Психологія тих, що «запасається» туалетним папером

 

Люди, що через COVID-19 почуваються в більшій небезпеці, ніж інші, а також ті, що є емоційними та сумлінними (до певної міри), більше схильні скуповувати туалетний папір, ніж ті люди, кому не властиві ці ознаки. Такими є результати дослідження, яке в березні 2020 року здійснили науковці з Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка (Лейпциг).
Зображення: Nori Blume​.


 

Після швидкого поширення COVID-19 в березні 2020 року в Європі та Північній Америці багато людей почали скуповувати продукти й туалетний папір. Деякі підприємства повідомили про зростання продажів туалетного паперу до 700%, незважаючи на те, що уряд закликав утриматися від «панічних закупів».

 

Для свого дослідження науковці опитали 1029 дорослих з 35 країн, яких залучили до опитування через соціальні медіа. З 23 по 29 березня учасники проходили тести на визначення особистості (Brief HEXACO Inventory; BHI), що аналізує шість вимірів людської особистості.

 

Крім того, вчені з’ясували демографічний бекґраунд піддослідних, наскільки сильно вони почувалися в небезпеці через коронавірус, якою була їхня поведінка під час карантину, зокрема й щодо закупівлі туалетного паперу.

 

Виявилося, що ті, що почувалися в більшій небезпеці через пандемію, були схильні «змітати» туалетний папір із прилавків.

 

Близько 20% цього ефекту можна було звести до особистісних ознак емоційності: люди, що загалом були більше запальні чи боязкі, більшою мірою боялися COVID-19 і були схильні закуповувати туалетний папір. Також поведінку запасання визначала й сфера особистісної добросовісності, до якої належать такі ознаки: організованість, старанність, перфекціонізм та обережність.

 

Також спостереження засвідчили: старші люди частіше забирали туалетний папір, ніж молодь, американці – більшою мірою, ніж європейці. Науковці зауважують, що досліджувані змінні можуть пояснити лише близько 20% відмінностей щодо запасання туалетним папером, що означає: деякі психологічні та ситуативні чинники, ймовірно, не були взяті до уваги.

 

«Загроза COVID-19, яку сприймають суб’єктивно, виглядає важливим тригером для запасання туалетним папером. Але від загального розуміння цього явища ми ще далеко», – сказав Тео Топпе, співавтор дослідження.

 


Die Psychologie des Toilettenpapier-Hamsterns

mpg.de, 12/06/2020

Зреферувала С.К.

23.06.2020