У Козовій відкрили меморіал розстріляним євреям.


У Козовій Тернопільської області відкрили меморіал євреям, розстріляним у 1941–1943 роках. Його встановили поблизу єврейського цвинтаря на вулиці Народичівській, – повідомляє UA: Тернопіль.

 

 

Як розповів голова Тернопільської обласної організації «Єврейська община» Ігор Бандзарук, в меморіальних заходах узяли участь близько сотні осіб.

 

Вартість меморіалу – 48 тисяч гривень. Кошти надав рабинський центр Європи. Такі пам’ятники є в п’яти областях України. Загалом на Тернопільщині рабинський центр Європи відновив шість єврейських цвинтарів – повідомив Ігор Бандзарук.

 

Директорка Козівського районного краєзнавчого музею Алла Улішак вісім років досліджувала, що відбувалося в Козівського гетто впродовж 19411943 років. За її інформацією, євреїв ховали в кількох ямах. Над ямами були покладені дошки, люди заходили туди – і їх убивали: «Дехто падав у могилу живим, дехто – напів. Загальна кількість осіб єврейської національності, які загинули в період з 1941 до 1943 року, – 2,5 тисячі осіб, це ті, які були розстріляні; а ті, які загинули від голоду холоду і тифу, який панував в Козівському гетто, – то ця цифра становить 4,5 тисячі осіб».

 

На місці, де нині встановили меморіал, 17 квітня 1943 року розстріляли понад 1000 осіб.

 

Козівський селищний голова Ярослав Адамів каже, що про це місце чув від старожилів. Вони розповідали, що в тих місцях проводили масові розстріли євреїв, «і після поховання земля ще гуділа тиждень, було чути стогони, так кажуть очевидці».

 

 

Нині на Тернопільщині проживає близько семисот євреїв. Хоча за даними Наукового центру іудаїки та єврейського мистецтва імені Ф. Петрякової, до 1939 року єврейське населення Тернополя становило близько 18 тисяч осіб.

 

12.12.2019