22:14 Президент України Володимир Зеленський скликав засідання ставки Верховного головнокомандувача. Учасники заслухали доповіді керівництва ЗСУ, командувачів напрямків, розвідки. "Захист Донеччини та Луганщини, півдня нашої країни, Одеси та області. Постійна увага – до постачання зброї, снарядів та всього, що додає нашим воїнам сили та стійкості", – прокоментував Зеленський.
21:51 Український волонтер Віталій Дейнега підтвердив інформацію про те, що його можуть призначити на посаду заступника міністра оборони. "Я пишу цей пост трохи раніше ніж збирався, але може так і краще. Так, це дійсно правда. Я наразі дуже близький до призначення на посаду заступника Міністра оборони з питань цифрової трансформації", – написав він у Facebook.
20:03 "Перемога України означатиме не тільки звільнення її територій, але й створення таких умов і таких збройних сил, які не дадуть росіянам змоги будь-коли у майбутньому напасти на нашу державу", – заявив Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний за підсумками розмови з Верховним головнокомандувачем Обʼєднаних збройних сил НАТО в Європі та командувачем ЗС США в Європі генералом Крістофером Каволі. Напередодні засідання контактної групи з питань оборони у форматі “Рамштайн” генерали обговорили постачання міжнародної військової допомоги Україні та підготовку українських підрозділів на території країн-партнерів. Залужний поділився із Каволі оцінками оперативної обстановки на фронті та планами стосовно подальших дій.
19:49 Міністерство закордонних справ Франції оновило свої застереження щодо перебування французьких громадян на території Білорусі. Офіційний Париж виступив із "рішучою" порадою не їхати до Білорусі й закликав громадян Франції покинути країну, передає Reuters.
19:10 У селі Ґоліково під Москвою знайшли мертвим колишнього заступника начальника головного управління МВС РФ по боротьбі з екстремізмом Владіміра Макарова. Як пише "Медуза", генерал-майор Макаров начебто вчинив самогубство. Так званий Центр "Е" – це репресивний орган, співробітники котрого беруть участь у переслідуванні учасників протестних акцій і вистежують критику влади у соцмережах. Макарова звільнили з посади у січні 2023 року.
18:52 Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ не виключив, що після перемоги України у війні союзники зможуть виступити стороною домовленостей щодо надання Україні гарантій безпеки. "Я не спекулюватиму, як саме вони (гарантії, – ред.) можуть бути сформульовані, але я кажу, що будь-які домовленості, де союзники з НАТО зможуть надати будь-які гарантії Україні, абсолютно можливі, і це може бути частиною загального рішення для України, щоб убезпечити від подальших атак Росії", – сказав Столтенберґ у понеділок у Брюсселі на пресконференції, згідно з повідомленням аґенції "Інтерфакс-Україна". Генеральний секретар НАТО додав, що "перш ніж убезпечити майбутнє України, ми маємо допомогти їм перемогти у цій війні". "Це умова номер один. Другий головний фокус має бути на тому, що коли ця війна закінчиться, ми маємо гарантувати, що Україна зможе себе захистити... щоб у них були сильні збройні сили після того, як після війни будуть досягнуті свого роду мирні домовленості, щоб запобігти третій великій атаці на Україну", – додав Столтенберґ.
18:34 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Протягом доби противник завдав 2 ракетних та 16 авіаційних ударів. Здійснив понад 15 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Небезпека завдання ударів російською федерацією залишається високою по всій території України.
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи ЗС рб та ЗС рф продовжують виконувати завдання у прикордонних з Україною районах. На полігонах республіки білорусь тривають заходи бойової підготовки військ російської федерації. Водночас, противник не припиняє мінометних та артилерійських обстрілів позицій наших військ, а також населених пунктів поблизу лінії зіткнення. Цієї доби ворожих обстрілів зазнали райони населених пунктів Волфине і Басівка Сумської області та Ветеринарне і Дворічанське Харківської області.
На Куп’янському та Лиманському напрямках противник здійснив обстріли з танків, мінометів та артилерії по районах населених пунктів Дворічна, Синьківка, Куп’янськ, Степова, Кислівка, Крохмальне, Берестове, Піщане, Вишневе, Чернещина Харківської області; Стельмахівка, Макіївка, Площанка, Білогорівка Луганської області та Іванівка, Спірне і Роздолівка на Донеччині.
На Бахмутському напрямку мінометних та артилерійських обстрілів зазнали райони населених пунктів Білогорівка, Залізнянське, Бахмут, Олександро-Шультине, Озарянівка, Диліївка і Майорськ.
На Авдіївському та Новопавлівському напрямках під танкові, мінометні та артилерійські обстріли потрапили райони 18 населених пунктів. Серед них Авдіївка, Первомайське, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка, Побєда, Богоявленка, Новоукраїнка, Пречистівка та Золота Нива Донецької області.
На Запорізькому напрямку вогневого ураження зазнали Времівка і Новопіль на Донеччині; Ольгівське, Гуляйполе, Староукраїнка, Чарівне, Мала Токмачка, Новоданилівка, Новоандріївка, Степове, Кам’янське Запорізької області та Іллінка – Дніпропетровської.
На Херсонському напрямку знову під мінометний та артилерійський вогонь потрапило місто Херсон.
Почастішали випадки, коли мобілізовані військовослужбовці російської федерації, які знаходяться у підрозділах, приданих до 1-го армійського корпусу Південного ВО, відмовляються йти у наступ. Через це мобілізованих чоловіків з тимчасово окупованих росією територій Донецької області, знімають із другої та третьої ліній та відправляють на полігони. Там їх готують протягом двох тижнів та формують у штурмові підрозділи для наступальних дій на Авдіївському напрямку.
