Кишенькове місто Львів

«Кишенькове місто» – це великий проєкт, який знайомить з технологією й означує потребу в оцифруванні пам’яток архітектури. Його автори демонструють доступність сучасних засобів збереження культурної спадщини й знайомлять нас з архітектурою Львова ще ближче. А «Кишенькове місто – Львів» – це виставка, яка відкрилася у Центрі Шептицького і, своєю чергою, знайомить нас із цим проєктом.

 

 

Проєкт відкрився майже рік тому, коли розробники розпочали роботи зі сканування церкви Ольги та Єлизавети. Його автори стверджують, що у такий спосіб можна проміряти і прорахувати найдрібніші деталі будь-якого архітектурного об’єкта. Станом на зараз у Львові просканували 24 будівлі, як-от палац Потоцьких, Оперний театр, каплицю Боїмів, віллу Михайла Грушевського.

 

«Ми вирішили показати і довести, що можна сканувати великі будівлі. До того ж, це можна робити дуже точно», – каже Юрій Преподобний, один із авторів проєкту «Кишенькове місто».

 

Як приклад розробники вказують на нещодавню історію з пожежею у соборі Паризької Богоматері. Завдяки тому, що тамтешні фахівці ще у 2015 році провели ретельні роботи зі сканування, проблема з відновленням архітектурної пам’ятки суттєво спростилася.

 

Опісля проведення детальних сканувань архітектурного об’єкта з’являється можливість виконувати проєктні реставраційні креслення – і це дуже помічне, коли постає питання відновлення історичної будівлі у її автентичному вигляді.  

 

«Надалі нам ніяк не обійтись без сканувань. За цією технологією – майбутнє збереження культурної спадщини», – запевняє Юрій Преподобний.

 

 

Під цей проєкт було створено додаток «Львів. Кишенькове місто». Увімкнувши додаток і натиснувши «почати», ви можете навести свій смартфон на зображення виставки, котра буде відкритою в Центрі Шептицького упродовж місяця, і побачити зображення у режимі AR (augmented reality, доповнена реальність – Авт.). Так само додаток працює з 3D-поштівками, які вже у продажу, та 3D-книжкою, що незабаром з’явиться у бібліотеках і книгарнях.

 

 

«Основна функція додатка – це взаємодія з архітектурними об’єктами у більш інтерактивний спосіб. Виставка у Центрі Шептицького – це велика промоція ідеї сканування історичних пам’яток», – каже Юрій.

 

До речі, саме схеми сканувань розробників проєкту «Кишенькове місто» допомагають зараз у відбудові знаменитої мозаїки «Море і риби», яку знищили в процесі реконструкції магазину «Океан».

 

 

У коментарі Z один із розробників «Кишенькового міста» Володимир Заяць розповів, що фінансували проєкт його автори самотужки. «Ми вклали власні кошти і час для проведення сканувань та інших робіт. Як час, так і гроші ми ділили порівну між трьома авторами проєкту. Коштів від третіх сторін ми не отримували», – розповідає Володимир.

 

Розробник додає, що у сам проєкт було вкладено надзвичайно багато зусиль: 24 геодезично точно відскановані об’єкти, які потрібно було спростити, а потім спростити їх і у мобільному додатку. А ще – дизайн і тестування роботи додатка на смартфонах із різними операційними системами.

 

«Цей проєкт – це рік нашої спільної наполегливої праці, яка проходила поміж основною роботою. Останні два місяці, уже перед самою виставкою, ми по 19 годин працювали суто над цим проєктом і довершували його вигляд», – каже Володимир Заяць.

 

 

Цікаво, що у Європі поки не відбуваються подібні тематичні виставки. «Виставки, присвячені скануванню малих об’єктів і невеликих колекцій, – так, але виставок зі скануванням об’єктів таких масштабів ми поки не зустрічали», – каже Андрій Гривняк, один із авторів «Кишенькового міста».

 

Надалі у планах розробників – поширювати проєкт на інші міста України та Європи. Наприклад, вже є низка європейських міст, які хочуть побачити результати виставки у Львові.

29.10.2019