоловік. Серйозні травми отримали три жительки Преображенки віком 45, 56 та 87 років.

 

 

16:01 Президент Росії Владімір Путін заявив на зустрічі з російськими військовиками, що утримання ПВК "Ваґнера" під час війни проти України повністю покривалося державним бюджетом – і від травня 2022 року до травня 2023-го російська казна витратила на "ваґнерівців" 86 мільярдів рублів, тобто близько мільярда доларів. Водночас Путін констатував, що компанія Євґєнія Пріґожина за цей час заробила близько 80 млрд руб. на контрактах харчування в армії. Президент РФ припускає, що на цих угодах могли красти гроші. "Ми будемо, звичайно, з цим з усім розбиратися", – сказав Путін.

 

 

15:23 На ранок 27 червня на р. Дніпро у створі поста «Херсон» рівень води увійшов в природне русло, коливання рівня відповідають природним коливанням цієї пори року, повідомили в ДСНС. Підтопленими залишаються 2 населені пункти (2 будинки) на правому березі р. Дніпро.

 

 

15:11 28-ма окрема окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового походу повідомила про успішний штурм позицій окупантів у районі Курдюмівки. "В результаті бою ворожий батальйон був розгромлений – до 35 ліквідованих, 40 втекло, декілька окупантів здалися в полон. Це важливий успіх, оскільки наші воїни пробили оборону, яку ворог готував місяцями. І це результат довгої титанічної праці, тренувань та злагодження", – прокоментували у бригаді.

 

 

14:50 Підрив Каховської дамби не завдав Збройним Силам України очікуваних росіянами клопотів, заявила керівниця пресцентру командування "Південь" Наталія Гуменюк. "Силам оборони це не завдало того клопоту, на який розраховували окупанти. Але все ж таки певні зміни в бойовій роботі відбулись. Проте вони вкладаються у той глобальний план просування Сил оборони, який так лякає окупантів", – сказала Гуменюк. Вона заінтриґувала: "Дуже скоро будуть результати, які всіх порадують".

 

 

14:37 Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відмовляється називати російського президента Владіміра Путіна "воєнним злочинцем", щоб могти провадити із ним переговори. "Про воєнні злочини можна говорити після війни. Якщо ви хочете перемир'я, а потім переговорів, ми маємо переконати тих, хто є частиною конфлікту, сісти за стіл переговорів. Просити їх підійти до столу і казати: "Підійдіть до столу, і я вас заарештую", – не найкраща ідея", – заявив Орбан.

 

 

14:05 Німецький збройовий концерн Rheinmetall від імені Нідерландів передасть Україні 14 танків Leopard 2A4, повідомляє Tagesschau. Перший танк за цією домовленістю Україна має отримати у січні 2024 року, а решту – впродовж року.

 

 

13:44 Президент Росії Владімір Путін зібрав у Кремлі російських військовослужбовців, щоб нагородити учасників контроперації проти ПВК "Ваґнер". Путін виступив із коротенькою промовою, подібною за змістом на вчорашнє звернення до народу – говорив про всіх, але ні про що. Президент РФ каже, що армія "фактично зупинила громадянську війну", а льотчики "з честю виконали свій обов'язок". Путін також відзначив "солідарність" росіян на тлі заколоту.

 

 

13:19 Росіяни обстріляли Кременчук і район акурат на роковини кривавого удару по ТЦ "Амстор", коли загинуло 22 людини. "Ворог атакував Полтавщину. Як і рік тому, у цей день ракетами Х-22. Є влучання у Кременчуцькому районі у дачний кооператив", – поінформував голова обласної адміністрації Дмитро Лунін. "Рік потому знову б'ють тією ж ракетою, знову у напрямку Кременчука", – прокоментував речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

 

 

13:00 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 142 населених пунктів на території 9 областей України, підтверджено ураження 15 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією загинуло 4 цивільні особи та 6 поранено, кількість жертв уточнюється.