Через значну кількість санітарних втрат серед загарбників, у тимчасово окупованому Луганську пологовий будинок використовують для лікування поранених військовослужбовців російських окупаційних військ. Крім того, приміщення дитячої лікарні №3 також переобладнано під військовий шпиталь.
Авіація Сил оборони протягом доби завдала 14 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів, а наші підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 3 райони зосередження живої сили та станцію РЕБ противника.
18:03 На війні з Росією загинув сержант 8-го батальйону 10-ї гірсько-штурмової бригади Михайло Кознюк із села Буковець, герой старого вірусного відео про випасання худоби на карпатській полонині. У 2015 році "5 канал" записав інтерв'ю з Михайлом – хлопець місцевою говіркою розповідав про важку працю пастуха, боротьбу з вовками і собак-вівчарок; відтоді ролик із Кознюком зібрав майже два мільйона переглядів. Кознюк пішов до війська за два місяці до початку повномасштабного вторгнення. "Незважаючи на свій молодий вік, він мав "золоті" руки та серце, був працьовитим та мужнім, справжнім патріотом", – пише у співчутті Буковецька гімназія. "Загинув за Україну! Найпотужніший вівчар", – написав капелан Іоан Турчинський.
17:53 Президент Польщі Анджей Дуда відвідав полігон у Свєнтошуві, де розпочалися тренування українських військовослужбовців на танках "Леопард". "Ми вдячні нашим союзникам за надане обладнання. Сподіваємося, що невдовзі танкова бригада буде готовою... Достатньо подивитися на їхні обличчя. Видно, що це люди, які пережили страшні речі, але вони абсолютно рішучі в тому, щоб обороняти свою Батьківщину", – сказав Дуда. Разом із польським президентом вишкіл відвідав і міністр оборони Маріуш Блащак.
17:40 Звернення Президента України Володимира Зеленського увімкнули на стадіоні перед початком матчу Супербоул-2023 в американському Ґлендейлі. "Вперше на одній з найважливіших і найпопулярніших для американців події прозвучали слова нашого Президента із закликом до американців підтримувати нашу справедливу боротьбу. Також були вшановані українські герої – гравці Української ліга американського футболу, які захищають нашу країну", – поінформувала посол України у США Оксана Маркарова. У фінальній грі в професійному американському футболі перемогла команда "Канзас-Сіті Чіфс".
17:29 Прокуратура склала підозру чоловікові, котрий прийняв посаду "заступника мера" під час окупації Балаклії росіянами і згодом очолював окупаційну адміністрацію у Боровій. "Як «голова» псевдоадміністрації він проводив службові наради з керівниками комунальних підприємств та державних установ, що функціонували під час окупації селища Борова... Напередодні деокупації підозрюваний втік зі селища Борова разом з російськими військовими", – поінформували у прокуратурі. Правоохоронці зазначають, що цей чоловік набув популярності у 2010 році після участі у популярному телевізійному талант-шоу, де показував "трюки" – бив себе сокирою у живіт, засовував у ніс цвяхи і ковтав палаючий факел. При тім цей чолов'яга був керівником організації "Союз народного єдінства" та одним із авторів сепаратистського проєкту "Дорожная карта Новороссии".
17:06 Міністр оборони Олексій Резніков оприлюднив попередній перелік організацій, котрі долучилися до робочої групи зі створення антикорупційного дорадчого органу при Міноборони. Наразі у групі працюють представники Проєкту реформи оборонних закупівель, Проєкту посилення доброчесності та професіоналізму в Міноборони, Бігус-Інфо, Центру оборонних стратегій, Українського центру дослідження проблем безпеки ім. Дмитра Тимчука, "Демократичної сокири", "Стоп корупції", Центру дослідження армії, конверсії та розброєння, "Волонтерського руху", "Разом проти корупції", Ради громадського контролю НАБУ, "Автомайдану", Асоціації громадського харчування. Засідання робочої групи відбулося у п'ятницю.
16:58 Для забезпечення державного управління у Криму після його деокупації Україні необхідно буде створити місцеві військові чи військово-цивільні адміністрації та залучити майже 50 тисяч кадрових працівників, заявила постійна представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева.
16:35 Експерти американського Інституту вивчення війни застерігають, що Путін працює над відновленням своїх можливостей в інформаційній війні і навіть досягає обмежених, але важливих успіхів, особливо коли російські інформаційні кампанії резонують з існуючими на Заході дискусіями та страхами:
Росія частково відновила здатність проводити успішні інформаційні кампанії на підтримку стратегічних цілей і навіть окремих оперативних цілей. Російська теорія гібридної війни давно закликає до інтеграції інформаційних кампаній і військових операцій, причому інформаційні операції іноді переважають над бойовою діяльністю. Росія вміло проводила численні інформаційні кампанії протягом двох десятиліть, що передували повторному вторгненню в Україну в лютому 2022 року, особливо ті, які підтримували другі Мінські угоди, в яких Німеччина та Франція визнали Росію посередником, а не воюючою стороною в Україні. Адміністрація Байдена провела чудову та успішну контрінформаційну кампанію за кілька місяців до повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, зірвавши численні російські інформаційні кампанії, спрямовані на спонукання України до капітуляції, відокремлення України від Заходу та створення сприятливих умов для повторного вторгнення. Адміністрація Байдена та Захід також зупинили та зірвали контрольовані Кремлем медіаоперації в Сполучених Штатах і Європі з початку повторного вторгнення, через що Кремлю було важко проводити успішні інформаційні операції. У результаті Москва не змогла досягти цілей, які переслідувала її кампанія перед повторним вторгненням. Проте Росія відновила здатність проводити окремі інформаційні кампанії на підтримку конкретних стратегічних цілей і адаптувати ці кампанії для пом’якшення невдач на полі бою та створення умов для майбутніх запланованих операцій.
