Заньківчанські «Кайдаші» на три сцени

Національний театр імені Марії Заньковецької відкриває сезон прем’єрою «Кайдашів»: постановка вистави об’єднає одразу три сцени

 

 

У Національному театрі імені Марії Заньковецької театральний сезон 2024/2025 відкриватимуть прем’єрою, що представить сучасне прочитання української класичної літератури, а саме повісті «Кайдашева сім’я» Івана Нечуя-Левицького.

 

«Кайдаші» за інсценізацією та у режисурі Ігоря Білиця стане першою імерсивною виставою у репертуарі театру. Постановка «Кайдашів» буде об’єднувати одразу кілька локацій, а саме – Укриття, Камерну сцену та Блакитну залу. Режисер Ігор Білиць порівнює перехід між сценами, які усі глядачі мають пройти разом з акторами, з символічним Пеклом, Чистилищем та Раєм – що у зворотному порядку відображатиме розвиток стосунків у сім’ї Кайдашів.

 

Режисер Ігор Білиць про виставу: «Я вирішив дещо змінити в структурі дії – переграти твір «навпаки», з кінця до першої частини. Адже «Кайдашева сім’я» асоціюється зі сварками, й завершується тим, що сім’я розсварилася. Іван Нечуй-Левицький нам показує: будете сваритися – станеться саме так. Сьогодні, коли нам всім складно через війну, соціальні зміни, переміщення людей, я хочу цією виставою сказати, що був розбрат, ми ділилися на схід, захід, північ, південь, центр, галичан, слобідчан, киян, кожен тягнув «ковдру» на себе – а тепер необхідно «згребстися» до купи та відчути об’єднання».

 

 

Глядачі матимуть можливість взаємодіяти з акторами, по черзі слухати їх монологи, проходити разом шлях від сцени до сцени. Відтак кількість місць на виставу обмежена – лише 40 осіб на один показ.

 

Виконавці головних ролей – народні артисти України Орест Гарда та Степан Глова, заслужений діяч мистецтв України Орест Огородник (Омелько Кайдаш), народні артистки України Альбіна Сотнікова, Ірина Швайківська, Олександра Гуменецька (Маруся Кайдашиха), Василь Баліцький, Володимир Пантєлєєв, Артем Слюсаренко (Карпо), Ірина Романчук, Єлизавета Цілик, Олександра Мироненко (Мотря), Іван Білаш, Ігор Возьний, Ярослав Дерпак (Лаврін), Дарина Федина, Шорена Шонія, Оксана Галів (Мелашка).

Художниця вистави – Анна Шкрогаль, пластичне рішення – Юрій Радіонов. Чимало народних пісень у виставі допомагала втілити Яся Саєнко.

 

Квитки на прем’єрні вистави «Кайдашів» у серпні вже продані, тож встигніть придбати на наступні вистави – у вересні та жовтні. 

 

Упродовж нового театрального сезону у Національному театрі імені Марії Заньковецької запланували 14 прем’єр, відновлення вистави, співпрацю з українськими та закордонними режисерами, гастролі в Україні, Молдові, Польщі та ін.

 

Вже у вересні на Великій сцені театру відбудеться постановка мюзиклу «Чарлі і шоколадна фабрика» Роальда Дала в українському перекладі Віктора Морозова. Команда театру тривалий час вела переговори із правовласниками, щоб мати змогу поставити мюзикл вперше в Україні. Режисерка Наталія Сиваненко та художниця – Юлія Залучна акцентують, що це буде вистава для всієї родини. Прем’єра запланована на 21-22 вересня.

 

Восени у Національному театрі імені Марії Заньковецької планують відновити покази «Тригрошової опери» Бертольда Брехта й Курта Вайля у режисурі Максима Голенка, постановка якої відбулася ще у 2021 році.

 

Головний режисер театру Давид Петросян готує прем’єру наприкінці року за комедією Едмона Ростана «Сірано де Бержерак» на Великій сцені театру. А от на сцені Стрих, яка була відкрита минулого року і де переважають постановки за сучасною українською прозою та поезією (як от «Доця» Тамари Горіха Зерня, «Жадан. Я буду твоїми очима» за поезією Жадана, «Я, “Побєда” і Берлін» Кузьми Скрябіна та ін), дебютуватиме режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук, відомий за роботою над фільмом «Памфір». Це буде його перша робота на театральній сцені.

 

У другій половині сезону відбудуться постановки у режисурі Сергія Маслобойщикова, Максима Голенка, Богдана Ревкевича, Вероніки Літкевич та ін. Знаковим проєктом буде співпраця з німецьким режисером Яном Гоклем та його командою, що об’єднує митців з Австрії, Німеччини та України. Постановка на великій сцені театру буде торкатися творчості австрійського письменника єврейського походження Йозефа Рота, який, як відомо, народився у Галичині. Команда вже розпочала роботу над постановкою, а також відвідувала рідне містечко письменника – Броди.

 

На трупу театру чекає чимало гастролей – зокрема, виставу «Буря» за трагікомедією Шекспіра режисерки Оксани Дмітрієвої покажуть наступного літа на Шекспірівському фестивалі у Ґданську (Польща).

 

Фото: Юрій Радіонов.

21.08.2024