Дороги і дурні?

Завтра, 2 липня, водіям авт і пасажирам автобусів, що курсують Львівщиною, краще оминати трасу Самбір–Мостиська. Мабуть, що проїхати нею буде неможливо. Мешканці навколишніх сіл планують втретє цього року перекрити рух транспорту на знак протесту проти жахливого стану дорожнього покриття. Такі акції стали традиційними не лише на Львівщині, а й у решті Галичини.

 

Завтра, 2 липня, селяни перекриють рух трасою Самбір–Мостиська

 

В Івано-Франківської області налічується 4 тисячі 110 кілометрів доріг (державного значення — 1154 км), і 90% з них потребують капітального ремонту. Тамтешні мешканці теж не мовчать — у травні, до прикладу, перекривали рух транспорту біля села Заболотів.

 

На Львівщині потребують ремонту 60% доріг (загальна протяжність — 8 тисяч 200 кілометрів).  На це Укравтодору належить витратити 14 мільйонів гривень, що мали бути виділені ще цього року.

 

Наразі акції протесту громадян, наприклад, перекриття дороги — єдиний арґумент, який змушує чиновників якщо не взятися терміново до роботи, то принаймні зреагувати на скарги. Інші заходи переважно закінчуються формальними відписками чи взагалі повним іґноруванням.

 

Представники Укравтодору теж уже традиційно бідкаються, що грошей на ремонт їм не виділяють або якщо виділяють, то замало і не вчасно. «Відсутність фінансування» є і головним арґументом шляховиків на користь ямкового ремонту. Того ремонту, що, як відомо з практики, не витримує випробування зимою, але є основним тіньовим доходом служб автомобільних доріг.

 

Про завтрашню акцію протесту, про стан доріг на Самбірщині та настрої мешканців району «Z» поцікавився в одного з організаторів блокування руху транспорту, мешканця с. Бісковичі Володимира Виноградського. А також отримав коментарі представників Укравтодору у двох областях Галичини — Львівській та Фвано-Франківській.

 

Володимир ВИНОГРАДСЬКИЙ:

 

НА ЦІ ДОРОГИ ВЖЕ НАВІТЬ ДІТИ МАТЮКАЮТЬСЯ…

 

- Ви заявили про те, що 2 липня в селі Бісковичі перекриватимете трасу Самбір–Мостиська. Чому так вирішили?

 

- Тому що ця траса не те що в жахливому — в катастрофічному стані. Дороги тут практично немає. Та й не тільки про цю дорогу йдеться. На Дрогобич дорога жахлива, на Старий Самбір — взагалі катастрофа. Там ніби торнадо якесь пройшло. Це увесь район в такому стані. Керівництво у нас таке, пан Охович (Євген Охович — начальник Самбірського  райавтодору) так докерувався, що довів дороги до такого стану, що гірших, мабуть, по всій Україні немає.

 

Ми перекривали трасу 16 травня, коли після зими доріг фактично не було. До нас приїжджав заступник начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області Василь Баранович. Обіцяв, що до 30 травня візьмуться ремонтувати.

 

Перекриття траси Самбір–Мостиська в селі Бісковичі. Травень 2013 року

 

Але станом на 30 травня нічого не було зроблено, тому в цей день ми знову перекрили трасу. Цього разу ми письмово попередили їх, що перекриватимемо дорогу. 30 травня до нас приїжджав начальник Служби автомобільних доріг Львівщини Тарас Сиротинський, написав розписку, що зобов'язується зробити ремонт дороги Самбір–Мостиська. Чотири частини дороги повинні були відремонтувати капітально (поблизу сіл Бісковичі, Копань, Воля Баранецька і Садковичі), а решту — ямковим ремонтом.

 

На цих частинах дороги взагалі асфальту вже не видно — ми по глині їздимо. Цю розписку підтвердив і голова райдержадміністрації Іван Білак. Згідно з розпискою, до 30 червня вони повинні були закінчити ремонт нашої частини дороги. З того часу і донині нам відремонтували, може, 3 км дороги, а може, й менше.

 

Ніхто нічого не робив, аж поки ми знову не повідомили їх і пресу про те, що 2 липня будемо знову перекривати трасу. Два дні після цього, 26 червня, так ніби грім їм вдарив. З'явилося три бригади ремонтників — десь 15–20 чоловік і почали ремонт. Але в них залишилося 3 дні. Я не знаю, як вони встигнуть це відремонтувати. Тому ми готуємося до ще однієї акції протесту.