 

 

 

12:50 Розпорядник адміністрації президента Білорусі Олександр Лукашенко на церемонії вручення генеральських погонів кілька разів мимохідь згадав про загрозу дезінтеграції Росії. "Найстрашніше, що якби пішла смута, на Заході миттєво би цим скористалися", – сказав Лукашенко, коментуючи бунт "ваґнерівців". "Моя позиція: якщо завалиться Росія, ми опинимося під уламками, всі загинемо", – заявив диктатор.

 

 

12:33 ПВК "Ваґнер" розпочала підготовку до передачі важкої військової техніки у підрозділи збройних сил Росії, стверджує Міноборони РФ.

 

 

12:15 Уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець назвав "позасудовою стратою" смерть Тиграна Оганнісяна та Микити Ханганова у Бердянську. "Наразі єдине, що нам відомо, – хлопці загинули. За моїми даними, це була страта і, можливо, після цього було якесь інсценування, щоб виправдати дії російських військовослужбовців", – сказав Лубінець, відповідаючи на запитання про різні версії загибелі підлітків (серед них – перестрілка з росіянами, інсценування смерті після вбивства у СІЗО тощо). Омбудсман вимагає видати тіла хлопців Україні. 

 

 

11:49 Станом на 10:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 4 російські кораблі, серед яких немає носіїв крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.

 

 

11:38 10% українців далі вважають, що відносини України та Росії мають бути дружніми (без віз та митниць), а 1% – що вони мають об'єднатися в одну державу, і це при 10% тих, що не визначилися, свідчать дані опитування КМІС 26 травня – 5 червня 2023 року 984 респондентів, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24.02.2022). Серед російськомовних українців ці цифри вдвічі більші – відповідно 18% та 2%, серед тих, що спілкуються українською та російською мовами в рівній мірі – 9% та 2%. В цілому по Україні ситуація практично не змінилася з липня минулого року (відповідно 11%, 1% та 8%), а от у лютому 2013 року про безвізну та безмитну дружбу між Україною та Росії висловлювались 70% українців, за єдину державу – 13% (3% невизначених), в лютому 2022 року – 48% та 5% (3% невизначених).

 

 

 

11:29 У Криму пошкоджено залізничну колію у Кіровському районі. На перегоні Петрове–Владиславівка з рейок зійшов перший вагон вантажного потяга. 

 

 

11:18 У відповідь на торішнє звернення (травень 2022 року) низки українських медійних організацій і журналістів до Президента Володимира Зеленського та міністра культури й інформаційної політики Олександра Ткаченка щодо участі в ефірі національного телемарафону ведучих, які раніше поширювали проросійську пропаганду (зокрема ішлося про Василя Голованова, Тиграна Мартиросяна, Наталю Влащенко, Тетяну Гончарову, Назара Довгого, Володимира Полуєва, Ганну Степанець та Анастасію Даугуле), міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що питання з присутністю в телемарафоні журналістів із телеканалів, що належали Віктору Медведчуку, вивчалося, і було вирішено залишити їх, оскільки наразі вони працюють, дотримуючись редакційних правил.

 

 

11:09 У ФСБ повідомили, що справу про збройний заколот сьогодні припинено, передає російське "РИА Новости".

 

 

11:01 Увечері 23 червня державний секретар США Ентоні Блінкен надіслав термінову телеграму до всіх американських посольств з вказівкою не обговорювати бунт Пріґожина в Росії, обмежуючись фразою, що США стежать за ситуацією, пише Axios.

 

 

10:44 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:

Українські повітряно-десантні війська мали  невелике просування на схід від села Красногорівка, що поблизу Донецька, яке знаходиться на старій лінії розмежування.

Це один із перших випадків після російського вторгнення в лютому 2022 року, коли українські війська, цілком ймовірно, відвоювали територію, окуповану Росією з 2014 року.

Нещодавні численні одночасні українські наступи по всьому Донбасу, ймовірно, перенапружили сили "донецької народної республіки" та Чечні, що діють у цій місцевості.

