21:11 Усе ще чинний посол України у Німеччині Андрій Мельник визнав, що офіційний Берлін вирішив не постачати Україні бронеавтомобілі Dingo. Пан Мельник написав у Twitter: "Я закликаю міністра оборони Крістін Ламбрехт припинити блокаду і доставити частину із наявних 500 машин Dingo в Україну. Це врятувало б безліч життів, і це не було б розоренням Бундесверу", - зазначив Мельник. Раніше у німецькій пресі повідомили, що ФРН вирішила сама використовувати всі бронемашини, бо вони потрібні для тренувань і операцій.
20:40 Українські військовослужбовці масово публікують у соціальних мережах фото- і відеокадри із російськими військовополоненими. Очевидно, зростання кількості бранців пов'язане з успішними атаками ЗСУ на Харківщині та Херсонщині. Зокрема, на одному з відео фігурує підполковник.
20:07 Президент України Володимир Зеленський призначив нових начальників управління Служби безпеки у Херсонській і Чернігівській областях. Спецслужбу Херсонщини очолив Артем Борисевич, а Чернігівщини - Олексій Лях.
19:35 Цього тижня Україні передали ще п’ять артилерійських установок Gepard, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Найближчим часом Збройні Сили України мають узяти на озброєння першу з трьох найсучасніших систем ППО німецького виробництва IRIS-T. Ці системи сприятимуть захисту українських міст від російських ракет.
19:08 У Берліні запустили нове медіа для українців – “Амаль Берлін Україна”. "Сайт створений втікачами від війни для втікачів від війни. На хвилі великої міграції українські журналісти хочуть нарешті подолати багаторічний інформаційний вакуум і розповідати великій громаді Берліна про актуальне та важливе", – прокоментувала команда. “Амаль” – це інтернет-платформа з новинами на дарі/фарсі, арабською та українською мовами. Це єдине медіа Німеччини, над яким разом працюють представники найбільших груп утікачів від війн та збройних конфліктів. Понад 20 журналістів із Сирії, Афганістану, Ірану та України розповідають про політику, культуру та суспільство в Берліні й Гамбурзі зокрема та в Німеччині загалом. Українську редакцію в Берліні почали будувати Антон Дорох, Дарка Горова та Нана Морозова – журналісти з Києва та Донецька.
18:42 Росіяни обстріляли село Малотокмачка на Запорожжі - загинуло п'ятеро людей. Про це повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух. "У дворі перебувало восьмеро цивільних людей, вони в цей час отримували гуманітарну допомогу. В результаті обстрілу п'ятеро людей тяжко поранені, їх забрала "швидка", трьох убито. Обстріл продовжується", - йдеться у повідомленні.
18:29 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Противник продовжує зосереджувати зусилля на встановленні повного контролю над територією Донецької області, утриманні захоплених районів Херсонської, частини Харківської, Запорізької та Миколаївської областей.
Постійно веде повітряну розвідку БпЛА, продовжує вживати заходів щодо покращення логістичного забезпечення своїх військ.
Протягом поточної доби ворог завдав понад 8 ракетних та 10 авіаційних ударів по об’єктах на території України. Зокрема, постраждала інфраструктура в районах населених пунктів Харків, Циркуни, Великі Проходи, Слов’янськ, Сіверськ, Краматорськ, Богоявленка, Костянтинівка, Дорожнянка, Ольгівське, Білогірка, Костромка, Сухий Ставок, Безіменне, Андріївка та Біла Криниця.
На Волинському та Поліському напрямках обстановка без змін. Визначені підрозділи збройних сил республіки білорусь продовжують виконувати завдання в прикордонних з Україною районах.
Зберігається загроза завдання ракетних та авіаційних ударів по території України з повітряного простору та території республіки білорусь.