 

- Ви кажете «ми». «Ми» — це хто? Ви належите до якоїсь громадської організації чи, можливо, партії?

 

- Ні-ні. Ніякої партії. Ми — це мешканці сіл Самбірського району. У нас є кілька активних людей, які організовують акції. Взагалі 99% людей підтримують протест і схвалюють наші вимоги. Є один відсоток тих, кому не подобається, що ми перекрили перед ними дорогу, але вони теж нас підтримують, просто кажуть, що якби знали про акцію, то не їхали б цією дорогою. Але якщо зупинити будь-якого водія, то він нас підтримує і таке про владу розкаже... Вже навіть наші діти починають матюкатися на ті дороги.

 

- Ще щось плануєте робити, крім перекриття дороги?

 

- Я написав листа президенту, написав прем'єр-міністру, щоб вони створили комісію для цієї дороги, щоб вони приїхали сюди і трохи лад тут навели. Їх я також попередив про планове перекриття дороги Самбір–Мостиська.

 

Крім того, ми планували організувати безстрокову акцію з перекриття дороги, аж доки сюди не привезуть техніку — великі фрези, щоб зрізати ями і постелити новий асфальт. Можливо, організуємо безстрокову акцію, поки вони не почнуть капітальний ремонт.

 

Ямковий ремонт там не допоможе. Вони тими малими фрезами ріжуть шматки, а асфальт довкола цього тріщини дає і розвалюється. Я дивлюся, як вони то роблять. Я не є в тому ділі професіонал, але трошки метикую, на відміну від них.

 

- Як міліція реагує на перекриття дороги?

 

- Перший раз, 16 травня, ми вийшли без попередження. Тоді на чотирьох найактивніших людей склали адміністративні протоколи про те, що, рухаючись пішохідним переходом, ми обмежили рух транспорту. Хочуть оштрафувати нас на суму від 160 до 400 грн. Але ми ходимо по пішохідному переходу. Вони не мають права нам це забороняти. В Україні немає жодного закону, який би не дозволяв ходити по переходу.

 

- Чи зверталися ви до місцевої влади? Що кажуть її представники?

 

- Обіцяють. Кажуть, що не мають коштів на ремонт, а як будуть кошти, то вони проконтролюють якість виконання робіт. Ми самі можемо проконтролювати це. Нам не потрібен голова району, щоб він ходив тут контролював — усе і так видно, як і що вони роблять.

 

Я взагалі не розумію, для чого нам така влада в державі. А коли телефонуєш до пана Сиротинського в службу автомобільних доріг Львівщини, то він постійно зайнятий. Мені цікаво, чим він може бути зайнятий? Ніде у Львівській області дороги немає, а він чимось зайнятий.

 

- Які настрої в людей у районі?

 

- А які можуть бути настрої, якщо пан Охович цілісінький район довів до катастрофічного стану. В Мостиському районі такого чуда немає. У нас машини їдуть на першій передачі. Десь-не-десь можна розігнатися до 50 км. А між населеними пунктами Садковичі і Раківці, де є шматок рівненького асфальту, то там на самому мості яма. Навіть не яма, а котлован метр глибиною і всередині там ґрунт вимитий. Є тільки шкарлупа з асфальту. Там машини розганяються, і не дай Боже хтось влетить, то провалиться авто.

 

Міст на дорозі між селами Садковичі і Раківці потребує капітального ремонту

 

Я вже і в Кабмін скаржився. Ходив до керівника дорожньої служби в Самборі, що відповідає за ту ділянку і кажу: «Костянтин Михайлович, залатайте яму, засипте якогось гравію». А він мені: «Ти візьми сокиру, прорубай той асфальт, щоб було видно яму, і запхай туди гіляку». Ну, це нормально? І то є голова партії «Наша Україна».

 

- А що з самбірськими дорогами на інші напрямки?

 

- В селі Лужок люди теж раніше перекривали дорогу на Дрогобич, бо неможливо їздити. На Старий Самбір маршрутки не хочуть зупинятися, бо не встигають за графіком. А не встигають, бо по ямах інакше, як повільно, їхати неможливо.

 

- Як Ви вважаєте, у який спосіб можна вирішити проблему доріг в районі?