 

 

10:34 Бізнес-джет Євґєнія Пріґожина вилетів із Ростова-на-Дону й о 07:40 сів на військовому аеродромі Мачулищі під Мінськом, ще один літак із Санкт-Петербурга прилетів туди о 07:58, повідомив за даними Flight Radar моніторинговий проєкт Беларускі Гаюн.

 

 

10:23 Українські військові успішно наступають на декількох напрямках на півдні та сході, продовжуючи ведення наступальної операції на Мелітопольському, Бердянському та Бахмутському напрямках, повідомив речник Генерального штабу Збройних Сил України Андрій Ковальов:

– на напрямках Новодарівка–Приютне, Новоданилівка–Роботине ЗСУ мали успіх, продовжують вогневе ураження артилерією по виявлених цілях противника;

– на Бахмутському напрямку в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Іванівське, Курдюмівка, Північне Сили оборони ведуть наступальні дії, мали успіх, закріплюються на досягнутих рубежах;

– на Лиманському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках українські військові продовжують стримувати наступ російських військ.

 

 

10:01 Союзники України через послів та МЗС закликали не завдавати ударів по території Росії під час заколоту Пріґожина, щоб "не розгойдувати човен" і не провокувати ситуацію, втягуючись у внутрішні справи Росії, пише CNN із посиланням на неназваного західного посадовця.

 

 

09:45 За оцінками Генерального штабу ЗСУ, загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по нині орієнтовно становили:

особового складу – близько 226 170 (+590) осіб,

танків – 4036 (+5) од.,

бойових броньованих машин – 7834 (+14) од.,

артилерійських систем – 4083 (+28) од.,

РСЗВ – 626 (+2) од.,

засобів ППО – 386 (+1) од.,

літаків – 314 (+0) од.,

гелікоптерів – 308 (+0) од.,

БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3492 (+10) од.,

крилатих ракет – 1261 (+2) од.

кораблів /катерів – 18 (+0) од.,

автомобільної техніки – 6772 (+21) од.,

спеціальної техніки – 563 (+6) од.

Дані уточнюються.

 

 

Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:

118,1% танків (з них 0,9% за минулий тиждень),

  45,2% бойових броньованих машин (з них 0,4% за минулий тиждень),

112,9% автомобільної техніки (з них 1,8% за минулий тиждень),

132,5% артилерійських систем (з них 5,3% за минулий тиждень),

  56,2% РСЗВ (з них 1,0% за минулий тиждень),

  25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),

  34,6% гелікоптерів (з них 0,2% за минулий тиждень),

  27,5% засобів ППО (з них 0,8% за минулий тиждень).

 

 

 

09:32 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:

• 26 червня президент Росії Путін виступив із промовою, намагаючись переконати якомога більше бійців і лідерів ПВК "Ваґнера" приєднатися до російських військових і продовжувати боротьбу проти України, а також спонукати самовизначитися найбільш лояльних до фінансиста "групи Ваґнера" Євґєнія Пріґожина осіб. Путін заявив, що справжнім ворогом Росії є Україна, диференціював бойовиків "групи Ваґнера" від організаторів збройного повстання, імовірно Пріґожина та лояльних до нього, і запропонував бойовикам три варіанти: бойовики, які прагнуть продовжувати "служити Росії", можуть підписати контракт із міністерством оборони Росії чи іншими російськими спецслужбами, піти у відставку та повернутися додому або поїхати до Білорусі (імовірно, щоб бути з Пріґожиним). Здатність міноборони зберегти якомога більше нинішніх командирів "Ваґнера" під час процесу інтеграції та підпорядкування є, ймовірно, критичною для підтримки боєздатності та морального духу "групи Ваґнера".

• Кремль зазначив, що Росія прагне зберегти сили ПВК "Вагнера" для підтримки своїх операцій в Україні та інших міжнародних операцій.

• У своїй першій заяві після провалу повстання Пріґожин спробував применшити значення свого збройного повстання 26 червня, ймовірно, намагаючись захиститися від звинувачень у спробі державного перевороту проти Путіна.

• Зусилля Пріґожина переконати Путіна у своїй лояльності явно провалилися, оскільки після його заяви Путін охарактеризував збройне повстання як спробу шантажу та засудив його організаторів як зрадників.

