Зеленський зустрівся зі студентами, побитими на Євромайдані 30 листопада.

 

Президент України Володимир Зеленський зустрівся у своєму офісі зі студентами та активістами, котрі постраждали в центрі Києва вночі на 30 листопада 2013 року під час протесту під стелою Незалежності.

 

"Мені завжди було цікаво, чим зараз займаються люди, з яких це все почалося. З яких почалася революція. Ми хотіли познайомитися особисто, хотіли проговорити, які є проблеми, бачення в цілому, де ви і чим займаєтеся", – пояснив свою зацікавленість Зеленський.

 

 

Президент висловив переконання, що молодь, котра відіграла важливу роль у Революції гідності і стала рушійною силою протестів, має дуже сильний потенціал, і він вважає доцільним залучити її до життєдіяльності країни. "Вам ми можемо довіряти", – сказав Зеленський.

 

Студенти, зі свого боку, сказали Зеленському, що після 2014 року країна змінилася; у людей виникло відчуття свободи та впевненість, "що голос кожного з нас має значення". Молодь насолоджується свободою, пишається тим, що кожен може вільно висловлювати свої думки, подорожувати Європою, спілкуватися українською мовою, а країна має незалежну Церкву та забезпечену армію; народ дорожить тим, що захистив свою свободу і врятувався від Митного союзу, переказує пресслужба Офісу Президента.

 

Однією з найважливіших тем зустрічі було розслідування злочинів проти учасників Євромайдану. "Для вас справи Майдану – це дуже особисте. І, повірте, для нас теж. Я дуже хочу, щоб ми закінчили ці справи. Щоб ми змогли розслідувати їх повністю, і всі ті, хто десь ходить, їздить чи літає, а повинні сидіти – щоб вони сиділи", – сказав Володимир Зеленський.

 

Президент нагадав, що Верховна Рада прийняла закон, котрий дозволить перейти слідчим із прокуратури до Державного бюро розслідувань. "Ми хочемо поставити крапку у цій справі", – запевнив Зеленський.

 

Учасники зустрічі подарували Президенту частину одного з пам’ятників Леніну, який був повалений у часи Революції гідності, і пов'язали на руку синьо-жовту стрічку – атрибут, поширений серед майданівців під час протесту.

 

Студенти висловили Президенту слова підбадьорення напередодні саміту у "нормандському форматі", заявивши, що найважливішими цінностями є свобода та гідність. Президент запевнив, що не зрадить інтересів України.

 

Учасник зустрічі Мирон Гордійчук поділився на своїй сторінці у Facebook: Офіс Президента дійсно запросив постраждалих студентів, або дійсно активну під час Революції гідності молодь – "підставних осіб не було", і "більшість з присутніх були нелояльними до чинного Президента".

 

 

Як розповів Євген Кузик, активісти нагадали Президентові: "Дуже болісно сприймали та сприймаємо жарти на тему Майдану. І попросили більше не допускати жартів на цю тему".

 

"Поспілкувались досить глибинно про ситуацію з розслідуваннями судових справ Майдану та передали матеріали справ (які у нас були). Також поспілкувались про напади на активістів протягом останніх 6 років після Революції гідності, про розвиток громадянського суспільства", – переповів Кузик.

 

"Одна з перших речей, які ми йому озвучили, – що Майдан – то було не смішно, і жартувати з Майдану не варто, – ділиться Іван Синєпалов у Facebook. – Вибачатися Зеленський не став, але зробив серйозно-скорботне обличчя і взяв до уваги. Словосполучення "ебонітові палички" не пролунало".

 

Молоді активісти розповідають: під час зустрічі багато питань стосувалися прийдешніх переговорів "нормандської четвірки" у Парижі та "мирного плану" Володимира Зеленського.

 

"Я закцентував на тому, що я не тільки постраждалий учасник Революції гідності, я іще й переселенець із міста, під яким упав MH17, – каже Синєпалов. – Безсумнівно, я хочу повернутися додому. Але за жодних умов я не хочу туди їхати, якщо ціною "миру" буде бодай краплина державного суверенітету. Якщо ОРДЛО повернеться до України із бодай на міліметр ширшими повноваженнями, ніж інші райони, ми втратимо їх остаточно, а слідом за ними і країну в цілому".

 

Зі слів Івана, Зеленський дав зрозуміти, що "не вірить в успіх переговорів", але вкотре нагадав, що Мінськ підписали "папєрєднікі". "От що мене реально зачепило, то це те, що вони, схоже, у випадку зрушень у переговорах готові погодитись на спільне патрулювання ОРДЛО загонами з представників поліції чи Нацгвардії з нашого боку, ОБСЄ посередині та умовної народної міліції з того боку. Так, Зеленський наголосив, що в цій умовній народній міліції мають бути люди, що не брали до рук зброї, але, але, але..." – коментує активіст.

 

Синєпалов закликав Президента дбати передусім про тих мешканців Донбасу, котрі "свідомо обрали Україну".

 

 

Мирон Гордійчук переповідає: "Загалом і прямо і між рядками присутні казали йому, що Революція гідності – це про “Геть від Москви!”, і застерігали від поступок окупантам. Гарант не вдавався до “мирної риторики”, але озвучив, що вони наче мають свій вигідний для України компромісний план щодо Донбасу".

 

З його слів, Володимир Зеленський також озвучив "план Б" – варіант Ізраїлю і Палестини. "До речі, більшість сказала йому, що краще так (Ізраїль і Палестина, – Z), аніж поступки суверенітетом. Він у відповідь – не бійтесь, все буде добре. І ще просив не приходити на Майдан 8 грудня, бо там політики", – переказав Мирон Гордійчук. Втім, Мироновий висновок інакший: "Треба йти на Майдан – якщо ви симпатик чи антипатик чинної влади", – закликав учасник Євромайдану.

 

Активісти також порушили питання про потребу звільнення Арсена Авакова з посади міністра внутрішніх справ. Зачепили теми реформи Академії наук, конкурсів на державні посади (зокрема скандал із Держкіно), перепис, медичну реформу. 

 

Офіс Президента також відгукнувався на захист активістів та правозахисників і запросив на зустріч зі Зеленським Романа Ратушного, побитого вночі на 30 листопада 2013 року. Ратушний скаржиться на погрози з боку чинного заступника голови ОП Андрія Смирнова та приятеля Андрія Богдана Геннадія Корбана через те, що Роман із однодумцями перешкоджає забудові Протасового Яру в Києві. 

 

 

"По Протасовому Яру Президент в курсі і без мене, – резюмував Ратушний у своїй Facebook-нотатці. – Відчуття, що держава за мене впрягатиметься в протистоянні з дніпровським уркаганом Корбаном, у мене не з'явилось".

 

По Андрію Смирнову, який мені погрожував на нашій зустрічі:

 

– Він погрожував? Ну він погрожував до призначення ж.

– Так, але судячи з плівок з кабінету Труби, Смирнов вже після призначення курує інтереси Корбана.

– Ну погрожував же він до призначення.

 

Попри те все, Роман Ратушний приєднався до побажань Володимиру Зеленському від студентів втримати стійкість на переговорах у Парижі. "Бо ні Протасів Яр, ні фінансові амбіції Корбана і ваших помічників не матимуть жодного сенсу, якщо не буде України. І нехай краще буде Україна, в якій з кожною зміною влади наближена фінансово-промислова група хоче відтяпати свій її шматок, ніж не буде України ніякої", – сказав Ратушний і додав, що зичить цього без краплини сарказму.

 

06.12.2019