 

- Треба міняти владу. Починаючи від керівника дорожньої служби і закінчуючи головою району. От для чого він є? Що він робить? Що він зробив для нас, для людей? Де є покращення життя? Куди в кабінет не зайдеш — всюди треба дати як не шоколадку, то коробку цукерок.

 

- Що плануєте далі робити?

 

- Залежить від ситуації. Ремонт вони почали, але навряд чи встигнуть до 2 липня, тому перекривати дорогу однаково будемо. Нехай везуть сюди техніку і нормально ремонтують.

 

 

 

Начальник служби автомобільних доріг у Львівській області Державного аґентства автомобільних доріг України «Укравтодор»

Тарас СИРОТИНСЬКИЙ:

 

НА КАПІТАЛЬНИЙ РЕМОНТ ГРОШЕЙ НЕМАЄ

 

Роботи на ділянці траси Самбір–Мостиська ведуться. Зокрема, є дві складні ділянки в районі села Бісковичі: міст і спуск перед цим селом. Проблема в тому, що там зруйнована  основа дороги, тому ямковим ремонтом питання не вирішити. Саме громада цього села є ініціатором акцій протесту. Ми контактуємо з ними. Чи буде перекрито 2 липня дорогу, наразі не знаю, бо стараємося прискорити роботи, але однозначно, що до 2 липня ми не встигнемо завершити.

 

Ці дві ділянки потрібно ремонтувати капітально. У нас такої змоги поки що немає, але шукаємо спільне рішення з проектним інститутом, щоб можна було якісно відремонтувати. Стараємося інформувати про це тих представників громади, що організовують акції. Ремонт цієї дороги в межах Самбірського району плануємо завершити до 25 липня. Коштів на це у нас немає, тому використовуємо кошти загального утримання з річного бюджету. Окремих коштів на цю трасу, на жаль, не виділено. Тому затягнулося проведення ремонту.

 

Щодо інших самбірських напрямків, то вже відбувається ямковий ремонт дороги Львів–Самбір–Ужгород. Наразі поблизу села Калинівка і в місті Старий Самбір. Поки що буде тільки ямковий ремонт, бо на капітальний повинні бути виділені окремі кошти. Зараз ніде по області капремонт не проводиться — тільки ямковий і поточний. У бюджеті є закладено кошти на капітальний ремонт кількох ділянок доріг. Вони навіть погоджені в Укравтодорі, але поки що не хочу говорити, про які саме ділянки йдеться, бо не впевнений, що їх профінансують. А якщо скажу, то будуть казати, що ми обіцяли і не виконали.

 

У ситуації з Самбірським районом будемо спілкуватися з активістами, переконувати, пояснювати, що стан доріг — це не привід перекривати рух транспорту. Але я їх розумію — вони доведені до відчаю, емоційний стан людей доведений до краю.

 

 

Перший заступник начальника служби доріг Івано-Франківської області

Олександр ГОЛОД:

 

МИ РЕМОНТУЄМО ДОРОГИ. АЛЕ НЕ ТОМУ ЩО ЛЮДИ ПРОТЕСТУЮТЬ

 

Нині в області є 50 дорожніх об'єктів, на яких розпочато капітальний ремонт, але досі не завершено. В тому числі мости і дороги, зруйновані ще паводками у 2008 році. Причина такої ситуації — відсутність фінансування.

 

Останні три роки усі погляди були на об'єкти Євро-2012, а наші об'єкти під цю програму не попадали, тому залишилися без фінансування.

 

Вартість капремонту коливається залежно від категорії дороги. В нас переважно йдеться про суми від 6 до 12 мільйонів гривень за один кілометр. Але це залежить від кожної окремої ділянки.

 

А ще у нас в області найбільше мостів серед усіх реґіонів України. І з ними теж є серйозні проблеми, бо їх капітально не ремонтували понад 30 років. А є такі мости, що не знали ремонту 80 років і більше, зокрема австрійські мости. Цього року ми відремонтуємо один аварійний міст. Вартість робіт — 8 мільйонів гривень. А на капітальний ремонт доріг нам грошей не виділили взагалі.

 

Ситуації з перекриттям руху транспорту в нас інколи бувають також. Остання така була у травні в селі Заболотів. Ми цю дорогу цього року відремонтуємо, але не тому, що люди рух перекривали, а тому, що вже кілька років поспіль її ремонт переносився. Рішення щодо неї є, але гроші Укравтодор ще не виділив.

 

01.07.2013