Російські інформаційні кампанії підтримують постійну стратегічну мету стримування або уповільнення надання Заходом матеріальної підтримки Україні. Президент Росії Владімір Путін, ймовірно, купився на власний наратив перед вторгненням про те, що Захід не підтримає Україну, а натомість прагнутиме підтримувати добрі відносини з Росією, що підживлювало його сподівання на швидку перемогу в Україні. Незабаром Путін зрозумів, що війна затягнеться через нездатність його військових досягти вирішальних перемог і дивовижну (для нього) рішучість України чинити опір, а також через дивовижну (для нього) готовність Заходу підтримати опір України. Після цього Путін почав зосереджуватися на підживленні аргументів західних лідерів про небезпеку надання Україні занадто великої кількості матеріальних засобів або певних видів матеріальних засобів. Ці російські інформаційні кампанії тривали безперервно, переслідуючи спільну мету – перешкоджати підтримці України Заходом незалежно від умов на полі бою. Інформаційні кампанії оперативного рівня, про які йдеться нижче, вкладаються в цю стратегічну мету, відповідним чином пристосовану до конкретних обставин на полі бою на даний момент.
Російські інформаційні кампанії оперативного рівня спрямовані або на створення умов для запланованих російських операцій, або на пом’якшення російських військових невдач. Росія формує інформаційний простір у рамках підготовки до наступальних операцій, щоб перешкодити Україні в утриманні бойової ініціативи чи підготовці до наступу. Росія також використовує інформаційні кампанії, щоб стримати Захід від підтримки контрнаступальних зусиль України та використання російських військових невдач. Деякі з цих російських інформаційних кампаній також мають на меті відновити геостратегічне стримування Росії шляхом перебудови сили, яка була головною рисою російських інформаційних кампаній до повторного вторгнення 2022 року.
Росія використовує наратив про те, що Україна не в змозі перемогти Росію через невідповідність сил між двома державами, щоб пом’якшити великі невдачі Росії або нездатність Росії досягти швидких успіхів у великих наступальних операціях. Російські інформаційні кампанії на початку вторгнення спиралися на посилення припущення про те, що Росія володіє «другою за величиною армією у світі» з передовими військовими можливостями. Ці інформаційні операції мали на меті ввести в оману Захід і Україну, що будь-які перекидання військової техніки будуть неактуальними, оскільки Україна не зможе протистояти наступальним операціям, що стрімко розгортаються з різних напрямків, і буде вразливою для російського нападу. Наприклад, на початку березня 2022 року Кремль погрожував, що Росія розглядатиме триваючі поставки західної військової допомоги Україні як законні військові цілі. Однак росіяни не продемонстрували можливості динамічного націлювання, необхідного для нанесення ударів по рухомій західній техніці в Україну та в Україні протягом першого року війни, а натомість вдалися до витрачання своєї високоточної зброї на удари по стаціонарній цивільній енергетичній інфраструктурі по всій Україні.
Кремль переформулював свої інформаційні операції, щоб перебільшити важливість кожного тактичного наступу після виходу Росії з Київської області та передислокації на Донбас навесні-влітку 2022 року. Новий наратив відкоригував ідею російської військової могутності від масштабних наступальних операцій, які вже були неможливими, до здатності добиватися стабільних і значних успіхів на передовій. Цей наратив мав на меті деморалізувати українців і переконати Захід у неспроможності України протистояти нібито переважаючій силі, яка уможливила хоч високою ціною, але просування Росії, яке зрештою досягло апогею на всьому театрі дій, не досягнувши вирішальних стратегічних ефектів. Перебільшення незначних перемог також дозволило Кремлю пояснити повільні темпи наступу внутрішній аудиторії, яка була зумовлена очікуванням швидкого успіху Росії в Україні. Обидві версії наративу — передбачуваний бліцкриг на початку війни та враження нестримного, хоча й повільного просування під час її другої фази — мали на меті частково стримати надання допомоги Заходом. Вони прагнули зміцнити уявлення про російську силу до вторгнення та применшити успішний опір України в надії, що Захід відмовиться від підтримки зусиль України виграти війну. У цьому вони зазнали невдачі.
Росія у вересні-листопаді 2022 року активізувала наративи про ризик ядерної ескалації, щоб відновити стримування та переконати Захід не надавати Україні ресурси, необхідні для продовження контрнаступу після нищівних військових провалів Росії в Харківській області. Путін почав робити навмисно розпливчасті та загальні посилання на використання ядерної зброї під час своєї анексійної промови 30 вересня після широкомасштабних українських контрнаступальних операцій у Харківській області. Сплеск ядерної риторики також послідував за непопулярним наказом Путіна про мобілізацію від 21 вересня, який зробив Путіна вразливим як у міжнародній, так і в внутрішній сферах. Путін і ключові чиновники Кремля активізували риторику про ядерну ескалацію протягом жовтня 2022 року, яка врешті досягла кульмінації на початку-середині листопада, ймовірно, в результаті розширення міжнародного діалогу з Росією та протидії її ядерним загрозам. Путін часто використовував ледь завуальовані ядерні загрози, щоб створити ідею про те, що Росія є великою державою, з якою Захід повинен уникати конфронтації. Однак ядерна інформаційна операція восени 2022 року, ймовірно, мала на меті стримати Захід від негайного посилення масштабних контрнаступів України на сході та півдні України, розпалюючи ірраціональні та невиправдані побоювання, що Путін може відреагувати на українську перемогу ядерною ескалацією. Путін залишається дуже розважливим і не схильним до ризику актором, який продовжуватиме використовувати ядерний потенціал Росії та страх Заходу перед ядерною ескалацією, щоб демонструвати свою владу на Заході та в Росії, фактично не ризикуючи обміном ядерними ударами з НАТО. Путін також, ймовірно, намагався за допомогою цих інформаційних операцій відновити позиції Росії як великої держави у світі та зберегти обличчя всередині країни після принизливих військових невдач.