На інших напрямках противник продовжував вогневе ураження військових та цивільних об’єктів, а саме:
на Сіверському напрямку з мінометів та реактивної артилерії в районах населених пунктів Блешня, Гай, Сеньківка Чернігівської області та Манухівка, Юр’єве, Миколаївка, Ходине, Порохонь, Вовківка, Запсілля, Стукалівка і Нововасилівка Сумської області;
на Харківському напрямку зі ствольної та реактивної артилерії у районах Дуванки, Соснівки, Чорноглазівки, Миронівки, Костянтинівки, Удів, Руської Лозової, Питомника, Черкаської Лозової, Черкаських Тишків, Руських Тишків, Базаліївки, Старого Салтова, Костянтинівки та Перемоги;
на Слов’янському напрямку зі ствольної та реактивної артилерії у районах населених пунктів Слов’янськ, Долина, Краснопілля, Мазанівка, Велика Комишуваха, Дмитрівка, Бражківка, Сулигівка та Вірнопілля;
на Краматорському напрямку зафіксовано обстріли біля Тетянівки, Кривої Луки, Озерного, Званівки, Спірного, Івано-Дар’ївки, Верхньокам’янського, Веселого та Григорівки;
на Бахмутському напрямку із мінометів, ствольної та реактивної артилерії в районах населених пунктів Нью-Йорк, Торецьк, Юр’ївка, Олександропіль, Зайцеве, Весела Долина, Опитне, Миколаївка Друга, Майорськ, Одрадівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Яковлівка, Білогорівка, Виїмка та Роздолівка;
на Авдіївському напрямку неподалік Авдіївки, Опитного, Орлівки, Водяного, Тоненького та Первомайського;
на Новопавлівському напрямку з артилерії різних типів у районах населених пунктів Красногорівка, Мар’їнка, Новомихайлівка, Парасковіївка, Георгіївка, Микільске, Вугледар, Володимирівка, Пречистівка, Золота Нива, Єгорівка, Петрівка, Солодке, Шевченко, Велика Новосілка, Новомайорське, Павлівка, Времівка;
на Запорізькому напрямку з артилерії в районах населених пунктів Новоандріївка, Малі Щербаки, Мала Токмачка, Щербаки, Нестерянка, Новоданилівка, Залізничне, Дорожнянка, Червоне, Полтавка, Малинівка, Ольгівське, Білогір’я, Новопіль, Времівка, Вільне Поле та Шевченко.
На Південнобузькому напрямку противник здійснював обстріли із ствольної та реактивної артилерії вздовж лінії зіткнення. Крім того, обстрілів ворожої артилерії зазнали населені пункти Веселий Кут, Таврійське, Любомирівка, Олександрівка, Степова Долина, Благодатне, Луч, Дніпровське, Лупареве, Шевченкове, Мирне, Новогригорівка, Киселівка, Велике Артакове, Біла Криниця, Тернівка, Сухий Ставок, Ольгине, Миролюбівка, Любимівка, Петрівка, Велика Костромка та Іванівка.
Російські окупаційні війська продовжують порушувати усі норми міжнародного гуманітарного права. Так, у Куп’янську Харківської області, загарбники незаконно утримують близько 40 осіб місцевих громадян у місцевому відділку поліції. З приватного сектору населеного пункту Козацьке Херсонської області примусово виселяють місцевих жителів. Знову фіксуються випадки розміщення озброєння та військової техніки в подвір’ях навчальних закладів.
Війська противника продовжують зазнавати втрат. В Херсонській області, поблизу Голої Пристані, лише минулої доби в результаті вогневого ураження втрати противника склали близько 70 осіб, більше половини з них – вбитими. Поблизу населеного пункту Таврійськ знищено дві самохідні артилерійські установки “Акація”, ще дві пошкоджено, втрати живої сили уточнюються. Також стало відомо, що один з артилерійських дивізіонів противника, що діє на Херсонському напрямку, втратив до 60 відсотків особового складу та техніки і вважається небоєздатним. Через ускладнення логістики у підрозділах ворога нестача палива та боєприпасів.
Підрозділи Сил оборони продовжують утримувати займані позиції та не допускають просування ворога по території України. Вдалося успішно відбити атаки російських окупантів в районах населених пунктів Питомник, Руські Тишки, Григорівка, Зайцеве, Майорськ, Миколаївка Друга, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Долина та Опитне.
Протягом доби, для підтримки дій наземних угруповань, авіація Сил оборони здійснила понад 14 ударів по опорних пунктах та місцях зосередження живої сили і техніки противника. Підрозділи протиповітряної оборони наших військ на різних напрямках знищили два літаки Су-25, один гелікоптер Ка-52 та два БпЛА.
Ракетні війська та артилерія наших наземних угруповань продовжують виконувати завдання з контрбатарейної боротьби, порушення системи управління та логістичного забезпечення, вогневого ураження живої сили і бойової техніки противника.
17:48 Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба сприйняв заяви Владіміра Путіна про обставини початку війни проти України як зізнання в тому, що напад був свідомим. "Путін щойно публічно зізнався у злочині агресії проти України: "Ми зробили це свідомо". Іще раз закликаю всі держави: підтримайте створення спеціального трибуналу з розслідування злочину агресії проти України. Це неприхований злочин. Справедливість слід забезпечити", – написав Кулеба у twitter. Путін заявив у середу, що Росія розпочала воєнні дії у 2014 році після “державного перевороту”, бо прибічники демократичного курсу держави прагнули “придушення власного народу”. Тоді Москва “після багаторазових спроб знайти мирний шлях” прийняла рішення “відповісти дзеркально – озброєним шляхом”. “Ми це зробили свідомо, всі наші зусилля спрямовані на допомогу людям на Донбасі", – сказав Путін.
