Перспективна вакцина від COVID-19 подає надії

 

Науковці зі Школи медицини Піттсбурзького університету оголосили, що потенційно розробили вакцину проти нового коронавірусу SARS-CoV-2, який спричинив пандемію захворювання COVID-19. Коли її протестували на мишах, вакцина викликала специфічні антитіла проти вірусу, яких, як вважають дослідники, може бути достатньо для його нейтралізації.

 

Стаття з описом дослідження з’явилася в журналі EbioMedicine. Учені змогли досить швидко визначити, як саме їм потрібно працювати над вакциною, адже багато знань вони отримали під час попередніх коронавірусних епідемій.

 

“Ми вже мали дослід роботи з коронавірусами під час спалахів SARS у 2003-му та MERS у 2014 роках. Ці віруси дуже споріднені з SARS-CoV-2. Вони нас навчили, що є конкретний білок, так званий спайк-білок, який відіграє важливу роль у виробленні імунітету проти вірусу, — стверджує старший автор дослідження Андреа Ґамботто, доцент хірургії Школи медицини Піттсбурзького університету. — Ось чому потрібно фінансувати розробку вакцин, адже ви ніколи не знаєте, звідки може прийти наступна пандемія”.

 

“Те, що ми змогли швидко розробити цю перспективну вакцину, є заслугою науковців із різних галузей досліджень, які працювали спільно”, — розповідає інший співавтор Луїс Фало, професор, завідувач кафедри дерматології Школи медицини Піттсбурзького університету.

 

Порівняно з іншою експериментальною вакциною проти коронавірусу на основі мРНК, клінічні випробування якої саме розпочинаються, команда з Піттсбурга пішла традиційним шляхом і розробила вакцину на основі фрагментів вірусного білка. Так само, до речі, “працюють” вакцини від грипу. Нову експериментальну вакцину назвали PittCoVacc (скорочено від “Піттсбурзька коронавірусна вакцина”).

 

Крім того, дослідники використали новаторський спосіб для її введення в організм. Для цього вони використали пластир розміром з кінчик пальця із чотирмастами мініатюрними голочками, через які спайк-білок потраплятиме під шкіру, де імунна реакція найсильніша. Голочки виготовили із цукру та частин білка, і вони просто розчиняються у шкірі.

 

“Ми хотіли, щоб цей спосіб ґрунтувався на методі подряпин, який використовували під час вакцинування від віспи, але ми його осучаснили. Крім того, процедура зовсім безболісна. Відчуття такі, ніби вам наклеїли липучку”, — каже Фало.

 

Вакцину та спосіб її введення легко виготовляти у промислових масштабах. Білкові фрагменти продукує “клітинна фабрика” — шари спеціально вирощених клітин, які модифікували у такий спосіб, аби вони здійснювали експресію спайк-протеїну SARS-CoV-2. Крім того, вакцину можна зберігати за кімнатної температури, що є важливою логістичною перевагою.

 

“Коли ви створюєте вакцину, вам рідко коли доводиться одразу думати про те, як її масштабувати. Але під час актуальної пандемії це перша необхідність”, — стверджує Ґамботто.

 

Коли PittCoVacc протестували на мишах, у них протягом двох тижнів з’явилися специфічні антитіла проти SARS-CoV-2.

 

Дослідники також вказують, що в організмі мишей, яких вакцинували проти MERS-CoV шість років тому, був достатнім рівень антитіл проти вірусу принаймні протягом року (хоча за тваринами не спостерігали вже тривалий час). Виглядає на те, що вакцина проти SARS-CoV-2 “працює” так само.

 

Важливо, що PittCoVacc зберігає свої властивості навіть після стерилізації за допомогою гамма-випромінювання. Це — ключовий крок, який необхідний для початку клінічних випробувань.

 

Тепер автори чекають на дозвіл від Адміністрації харчових продуктів та медикаментів США (Food and Drug Administration) на проведення першої фази клінічних досліджень, що можуть розпочатися протягом наступних кількох місяців.

 

“Такі випробування зазвичай тривають рік, а інколи і довше. Але зараз інша ситуація, тож насправді ми не знаємо, скільки часу займуть усі тестування. Уряд недавно оголосив, що спрощує чимало процедур, тож ми очікуємо, що зможемо рухатися швидше”, — каже Луїс Фало.

 

COVID-19 vaccine candidate shows promise, research shows

ScienceDaily, 2/04/2020

Зреферував Є. Л. 

03.04.2020