Що робиться з ціною на нафту?

Уже за перший квартал цього року ціни нафти впали на 60 відсотків. Щобільше, аналітики ринку очікують, що на тлі поширення коронавірусу і так званої нафтової війни Росії і Саудівської Аравії ціни продовжать падіння.

 

 

Після падіння цін на нафту до найнижчого рівня з 2003 року, за прогнозами аналітиків, енергоносій і надалі дешевшатиме до 20 доларів за барель. Принаймні такі прогнози дали на прохання інформаційної агенції Bloomberg трейдери з декількох найбільших світових нафтових компаній.

 

Експерти вирізняють дві головні причини стрімкого обвалу цін на нафту. Передовсім це поширення пандемії COVID-19, яка, за деякими прогнозами, може відкинути нас назад на ціле десятиліття, упродовж якого зростав глобальний попит. Друга причина – стрімке зростання обсягів поставок, що стало наслідком боротьби Росії і Саудівської Аравії за частку на ринку. Раптове і різке падіння цін на нафту спровокувало активні розпродажі фінансових інструментів на ринках, і воно загрожує серйозними наслідками економікам тих країн, де на енергетичний сектор припадає значна частина виробництва і боргових зобов'язань.

 

Упродовж трьох останніх років Росія і Саудівська Аравія дотримувалися угоди щодо обмеження нафтовидобутку. Діючи спільно, вони використовували свій колективний вплив на ринок, щоб покласти край падінню нафтових цін. Таким чином вони накреслили цінову «червону смугу», нижче за яку нафтові ціни не мали б опускатися.

 

Проте останнім часом щось пішло не так. На початку березня вся ця російсько-саудівська нафтова угода розвалилася. Спершу саудити, відповідаючи на виклик, пов'язаний зі скороченням попиту на нафту, прагнули відповідно скоротити видобуток, щоби стримати ціни від падіння за «червону смугу». Проте затялися росіяни. Кремль не забажав опускати норми видобутку нижче за ті, що були обумовлені раніше.

 

 

Саудити прийняли російський виклик – і навіть вирішили покарати саму Росію. Відтак Ер-Ріяд оголосив, що продукуватиме додаткові 2,6 мільйона барелів нафти на день. І на цьому саудити не зупинилися, а завдали росіянам ще одного удару: вони знизили ціни на нафту покупцям у Європі. А саме споживачі енергоносіїв в Європейській Унії є критично важливими для російської нафтової індустрії. Відтак протягом найближчих декількох днів ціни на сиру нафту впали на 30%.

 

Ер-Ріяд сподівався, що Москва після цього отямиться і погодиться домовлятися. Утім в Росії вирішили інакше. Росіяни затялися ще більше, оскільки були переконані, що Саудівська Аравія більше залежить від експорту нафти, а отже й від її ціни, ніж Росія. Так і розпочалася російсько-саудівська нафтова війна.

 

У Росії ці «воєнні дії» спричинили стрімке падіння курсу рубля, інфляцію та невдовзі стануть причиною відчутного бюджетного дефіциту. На торгах Московської міжбанківської валютної біржі у п’ятницю, 20 березня, курс долара сягнув майже 80 рублів, курс євро перевалив за 85 рублів. А ще наприкінці грудня минулого року долар коштував приблизно 61 рубль, а євро – 69 рублів.

 

Однак Москва гордо заявляє про наміри воювати й надалі. Причому там висловлюють плани підкосити заодно й американську господарку. Росіяни сподіваються, що подешевшання нафти поставить у скрутне становище Дональда Трампа. Адже з його рук буде вибито такий поважний козир, як видобуток лупакової нафти. Бо за таких низьких цін лупаковий бізнес залишається більш витратним, ніж традиційний видобуток. Тож, на думку росіян, така ситуація спричинить банкрутство безлічі дрібних нафтовиробників у США.

 

Відтак цього тижня на нафтовому ринку ціни на нафту щодня били нові антирекорди. У середу, 18 березня, нафта марки Brent впала на 13% і досягла рівня 24,88 долара за барель. Щоправда, в п’ятницю енергоносій трохи поправив свої позиції. Нафта марки Brent під час торгів 20 березня знову перевищила психологічну позначку $30 за барель, WTI торгується приблизно на рівні $27.

 

Але експерти вважають це явище тимчасовим, а подальше падіння ціни неминучим. 18 з 20 трейдерів, яких опитало агентство Bloomberg, вважають, що ціна на нафту марки Brent знизиться до 20 доларів за барель або ще нижче, а нафта марки West Texas Intermediate (WTI) буде торгуватися ще на 3-5 доларів дешевше. Така низька ціна, як очікується, може триматися від декількох тижнів до кінця року, вважають трейдери.

 

Один із провідних нафтових аналітиків у світі норвежець Яранд Рістад в інтерв'ю діловому виданню Dagens Næringsliv пророкує падіння ціни на нафту до 10 доларів за барель. Він порівняв нинішню ситуацію з 1986 роком, коли вибухнули фінансова й нафтова кризи і, до того ж, трапилася катастрофа в Чорнобилі.

 

Продовжуючи порівняння актуальної ситуації з подіями новітньої історії, президент консалтингової компанії Schork Group Стівен Шорк зазначив: «Нині ми маємо операцію "Буря в пустелі", компанію Enron, 11 вересня, урагани Катріна і Рита, а також банкрутство Lehman Bros разом узяті. І ми відчуваємо на собі наслідки цієї комбінації щодня». Він теж прогнозує подальше падіння цін на нафту.

 

Також і аналітики Energy Aspects вважають, що нафта марки Brent може в квітні опуститися до 10 доларів за барель. А от експерти Citigroup у своєму базовому сценарії передбачають, що барель Brent у другому кварталі в середньому коштуватиме 17 доларів. Хоча не відкидають і найгірший варіант розвитку подій, за якого ціна на нафту впаде до п’яти доларів за барель.

 

Хоча ще досі ніхто не годен до кінця розрахувати, на скільки затягнеться криза, спричинена коронавірусом, як вона вдарить по світовій економіці й по ціні на нафту.

 

20.03.2020