17:24 Високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель наголосив, що наступні шість місяців у війні з Росією є вирішальними. Про це йдеться у статті Борреля, опублікованій на сайті Представництва ЄС в Україні. "Минуло понад пів року від початку російської агресії проти України, і наразі ми перебуваємо на новому етапі: Україна відтісняє російські війська, що є важливим з військової, політичної та психологічної точки зору. Так, Росія окупувала близько 20% території України і досі жорстоко знущається над мирним населенням. Проте ініціатива на полі бою, схоже, переходить до українців. Вони успішно вдаряють по складах боєприпасів та інших цілях за лінією фронту, в тому числі в Криму, а також почали контрнаступ на півдні, особливо в районі Херсона", – заявив Боррель. Голова європейської дипломатії наголосив на тому, що Росія щораз більше відчуває вплив санкцій, але водночас додав, що Україну та Європу очікує важка зима попереду. "Якщо нам таки вдасться поступово припинити імпорт енергоносіїв з Росії, ми усунемо цю перешкоду. Одним словом, наступні шість місяців є вирішальними", – сказав Боррель. Він резюмував, що "морально і політично Росія вже програла війну", а Україна "продемонструвала здатність протистояти і захищатися, на яку мало хто очікував".
17:01 Угорщина погодилася поки підтримати чергове продовження санкцій проти РФ без жодних умов, але хоче згодом повернутися до питання втілення в життя своїх нині зранку оприлюднених дипломатичними джерелами умов – про виключення зі списків санкцій трьох російських олігархів та можливість гуманітарним організаціям підтримувати зв'язки з деякими підсанкційними російськими банками – для продовження санкцій проти РФ, повідомив журналіст "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк:
"Схоже, що Угорщина робить різкий розворот! Угорщина щойно поінформувала послів Євросоюзу, що погодяться продовжити дію санкцій на шість місяців, але піднімуть питання в робочих групах і під час наступного подовження в березні"
16:33 Визначальною особливістю військового протистояння з ЗС РФ є вирішальна диспропорція в спроможностях, і найбільш показовим її втіленням є різниця в граничній досяжності засобів ураження: якщо для ЗС РФ вона становить до 2000 км, то для ЗС України вона фактично обмежена 100 км – і саме це є джерелом російської впевненості у безкарності, яку забезпечує фізична віддаленість, – пишуть у спільній статті Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний та перший заступник голови комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони і розвідки, генерал-лейтенант Михайло Забродський:
"Саме це має розглядатися як центр тяжіння ЗС РФ з військової точки зору. Доки таке положення буде зберігатися, ця війна може тривати роками.
Звісно, неможливо одночасно позбавити противника такої суттєвої переваги. Але цілком можливо протиставити противнику свою спроможність діяти подібним чином і на подібну дальність.
Мова йде, звісно, про постачання партнерами України для ЗСУ систем озброєння або певних найменувань боєприпасів із відповідною дальністю дії. На увазі мається не тільки і не стільки певні найменування, такі як, наприклад, ракета MGM-140B ATACMS Block 1A для РСЗВ Himars. Має бути застосовано комплексний підхід до переоснащення артилерії, ракетних військ, тактичної авіації і ВМС ЗСУ та інших складових їх могутності. Обговорення повинно вестись стосовно створення або нарощування спроможностей, а не виключно про кількість озброєння і обладнання для бригад, що плануються до переоснащення.
Тільки в цьому випадку можна обговорювати вплив на реальний центр тяжіння рф у цій війні. Він полягає в її “віддаленому” – в розумінні більшості росіян – характері. Завдяки цьому віддаленню громадяни РФ не так болісно сприймають втрати, невдачі, а головне – вартість цієї війни в усіх її розуміннях. Переконливим прикладом правильності такого підходу в поточному році є успішні зусилля ЗС України з фізичного перенесення бойових дій на тимчасово окуповану територію АР Крим. Завдання ЗС України на 2023 рік – зробити для росіян і в інших окупованих територіях ці відчуття гострішими, природнішими і цілком відчутними, попри значну відстань до цілей.
Варто поставити питання ще ширше і запитати себе: що є джерелом впевненості, готовності, а головне – необхідності для керівництва РФ і російського суспільства підтримувати війну проти України і щиро вірити в правильність її завершення?
Спрощено кажучи, справа саме в безкарності, яку забезпечує фізична віддаленість. В цьому і полягає дійсний центр тяжіння противника.
