Про що наші сни?

 

Комп’ютерний аналіз понад 24 000 описів сновидінь підтвердив припущення, що уві сні люди переважно опрацьовують свої враження, отримані в стані бадьорості, тобто досвід свого повсякдення. Так у снах чоловіків частіше присутні негативніші емоції та агресивні дії, ніж у снах жінок. Натомість сни підлітків відображають їхній перехід у дорослий вік.


 

Зображення: Victor_Tongdee/ iStock. 


 

Уже понад сто років люди ламають собі голову над тим, що означають сни. Чи це -повідомлення від підсвідомого, що відображають найпотаємніші бажання, як припускав Зігмунт Фройд та інші психоаналітики? Чи ж сюжети снів постають у процесі очищення нашого розуму - такий собі побічний продукт опрацювання повсякденного досвіду? Досі відповіді на ці питання - неостаточні, а погляди вчених розходяться.

 

Нове світло на проблему проливає метод, який розробили Алессандро Фолі (Alessandro Fogli ) з Римського університету та його колеги. Вони використали адаптивну комп’ютерну програму, щоб автоматизовано аналізувати змісти сновидінь, описаних у понад 24 000 звітах, що містяться у двох національних банках даних.

 

На підставі певних понять та їхнього значення, а також конотації алгоритм зміг визначити та проаналізувати три ключові ознаки у змісті сновидінь. “Досі більшість спроб автоматизованого аналізу снів обмежувалися тим, щоб визначити емоції, які переходили в сни, - пояснили вчені. - Ініші аспекти аналізу снів, зокрема персонажі, що в них з’являються, та характер їхньої взаємодії, залишалися поза увагою”. Але поширена шкала аналізу Голла / ван Кастла (The Hall/Van de Castle) якраз зважає на ці аспекти снів. 

 

Комп’ютерна система, яку розробили Фолі та його колеги, речення за реченням вивчає описи снів та на підставі вибору слів, граматики й контексту виявляє, хто є головними дійовими особами - чоловік чи жінка, живі люди чи привиди / фантастичні істоти. Потім на основі використаних дієслів алгоритм визначає, яка природа взаємодій і дій: дружня, агресивна чи сексуальна. Для цього програма оцінювала емоційне забарвлення слів, використаних в описах . На основі спеціального емоційного лексикону програма класифікувала змісти сновидінь за основними почуттями - злості, страху, напруження, довіри, несподіванки, суму, дружби та огиди.

 

Щоб перевірити надійність інструменту, науковці порівняли одну частину свого дослідження з висновками дослідників сну та психологів. “Наші результати засвідчують, що така технологія може виявити важливі аспекти сну та проаналізувати їх”, - сказав Фолі.

 

Отже, на основі автоматизованого аналізу науковці дослідили, чи в змісті снів є вказівки на правильність “теорії безперервності”. Вона стверджує, що у снах люди опрацьовують та проживають повсякденний досвід. “Наші будні визначають чимало чинників, серед них стать, життєвий етап, глибинні переживання й досвід повсякденного насильства”, - пояснили вчені. 

 

Якщо гіпотеза безперервності правильна, сни жінок мали б відрізнятися від тих, що бачать чоловіки, підліткові сновидіння - від снів у дорослих, а сни ветеранів війни - від снів людей, котрі ніколи не були залучені до військової справи. Саме це перевірили Фолі та його колеги.

 

Результат: сни чоловіків і жінок насправді відрізняються в основних аспектах. “Чоловічі сни засвідчили більше ознак агресії та негативних емоцій, - повідомили вчені. - Натомість жінки частіше розповідали про позитивні відчуття та дружні взаємодії дійових осіб сну”.

 

На думку Фолі та його команди, загалом це відображає середньостатистичний повсякденний досвід обох статей: “Як і в справжньому житті, жінки схильні бути більш дружніми та менш агресивними, ніж чоловіки, - пояснили дослідники. А сни підлітків відображають частіше їхній перехід від дитинства до зрілості: “Іззі підлітком у снах переживав багато негативних емоцій, пізніше на перший план виходили сексуальні взаємодії”, - навели вчені приклад.

 

При аналізі поодиноких описів ці тенденції не були очевидними, та в дослідженні великої кількості розповідей про сни їх було легше виявляти та квантифікувати. Велика база даних полегшила виявлення таких аспектів, пояснили науковці.

 

На підставі своїх досліджень вчені дійшли висновку: гіпотеза продовження повсякденного досвіду у снах підтверджується. “Наші результати узгоджуються з ідеєю, що існує безперервність між тим, що людина переживає насправді, й тим, про що вона снить”, - сказали Фолі та його колеги.

 

 

Nadja Podbregar

Was verraten unsere Träume? 

Royal Society Open Science, 26/08/2020; doi: 10.1098/rsos.192080

Зреферувала С.К.

 

30.08.2020