Лідери країн "Нормандської четвірки" – Президент України Володимир Зеленський, президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Анґела Меркель і президент Росії Владімір Путін – домовилися про потребу принципового вирішення безпекових проблем на Донбасі і початок політичного процесу залагодження конфлікту, зокрема шляхом повноцінного карбування "формули Штайнмаєра" в українське законодавство.
Про це йдеться в підсумкових висновках паризького саміту, опублікованих на сайті голови держави.
Лідери чотирьох країн зазначають, що "мінські домовленості" (Мінський протокол від 5 вересня 2014 року, Мінський меморандум від 19 вересня 2014 року та Мінський комплекс заходів від 12 лютого 2015 року) продовжують слугувати основою роботи "нормандського формату".
Учасники зустрічі також висловлюють своє прагнення "до сталої й всеохопної архітектури довіри та безпеки у Європі", заснованій на принципах ОБСЄ.
Відтак, лідери схвалили невідкладні заходи "зі стабілізації ситуації" в зоні конфлікту: розмінування; розведення військ і засобів іще на трьох ділянках (до кінця березня 2020 року); будівництво нових пунктів пропуску, "виходячи передусім з гуманітарних критеріїв"; звільнення полонених за формулою "всіх на всіх".
"Вони заохочують Тристоронню контактну групу сприяти звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу «всіх на всіх», починаючи з «усіх встановлених на всіх встановлених», при розумінні, що міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб", – ідеться в комюніке.
Лідери держав також погодилися з тим, що Спеціальна моніторингова місія Організації безпеки і співробітництва в Європі має бути спроможною використовувати "усі можливості мандату і мати безпечний і надійний доступ на всій території України з метою повного виконання свого мандату". Як тлумачать експерти, ідеться про можливість здіснювати спостереження цілодобово.
Що ж до політичних положень, то "Нормандська четвірка" всловила зацікавленість у досягненні домовленостей "щодо всіх правових аспектів закону про особливий порядок місцевого самоврядування (про особливий статус) окремих районів Донецької та Луганської областей – як вказано у Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 року – з метою забезпечення його функціонування на постійній основі".
"Вони вважають за необхідне інкорпорувати «формулу Штайнмаєра» в українське законодавство згідно з версією, узгодженою Н4 та Тристоронньою контактною групою", – ідеться в документі.
Зеленський, Макрон, Меркель і Путін поклали на міністрів заокрдонних справ своїх країн і зовнішньополітчиних радників місію продовжити переговори. Наступний саміт на найвищому рівні має відбутися впродовж чотирьох місяців. Тематика цих наступних консультацій – виконання визначеної безпекової адженди, а також організація місцевих виборів.
10.12.2019