Картина може кардинально змінитися при відповідному плануванні та правильній роботі з країнами-партнерами України. Комплексне, із належним перспективним баченням, оснащення і переоснащення ЗС України системами озброєння відповідної дальності дії повинні стати тим самим омріяним гейм-чейнджером. Тільки за умови вирівнювання балансу по досяжності засобів ураження і, таким чином, розхитування зазначеного центра тяжіння противника можна говорити про перелом в ході війни.
Наявність навіть самої загрози використання ЗС України засобів ураження відповідної досяжності буде примушувати РФ по-іншому розглядати і природу, і перебіг, і результат нашого протистояння."
16:16 Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що він вважає "провокативною" політику Заходу щодо війни в Україні. "Можу сказати чітко, що я не вважаю ставлення Заходу правильним. Дії Заходу базуються на провокуванні сторін", – сказав Ердоган, згідно з повідомленням Anadolu.
15:59 Президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін підтримав введення миротворчого контингенту ООН на ЗАЕС і прилеглі території. "Введення миротворчого контингенту ООН на територію станції, Енергодара, на найближчі території потребує додаткових дипломатичних зусиль з боку ООН, міжнародної спільноти. Водночас це може бути одним зі шляхів створення зони безпеки на ЗАЕС – ввести туди миротворчий контингент і вивести російських військових", – сказав Котін в етері національного телемаратону. При цім він наголосив, що пропозиції Міжнародного агентства з атомної енергії щодо створення на ЗАЕС захисної зони дуже необхідні, хоча й зазначив: "Вони могли б зробити більше". "Якщо вони мають на увазі під зоною безпеки демілітаризацію станції, яку ми від самого початку пропонували зробити демілітаризованою, то ми справді повністю підтримуватимемо і робитимемо все, щоб створити таку зону у вигляді деокупації ЗАЕС і відсутності там якихось військових", – цитує аґенція "Інтерфакс-Україна".
15:48 Німеччина відправила в Україну станцію радіолокації COBRA (Counter Battery Radar) і п'ять зенітних самохідних установок Gepard, випливає з інформації на сайті німецького уряду. COBRA дозволяє за дві хвилини виявити до 40 вогневих позицій гаубиць та мінометів.
Хоч ця передача анонсувалася давно, але в нинішній ситуації виглядає як відповідь на відключення Росією газопроводу. За весь час Україна отримала вже 20 установок Gepard. Радарну ж станцію контрбатарейної боротьби COBRA передали вперше. Незабаром ФРН має передати ЗСУ новітні системи ППО IRIS-T, які німецький президент Франк-Вальтер Штайнмаєр пообіцяв Україні під час зустрічі з Денисом Шмигалем.
14:35 Група Європейської народної партії – найбільшої політичної фракції Європарламенту – номінувала український народ разом із Президентом України Володимиром Зеленським на здобуття цьогорічної Премії імені Сахарова. "Ми не маємо сумнівів, що відважний народ України на чолі з Президентом Володимиром Зеленським гідний того, щоб цього року здобути Премію імені Сахарова за свободу думки. Вони продовжують щодня захищати європейські цінності на полі бою", –прокоментувала заступниця голови групи ЄНП у закордонних справах Раса Юкнявічене.
14:04 Міністерство оборони України підготувало наказ, яким відтермінувало строки постановки жінок на військовий облік на рік – до 1 жовтня 2023 року. Відповідний наказ у вівторок, 6 вересня, підписав міністр оборони Олексій Резніков. Наразі в парламенті доопрацьовується проєкт змін до закону "Про військовий обов’язок і військову службу". Пропозиції Міноборони передбачають, що взяття на військовий облік жінок є виключно добровільним. "Цей наказ не змінює норм чинного законодавства, але він дозволить Комітету, а потім і парламенту в цілому, доопрацювати і внести зміни до законодавства, аби врегулювати це питання. Ми ж, в межах своїх повноважень, можемо лише відтермінувати строки. Тож, ще на рік – до 1 жовтня 2023 – їх відтерміновано, а за цей час парламентарі зможуть на законодавчому рівні встановити, що військовий облік жінок відповідних професій/спеціальностей є виключно добровільним... Ніякої паніки і зради. Ніяких обмежень для жінок не існує", – прокоментувала заступниця міністра Ганна Маляр.