Тепер зрозуміло, що зосереджена на мирних переговорах російська інформаційна кампанія, яка активізувалася в грудні 2022 року, була спрямована, серед іншого, на затримку надання західних танків та іншої передової техніки, необхідної для продовження українських механізованих контрнаступів, щоб створити умови для планованих Росією наступальних операцій. Протягом грудня 2022 року Кремль різко посилив фальшивий наратив переговорів, коли численні російські офіційні особи навмисно вводили в оману сигнали про готовність Москви вести серйозні переговори з Україною. Спочатку Кремль запровадив цю інформаційну операцію на початку вересня 2022 року після того, як Україна оголосила про початок контрнаступальних операцій (нібито в Херсонській області), але до звільнення Україною більшої частини Харківської області, і Путін згадав про ідею повернення за стіл переговорів у своїй анексійній промові 30 вересня. Кремль, однак, послідовно дотримувався своїх максималістських цілей і не пропонував жодної серйозної бази для переговорів. Інтенсифікація наративу взимку 2022 року збіглася з підготовкою Росії до великої наступальної операції, запланованої на початок 2023 року, і Кремль намагався скористатися бажанням Заходу до мирних переговорів і таким чином перешкодити постачанню західних танків Україні до того, як Росія зможе це зробити, повернувши ініціативу на сході України. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, зокрема, сигналізував про завершення інформаційної операції, оголосивши 27 грудня, що Росія продовжуватиме шукати військове рішення в Україні. На той момент було занадто пізно, щоб Захід вчасно відправив танки, щоб перешкодити російській наступальній операції, яка почалася приблизно через місяць. Російський наратив мирних переговорів, безсумнівно, не був єдиною чи навіть головною причиною затримки надання Заходом танків Україні. Тим не менш, час його початку, посилення та припинення Кремлем переконливо свідчить про те, що це було приурочено для підтримки російського наступу, який зараз триває.
Росія продовжує свої зусилля щодо формування західних поставок зброї великої дальності та танків в Україну, поширюючи наратив про те, що Україна навмисно погрожуватиме Росії цією зброєю замість того, щоб ставити пріоритет на звільнення окупованих Росією територій. Путін звинуватив Сполучені Штати у навмисному затягуванні війни 22 грудня 2022 року після дозволу США на передачу Україні ЗРК Patriot 21 грудня 2022 року, Путін абсурдно натякнув, що Україна використовуватиме «Патріоти» (оборонні системи протиповітряної оборони) для ударів по території Росії, при тому, що Україна благала про ці системи, щоб зупинити триваючу повітряну та ракетну кампанію Росії по українській енергетичній інфраструктурі восени 2022 року. Ця інформаційна операція мала на меті, як і інформаційна кампанія переговорів, щоб призупинити допомогу Заходу, яка би зірвала поточні та заплановані російські військові операції.
Кремлівські чиновники продовжують нарощувати наратив про те, що передача Заходом високоточних ракетних систем більшої дальності та танків «Леопард» становить нову загрозу безпеці Росії, навіть якщо вони становлять не більшу загрозу, ніж поставка радянських танків чи інших високоточних систем. Українці не використовували надані Заходом системи HIMARS для ударів по території Росії, хоча ці системи вже досягають важливі об’єкти в Росії. І думка про те, що Україна вторгнеться в Росію за допомогою німецьких «Леопардів», викликає сміх. Мета цієї російської інформаційної кампанії двояка: по-перше, якомога довше затримати прибуття західних танків, щоб затримати відновлення українських контрнаступів і виграти час для власних наступальних операцій Росії, по-друге, порушити формулювання узгодженого західного підходу до повного переходу України на західні системи озброєнь — те, що Захід зрештою повинен буде зробити, оскільки він вичерпав свої запаси зброї радянських часів і не може виробляти чи придбати більше.
Росія продовжить використовувати інформаційні операції для прямої підтримки окремих військових операцій в Україні, особливо після того, як вона відновить ініціативу на передовій на сході України. Кремль відновлює наратив, у якому перебільшує перемоги Росії на передовій, продовжуючи наступ на Бахмут і Лиман. Міністерство оборони Росії з гордістю демонструє перемоги над захопленими населеними пунктами навколо Бахмута, але вплив таких інформаційних операцій слабшає — і Україна, і провоєнні російські націоналісти через рік російської військової некомпетентності стали менш готові сприймати заяви про неминучу перемогу Росії за чисту монету. Але ці інформаційні операції все одно можуть посилитися, якщо російські сили почнуть досягати значних успіхів, а російські інформаційні операції, які зараз здаються неефективними, все ж можуть підготувати умови, які актуалізуються, коли обставини зміняться.