• Кремль, ймовірно, намагається дати зрозуміти, що Шойґу поки що збереже свою позицію і що Путін не піддасться на спробу шантажу Пріґожина. Російські джерела, однак, продовжували спекулювати про зміну російського військового командування після збройного повстання Пріґожина. Російські мілблогери почали кампанію з просування губернатора Тульської області Алєксєя Дюміна замість Шойґу на посаді міністра оборони Росії. Інші мілблогери стверджували, що ФСБ в даний час розслідує зв'язок Дюміна з Пріґожиним і повідомленнями про доступ "Ваґнера" до ракетних систем "Панцир". Пов'язаний з Кремлем мілблогер припустив, що Кремль може змінити начальника головного оперативного управління генштабу РФ генерал-полковника Серґєя Рудского, начальника головного управління бойової підготовки ЗС РФ генерал-лейтенанта Івана Бувальцева та начальника головного організаційно-мобілізаційного управління генштабу РФ генерал-полковника Євґєнія Бурдінского, стверджуючи, що Кремль може замінити Бурдінского за його неспроможність звітувати про засуджених у підрозділах «Шторм Z», які потім були завербовані іншими збройними формуваннями, і може замінити Рудского за невиконання харківського оперативного плану з невідомими цілями.

• Майбутнє «групи Ваґнера» неясне – але вона, найімовірніше, не включатиме Євґєнія Пріґожина і, можливо, не продовжить свого існування як окрема чи унітарна одиниця.

• Станом на 26 червня українські війська продовжували контрнаступальні операції й просунулися щонайменше на двох ділянках фронту. Командувач Східного угруповання військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що українські війська очистили російський плацдарм на каналі Сіверський-Донець – Донбас на бахмутському напрямку, а російські мілблогери стверджували, що українські сили просунулися на південному заході від Бахмута. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, інші українські посадовці та геолокаційні кадри підтвердили, що станом на 26 червня українські війська захопили Рівнопіль біля адмінмежі між Донецькою та Запорізькою областями. Російські джерела також підтвердили, що українські війська продовжували контрнаступальні дії в районі адміністративної межі Донецької та Запорізької областей.  Речник Таврійського угруповання військ ЗСУ полковник Валерій Шершень заявив, що українські сили просунулися на півтора кілометра у невстановленому районі Таврійського (Запорізького) напрямку. Маляр заявила, що з початку українського контрнаступу українські сили відвоювали 130 квадратних кілометрів території на півдні України. 26 червня міністерство оборони Великої Британії заявило, що російським силам, ймовірно, не вистачає резервів оперативного рівня, які могли б посилити одночасну загрозу з боку України на кількох ділянках фронту за сотні кілометрів одна від одної, переважно в Бахмуті та на півдні України.

• Російські сили здійснили обмежені наземні атаки на північний захід від Сватового та на південь від Кремінної.

• Українські та російські сили продовжували наземні атаки навколо Бахмута. За повідомленнями, станом на 26 червня українські сили просунулися вперед.

• Російські війська здійснили обмежені наземні атаки на лінії Авдіївка–Донецьк.

• Українські та російські сили продовжували бойові дії в районі адміністративної межі Донецької та Запорізької областей, і станом на 26 червня українські сили досягли успіхів.

• Російські джерела стверджують, що українські сили продовжували обмежені наземні атаки на заході Запорізької області.

• Геолокаційні кадри підтвердили, що станом на 26 червня українські війська утримують позиції біля Антонівського мосту на східному (лівому) березі Херсонської області.

• Держдума Росії ухвалила закон, який забороняє приватним військовим компаніям вербувати ув'язнених.

 

 

09:13 Попри інформацію про розміщення на території Запорізької АЕС вибухівки, США на нинішньому етапі не вважають «неминучою» загрозу її підриву російськими військами, однак дуже уважно стежать за цим, – охарактеризував ситуацію представник Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.

