Федора Стригуна й Таїсію Литвиненко хочуть звільнити з Театру імені Заньковецької.

Гендиректор – художній керівник Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Андрій Мацяк не продовжить контрактів із головним режисером театру Федором Стригуном і його дружиною, народною артисткою України Таїсією Литвиненко. Інформацію про це виданню «Гал-інфо» підтвердив їхній син Назар Стригун.

 

Фото: photo-lviv.in.ua

 

«Федору Миколайовичу Стригуну, моєму батькові, і моїй матері Таїсії Йосипівні Литвиненко адміністрація театру надіслала листи з повідомленнями, що контракт із ними продовжено не буде. Знаково, що це відбулося в день народження директора театру Андрія Мацяка», – сказав Назар Стригун.

 

Про «лист щастя» повідомив і сам режисер – увечері після закінчення вистави «Криза».

 

Як зазначено в листах, дія контрактів із Федором Стригуном і Таїсією Литвиненко завершується – припинення укладених 14 грудня 2016 року контрактів відбудеться 29 грудня цього року.

 

 

 

Відтак багаторічним працівникам театру запропоновано або піти, або погодитися на альтернативні варіанти. Зокрема, Стригуну пропонують продовжити співпрацю з театром «шляхом надання послуг зі створення та інтерпретування мистецьких і літературних творів та укладення угод цивільно-правового характеру». А Таїсії Литвиненко надійшла пропозиція продовжити контракт на попередніх умовах, але із запровадженням неповного робочого дня, тобто працювати на пів ставки. За відсутності згоди на це до 29 листопада контракту з актрисою також не продовжать.

 

Федір Стригун і Таїсія Литвиненко працюють у Театрі ім. Марії Заньковецької з 1965 року. З 1987 року Федір Стригун був художнім керівником, а відтак головним режисером театру.

 

Активісти організації «Чорний стяг» учора провели акцію-перформанс «на знак протесту проти свавілля, що відбувається в Театрі ім.Заньковецької». Вони порівняли події в театрі з чумою, яка «нещадно косить людей», маючи на увазі нещодавнє звільнення заслуженого артиста України Ярослава Кіргача, а також імовірне звільнення Федора Стригуна та Таїсії Литвиненко.

 

Фото: facebook.com/blackflagua

 

«Відтак, вийшовши під стіни театру, ми вирішили проінформувати людей про те, що відбувається в театрі і хто в цьому винен. Трошки згодом, дізнавшись, що в пана Мацяка сьогодні день народження, який він святкував якраз неподалік, у Віденській кав'ярні, ми вирішили завітати на цей "бенкет під час чуми" й особисто привітати іменинника. Але, мабуть, він наше привітання не оцінив, оскільки вже по закінченню даного заходу за кілька кварталів від його проведення нам перекрив дорогу бусик з поліцією, звідки вибігли кілька озброєних автоматичною зброєю поліцейських і, "тимчасово обмеживши наші пересування", почали виясняти, які все ж були порушення з нашого боку. Що було далі, опублікуємо згодом», – написали учасники організації на своїй fb-сторінці.

 

Нагадаємо суть конфліктної ситуації в Театрі імені Марії Заньковецької, що триває вже кілька місяців. Ще влітку Андрій Мацяк не продовжив контракт одного з акторів театру. Згодом – іще кількох заньківчан. Обурені актори вважають, що керівник несправедливо ставиться до них. У театрі тривають протести: після вистави актори виходять на сцену з плакатами зі зверненнями до глядачів.

 

26 вересня спалахнув новий виток скандалу – після завершення вистави «Украдене щастя» її режисер-постановник і головний режисер театру Федір Стригун вийшов на сцену та повідомив, що свою останню роль у театрі зіграв заслужений артист Ярослав Кіргач, оскільки йому також не продовжено контракт. Як коментував тоді Андрій Мацяк, акторові теж пропонували перейти на цивільно-правову угоду, щоб він міг і надалі грати свої ролі в Театрі Марії Заньковецької, але він не погодився. Водночас гендиректор зазначив, що у Ярослава Кіргача «немає перспективи росту». Проте на відкритому конкурсі на цю посаду він може «спробувати довести свою потрібність театру імені Марії Заньковецької».

 

Актори виступили проти звільнення Ярослава, конфлікт уже давно вийшов за межі театру, а в соцмережі Facebook створено сторінку «Я проти звільнення Ярослава Кіргача» на його підтримку, де висвітлюють останні події в театрі крізь призму цієї ситуації.

 

Учора, 25 листопада, в театрі відбувся конкурс на заміщення вакантної посади «артист драми вищої категорії» – тієї, яку раніше обіймав Ярослав Кіргач. У конкурсі переміг Іван Довгалюк – колишній актор Театру імені Лесі Українки.

 

27.11.2019