Схоже, на момент цієї публікації Кремль також розвиває інші наративи: націоналістичні чиновники роблять дивовижні ядерні погрози у відповідь на нещодавні положення Заходу про озброєння та зобов’язання щодо їх передачі. Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Вершинін 11 лютого також почав відновлювати розмови про готовність Росії вести переговори з Україною «без попередніх умов», але «виходячи з реальності, яка існує сьогодні» та з урахуванням максималістських цілей Росії — умов , іншими словами, це все ще рівнозначно капітуляції України. Кремль також може знову запровадити наратив тупикової ситуації, який він раніше використовував, щоб знецінити українські контрнаступи в Херсоні наприкінці серпня 2022 року. Заява Вершиніна може бути еволюційним наративом мирних переговорів, спрямованим на тиск на Захід, щоб змусити Україну піти на превентивні поступки або запобігти кульмінації російських операцій на Донбасі. Це також може бути продовженням російських зусиль із затримки та зриву надання систем озброєння, яким Україна має скористатися цією кульмінацією. Захід повинен враховувати, що російські обговорення переговорів можуть взагалі не стосуватися переговорів чи умов миру, а радше бути інформаційними кампаніями, спеціально спрямованими на те, щоб Росія пройшла через вікна можливостей або вразливості на полі бою.
Усі ці інформаційні кампанії підтримуватимуть головні стратегічні цілі Кремля щодо відокремлення Заходу від України, стримування або затримки постачання західних військових засобів і загалом підриву підтримки Заходом України та згуртованості західної коаліції. Багато інформаційних кампаній також переслідуватимуть конкретні оперативні цілі, встановлюючи умови для запланованих російських військових заходів. Західні лідери повинні визнати ці операції такими, якими вони є в контексті подій на полі бою, і протистояти спокусі вступати в російські інформаційні операції, хай і виключно на власних умовах. З’являтиметься більше таких наративів, і Захід повинен критично розглянути реалії на полі бою, щоб підірвати ефективність зусиль Росії у гібридній війні. Захід має стежити за появою та посиленням певних інформаційних операцій у певний час, щоб належним чином оцінити та відреагувати на ці кампанії, як це робила адміністрація Байдена перед повномасштабним вторгненням у лютому 2022 року. Здатності Росії проводити вмілі інформаційні кампанії на підтримку зусиль гібридної війни було завдано серйозної шкоди вмілою контрінформаційною кампанією адміністрації Байдена та власними діями та невдачами Росії в Україні. Але Путін працює над відновленням своїх можливостей у цій сфері та досягає обмежених, але важливих успіхів, особливо коли він може формувати інформаційні кампанії, які резонують із дискусіями та страхами, які вже є помітними на Заході.
15:57 Опитування, замовлене Мюнхенською конференцією безпеки, свідчить про те, що українці не збираються здаватися Росії за жодних обставин, навіть якщо РФ застосує ядерну зброю. Якщо йдеться про продовження бомбардувань українських міст, то 95% виступають за продовження боротьби. Якщо ж Росія використає тактичну ядерну зброю на полі бою або проти українського міста, то ця цифра знизиться лише трохи і становитиме 89%. Переважна більшість українців – 93% – вважає передумовою припинення вогню повне виведення російських військ із української території, у тому числі з Криму, повідомляє "Німецька хвиля".
15:34 Українські танкісти вже почали тренуватися на танках Leopard 2 у Польщі. "До Польщі на навчання прибули 105 українських військових, які навчаються на Leopard 2. Йдеться про 21 екіпаж танків, а також технічний персонал обслуговування танків", – розповів на танковому полігоні у Свєнтошуві керівник навчальної групи полігону 10-ї бронетанкової бригади Кшиштоф Сєрадзький. Навчання йдуть уже тиждень, а загалом курс триватиме близько місяця. Зі слів Сєрадзького, українці тренуються щоденно по 10–12 годин. Вояки мають досвід управління танками, тому їм легше опанувати нові машини. "Українці швидко вчаться, немає проблем з опануванням цієї військової техніки", – підкреслив Сєрадзький, згідно з "Укрінформом".
15:09 Росія розпочала нову хвилю наступальних операцій проти України, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ. "Ми посилимо та підкріпимо нашу підтримку для України. Майже рік з часу вторгнення президент Путін не готується до миру. Він розпочинає нові наступи. Ми повинні продовжувати надавати Україні те, що їй потрібно для перемоги, і щоби досягти справедливого і стійкого миру", – заявив Столтенберґ на брифінгу напередодні дводенного засідання міністрів оборони країн – членів Альянсу, котре відбудеться 14–15 лютого у Брюсселі. Генеральний секретар НАТО підкреслив, що становище вимагає швидкого логістичного забезпечення України озброєнням. "Ключові спроможності, такі як боєприпаси, пальне, запасні деталі, повинні потрапити в Україну до того, як Росія може перехопити ініціативу на полі бою. Швидкість збереже життя. Якщо Путін виграє в Україні – це стане для нього та інших авторитарних режимів посланням про те, що застосування сили приносить винагороду. Це зробить світ більш небезпечним і всіх нас більш вразливими", – наголосив Столтенберґ.
14:58 Президент України Володимир Зеленський відрекомендував колективу Служби безпеки України Василя Малюка, нещодавно призначеного головою СБУ. "Від початку повномасштабного вторгнення Василь Васильович Малюк довів, що є патріотом, професіоналом і саме тією людиною, яка повинна керувати Службою безпеки нашої держави", – прокоментував Зеленський. А команді МВС Президент України представив нового міністра Ігоря Клименка. "Серед головних завдань Ігоря Володимировича – довіра й повага", – заявив Зеленський.
