Мовний моніторинґ: Українська мова втрачає позиції на телебаченні.

 

Українська мова домінує в освіті, кінопрокаті, книговиданні та на радіо, але здає позиції на телебаченні й у сфері послуг. Російська переважає в інтернеті та пресі.

 

Про це свідчать дані аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2019 році» від руху «Простір свободи», інформує видання ТЕКСТИ.

 

 

Після значного зростання частки української мови на телебаченні в 2018 році цьогоріч громадський моніторинг зафіксував зворотний процес русифікації провідних телеканалів. Водночас українська мова зміцнила позиції в освіті, на радіо та в книговиданні. Традиційно українськомовним залишається кінопрокат.

 

 

Внаслідок тиску російської мови, котрий і досі триває, значна частина українців, особливо у великих містах, не спілкується українською мовою, навіть вважаючи її рідною. Разом з тим, більшість українців підтримує ухвалений цього року закон про державну мову і політику захисту української мови в публічному просторі. На думку авторів дослідження, саме імплементація норм закону про мову здатна подолати загрозливі тенденції й утвердити українську мову в усіх сферах суспільного життя.

 

 

46% українців спілкуються вдома завжди або переважно українською, 28% – російською мовою. Водночас 66% громадян України вважають, що українська має бути єдиною державною мовою, а число прихильників ухваленого закону про мову (59%) більш ніж удвічі перевищує кількість його противників (27%).

 

Більшість українців підтримує зростання частки української мови на телебаченні, однак на практиці відбувається зворотний процес. 

 

 

Частка української мови в прайм-тайм провідних телеканалів за рік зменшилася з 64% до 40%, а російської – зросла з 7 до 27%. Решту часу займають двомовні російсько-українські програми. Такий регрес можливий через компромісні формулювання в законі «Про телебачення і радіомовлення», які створюють лазівки для русифікації телеефіру.

 

 

56% всіх пісень на загальнонаціональних радіостанціях лунають українською мовою. 90% часу радіопрограми ведуть українською мовою. Обидва показники за рік зросли й значно перевищують встановлені законом квоти (35% для пісень і 60% для мови ведення). 

 

 

 

Можна констатувати, що українська мова стала природною для радіоефіру в усіх регіонах країни.

 

Частка школярів, що здобувають освіту з українською мовою навчання, за рік зросла з 91 до 92%, а частка першокласників – з 95 до 96%. 

 

 

Вперше в історії України в Донецькій області навчається більше першокласників українською мовою, ніж у Львівській (99,4% і 99,2% відповідно). В 7 областях України українською мовою навчаються 100% першокласників. Разом з тим, реальна мовна ситуація в закладах освіти часто не відповідає офіційній статистиці й значна частина освітнього процесу, всупереч закону, здійснюється російською мовою.

 

Із 374 фільмів, що вийшли цього року в кінопрокат, 47 зняті в оригіналі українською мовою, 194 дубльовані, а 152 – озвучені з іноземної мови українською, 78 фільмів мають українські субтитри. У 89% випадків фільми в кінотеатрах демонструють українською як мовою оригіналу чи дубляжу, в решті випадків – озвучені або субтитровані українською.

 

 

Частка газет, що видають українською мовою, становить 33% від сумарного тиражу. Водночас число книг українською мовою зростає як в абсолютному, так і у відносному вимірах і становить 85% від сукупного тиражу виданих в Україні книг.

 

 

За підсумками моніторингу кафе і ресторанів у 26 містах (усі обласні центри, крім окупованих, а також Кривий Ріг, Маріуполь, Краматорськ та Сєверодонецьк), лише 37% закладів харчування мають українську вивіску, лише в 75% є меню українською і тільки в 51% закладів персонал обслуговує українськомовних клієнтів українською мовою. Причому ці показники (крім мови меню) – гірші за минулорічні.

 

  

 

Всупереч закону, у транспорті в обслуговуванні пасажирів нерідко використовують російську мову. Моніторинг автовокзалів та пасажирських міжміських автобусів у 20 містах засвідчив, що персонал перевізників у 37%, а працівники кас та довідкових служб автовокзалів у 40% випадків використовують російську мову в обслуговуванні українськомовних клієнтів. Російська мова зафіксована в 11% звукових оголошень на автовокзалах та в 10% табличок на міжміських автобусах. 

 

Автори дослідження зазначають, що ухвалений цього року закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» містить дієві механізми утвердження української мови в публічному просторі і втілення цих механізмів в життя є важливим завданням української влади та держави.

 

08.11.2019