13:44 Україна зможе виконати викладені у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії рекомендації щодо стабілізації та безпечної роботи Запорізької атомної електростанції лише після повного повернення контролю над нею, заявив міністр енергетики Герман Галущенко. "Ми високо цінуємо роботу місії МАГАТЕ. Саме Україна була її ініціатором і доклала максимум зусиль до її реалізації. Тепер важливо імплементувати рекомендації місії. А це можливо лише за повного повернення ЗАЕС під контроль України", – написав він у Facebook. Міністр заявив, що лише Україна здатна гарантувати виконання всіх складових безпеки експлуатації і, на відміну від росіян, зацікавлена в цьому. "Нездатність світу приборкати державу, яка поводиться як терорист на захопленій атомній станції, може стати карт-бланшем для інших робити так само. І тоді у світі не залишиться безпеки ні для кого", – запевнив голова Міненерго.
13:05 Європейський Союз та США збільшили, незважаючи на війну в Україні, закупівлі алюмінію та нікелю у Росії. Згідно з базою даних ООН зі статистики торгівлі, імпорт до ЄС та США алюмінію та нікелю за березень-червень 2022 року зріс на 70 відсотків, за цей період ЄС та США купили у Росії цих металів майже на 2 мільярди доларів.
12:59 Міністерство закордонних справ України вимагає якнайшвидшого виправлення неправдивої інформації в угорському підручнику з географії. Про це в коментарі Європейській правді заявив речник МЗС Олег Ніколенко. Учора українські дипломати провели зустріч в угорському зовнішньополітичному відомстві, під час якої наголосили на неприйнятності подання недостовірних та викривлених фактів про Україну. "Вимагаємо якнайшвидшого виправлення неправдивої інформації в підручнику", – заявив Ніколенко. В Угорщині державний центр розробив підручник географії для 8-го класу, в якому угорських школярів переконують, що в Україні точиться громадянська війна, до якої Росія напевно не причетна. Допис супроводжується малюнком, на якому Україну розривають російський ведмідь та чоловіки в символіці США і Євросоюзу. Школярів при цьому запитують: "Кому має належати Україна?"
12:49 Російський ворог усе частiше використовує застаріле радянське озброєння, констатував речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі національного телемарафону: "Якщо вчора летіли ракети Х-101, то це уже рідкість, тому що це надзвичайно дорогі ракети, понад 5–6 мільйонів доларів, це найбільш технологічні ракети, які Росія проти нас використовує. Натомість часто застосовуються ракети радянського виробництва: Х-22, Х-59, а також і для ударів по наземних цілях використовуються призначені для збиття повітряних цілей комплекси С-300, дальність цього комплексу обмежена 75 кілометрами. Але все це говорить про те, що ворог уже заощаджує ресурси".
Натомість, додав Ігнат, Україна очікує поставок західної зброї – німецьких комплексів IRIS-T та норвезьких комплексів NASAMS, які зможуть посилити систему протиповітряної оборони (ППО) України.
11:37 Традиційний щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
Протягом останньої доби точаться запеклі бої на трьох фронтах: на півночі під Харковом; на сході в Донбасі; на півдні в Херсонській області. Основним планом Росії, ймовірно, є наступ на Бахмут на Донбасі, але командування стоїть перед дилемою: розгорнути оперативні резерви для підтримки цього наступу чи для захисту від просування українських військ на півдні.
Кілька одночасних загроз із відривом 500 км перевірять здатність Росії координувати оперативний план і перерозподіляти ресурси між численними угрупованнями військ.
На початку війни нездатність Росії зробити це була однією з основних причин незадовільних результатів воєнних дій.
11:25 Угорщина звернулася з проханням до Євросоюзу про виключення зі списків санкцій трьох російських підприємців — засновника USM Holdings Алішера Усманова, співвласника «Альфа-груп» Петра Авена та власника Магнітогорського металургійного комбінату Віктора Рашнікова, а також надати можливість гуманітарним організаціям підтримувати зв'язки з деякими російськими банками, які опинилися під санкціями, повідомляють Politico та «Радіо Свобода». Натомість Будапешт обіцяв не блокувати продовження санкцій ЄС щодо Росії, запроваджених після початку війни в Україні. Дипломатичні джерела стверджують, що позиція Будапешта «викликала лють» у деяких країнах ЄС.
Згідно з санкційним законодавством, Євросоюз має продовжити дію санкцій, введених проти Росії наприкінці лютого, до 15 вересня. До того, як Угорщина заявила свою позицію, продовження санкцій розглядалося як формальна процедура, тепер прохання Будапешта мають окремо обговорити на засіданні посланців ЄС 7 вересня. Джерела вважають, що Угорщина використовує поновлення санкцій як важіль, щоби змусити Брюссель схвалити виділення коштів ЄС, які досі утримувалися через порушення верховенства права в країні.
Усманов вважається "прокремлівським олігархом, який має особливо тісні зв'язки з президентом Росії Путіним". У середині липня він скаржився на "невідновні" фінансові втрати через накладені на нього антиросійські санкції, що може призвести до банкрутства його холдинги "Мегафон", "Металоінвест" та "Удоканська мідь".
