Парламент прийняв поправку про переведення "слідчих Майдану" у ДБР.

 

Верховна Рада на своєму засіданні у вівторок ухвалила поправку до законопроєкту про перезавантаження роботи Державного бюро розслідувань, згідно з якою дозволено перевести до ДБР слідчих Генпрокуратури, які розслідували "справи Майдану". А згодом прийняла і сам закон в остаточній редакції.

 

 

За поправку, на котрій стояла адвокатка родин Небесної сотні Євгенія Закревська, проголосувало 334 народних депутати, повідомила аґенція "Укрінформ".

 

Так, до прикінцевих і перехідних положень закону Верхвна Рада додала положення, що від дня набуття ним чинності для забезпечення безперервності та ефективності досудових розслідувань слідчі органи прокуратури, прокурори можуть бути переведені за їхньою згодою до Державного бюро розслідувань без обов’язкового проведення конкурсу, якщо вони до спливу строку проводили досудове розслідування або здійснювали процесуальне керівництво (не менше чотирьох місяців поспіль входили до складу груп слідчих або прокурорів) у кримінальних провадженнях щодо подій періоду Революції гідності.

 

Натомість за ухвалення самого закону “Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань” (№2116) проголосувало 252 народних депутати – "Слуга народу" і "Голос".

 

Закон, зокрема, передбачає змінити правовий статус Державного бюро розслідувань. Так, ДБР визначено державним правоохоронним органом, на який покладено завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, належних до його компетенції (згідно з чинною редакцією закону "Про Державне бюро розслідувань", ДБР є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, належних до його компетенції).

 

“Директору ДБР надано повноваження одноосібно приймати рішення та нести всю повноту відповідальності за результати дільності бюро. Посилюється контрольна функція парламенту: Верховна Рада, зокрема, за результатами розгляду звіту директора ДБР за календарний рік може визнати роботу органу незадовільною, що може стати підставою для його звільнення з цієї посади. З метою забезпечення безперервності розслідування справ Майдану передбачено можливість переведення слідчих органів прокуратури та прокурорів, які розслідували ці справи, до ДБР без обов'язкового проведення конкурсу”, – прокоментував у своєму виступі голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський, презентуючи з трибуни парламенту підготовлений до другого читання законопроєкт №2116.

 

З його слів, у зв'язку із суттєвою зміною повноважень директора ДБР і зміною статусу цього органу з дня набуття чинності нового закону повноваження директора ДБР і його заступників припиняються достроково та розпочинається процес перезавантаження бюро.

 

Закон також уточнює систему ДБР, порядок затвердження організаційної структури органу, порядок утворення його територіальних управлінь.

 

Згідно із документом, змінюється підхід до визначення граничної чисельності центрального апарату та територіальних управлінь Державного бюро розслідувань – передбачається, що їх визначатиме Кабінет Міністрів за поданням директора ДБР (на сьогодні гранична чисельність центрального апарату та територіальних управлінь ДБР визначена безпосередньо законом "Про Державне бюро розслідувань" і становить 1500 осіб).

 

Окрім того, закон уточнює порядок призначення директора Державного бюро розслідувань та його повноваження; унормовано підстави притягнення працівників ДБР до дисциплінарної відповідальності.

 

Закон дозволить відсторонити Романа Трубу.

 

03.12.2019