14:42 Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто прибув до Мінська на переговори з представниками режиму Лукашенка. Угорський міністр заявив, що "представлятиме мирну позицію" під час візиту. А опонентам, котрі критикуватимуть його поїздку, сказав, що "канали зв’язку треба тримати відкритими", інакше він і не міг би "донести послання про заклик до миру".
14:19 Неподалік від Старого Села на Львівщини біля траси Львів-Івано-Франківськ демонтували пам'ятник радянському солдатові.
13:57 Служба безпеки України затримала колаборанта, який співпрацював із російськими окупантами як керівник сектору створеного загарбниками "управління пенсійного фонду "лнр" у Новопсковському районі". "Зловмисник приховано прибув до столиці, де намагався "легалізуватись" під виглядом волонтера місцевого представництва Товариства Червоного Хреста України. Під час "працевлаштування" до гуманітарної установи колаборант видавав себе за переселенця з Луганщини і приховав факти своєї співпраці з агресором", – розповіли у спецслужбі.
13:31 Данія передала Україні 19 самохідних гаубиць CAESAR – увесь свій запас зброї цього виду. Міноборони України подякувало Данії за допомогу.
13:11 Сьогодні в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 11 російських кораблів, серед яких 2 носії крилатих ракет "Калібр", загальний залп становить близько 8 ракет (як і вчора), попередили у Військово-морських силах ЗСУ.
13:05 Прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні підтвердила "тверду і впевнену" підтримку України з боку її уряду відразу після того, як експрем'єр Сильвіо Берлусконі прокоментував зустріч Мелоні та Зеленського на саміті ЄС у Брюсселі, заявивши, що якби він усе ще був прем'єр-міністром, то не зустрівся б із Зеленським, оскільки, мовляв, Росія напала, бо Зеленський атакував два автономні регіони на сході України на Донбасі.
У Міністерстві закордонних справ України вважають неприйнятними заяви колишнього прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі на адресу Президента Володимира Зеленського і нагадують про політичну та моральну відповідальність за заохочення рф до продовження злочинів в Україні. Речник МЗС Олег Ніколенко нагадав, що у 2010 році тодішній прем'єр Італії Берлусконі під час офіційної церемонії зустрічі з Муаммаром Каддафі у Лівії у присутності телекамер цілував руки лівійському диктатору, аби продемонструвати свою лояльність, і додав: «Безглузді звинувачення Берлусконі на адресу українського Президента – спроба поцілувати по лікті в крові руки путіна. Намагання продемонструвати свою лояльність російському диктатору»,
12:56 Європейський Союз має намір додати чотири російські банки, в тім числі "Альфа-Банк", до нового пакета санкцій. Загалом у список можуть включити 130 фізичних та юридичних осіб – чиновників, військовиків та пропагандистів із РФ. До санкційного списку також можуть потрапити компанії й особи з Малі та Ірану, пов’язані з Росією або ПВК "Вагнер", пише Politico.
12:40 Президент Молдови Мая Санду заявила, що Росія готує диверсійні дії з метою здійснення державного перевороту в республіці, повідомивши, що нещодавні заяви Президента України Володимира Зеленського щодо плану Москви дестабілізувати ситуацію в Молдові були підтверджені Службою інформації та безпеки республіки. За її словами, "такі спроби здійснювалися і раніше, восени минулого року. Але вони не були реалізовані завдяки рішучим діям наших органів безпеки. Акцент робився на енергетичну кризу, щоб спровокувати невдоволення населення та здійснити агресивні дії під час протестів".
12:06 Російські війська зазнають дуже великих втрат, але продовжують штурмувати Вугледарський напрямок, повідомив речник об'єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашківський. Лише за минулий тиждень було знищено 130 одиниць ворожої техніки, з них 36 танків, було розбито підрозділ "Піонів" з п'яти одиниць. 155-та бригада морської піхоти тихоокеанського флоту РФ знищена майже повністю. Її залишки зчинили бунт, зокрема й через позастатутні відносини, грошові побори, в тім числі на "допомогу загиблим побратимам". "Укрзалізниця" виділила 20 рефрижераторів, які мають доставити тіла загиблих окупантів на кордон із РФ. Велика кількість росіян, зокрема вагнерівці та морпіхи 40-ї і 155-ї бригад, здались у полон. За словами Дмитрашківського, під Вугледаром ворог застосовує так звану "тактику Жукова" – наступ хвилями, коли за підтримки бронетехніки висувається взвод до 30 людей, які йдуть у лобову атаку по відритій місцевості і, відповідно, гинуть.
11:51 Міністр оборони України Олексій Резніков вирушив на дев'яте засідання у форматі "Рамштайн" і повідомив про головні питання порядку денного:
• захист українського неба, у тому числі через залучення авіаційної платформи,
• розбудова «танкової коаліції»,
• формування запасу міцності щодо боєприпасів,
• тренінгові програми для наших воїнів,
• стабільність підтримки – логістика, обслуговування, ремонт, практична реалізація «Військового шенгену».
11:24 В Україну на чолі з Гевіном Греєм прибула з метою підготовки до перегляду Моніторингової програми за участю Ради директорів місія Міжнародного валютного фонду, повідомив постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян. Міжнародний валютний фонд у березні може затвердити нову програму фінансової підтримки України на суму 16 мільярдів доларів, щоб покрити потреби країни й посприяти збільшенню іншого міжнародного фінансування. Уже в перший рік дії нової програми Україна може отримати від 5 до 7 мільярдів доларів, але перший транш у найкращому разі може надійти в квітні 2023 року.
