Тернопільський театр підтримав Федора Стригуна.

 

Актори Тернопільського драматичного театру ім. Тараса Шевченка записали відеозвернення на підтримку Федора Стригуна. Актори висловили обурення подіями в Національному академічному українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької – тим, що з головним режисером Федором Стригуном відмовляються продовжити контракт на наступний рік.

 

 

Наголошуючи, що ця подія глибоко схвилювала колектив тернопільців, актори нагадують, що Федір Стригун – "відомий актор, режисер, викладач, вихователь, педагог цілого покоління уславлених уже майстрів нової генерації, титулованих акторів, який віддав понад 50 років служінню українському театру й більше 30 років очолював театр, але в один момент став не потрібним директору".

 

"Мабуть, така постать, як Федір Миколайович, надовго залишиться в історії українського театру. У нас виникає питання: а чи буде поряд стояти нинішній директор театру пан Андрій Мацяк?.. Якщо можна, згідно з новим законом, так чинити з такою постаттю, як Федір Миколайович Стригун, то кожен з нас думає, а що можна зробити з нами князеві, директору – художньому керівнику? Як бути далі українському театру і як себе ми, актори, можемо захистити? До кого звернутися? Адже конфлікт у Театрі ім. Заньковецької показав, що владі до того, що відбувається в театрі, абсолютно байдуже", – констатують актори у своїй заяві.

 

 

Нагадаємо, 25 листопада головний режисер ДП «Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької», народний артист України, лауреат Національної премії імені Т.Г. Шевченка Федір Миколайович Стригун отримав офіційного листа від дирекції театру, в якому йому було повідомлено, що 29 грудня 2019 року буде припинено дію контракту, укладеного з ним 14 грудня 2016 року.

 

Причиною припинення контракту є закінчення терміну його дії. Так само дирекція театру не планує продовжувати в повному обсязі контракту із народною артисткою України Таїсією Литвиненко, термін дії контракту якої спливає 29 грудня 2019 року.

 

Ця новина отримала значний інформаційний розголос. У соцмережах на підтримку Федора Стригуна й Таїсії Литвиненко висловилося багато колег, журналістів, громадських діячів і просто глядачів і прихильників "заньківчан".

 

Тим часом дирекція театру в повідомленні на сайті закладу висловила офіційну позицію.

 

Фото: ua.igotoworld.com

 

"Дирекція театру наголошує, що не йдеться про повне припинення співпраці театру ім. Марії Заньковецької ані з Федором Стригуном, ані з Таїсією Литвиненко. Пану Стригуну запропоновано оформити співпрацю з театром на основі цивільно-правової угоди, а також дирекція театру пропонує йому постановку вистави на його власний вибір.

 

Щодо Таїсії Литвиненко, то їй запропоновано перейти на 0,5 ставки, адже така форма співпраці відповідає її актуальній зайнятості у репертуарі.

 

Наголошуємо, що таку форму співпраці театр практикує з всіма нашими вельмишановними корифеями. Для прикладу, з народними артистами України Богданом Козаком та Борисом Мірусом.

 

Хочемо особливо наголосити на тому, що контрактна система довела свою ефективність та життєздатність не лише у театральній сфері і не лише за кордоном, а й активно використовується в Україні в інших сферах зайнятості. 

 

Саме контрактна система дозволяє театрам, зокрема – і нашому, оновлюватися, залучати нові, свіжі, молоді сили, запрошувати нових режисерів та акторів. Саме така політика дозволить театрові оновитися, рухатися уперед. А, як казав геніальний український режисер та реформатор театру Лесь Курбас, рух  – принцип Всесвіту.

 

Водночас велика повага до корифеїв театру, людей, які віддали служінню йому не один десяток років, змушує нас поряд із пошуком нових сил шукати форми співпраці, які дозволили б поєднати на одній сцені кілька поколінь, які навчатимуть та доповнюватимуть одне одного.

 

Дирекція театру щиро сподівається, що компроміс буде знайдено, відповідно – конфлікт буде вичерпано".

 

У повідомленні зазначено, що теперішнє законодавство покладає на керівника театру одноосібну відповідальність за всі рішення, "зокрема і найболючіші: кадрову політику". І висловлено запевнення, що всі ці рішення продиктовано "лише турботою про майбутнє театру".

 

"Наголошуємо також, що НАУД Театр ім. М. Заньковецької, за наявності вакансій у складі професійних творчих працівників, проводить відкриті конкурси на заміщення вакантних посад, де рішення приймають незаангажовані члени об’єктивної конкурсної комісії. Національний театр імені Марії Заньковецької продовжує працювати для свого глядача та щиро сподівається на розуміння», – йдеться в офіційному повідомленні у відповідь на останні події в театрі.

 

29.11.2019