Авен, як вважають, регулярно зустрічається з Путіним. Колишній член ради директорів Альфа-банку називав санкції несправедливими та скаржився на проблеми через них. Крім Брюсселя, санкції на Авена наклав і Лондон. Однак у липні британський суд пом'якшив санкції проти Авена та дозволив частково використати банківські рахунки.
Віктор Рашніков, голова ради директорів "Магнітогорського металургійного комбінату", у травні вслід за Усмановим та Авеном подав позов до Суду Європейського Союзу про відміну персональних санкцій ЄС проти нього.
11:14 У Борисполі, що на Київщині, вранці під час повітряної тривоги пролунав вибух. Міський голова Борисполя Володимир Борисенко наголосив, що це ані диверсія, ані "приліт". "Пожежа на підприємстві в районі залізничного вокзалу. Ви могли чути вибухи, тут є біопальне, яке могло вибухнути... Так співпало, що це було під час повітряної тривоги", – пояснив він.
10:53 Первинне розмінування деокупованих територій МВС планує провести протягом року, повідомила речниця МВС Альона Матвєєва. Первинне оперативне розмінування передбачає, що на певній деокупованій території розпочинається розмінування доріг, під'їздів до населеного пункту. Потім – прибудинкових ділянок, цивільної інфраструктури (у тому числі критичної) та територій довкола населених пунктів, потім уже йде розмінування лісосмуг, полів, водойм тощо.
10:04 Росіяни завдали ударів по школі та житловому будинку у Слов'янську, повідомив голова міста Вадим Лях. "У нас знову недобрий ранок. Два влучання. Черевківка, 4-та школа. На щастя, без жертв. Вул. Торська, будинок 43. "Склався" під'їзд. Під завалами можуть бути люди. Ведуться рятувальні роботи", – повідомив він. Ударною хвилею пошкоджено сусідні будинки.
09:43 За неофіційними повідомленнями, Збройні Сили України перейшли у неочікуваний наступ на Харківському напрямку. Про це вчора заявили відразу декілька і російських військових блогерів, і західних експертів.
09:20 У Пентагоні вбачають ознаки того, що українські військові просуваються вперед після початку наступу на півдні України, підтвердив генерал Пет Райдер:
"Росія розпочала свою жорстоку війну з Україною з неймовірною перевагою в людях і техніці. Воля та стійкість України були такі, що українські військові відбили атаки Росії на столицю Київ і зупинили просування Росії на Донбасі у східній частині України. Тепер Україна розпочала наступ у Херсонській області та навколо неї, і є ознаки того, що українські військові просуваються вперед.
Десятки тисяч українських солдатів пройшли навчання з 2014 року, і цей темп прискорився після неспровокованого вторгнення Росії у лютому. Військовослужбовці США навчають українських солдатів працювати з різними системами озброєнь, які ми надаємо Україні.
Українські військові відмовилися від старого радянського стилю ведення тактики і почали наслідувати Захід, що включало створення компетентного та наділеного повноваженнями унтер-офіцерського корпусу. Невеликі підрозділи ЗСУ на чолі із сержантами змінюють ситуацію на полі бою. Ці загони пересуваються швидше і роблять більше, ніж російські вороги".
09:11 Білий дім не має свідчень того, що купівля зброї та боєприпасів Росією в Північній Кореї відбулася і що угоду про це було укладено, сказав представник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі, однак підтвердив намір Росії купити артилерійські снаряди у КНДВ: "Це вказує, як сильно її оборонно-промисловий комплекс страждає внаслідок цієї війни, і ступінь відчаю, з яким Путін звертається по допомогу до таких країн, як Іран та Північна Корея". Цей намір підтвердило і міністерство оборони США.
08:55 Згідно з оцінками Генерального штабу ЗСУ, загальні бойові втрати ворога з 24.02 по нині орієнтовно становили:
особового складу – близько 50 610 (+460) осіб,
танків – 2097 (+20) од.,
бойових броньованих машин – 4520 (+36) од.,
артилерійських систем – 1194 (+15) од.,
РСЗВ – 300 (+4) од.,
засобів ППО – 156 (+0) од.,
літаків – 237 (+1) од.,
гелікоптерів – 208 (+1) од.,
БПЛА оперативно-тактичного рівня – 880 (+4) од.,
автомобільної техніки – 3320 (+15) од.,
кораблів /катерів – 15 (+0) од.,
спеціальної техніки – 109 (+2) од.,
крилатих ракет – 214 (+5) од.
Найбільших втрат ворогу минулої доби завдано на Донецькому напрямку.