11:06 Споживання в енергомережі України порівняно з вихідним днем поступово зростає, що є прогнозовано для початку робочого тижня, але наявної потужності достатньо, щоб покрити потреби споживання, дефіцит потужності в енергосистемі поки що відсутній, підтвердили в Укренерго заяву міністра енергетики. Відсутність дефіциту пояснюється тим, що після ремонтів у роботу включено додаткові енергоблоки на декількох теплових електростанціях, ще й через повінь інтенсивно працюють гідроелектростанції, а збільшення світлового дня та ясна погода сприяють генерації з відновлюваних джерел енергії; також триває імпорт електроенергії зі Словаччини. Лімітів споживання до областей на сьогодні поки що не доводили. Однак через пошкоджену мережеву інфраструктуру в Одесі діють графіки погодинних відключень. У Київській, Хмельницькій, Житомирській областях та у м. Київ у міру зростання споживання теж можливе застосування відключень відповідно до графіків операторів систем розподілу для уникнення ризику перевантаження обладнання.
10:43 Іран у 2022 році передав Росії партію із 18 бойових безпілотних літальних апаратів (БПЛА) далекого радіусу дії, пише The Guardian. Угода між Москвою та Тегераном була укладена в листопаді, коли російська делегація домовилася про постачання шести безпілотників Mohajer-6, а також 12 безпілотників Shahed 191 і 129. На відміну від дронів-камікадзе, які раніше Іран постачав Росії, ці БПЛА розраховані на багаторазове використання – після удару вони повертаються на базу. Росія зацікавлена в постачанні більш досконалих дронів, оскільки ЗСУ навчилися досить ефективно збивати Shahed-131 і Shahed-136, які в Росії перейменовують на «Герань-1» та «Герань-2». Безпілотники до Росії доставляли двома маршрутами – частину з них відправили іранським судном, яке передало вантаж кораблю ВМФ РФ у Каспійському морі, решту доставила іранська державна авіакомпанія. Іран разом із дронами надіслав групу з 54 інструкторів, які допомогли російським військовим освоїти безпілотники. Поставлені Росії БПЛА були вироблені на тому ж заводі в місті Ісфаган, який наприкінці січня зазнав повітряної атаки. Це, за версією видання, ставить під питання майбутні постачання безпілотників Росії, оскільки фабрика могла бути сильно пошкоджена внаслідок удару.
10:21 Сьогодні, у перший робочий день тижня, незважаючи на суттєве збільшення обсягів споживання, енергосистема України продовжує забезпечувати потреби споживачів в електроенергії, обсяги її виробництва відповідають обсягам споживання, повідомив міністр енергетики Герман Галущенко. У зв'язку з цим стабілізаційні відключення світла можуть застосовуватись лише в декількох регіонах, де внаслідок суттєвого пошкодження розподільних мереж є проблеми з доставкою електроенергії всім споживачам.
10:10 Традиційний щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
Станом на 7 лютого 2023 року зображення з відкритих джерел вказують на те, що Росія, ймовірно, продовжила зміцнювати оборонні укріплення в центрі Запорізької області на півдні України, зокрема поблизу Тарасівки. Станом на 8 січня 2023 року Росія встановила оборонні укріплення між містами Василівка та Оріхів Запорізької області.
Незважаючи на те, що Росія зосередила свої оперативні зусилля на центральній частині Донбасу, вона, як і раніше, занепокоєна захистом крайніх ділянок своєї розширеної лінії фронту. Про це свідчить продовження будівництва оборонних укріплень у Запорізькій та Луганській областях та розгортання особового складу. Лінія фронту Росії в Україні становить приблизно 1288 км, з них лінія фронту в окупованій Росією Запорізькій області – 192 км.
Значний прорив українських військ на Запоріжжі поставив би під сумнів життєздатність російського "сухопутного мосту", що з'єднує Ростовську область і Крим; успіх України в Луганську ще більше підірвав би проголошену Росією воєнну мету – "звільнення" Донбасу. Рішення про те, протидії якій із цих загроз віддати перевагу, ймовірно, є однією з головних дилем для російських оперативних планувальників.
09:35 За оцінками Генерального штабу ЗСУ, загальні бойові втрати ворога з 24.02 по нині орієнтовно становили:
особового складу – близько 138 340 (+560) осіб,
танків – 3283 (+3) од.,
бойових броньованих машин – 6492 (+4) од.,
артилерійських систем – 2290 (+3) од.,
РСЗВ – 465 (+0) од.,
засобів ППО – 234 (+0) од.,
літаків – 296 (+0) од.,
гелікоптерів – 286 (+0) од.,
БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2007 (+10) од.,
крилатих ракет – 857 (+0) од.
кораблів /катерів – 18 (+0) од.,
автомобільної техніки – 5150 (+2) од.,
спеціальної техніки – 217 (+2) од.
Дані уточнюються.
Зі всієї наявної на початок року в РФ техніки за час війни знищено:
96,1% танків (з них 1,1% за минулий тиждень),
37,4% бойових броньованих машин (з них 0,3% за минулий тиждень),
85,8% автомобільної техніки (з них 0,7% за минулий тиждень),
74,3% артилерійських систем (з них 1,9% за минулий тиждень),
41,7% РСЗВ (з них 0,4% за минулий тиждень),
23,7% літаків (з них 0,2% за минулий тиждень),
32,1% гелікоптерів (з них 0,2% за минулий тиждень),
16,7% засобів ППО (з них 0,4% за минулий тиждень).