 

 

09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:

 

 

 

 

08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:

Протягом минулої доби російські окупанти завдали ракетно-авіаційного удару по території України, зокрема і трьома зенітними керованими ракетами із С-300. Силами та засобами протиповітряної оборони було знищено дві крилаті ракети “Калібр” та 7 ударних БпЛА типу “Shahed” . Крім того, противник атакував з північного напрямку чотирма безпілотними літальними апаратами невстановленого типу (імовірно ударні), усі дрони знищено.

Також протягом доби ворог завдав 45 авіаційних ударів та здійснив 38 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.

Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках – протягом доби відбулось 38 бойових зіткнень.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках противник здійснив мінометні та артилерійські обстріли населених пунктів Гірськ Чернігівської області; Середина-Буда, Сорокине, Кореньок, Ходине, Стукалівка, Юнаківка, Локня Сумської області, а також Уди, Червона Зоря, Одноробівка, Ветеринарне, Гоптівка, Стрілеча, Пильна, Козача Лопань, Мороховець, Лукянці, Ізбицьке, Плетенівка, Огірцеве, Волохівка, Бударки, Землянки, Чугунівка та Одрадне на Харківщині.

На Куп’янському напрямку противник здійснив безуспішні наступальні дії в напрямку Стельмахівки. Артилерійських і мінометних обстрілів зазнали Красне Перше, Фиголівка, Новомлинськ, Дворічна, Масютівка, Кислівка та Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку противник завдав авіаударів в районах Білогорівки Луганської області та Веселого, Спірного і Роздолівки на Донеччині. Артилерійських обстрілів зазнали Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Верхньокам’янське, Спірне і Роздолівка - Донецької.

На Бахмутському напрямку противник здійснив безуспішні наступальні дії в напрямку Богданівки. Завдав авіаударів в районах Сергіївки, Соледара та Білої Гори. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали райони населених пунктів Васюківка, Маркове, Хромове, Часів Яр, Іванівське, Озарянівка та Південне Донецької області.

На Авдіївському напрямку окупанти здійснили безуспішні наступальні дії в напрямку Первомайського. Завдали авіаційних ударів в районах Авдіївки та Сєверного. Здійснили артилерійські обстріли населених пунктів Суха Балка, Авдіївка, Орлівка, Водяне, Карлівка, Невельське, Олександропіль, Валентинівка, Керамік, Степове та Первомайське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку ворог проводив наступальні дії в районі Мар’їнки, успіху не мав. Завдав авіаційного удару біля Красногорівки. В той же час, здійснив артилерійські обстріли населених пунктів Георгіївка, Мар’їнка та Побєда Донецької області.

На Шахтарському напрямку підрозділи сил оборони звільнили село Рівнопіль Донецької області. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Пречистівки, Благодатного і Макарівки. Здійснив обстріли населених пунктів Іллінка, Парасковіївка, Новомихайлівка, Вугледар, Пречистівка, Сторожеве, Єлизаветівка, Богоявленка, Вугледар, Золота Нива, Макарівка, Новосілка, Новопіль та Зелене поле Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні просування наших військ. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Левадного та Олешок. Здійснив артилерійські обстріли населених пунктів Темирівка, Новодарівка, Левадне, Ольгівське, Малинівка, Запоріжжя, Червоне, Гуляйполе, Залізничне, Гуляйпільське, Мала Токмачка, Оріхів, Щербаки, П’ятихатки, Лобкове Запорізької області; Нікополь Дніпропетровської області; Дудчани, Ольгівка, Республіканець, Львове, Тягинка, Бургунка, Качкарівка, Миколаївка, Зміївка, Антонівка, Наддніпрянське, Молодіжне, Інженерне, Зеленівка, Херсон, Білозерка, Берегове, Дніпровське, Ромашкове і Чарівне Херсонської області та Очаків на Миколаївщині.

Авіація сил оборони за минулу добу завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу противника.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 1 пункт управління, 12 артилерійських підрозділів ворога на вогневих позиціях, 1 район зосередження противника, 2 склади боєприпасів та 3 інші важливі цілі ворога.

 

 

27.06.2023