Режисер фільму «Памфір» Дмитро Сухолиткий-Собчук дебютує на театральній сцені із виставою «Дещо дивне сталося зі мною»
Національний театр імені Марії Заньковецької у Львові готує прем’єру вистави «Дещо дивне сталося зі мною». Постановка стане театральним дебютом відомого кінорежисера Дмитра Сухолиткого-Собчука, який ставить виставу за власною п’єсою. Прем’єрні покази на експериментальній сцені театру Стрих відбудуться 21 та 22 січня, та приурочені до Дня Соборності України.
Дмитро Сухолиткий-Собчук – кінорежисер та сценарист, член Європейської та Української кіноакадемій, Голова Українського Оскарівського комітету 2024-2025 років. Українським глядачам добре знаний за роботою над фільмом «Памфір», прем’єра якого відбулась на Канському кінофестивалі 2022 року. Стрічка була номінована на Європейську кінопремію в категорії «Кращий дебют» 2022, здобула 11 нагород української національної кінопремії «Золота дзиґа» й 5 нагород Національної премії кінокритиків «Кіноколо».
За словами режисера, «робота над виставою – це пошуки нового способу спілкування із глядачем, змога дати можливість прожити щось дуже дивне». Сценографію та костюми до вистави втілює художниця Юлія Заулична. Серед акторського складу – відомі актриси театру і кіно Римма Зюбіна, народні артистки України Олена Хохлаткіна, Альбіна Сотнікова, Людмила Никончук, заслужені артисти України Олександр Норчук, Олег Сікиринський, Андрій Войтюк, а також молоді актриси, які також відомі за нещодавніми ролями в кіно та телесеріалах – Дарина Федина («Спіймати Кайдаша»), Єлизавета Цілик («Назавжди-Назавжди», «Носоріг»).
Сухолиткий-Собчук визначає жанр вистави як психологічну практику на основі сімейних розстановок з елементами детективу та акцентує на найважливіших темах проєкту, якими є пам’ять, питання таємниць минулого і про що слід пам’ятати в майбутньому. «Усі події відбуваються у трьох локаціях: будинку, саду, кабінеті слідчого та дивним чином переплітаються дві різні історичні епохи. Певним тригером є метод сімейних розстановок. З наукового погляду цей метод є суперечливим, але якщо в наш час людям допомагає ця терапія, то нехай вона має місце. З художньої точки зору — це цікавий візуальний спосіб працювати з архетипами та порозмірковувати про недосконалість нашого світу», – розповідає режисер та драматург.
За сюжетом, Світлана – викладачка архітектури, займається репетиторством вдома. Одночасно відновлює свій будинок після деокупації. Оточення Світлани – це абітурієнти, сусідка, яка займається дивними психологічними практиками та слідчий Корній. Світлана дозволяє сусідці проводити сімейні розстановки за Хеллінгером у своєму домі. Несподівано одна із розстановок запускає низку подій: абітурієнти натрапляють на небезпечну знахідку, а Корній з Світланою переносяться в минуле більш ніж на 100 років. Об’єднані досвідом війни, Світлана та Корній стають рідними людьми на один вечір.
Сухолиткий-Собчук прагне аби глядач не просто занурився у сюжет вистави, а натомість зміщує акцент – на досвід кожного з нас та часто неозвучені і непроговорені питання, що виринають з підсвідомості як на сеансі терапії, ведучи нас складними маршрутами індивідуальної й національної пам’яті. Тому команда проєкту закликає ділитися особистими враженнями та рефлексіями, використовуючи хештег #дещодивнесталосязімною | #дещодивне.
Втілення проєкту підтримує мережа магазинів EVA та EVA.UA. Керівниця PR-напряму Олександра Гнатик наголошує, що підтримка культурних продуктів, які висвітлюють актуальні теми через українську оптику, нині особливо важлива: «Боротьба України йде не лише за фізичне існування, а й за власну ідентичність. Ворог навіював світу і нам самим зручні для нього стереотипи про Україну, нашу історію та героїв. Сьогоднішні події допомагають нам переосмислити своє минуле та відчути потужний зв’язок із ним. Як і для головної героїні вистави «Дещо дивне сталося зі мною», це – важливий досвід», – прокоментувала Олександра Гнатик.
Сергій Жила, генеральний директор Групи компаній «Асканія», яка підтримала втілення вистави, акцентує на ролі бізнесу у підтримці культурних проєктів: «Український театр сьогодні переживає період розквіту, він — одна з тих сил, які допомагають нам триматися, творити і думати про майбутнє у найскладніші часи. Вистава Дмитра Сухолиткого-Собчука “Дещо дивне сталось зі мною” — це яскравий приклад сучасного українського мистецтва, яке резонує з сьогоденням і говорить до глядача зрозумілою мовою глибоких емоцій та сенсів. Група компаній “Асканія” щиро рада зробити свій внесок і у розвиток української культури — яка надихає, об’єднує нас і дає віру», – розповідає він.
Театр висловлює вдячність за підтримку у реалізації вистави: мережі магазинів EVA та EVA.UA; групі компаній «Асканія» – багатопрофільному українському холдингу, що об’єднує 12 компаній. Серед напрямів діяльності – офіційна дистрибуція кави Lavazza в Україні та виробництво троянд Асканія Флора.
Партнери проєкту: KSE Foundation, Unbroken, The Aspen Institute Kyiv, UCU Business School. Особлива подяка: Максиму Дядику і Олені Вовк.
Афіша: Марія Білінська.
19.01.2025Довідка:
Дмитро Сухолиткий-Собчук – український режисер та сценарист. Засновник сценарної платформи Terrarium. Член Європейської Кіноакадемії та Української Кіноакадемії, Голова Українського Оскарівського комітету 2024-2025 років. Учасник українського об’єднання документалістів Babylon13. Короткометражний ігровий фільм «ШТАНГІСТ» отримав більше 40 нагород включно з Гран-прі Варшавського міжнародного кінофестивалю. Документальний короткий метр «ЛІТУРГІЯ ПРОТИТАНКОВИХ ПЕРЕШКОД» зібрав низку нагород та учасник престижних кінофестивалів SUNDANCE, TIFF, IDFA, Palm Springs IFF, Clermont-Ferrand IFF, FIPADOC, Trieste, Sarajevo IFF, Riga IFF, Doclisboa IFF, DOC NYC та інші. Прем’єра ігрового дебютного повнометражного фільму «ПАМФІР» відбулась в програмі Directors’ Fortnight (CANNES FILM FESTIVAL 2022), номінант на Європейську кінопремію в категорії «Кращий дебют» 2022, здобув 11 нагород української національної кінопремії «Золота дзиґа» та 5 нагород Національної премії кінокритиків «Кіноколо» (включно за кращий фільм, режисуру, сценарій та дебют). «ДЕЩО ДИВНЕ СТАЛОСЬ ЗІ МНОЮ» театральний дебют в якості драматурга і режисера.