Путін вважає, що російській мові оголосили війну.

 

Президент Росії Владімір Путін вважає, що декотрі сили оголосили російській мові війну. Путін скаржиться на те, що після розпаду Совєцького Союзу російська мова почала втрачати своє становище. Запорукою поширення русскоязичія, на його думку, є посилення економіки та підтримка офіційною Москвою "російського мовного середовища" за кордоном.

 

 

Про це Путін заявив на засіданні ради з питань російської мови у Москві. Президент РФ створив цю раду у рік нападу Росії на Україну, в 2014-му.

 

"На нашій країні лежить велетенська відповідальність за збереження, розвиток і поширення російської мови, російської літератури, тим більш сьогодні, коли ми зіштовхуємося зі спробами штучно – я хочу то підкреслити – саме штучно, грубо, геть абсолютно безцеремонно скоротити простір російської мови у світі, витіснити її на периферію", – заявив Путін.

 

"Війну російській мові оголошують не лише печерні русофоби, різного кшталту марґінали, тут активно працюють і аґресивні націоналісти. На жаль, у декотрих країнах це стає цілком собі державною політикою", – поскаржився президент Росії. Він вважає, що ці кроки супроводжуються порушенням прав людини, зокрема прав на рідну мову, культуру та історичну пам'ять.

 

Коли ж голова Ради з питань російської мови Владімір Толстой спробував підхопити тему й заявив, що російська мова в сучасному світі є потужною зброєю, то Путін вирішив ґречно стулити йому рота, закликавши не вживати збройних метафор.

 

"Якщо російська мова – це зброя, то з нею і почнуть боротися, як зі зброєю, – розтлумачив Путін. – З нею і так борються, але з інших міркувань. Так, це сила у відомій мірі – така м'яка сила. І цього (м'якої сили), мені здається, цілком досить".

 

 

Президент Росії вважає, що вплив національної гуманітарної політики визначається її економікою, а вже потім "похідними від економіки – зброєю, культурою, освітою, наукою". (Ремарка Z. Владімір Путін гіперболізує силу російської економіки. У той час, коли Росія має 2-е місце у світі за індексом мілітарної сили, підрахованим Credit Suisse, російська економіка за розміром ВВП займає 11-те місце, згідно з підрахунками World Bank). Путін вважає, що його висновки підверджуються досвідом Совєцького Союзу.

 

"Дивіться, ще в радянські часи у всій Східній Європі в школах скрізь вивчали російську мову. Активно і незле, до речі кажучи – до цього часу ми користуємося цим ("ми" – в широкому сенсі слова, наші партнери користуються). Чому? Тому що було доцільно й вигідно знати російську мову: головним партнером був Совєцький Союз. Від того залежала кар'єра, від того залежало просування по службі, співпраця реальна була великою. Цей вплив був", – згадав Путін.

 

"Совєцький Союз розчинився – все, інтерес до мови почав затихати. Ось це затухання штучно підігрівається. Тому що нас побоюються дотепер", – продовжив він.

 

Президент РФ переконаний, що без зростання економіки і посилення зовнішньополітичних впливів "вєлікій і могучій" занепаде. "Щойно держава починає розвиватися, щойно економіка починає дихати, так одразу по-іншому грають і наші завоювання у сфері культури, освіти, все одразу підтягується за цим, і, звичайно, обороноздатність", – висновує Путін.

 

"Не буде цього – не буде інтересу до мови, хоч лусни! Хоч у нас іще два-три Толстих з'являться і чотири Пушкіни – будуть перекладати просто і все. А якщо країна буде міцною, сильною, привабливою, притягальною – учитимуть російську мову. А якщо країна нікчемна, маленька, невпливова, нікому не потрібна, і інтерес пропадатиме. Будуть ходити в музей, дивитися, хто такий Пушкін, хто такий Толстой, музику Чайковського слухати, звичайно, будуть завжди (надіюся)... Але, в принципі, інтерес до країни, до культури, до мови пропадає відразу ж", – вважає Путін.

 

Коли ж професорка з Північної Осетії порушила проблему навчання мовами нацменшин, то Путін сказав, що це "дуже тонке питання" для багатонаціональної країни. Бо доводиться балансувати між потребою навчати дітей рідною мовою, а в той же час – "і російської мови, і відчуття того, що учень є частиною великої, могутньої, потужної держави".

 

Путін вважає: коли дітей навчають лише національною мовою, то в такий спосіб лише обмежують їхнє майбутнє при здобутті вищої освіти та працевлаштуванні. "А раптом він захоче поїхати вчитися в інший реґіон країни, де з вибраної спеціальності муситиме говорити російською, – і що йому робити?" – сказав Путін.

 

Нагадаємо, уряд Росії у вересні погодив проєкт закону, котрий визначає, що громадяни України є носіями російської мови.

 

07.11.2019