У Львові відзначать 100-ліття Владики Андрія (Сапеляка).


 

У Львові урочисто відзначать століття від дня народження Преосвященного Владики Андрія (Сапеляка) – єпископа-емерита української греко-католицької єпархії в Аргентині, який провів останні роки свого життя у Винниках. Про це повідомляють на сайті Салезіян святого Івана Боско.

 

Заходи розпочнуться 12 грудня науковим семінаром «Українська Греко-Католицька Церква на ІІ Ватиканському соборі» у Львівській Духовній семінарії Святого Духа (вул. Хуторівка, 35). Його учасниками стануть президент Інституту екуменічних студій УКУ о. д-р Іван Дацько, керівник проєктів і програм Інституту екуменічних студій УКУ Тарас Курилець, старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України Оксана Сапеляк.

 

13 грудня, на свято апостола Андрея Первозванного, відбудеться Богослужіння у храмі Покрови Пресвятої Богородиці (вул. Личаківська, 175). Відтак буде відслужено поминальну панахиду й освячено надгробний пам’ятник на цвинтарі у Винниках.

 

А 14 грудня у храмі Покрови Пресвятої Богородиці відбудеться урочиста академія з нагоди столітнього ювілею Владики Андрія Сапеляка. Спогадами про владику поділяться глава УГКЦ Блаженніший Святослав, Провінційний настоятель ОО Салезіян УГКЦ о. Кароль Манік СДБ, Оксана Сапеляк, колишній вихованець Української Малої семінарії (Німеччина) Микола Франкевич, о. Максим Рябуха СДБ, о. д-р Іван Дацько, сестра Стефанія Марко зі Згромадження Сестер Св. Йосифа, о. Андрій Платош СДБ і довголітній секретар Владики Андрія о. Василь Король СДБ.

 

На завершення урочистостей відбудеться відкриття Музею українських греко-католицьких салезіян ім. Владики Андрія.

 

 

Для довідки:

 

Андрій Сапеляк – перший український єпископ Згромадження отців Салезіян і перший єпископ для українців греко-католиків в Аргентині. Саме він доклав чималих зусиль у справи творення українського Салезіянського згромадження у Львові, а також поширення салезіянської харизми в дусі св. Івана Боско на східні терени України.

 

Андрій Михайлович Сапеляк народився 13 грудня 1919 року в Ришковій Волі (тепер – Польща) Ярославського повіту. Був першою дитиною в українській селянській родині Михайла Сапеляка та Агафії Ярош, мав чотирьох молодших братів і сестер. Після закінчення Перемишльської гімназії Андрій вступив до згромадження Отців Салезіян. 29 червня 1949 року був висвячений у священники. Вищу освіту здобув у Салезіянському університеті в Італії (Турин), факультет канонічного права.

 

1951 року організував у Франції Українську малу семінарію і був її першим ректором.

 

1961 року отця Андрія іменовано першим єпископом українських вірних у Аргентині, де він працював 36 років. Спочатку Владика Андрій був іменований Апостольським Візитатором для українців католиків в Аргентині, а після створення єпархії – Апостольським адміністратором Української католицької єпархії в Аргентині.

 

1968 року разом з владикою протопресвітером Борисом Арійчуком обраний до керівних органів Української Центральної Репрезентації в Аргентині.

 

1997 року Владика Андрій повернувся в Україну. На 80-му році життя відбув з пасторальною місією у місто Верхньодніпровськ Дніпропетровської області, де працював до 2014 року. 2014-го переїхав у Винники, де й мешкав до самої смерті.

 

Восени 2013 року 93-річний Єпископ УГКЦ у Львові отримав паспорт громадянина України. Отримуючи документ, владика сказав, що зробив це з любові до України: «Я 15 років живу в Україні і тішуся з того, що можу тут жити і вмирати. Коли я був поза Україною, завжди працював для українців. Я так жив Україною, працював для України, що хотів їхати в саме її серце. Це моє свідоме рішення – стати громадянином України».

 

Помер 6 листопада 2017 року, похований на міському кладовищі Винників.

 

04.12.2019