Дані уточнюються.
Зі всієї наявної на початок року в РФ техніки за час війни знищено:
61,6% танків (з них 2,9% за минулий тиждень),
26,1% бойових броньованих машин (з них 1,0% за минулий тиждень),
55,3% автомобільної техніки (з них 1,4% за минулий тиждень),
38,8% артилерійських систем (з них 2,6% за минулий тиждень),
26,9% РСЗВ (з них 1,2% за минулий тиждень),
19,0% літаків (з них 0,2% за минулий тиждень),
23,3% гелікоптерів (з них 0,3% за минулий тиждень),
11,1% засобів ППО (з них 0,2% за минулий тиждень).
07:42 Ранкове зведення Генштабу ЗСУ:
Противник продовжує зосереджувати зусилля на встановленні повного контролю над територією Донецької області, утриманні тимчасово захоплених районів Херсонської, частини Харківської, Запорізької та Миколаївської областей.
З високою інтенсивністю веде повітряну розвідку БпЛА. Ворог продовжує вживати заходів щодо покращення логістичного забезпечення своїх військ. Зберігається подальша загроза авіаційних та ракетних ударів по всій території України.
Протягом минулої доби ворог завдав понад 7 ракетних та 25 авіаційних ударів по військових та цивільних об’єктах на території України. Для цього здійснив до 20 літаковильотів. Зокрема, постраждала інфраструктура в районах населених пунктів Харків, Великі Проходи, Білогірка, Костромка, Сухий Ставок та Безіменне.
На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін.
На інших напрямках противник здійснив обстріли військової та цивільної інфраструктури із танків, бойових машин, ствольної та реактивної артилерії, а саме:
на Сіверському напрямку зафіксовано мінометні обстріли в районах населених пунктів Гай Чернігівської області та Волфине, Запсілля, Манухівка і Стукалівка Сумської області;
на Харківському напрямку ворог завдав обстрілів у районах населених пунктів Прудянка, Чорноглазівка, Миронівка, Великі Проходи, Руська та Черкаська Лозова, Руські та Черкаські Тишки;
на Слов’янському напрямку обстрілів з боку окупантів зазнали Слов’янськ, Велика Комишуваха, Долина, Краснопілля, Дмитрівка та Довгеньке;
на Краматорському напрямку противник обстрілював райони Тетянівки, Кривої Луки, Спірного, Веселого та Григорівки;
на Бахмутському напрямку здійснював обстріли із мінометів, танків, ствольної та реактивної артилерії у районах населених пунктів Бахмутське, Соледар, Бахмут, Нью-Йорк, Зайцеве, Весела Долина, Майорськ та Яковлівка;
на Авдіївському напрямку обстріляно Авдіївку, Опитне, Водяне, Тоненьке та Первомайське;
на Новопавлівському напрямку активних наступальних дій ворог не проводив, вогневого впливу зазнали райони Мар’їнки, Красногорівки, Новомихайлівки, Вугледара, Солодкого, Шевченко, Золотої Ниви, Павлівки та Времівки;
на Запорізькому напрямку окупанти задіяли міномети, ствольну та реактивну артилерію по районах населених пунктів Новоандріївка, Малі Щербаки, Мала Токмачка, Щербаки, Білогір’я, Новопіль, Вільне Поле та Шевченко;
на Південнобузькому напрямку противник здійснював обстріли із ствольної та реактивної артилерії вздовж всієї лінії зіткнення. Крім того, ворог вів повітряну розвідку БпЛА - здійснив 34 вильоти.
Приватні воєнні компанії, що діють на тимчасово захоплених територіях, зокрема, в населеному пункті Олександрівка Харківської області, зазнають суттєвих втрат. Окремі підрозділи нараховують понад 40 відсотків важкопораненими та вбитими. Тіла багатьох загиблих не ідентифікуються та рахуються як зниклі безвісті.
Підрозділи Сил оборони утримують займані позиції та не дають ворогу просуватися вглиб території України. Нашим воїнам вдалося успішно відбити атаки противника в районах населених пунктів Григорівка, Зайцеве, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Весела Долина та Опитне.
Протягом доби, для підтримки дій наземних угруповань, авіація Сил оборони здійснила 27 ударів та знищила склад боєприпасів, завдала ураження по майже 40 опорних пунктах та місцях скупчення живої сили і техніки.
Загалом, підрозділи протиповітряної оборони наших військ на різних напрямках знищили: літак Су-25, вертоліт Ка-52, БпЛА та п’ять крилатих ракет типу “Х-101”.
