Росія відновила блокування українських суден у Керченській протоці.

 

Берегова охорона Росії відновила практику тривалого утримування суден, котрі прямують через Керченську протоку до Маріуполя та Бердянська. Загальна тривалість затримок знову значно зросла.

 

Про це заявив керівник моніторингової групи "Інституту чорноморських стратегічних досліджень" Андрій Клименко.

 

 

"Тривалість штучного утримування перед Керченською протокою "маріупольських" та "бердянських" суден значно зросла – "на вході" до Азовського моря в 2,4 раза, а на "виході" з Азовського моря – в 3,2 раза", – написав Клименко у Facebook.

 

У такий спосіб ситуація зі штучним утримуванням перед Керченською протокою "маріупольських" та "бердянських" суден повернулася до показників вересня-жовтня 2018 року.

 

Крім того, упродовж літа – на початку осені 2019 року (на відміну від російських або інших суден, що йдуть до/з азовських портів РФ) "маріупольські" та "бердянські" судна проходять Керченську протоку не за традиційною чергою, а окремими "караванами", що формуються один раз на декілька днів.

 

Андрій Клименко вважає, що відновлення блокувань пов'язане з втратою росіянами страху перед "азовським пакетом санкцій". На його думку, розблокування Керченської протоки для цивільних суден взимку було наслідком реальної загрози введення санкцій щодо портів Росії в Азовському та Чорному морях.

 

"Схоже, що настав час, коли знову потрібно активувати питання про "азовський пакет" санкцій до російських портів Азовського моря, з яких здійснюються регулярні перевезення до окупованого Криму: це порти Ростов-на-Дону, Азов та Темрюк. Та, звичайно, "Порт Кавказ" – той самий, що навпроти Керчі на узбережжі Тамані", – вважає аналітик.

 

Нагадаємо, становище в Азовському морі загострилося навесні 2018 року після відкриття Кримського мосту. Прикордонні війська ФСБ РФ почали затримувати українські судна й катери з рибалками на Азові, а пізніше стали штучно тримати у районі Керченської протоки як українські, так і закордонні судна, котрі прямували до портів Маріуполь і Бердянськ. Водночас Росія нарощувала військову присутність в Азовському морі.

 

У вересні Рада нацбезпеки і оборони України прийняла рішення посилити військову присутність на Азові. У Кабінеті Міністрів анонсували, що до кінця року на Азовському морі створять військово-морську базу ВМС ЗСУ.


У вересні в Маріуполь походом із Одеси через Керченську протоку прибули катери “Донбас” і “Корець”.

 

Однак 25 листопада при здійсненні схожого проходу силовики Росії захопили зі застосуванням зброї українські катери “Нікополь”, “Бердянськ” і буксир “Яни Капу”.

 

Українські моряки перебували в полоні до вересня 2019 року. Росія досі не повернула Україні суден.

 

17.10.2019