Українських церковних владик закликали перейти бодай на новоюліанський календар.

 

 

Церковних владик України закликали затвердити святкування Різдва 25 грудня – за григоріанським або бодай за новоюліанським календарем, яке це робить більша частина світу. З відповідними листами до глави УГКЦ Святослава Шевчука та глави ПЦУ Епіфанія звернулася Українська Галицька партія. Підтримати звернення може кожен охочий.

 

Ініціатори звернення пояснюють свій заклик тим, що вже 437 років цивілізований світ святкує Різдво за новим григоріанським календарем. На сьогодні 93% усіх християн світу святкують народження Ісуса Христа 25 грудня, і лише 7% – 7 січня. 11 з 15 помісних православних Церков у світі живуть за григоріанським стилем. Українці ж досі відзначають релігійні свята за юліанським календарем, хоча в повсякденному житті послуговуються григоріанським.

 

Відтак владик закликають «розглянути можливість зміни дати святкування Різдва Христового в Українській Греко-Католицькій Церкві – узгоджено з Православною Церквою України – на 25 грудня за загальновизнаним григоріанським, а не юліанським, стилем».

 

«Просимо започаткувати суспільну дискусію з цього питання. Щоби вірні усвідомили – зараз ми святкуємо разом лише з Росією, Білоруссю, Грузією та Сербією. Всі інші християни, також і в традиційно православних країнах, вже давно святкують Різдво Христове 25 грудня за новим стилем», – зазначено в листах до глав ПЦУ й УГКЦ.

 

«Ми пропонуємо, щоби зміна дати святкування Різдва Христового не відбувалася у форматі церковного примусу. Можна передбачити певний перехідний період. Основне зараз – почати відкрито обговорювати це питання в доброзичливій атмосфері взаємної поваги і порозуміння», – додають ініціатори звернення.

 

 

Блаженніший Святослав, глава УГКЦ, позитивно висловлювався з цього приводу. Зокрема, він зазначив: «Ми повинні прямувати до того, щоб святкувати Різдво та інші нерухомі свята за точнішим григоріанським календарем – так, як це зараз роблять не тільки католики, а й більшість православних Церков світу. Це питання має не так догматичний, як дисциплінарний зміст… Я прагну, щоб це питання порушувала не тільки ієрархія, а й миряни».

 

Схожу позицію висловив і глава Православної церкви України митрополит Епіфаній: «Більшість помісних православних Церков святкують Різдво за новим, григоріанським, календарем. І ми це можемо робити у майбутньому, якщо це буде сприймати український народ».

 

Нагадаємо, 2017 року Верховна Рада України ухвалила закон, який визначив 25 грудня державним вихідним днем поряд із 7 січня.

 

Для довідки:

 

Різдво Христове святкують 25 грудня Церкви, що відзначають нерухомі свята за григоріанським і новоюліанським календарем, 7 січня – Церкви, які відзначають ці свята за юліанським календарем.

 

Усі християни західного обряду (римо-католики та протестанти) відзначають нерухомі свята за григоріанським календарем. Більшість православних відзначають нерухомі свята за новоюліанським календарем, що збігатиметься з григоріанським до 2800 року. Тобто Римсько-Католицька Церква, більшість протестантських Церков, а також більшість Помісних Автокефальних Православних Церков (Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Румунська, Болгарська, Кіпрська, Елладська, Польська, Албанська та Православна церква Чеських земель і Словаччини) святкують Різдво в ніч на 25 грудня.

 

Вірність старому юліанському календарю зберігають лише декілька автокефалій світу: Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська, Чорногорська, Польські православні церкви, Афонські монастирі, а також УПЦ та УГКЦ. Вони святкують Різдво 7 січня (що відповідає 25 грудня за старим юліанським календарем). Вірменська Апостольська Церква святкує Різдво 6 січня, в один день із Хрещенням Господнім.

 

21.11.2019