Ракетні війська та артилерія наземних угруповань військ продовжують виконувати завдання з вогневого ураження живої сили та бойової техніки, контрбатарейної боротьби, порушення системи управління та логістичного забезпечення противника. Загалом, в результаті вогневого впливу завдано ураження по 7 пунктах управління і 13 об’єктах зосередження живої сили противника. В зону ураження потрапили радіолокаційні станції та станції зв’язку, мостові та понтонна переправи, 3 склади боєприпасів та паливо-мастильних матеріалів різного рівня - тим самим значно знижено бойові та логістичні спроможності окупантів.
07:16 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• У звіті Міжнародного агентства з атомної енергії, оприлюдненому 6 вересня, йдеться про дії Росії, які збільшують імовірність ядерної аварії на Запорізькій атомній електростанції та зменшують здатність персоналу станції ефективно реагувати на таку аварію.
• Українські сили розпочали ймовірні принагідні контратаки на півдні Харківської області та відбили кілька населених пунктів. Російська передислокація сил із цього району для захисту від українського контрнаступу у Херсоні, ймовірно, викликала та полегшила ці контратаки.
• Українські сили продовжують кампанію ізоляції поля бою на оперативному рівні та завдають ударів по російських логістичних вузлах, транспортних засобах, місцях зосередження живої сили та техніки, а також пунктах командування по всій Херсонській області.
• Російські й українські джерела обговорювали активні обстріли на північному заході від Херсона та на заході Херсонської області вздовж річки Інгулець.
• Російські сили досягли поступових успіхів на південь від Бахмута та продовжили наземні атаки на північ, північний захід і південний захід від міста Донецьк.
• Російська влада продовжує створювати умови для русифікації українців, які проживають на окупованій Росією території України.
06:00 Поточна оперативна обстановка на півдні України: підсумок минулої доби від Оперативного командування "Південь":
Противник продовжує оборонні бої та підступні обстріли населених пунктів як вздовж лінії зіткнення, так і в наших тилових районах.
Для коригування вогню окупанти активізують повітряну розвідку. В Миколаївському районі одного такого шпигуна типу "Орлан-10" збито.
Намагаючись утримати займані рубежі, ворог вкотре застосував тактику авіаційних ударів в напрямку Білогірки, Костромки, Сухого Ставку, Безіменного. За що й щедро сплатив штурмовиком. Су-25 влучно достроково приземлений нашими зенітно-ракетними підрозділами.
Нікопольський район ворог продовжив тероризувати важкою артилерією. Обійшлось без людських втрат.
Нашою авіацією нанесено 13 ударів, а ракетно-артилерійськими підрозділами виконано понад 250 вогневих завдань.
Підтверджені втрати ворога складають - 83 рашисти, 5 танків, 12 гаубиць "Мста-Б" та "Мста-С", 3 гармати "Гіацинт-Б", 3 одиниці авто-бронетехніки. Знищено 3 склади боєприпасів в Голій Пристані Томиній Балці і Снігурівці.
Корабельне угруповання ворога без суттєвих змін кількості та задач продовжує маневри вздовж кримського узбережжя в ракетно безпечних для себе районах. Напоготові, на бойовому чергуванні 2 надводних ракетоносія, споряджені 16 «Калібрами» .
01:14 Президент України Володимир Зеленський заявив, що заборона в'їзду росіянам до ЄС має підштовхнути їх до відчуття провини. "Європейський Союз зробив суттєвий крок у візовому питанні щодо громадян Росії. Єврокомісія затвердила пропозицію призупинити спрощений візовий режим, який зараз діє між ЄС і Росією. Звичайно, це ще не повний візовий бан, але це вже демонструє громадянам держави-терориста, що вони несуть певну моральну відповідальність за агресію своєї держави проти України й усієї Європи", –заявив Зеленський у відеозверненні. "Абсолютно неприпустимо, що європейською територією користуватися для туризму або шопінгу ті, хто в себе вдома в Росії не тільки підтримує розкол і знущання з Європи, а й працює на них. І не можна сприймати спокійно, що російські пропагандисти досі мають можливість перебувати в європейських країнах, щоденно брехати в репортажах і включеннях із європейських столиць. Брехати про Європу, принижувати її і при цьому перебувати в Європі. Абсурд, який слід негайно припиняти", – наголосив Президент.
00:11 Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс відбули телефонні переговори невдовзі після вступу пані урядовиці на посаду. "Першим серед іноземних лідерів провів розмову з новообраним прем'єр-міністром Великої Британії Ліз Трасс. Запросив її в Україну. Висловив подяку народу Великої Британії за лідерську оборонну та економічну підтримку України. Важливо, що Велика Британія готова до її подальшого посилення. Приділили увагу безпековим гарантіям", – заявив Зеленський у твіттері.
07.09.2022