Спекотні екстремуми загрожують 1,2 млрд людей

 

До 2100 року небезпечні для життя спекотні дні можуть регулярно загрожувати 1,2 мільярда людей – якщо глобальні температури зростуть на три градуси. Адже за високої вологості повітря навіть температури понад 33 градуси буде достатньо, щоб перевантажити людський організм, – а такі задушливі дні в майбутньому траплятимуться все частіше, засвідчує кліматичне дослідження. В Європі температури долатимуть критичні межі продовж 16 днів щороку, передбачають учені.

 

 


25 липня 2019 року теплова хвиля встановила температурні рекорди у семи європейських країнах. Зображення: NASA Earth Observatory​.

 


 

Навіть зараз у багатьох регіонах планети теплові хвилі стають все частішими, а «найспекотніше літо» навіть у європейських державах реєструють з року в рік. З 1950 року вкрай спекотні дні в Європі стали на п’ять градусів гарячішими, ніж на початку вимірювань. Кліматологи виходять з того, що у зв’язку з кліматичними змінами, що прогресують, ситуація буде тільки загострюватися: в наступні 50 років майже кожне літо може встановити новий тепловий рекорд.

 

Але що це означає для нашого здоров’я? Зазвичай в душні дні наш організм самотужки може втримувати власну температуру на рівні 37 градусів – завдяки охолодженню через виділення поту. Але проблема полягає в тому, що коли вологість повітря висока, піт більше не випаровується і охолоджувальний ефект не здійснюється. Тож організму стає складно підтримувати нормальну температуру свого тіла впродовж тривалого часу, і це загрожує перегріванням.

 

Для людей у стані спокою температура 33 градуси в насиченому вологістю повітрі може бути потенційно небезпечною. За 26 градусів так званої температури мокрого термометра навіть незначний рух може призвести до перенагрівання. «Чимало смертельних випадків, зумовлених спекою, під час минулої теплової хвилі в Європі 2003 року спричинила температура навіть нижча, ніж ці показники», – пояснили Давей Лі (Dawei Li) з Ратґерського університету (США) та його колеги. Адже в помірних широтах люди не пристосовані до таких душних екстремумів.

 

Як часто в майбутньому наставатимуть такі потенційно небезпечні для здоров’я кліматичні умови, з’ясували Лі та його колеги з допомогою 40 модельних симуляцій. Вони визначили: в тропіках люди вже зараз щороку переживають близько двох тижнів, коли температура мокрого термометра понад 25 градусів. Натомість у Європі та Росії навіть влітку такі дні трапляються зрідка.

 

Але це зміниться з кліматичними змінами: навіть за двох градусів потепління потенційно небезпечні спекотні періоди в Європі траплятимуться в десять разів частіше – їхня частота зросте з 3,5 днів на десятиліття до 3,5 днів щороку. А за глобального потепління на три градуси, як передбачають до кінця цього століття, в Європі може траплятися 16 днів на рік з надто душною для людей температурою.

 

«Спека, що набирає обертів, найбільше загрожує деяким найгустіше заселеним районам Європи», – повідомили Лі та його команда. Зараз близько 275 мільйонів людей живе в регіоні, де температура мокрого термометра перевищує позначку 33 градуси принаймні раз на рік – це передусім райони міських агломерацій у тропіках.

 

Якщо температури зростуть на два градуси порівняно з доіндустріальними показниками, небезпека екстремумів нависне вже над 789 мільйонами людей. А за потепління на три градуси, за підрахунками вчених, від спеки страждатиме 1,2 мільярда людей.

 

«Всяка міра глобального потепління робить спекотні дні гіршими, – сказав Лі. – У місті Нью-Йорк, наприклад, такі дні вже сьогодні трапляються в 11 разів частіше, ніж в XIX столітті». Якщо глобальні температури зростуть на три градуси, спека та вологість тут сягатиме критичних показників впродовж 24 днів щороку.

 

На думку науковців, нагальність заходів кліматичного захисту – очевидна. Якщо ми хочемо не допустити, щоб чимало територій стало придатними для життя лише з кондиціонерами та іншими заходами теплового захисту, потепління має обмежитися 1,5 градусами. Шанси, що це вдасться, зараз виглядають невтішно.

 

 

Nadja Podbregar

Schwülheiße Extreme bedrohen 1,2 Milliarden Menschen 

Rutgers University, 17/03/2020

Зреферувала С. К.

26.03.2020