Верховна Рада ухвалила закон про надання добровольцям статусу УБД.

 

Верховна Рада внесла зміни до низки законодавчих актів України щодо надання статусу і соціальних гарантій окремим особам з числа учасників Антитерористичної операції, який передбачає механізм отримання статусу учасника бойових дій добровольцями. 

 

За схвалення закону на засіданні ВР у середу проголосувало 329 парламентарів.

 

 

Зокрема, в законі "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до переліку учасників бойових дій включені особи, які воювали у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, протягом щонайменше 30 календарних днів, перебуваючи безпосередньо в районах АТО в період її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення заходів у рамках АТО, у взаємодії зі ЗСУ, МВС, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ та іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами Української держави.

 

Видання "РБК-Україна" зазначає, що до другого читання у законопроєкт внесли норму щодо отримання статусу УБД особами-добровольцями, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях – тобто вже не в АТО, а в операції Об'єднаних сил.

 

Ця норма викликала спротив у фракції "Європейська солідарність", де стверджували, що таке формулювання є лазівкою для отримання статусу УБД бойовиками.

 

"Дали лазівку, що статус можливий учасника бойових дій отримують бойовики, сепаратисти. Ця поправка була протягнута у тіло закону… У цій поправці йде дуже велика небезпека. Створюється колізія, коли статус учасника бойових дій зможуть отримати не добровольці, а люди, які не мали до цього жодного відношення", – зазначила нардеп Ірина Геращенко.

 

Відтак Верховна Рада оголосила перерву, у ході якої парламентарі вирішили прибрати одіозну норму і врегулювати питання окремим законопроєктом.

 

Міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Оксана Коляда привітала рішення парламенту, відзначивши, зокрема, й роботу попередньої влади над цим проєктом. 

 

"Всім, хто працював над законопроєктом 2045-1 про статус добровольців, – всім учасникам робочої групи, всім депутатам, які його ініціювали, виносили, голосували... Вперше особисто я над цією проблемою почала працювати ще у лютому 2018 року, коли ми проводили перше засідання експертної ради волонтерів при тодішньому голові парламенту Андрієві Парубію. Нам вдалося це зробити, тому що політична воля була помножена на фахові дії команди і партнерів. Це – спільна і велика перемога!"– прокоментувала пані Коляда.

 

04.12.2019