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
Противник зазнає значних втрат, особливо у живій силі. Зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках.
За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Гряниківка Харківської області; Кремінна і Білогорівка на Луганщині; Виїмка, Федорівка, Васюківка, Бахмут, Іванівське і Кліщіївка Донецької області та Залізничне на Запоріжжі.
В той же час противник завдав 4 ракетних удари та здійснив 85 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Високою залишається загроза подальших російських авіаційних та ракетних ударів по всій території України.
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках без суттєвих змін, ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Ворожих обстрілів зазнали райони 18 населених пунктів. Серед них Товстодубове, Бачівськ, Басівка і Попівка Сумської області та Красне, Глибоке, Вовчанськ, Фиголівка, Новомлинськ і Дворічна на Харківщині.
На Куп’янському та Лиманському напрямках противник здійснив мінометні та артилерійські обстріли 22 районів населених пунктів. Зокрема це Кислівка, Котлярівка, Піщане і Берестове Харківської області та Новоселівське, Макіївка, Невське, Діброва і Білогорівка на Луганщині.
На Бахмутському напрямку танкових, мінометних та артилерійських обстрілів, зокрема, зазнали Спірне, Васюківка, Івано-Дар’ївка, Парасковіївка, Залізнянське, Часів Яр, Бахмут, Ступочки і Кліщіївка. Загалом 16 населених пунктів.
На Авдіївському та Новопавлівському напрямках під танкові, мінометні та артилерійські обстріли потрапили райони 25 населених пунктів, включно з Тоненьким, Авдіївкою, Первомайським, Золотою Нивою, Невельським, Красногорівкою, Мар’їнкою, Пречистівкою та Богоявленкою Донецької області.
На Запорізькому напрямку вогневого впливу зазнали Времівка і Новопіль на Донеччині; Гуляйполе, Степове, Ольгівське, Новоданилівка, Новоандріївка, Мала Токмачка, Степногірськ і Чарівне Запорізької області та Нікополь на Дніпропетровщині.
На Херсонському напрямку від ворожого артилерійського вогню постраждали Херсон, а також райони 20 населених пунктів, зокрема, Милове, Зміївка, Республіканець, Новокаїри, Веселе, Микільське, Антонівка та Дніпровське Херсонської області.
Для посилення контрдиверсійних заходів на тимчасово зайнятих територіях Херсонської області противник направив туди близько 200 військовослужбовців росгвардії. Їх розселили на території бази відпочинку Чайка в населеному пункті Лазурне, а для безпеки окупантів у селищі обмежено пересування місцевих жителів.
Через низький рівень забезпечення зимовим обмундируванням, з січня поточного року значно зросла кількість військовослужбовців російських окупаційних військ з ознаками обмороження кінцівок. Так, у медичних закладах Горлівки Донецької області кількість пацієнтів з таким діагнозом складає до 30 відсотків від усіх поранених.
Авіація Сил оборони України протягом минулої доби завдала 8 ударів по районах зосередження окупантів, а також 3 удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів. А наші ракетники і артилеристи уразили 10 районів зосередження живої сили, 1 позицію протиповітряної оборони та 3 склади боєприпасів противника.
07:16 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Українські офіційні особи продовжували сумніватися в здатності російських військ розпочати широкомасштабні стратегічні наступальні операції в Україні.
• Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що російські війська, ймовірно, зазнали найвищих втрат в Україні з перших тижнів вторгнення на основі статистики, отриманої від українського Генштабу, із середнім показником 824 втрати на день за минулий тиждень. У міноборони Великої Британії заявили, що не можуть перевірити методику українського Генштабу щодо підрахунку втрат росіян.
• Депутат держдуми Росії закликав посилити законодавство про цензуру, щоб захистити російських військових від критики.
• Головне управління військової розвідки України (ГУР) оприлюднило фрагмент перехопленого розмови операторів безпілотників Shahed в Україні, які розмовляли курдською та фарсі, і заявило, що російські сили можуть використовувати курдських найманців для керування іранськими безпілотниками в Україні.
• Російські джерела стверджували, що російські війська продовжують наступальні операції на північний захід від Сватового. Російські війська продовжували наступальні операції навколо Кремінної – за повідомленнями, у цьому районі відбулося 23 бойові зіткнення.
• Російські війська продовжували наземні атаки в районі Бахмута, Авдіївки та Вугледара.
• Фінансист "групи Ваґнера" Євґєній Прігожин заявив, що війська "групи Ваґнера" захопили Красну гору на північ від Бахмута. Пригожін також боехливо стверджував, що сили "групи Ваґнера" є єдиними російськими силами в радіусі 50 км від Бахмута.
• Українські офіційні особи повідомили, що російські сили в Херсонській області не мають можливостей розпочати повномасштабний наступ, підтверджуючи попередні оцінки ISW.
• Представник Головного управління військової розвідки України Вадим Скібіцький заявив: українські посадовці вважають, що російські чиновники відкладуть заплановану другу хвилю мобілізації через збереження проблем першої хвилі мобілізації.
• Російські джерела стверджували, що Росія може побудувати базу Чорноморського флоту в окупованому Маріуполі.
• CNN опублікував інтерв'ю з двома військовополоненими, які були новобранцями "групи Ваґнера", які стверджували, що "група Ваґнера" серйозно вводила новобранців в оману щодо характеру війни та бойових завдань. Бойовики стверджували, що сили "групи Ваґнера" використовували новобранців з тюрем влітку у штурмах "людської хвилі" навколо Лисичанська, що призвело до значних втрат.
13.02.2023